Záhradníctvo

Ako aplikovať granulované kuracie výlisky

Pri starostlivosti o rastliny je kŕmenie dôležitou položkou. Pestovanie dobrých plodín bez výživových doplnkov je takmer nemožné. Všetky rastliny vyčerpávajú pôdu, takže zavedenie minerálnych komplexov a organickej hmoty vám umožní vyplniť deficit potrebných prvkov.

Jedným z prvých miest medzi organickými hnojivami, záhradkári dodávajú kuracie trus. Používa sa takmer pri všetkých plodinách pestovaných na pozemkoch. Ale nie vždy táto zložka je k dispozícii v správnych množstvách. Kvalitnou náhradou bežných vtáčích hnojív budú granulované trusy, ktoré sa vyrábajú vo forme koncentrátu.

Výhody živinového koncentrátu

Kuracie výlisky v peletách majú veľa výhod a sú silnou pomocou pre poľnohospodárov. Je ľahko kúpiť, ale koncentrovaná forma vyžaduje správnu aplikáciu. Preto je dôležité vedieť, aké sú kurčatá v peletách a ako ich používať, aby nepoškodili rastliny.

Po prvé, je užitočné zoznámiť sa s prospešnými vlastnosťami hnojiva. Výhody koncentrátu, ktoré označujú záhradkárov:

 1. Obsahuje kompletnú sadu makro a mikroživín potrebných pre rastliny.
 2. Nutričné ​​zložky sú v optimálnej kombinácii pre vývoj plodín.
 3. Kompozícia je priaznivá pre životné prostredie, prirodzené a všestranné použitie. Môže byť použitý na akejkoľvek pôde.
 4. Je to rozpočet pre mnohých obyvateľov letného obdobia. Výrobný proces zahŕňa odstránenie vlhkosti z prírodného materiálu a následné lisovanie, takže hnojivo sa vyrába vo forme koncentrátu. Tento formulár vám umožňuje ekonomicky stráviť vrh.
 5. Vymyté z pôdy sú oveľa slabšie ako syntetické obväzy.
 6. Zvyšuje výnosy plodín, ako aj kvalitu ovocia. Podľa recenzií poľnohospodárov, po kŕmení rastlín s kuracou trusou v granulách, chuť ovocia sa stáva bohatší a lepšie.
 7. Neexistuje ostrý nepríjemný zápach. Táto funkcia je populárna u mnohých pestovateľov zeleniny, ktorí majú ťažké pracovať so špecificky vonnými látkami.
 8. Long si zachováva svoje výživové vlastnosti. V priebehu šiestich mesiacov a viac zostáva chemické zloženie koncentrátu rovnaké.
 9. Neobsahuje živé semená buriny, larvy a vajcia škodcov. To je veľmi dôležitá výhoda granulovaného kuracieho hnoja pred čerstvou infúziou.
 10. Zachytenie, ktoré nepodlieha spontánnemu spaľovaniu, nevyžaduje ochranu v horúcej sezóne.
 11. Hnojivo sa môže aplikovať lokálne. V niektorých prípadoch je to jediný spôsob, ako kŕmiť rastliny. Vhodné pre mechanizovaný spôsob kŕmenia veľkých plôch.

Okrem týchto výhod existujú aj ďalšie dôležité vlastnosti koncentrátu, o ktorých je potrebné diskutovať.

Vtáčie trusy obsahujú 2-3 krát viac základných živín pre rastliny ako kravský hnoj. Má obzvlášť vysokú koncentráciu zlúčenín amoniaku, takže čerstvé hnojivo sa neaplikuje v čistej forme. Z čerstvých trusov vtákov urobte infúziu, ktorá sa znova zriedi vodou do neškodnej koncentrácie. Hnojivo z kuracieho hnoja v granulách na kvapalné kŕmenie bude tiež nutné zriediť v pomere označenom výrobcom na obale a trvalo počas dňa.

