Záhradníctvo

Osvetlenie osiva s LED pásmi to urobte sami

Sadenice sa pestujú na začiatku jari, keď sú denné hodiny stále krátke. Umelé osvetlenie rieši problém nedostatku svetla, ale nie každé svietidlo je rovnako užitočné. Pre rastliny sú dôležité parametre ako intenzita a spektrum. Najlepším riešením je osvetliť sadenice s LED pásikom, osobne zhromaždené za niekoľko minút.

Výhody umelého osvetlenia

Nedostatok svetla nepriaznivo ovplyvňuje vývoj sadeníc. V rastlinách je inhibovaná fotosyntéza, listy a stonky začínajú zaniknúť. Pestovatelia zeleniny vyriešia problém tým, že inštalujú umelé osvetlenie zo svietidiel. Žltá alebo biela žiara má pozitívny vplyv na proces fotosyntézy, ale neprináša žiadne ďalšie výhody. Všetky potrebné spektra obsahujú slnečné svetlo, ktoré prispieva k vývoju buniek, listových listov, tvorby kvetenstva. Pokiaľ je to možné, aby sa bližšie k indikátoru, osvetlenie sadeníc s LED pásmi rôznej luminiscencie umožňuje.

LED diódy vyžarujú požadované spektrum semien, dostupné v prirodzenom svetle. Rozptýlené lúče sú lepšie zachytené rastlinami. Ak ich chcete získať, nainštalujte reflektory so zrkadlami alebo fóliou. Z celku emitovaného spektra sú pre semenáči obzvlášť užitočné tri farby:

  • modrá - stimuluje rast;
  • červená - urýchľuje tvorbu kvetenstva;
  • Pink kombinuje užitočné funkcie modrej a červenej.

Ak chcete získať plný rozsah, začali používať stužky na osvetlenie sadeníc z diód LED rôznej luminiscencie.

Na video zo sadeníc LED pásy svieti:

Svietidlá sa podobajú počtu regálov regálov. Domáce osvetlenie je zavesené na lane nad sadenicami. S rastom rastlín sa lampa zdvihne vyššie, pričom sa udržuje medzera aspoň 10 cm.