Zloženie granulovaného hnojiva

Ak chcete správne posúdiť prínos kuracieho hnoja v peletách, musíte sa zoznámiť s jeho zložením. Podľa opisu výrobcov v 1 kg hnojiva obsahuje:

 • organická hmota - 62%;
 • dusík - od 1,5% do 5%;
 • fosfor - od 1,8% do 5,5%;
 • draslík - od 1,5% do 2%;
 • železo - 0,3%;
 • vápnik - 1%;
 • horčík - 0,3%.

V granulovaných vtákoch sú prítomné aj stopové prvky, ktoré sú potrebné pre pestovanie rastlín a ovocie. V 1 kg koncentrátu:

 • mangán - 340 mg;
 • síra - 40 mg;
 • zinok - 22 mg;
 • meď - 3,0 mg;
 • bór - 4,4 mg;
 • kobalt - 3,3 mg;
 • molybdén - 0,06 mg.

Jedinečné zloženie umožňuje kultúre poskytovať vysokú kvalitu výživy počas vegetačného obdobia.

Je to dôležité! Pri použití granulovaného koncentrátu na ovocí sa množstvo dusičnanov nezvyšuje.

Hnojivo je veľmi účinné v jeho činnosti, hlavnou vecou je poznať pravidlá pre jeho použitie.

Odporúčania pre používanie trusov vtákov v granulách

Výrobcovia dodávajú obalové hnojivo s podrobnými pokynmi o používaní látky.

Priemyselné a súkromné ​​pestovanie plodín sa líši v rozsahu, takže odporúčania v týchto prípadoch sú odlišné.

Agronomisti poľnohospodárov odporúčajú špecifickú metódu použitia granulovaného kurčatového hnoja. V priemyselnom meradle bude efektívnejšie používať hnojivo v rámci ornej pôdy alebo lokálne v čase výsadby. Samostatným odporúčaním pre poľnohospodárov je kombinácia granulovaného kuracího hnoja s minerálnymi hnojivami potaše. To zvyšuje jeho účinnosť. Ak sa organický koncentrát používa ako hlavná potravina, mali by sa dodržať potrebné rozmery:

 1. Obilniny a fazuľa dostatočne 300-800 kg na plochu 1 ha.
 2. Zimné cereálie vyžadujú od 500 kg do 1 tony na tej istej ploche.
 3. Jarné obilniny sa kŕmia 1-2 tonami na 1 ha.
 4. Kukurica a slnečnica sú kŕmené v menších množstvách - nie viac ako 1,5 tony na 1 ha.
 5. Korenie a tekvica potrebujú asi 3 tony na 1 ha.

Ak sa hnojivo používa lokálne, indikovaná dávka sa zníži o jednu tretinu.

Dobrý účinok poskytuje hnojivo na pastvinách s granulovanými výkalmi vtákov po kosení bylín v množstve 700 kg na 1 hektár.

Je to dôležité! Pri priemyselnej kultivácii je potrebné na odborné poradenstvo vypočítať množstvo hnojiva s prihliadnutím na zloženie pôdy.

Pre letných obyvateľov je vhodnejšie použiť granule z hnoja z hovädzieho dobytka ako vodnú infúziu alebo v suchom stave. Odporúča sa tiež pridávať síran draselný v čase kŕmenia. Je veľmi užitočné pre koreňovú zeleninu a cibuľu.

Čo sa týka cibule alebo cesnakového krmiva, musíte objasniť. V období aktívneho rastu kultúry by sa granule nemali používať. Ale od začiatku vegetačného obdobia bude výsledok kŕmenia prevyšovať všetky očakávania.

Preto je lepšie používať iné hnojivá na júnových hrebeňoch skôr v júni.

Koncentrácia aplikačných pravidiel

Vtáčie trusy v peletách majú neutrálne pH (7,0), a preto sú vhodné pre takmer všetky kultúry. Okrem výživy rastlín zlepšuje zloženie pôdy, prispieva k rozvoju humusu. Existujú určité pravidlá pre používanie granulovaného kuracieho hnoja v dachových pozemkoch ako hnojivo pre rastliny. Najlepší účinok sa prejaví, keď:

 1. Doplňovanie paliva v čase kopania alebo orby. Pelety v suchom stave sa zmiešajú so zemou a vykopávajú pozemok do hĺbky 10 cm. Optimálna dávka pre rastlinné hrebene je 15 kg na sto štvorcových metrov. Po vykopaní oblasti preliať vodu.
 2. Pridávanie granúl do jamiek pri výsadbe alebo výseve. Táto metóda vyžaduje starostlivosť. Granuly hnojiva sú umiestnené na dno otvoru a posypané zeminou, aby sa nedostali do kontaktu s koreňmi sadeníc alebo semien plodín.
 3. Miestna aplikácia. Táto možnosť je vhodná pri práci so poľnohospodárskymi strojmi, ale je potrebné zabezpečiť, aby sa hĺbka koreňov a hnojiva nezhodovala. Agronómovia odporúčajú pred usadením namočiť pelety z kuracího hnoja.
 4. Zalievanie. Vo vnútri je najefektívnejšie používanie roztoku granulovaného kuracího hnoja. Po prvé, látka je namočená vo vode po celý deň. Podiel zložiek je 1:50, ak potrebujete vodiť mladé rastliny. Pri dospelých stromoch, kríkoch a zeleninových plodinách je pomer vody a hnojiva 1: 100. Na podávanie mladých infúznych sadeníc sa ďalej zriedi 1:10. Optimálna dávka pre jednu rastlinu je od 0,5 l do 1 l, variabilita je daná vekom a veľkosťou kultúry.

Existujú praktické odporúčania, ako používať granulovaný kurací hnoj. Berry a ovocné plodiny sú vhodnejšie na kŕmenie tým, že naleje z 5 až 7 litrov roztoku na 1 metr štvorcový do oblasti blízkej stonky alebo blízko. meter. Urobte to v prvej polovici vegetačného obdobia. A na jahodovej hrebeň je potrebné položiť drážky medzi radmi a vodu v množstve 7 litrov na 1 meter. Najlepšie zo všetkých, rastliny reagujú na dvojité kŕmenie - na jar a po vyberaní bobule. V tomto prípade sa dávka živného roztoku znižuje na polovicu.

recenzia

Koncentrát sa používa roky a mnohí záhradníci ju vyskúšali na svojich stránkach. Prehľady pestovateľov zeleniny z granulovaného kurčatského vrhu sú vždy založené na skúsenostiach a sú preto veľmi užitočné.

Svetlana Boronová, oblasť BelgorodBranded trus z vtákov začal byť používaný, pretože na mieste nie je žiadny vták. Snažím sa oplodniť záhradu s organickými. Rovnako ako skutočnosť, že nie je žiadny žieravý nepríjemný zápach a hnojivo sa môže skladovať dlhú dobu. Najvhodnejšími spôsobmi pre mňa bolo napájanie rastlín infúziou a pridávanie granúl na kopanie. Aj v odporúčanom čase pridám draslík a fosfor. Výnos na lokalite výrazne vzrástol, rastliny sú silné a zdravé. Je dôležité, aby ste starostlivo prečítali pokyny a aby ste nepredávali koncentrát, rastliny sa im nepáči Ivan Grigoriev, región Voronezh Použitie peliet z vtáčích trusov sa mi ukázalo ako veľmi prospešné. Pri chate problémy s vodou. Koncentrát dobre absorbuje vodu a pomaly ju dodáva rastlinám. Máte dvojaký prínos. A rastliny kŕmené a sucho, netrpia moc. Privádzam iba nasiaknuté granule.

Expertné stanovisko k užitočnému koncentrátu: