Kvety

Ampelny snapdragon: odrody, výsadba a starostlivosť

Vedecký názov niektorých kvetov pre amatérov je často neznámy. Po vypočutí slova "Antirrinum" zriedka pripomínajú čarodejnicu alebo psíka.


Aj keď je to jedna a tá istá rastlina. Kvetina je veľmi obľúbená, miluje ju dospelí a deti. Zvyčajne v kvetinových záhonoch na vytvorenie kompozície sa vysádzajú pyramídové kríky z antirrínu rôznych farieb. Ale skutočnosť, že je lví ústa ampelnoe, nie každý vie. Tento druh kvetov chovaných chovateľmi nedávno, je stále považovaný za elitu a zriedkavé. Krásne hybridy dostali a zodpovedajúce mená - "Candy Bowers", "Lampion", "Magic", "Amulet".

Obvyklá forma kvetu sa vzťahuje na trvalky, dáva semená a kvety v prvom roku po výsadbe. Pestuje letní obyvatelia ako jednoročná, aj keď je úchytka schopná dobre zimovať. Vytvára silný Bush s rovnakým silným koreňovým systémom a bezpečne prenáša priemerné mrazy. Existujú odrody odrôd:

 • trpaslík;
 • sredneroslye;
 • vysoký.

Ampelová forma tvorí visiace výhonky rôznych dĺžok. Tento parameter závisí od odrody a pohybuje sa od 20 cm do 100 cm. Výhonky sú pokryté kvetmi vo veľkom množstve. Rastliny začnú kvitnúť koncom júna a obdobie kvitnutia končí, keď nastane mráz. Druhy Ampiel sú určené na pestovanie v kvetináčoch a nie sú vhodné na vonkajšie stredné pásmo.

Odrody tvaru ampelového kvetu

Všetky moderné druhy ampelóznych rastlín sú chované jedným chovateľom - veľkým antirínom. Odrôd lvového ampelnoe hltanu sa líšia:

 • veľkosť kvetov;
 • dĺžka zavesených výhonkov;
 • sfarbenie.

Ak rôzne druhy rastú vo veľmi blízkych susedstve, potom sa pereopilyatsya a čistota odrody je stratená. Ak chcete vybrať vhodnú odrodu, prečítajte si popis a fotografiu lvového faryngu ampel.

Prvým v zozname bude snapdragon ampelnye Candy Bowers.

Rastlina má vetvy o dĺžke 25-30 cm a veľmi širokú škálu farieb. Stonky sú flexibilné, ale silné. Kvetenstvo má príjemnú arómu a vyzerá ako jasné kvetinové gule. Kvitne veľmi hlboko a nepretržite, dokonca aj s krátkym denným svetlom, ktorý sa považuje za znak tohto druhu. Toto je prvá odroda ampelóznych antirrinov, ktoré sa množili semenami.
Snapdragon ampelny "Lampion"

vyznačuje sa dlhými pobočkami, ktoré môžu dosiahnuť 1 metr. Priemerná dĺžka jedného výhonku sa pohybuje od 50 cm do 70 cm. Je to hybridná odroda, pomerne zriedkavá a veľmi krásna. Kvitne celé leto, tvorí jasné výhonky. Pestované v závesných košíkoch a hrncoch. Zahradníci porovnávajú rôznorodosť so sviežou kvetinovou vôňou.

Snapdragon ampelny "Amulet"

v jednotnom raste a skôr krátkych únikoch. Dĺžka vetvičky je asi 20 cm. Kvety na rastline majú rôzne farby. Výrazné vlastnosti odrody:

 • odolnosť proti chladu;
 • svieža kvet v čiastočnom tieni;
 • potreba pravidelných obväzov.

Variety ampelnyh antirrynuma "Magic"

má vetvy strednej veľkosti - 50 cm. Rastlina je veľký, zaujímavý sférický tvar. V priemere dosahuje 60 cm. Kvety uvoľňujú malé, lesklé, ale vo veľkých množstvách. Vyžaduje osvetlenie, preto odporúčame umiestniť hrnce na slnečných miestach.
Pestovanie sadeníc ampelových odrôd

Pestovanie zo semien ampelových odrôd snapdragonu má svoje vlastné nuansy, ale je docela prístupné aj pre začínajúcich pestovateľov. Zahrádkári, ktorí sa rozhodnú pestovať ampelové odrody anti-rinum, si ich osvojia v špecializovaných predajniach. Podľa odpovedí obyvateľov letného obdobia vak neobsahuje viac ako 10 malých semien lvového hltana ampelóznej odrody, preto je lepšie kupovať 2-3 vrecká naraz. Vzhľadom na prirodzené straty rastúcich sadeníc bude tento počet semien najviac optimálny.

Semená pred sejbou sú zozbierané výrobcom, preto môžu byť kroky, ako je namáčanie alebo dezinfekcia, bezpečne vynechané. Keď sa zakúpia semená, je potrebné určiť, kedy sa má na semenáku pestovať hltan ampelov. Najlepší čas na výsev ampelových odrôd je druhá polovica marca - začiatok apríla. Na Sibíri - v polovici marca.

Pre jemné ampelové sadenice je potrebné nádobu pripraviť. Pestovanie sadeníc v tabletách rašeliny je vhodné, ale pre antirín je lepšie pripraviť vhodnú pôdnu zmes.

Rastliny preferujú stredne voľnú úrodnú pôdu s ľahkou štruktúrou. To je dôležité, pretože semená druhov hltana sú veľmi malé a ľahko spadajú do hĺbky. Hlavná vec je, že pôda je slabo alkalická alebo neutrálna a výživná. Kvetinárstvo pripraviť rašelinovú zmes, pridať trochu piesku a zem zem. V tomto prípade sa nemusíte podieľať na množstve humusu. Potrebuje to docela dost, aby sa krajina nedala "refrac". Niektorí radšej kupujú hotovú pôdu pre sadenice kvetov.

V deň pred plánovaným dátumom výsevu semien ampélov sa pôda ošetrí roztokom manganistanu draselného, ​​aby sa zabránilo infekcii sadeníc "čiernou nohou".

Sadenice na začiatku rastu sú veľmi malé a citlivé, takže by ste nemali brať 0,5 liter šálky. Na zasial semien odrôd ampelového antirrinum musí byť v malých nádobách, a potom postupne zvyšovať objem.

Nádoba sa premyje dezinfekčným prostriedkom, vysuší a naplní pôdou. Úroveň povrchu, navlhčite pomocou spreja.

Teraz položte na povrch pôdy semien ampelóznych odrôd snapdragonu.

Škrupina semien je zničená na uvoľnenie budúcich výhonkov. To platí pre granuly, ktoré sú sadivovým materiálom.

Je to dôležité! Posypte osivo zeminou nie je potrebné.

Keď sú usporiadané všetky semená odrôd ampelového antirrínu, kontajner je pokrytý filmom. Uveďte potrebné parametre - teplota vzduchu 24 ° C - 25 ° C a dobré osvetlenie. Ak sú splnené všetky podmienky, prvé výhonky sa zobrazia po týždni a pol.

Video o tom, ako zasiať semená ampelózneho antirrínu:

Péče o kvetné semená

Akonáhle sa objavia prvé výhonky, musíte im venovať maximálnu pozornosť. Existujú nuansy pestovania kvetinových sadeníc.

Prvé ampelové sadenice sa musia rozsvietiť. V súčasnosti nie je dostatok prirodzeného svetla pre sadenice v dôsledku krátkeho trvania denného svetla. Aby sa sadenice nepretiahli (už sú tenké), teplota okolitého vzduchu sa počas týždňa postupne znižuje na 16 ° C - 18 ° C.

Po druhé - po klíčení ihneď odstráňte fóliu. Spočiatku začínajú vysielať sadenice každý deň na pol hodinu, pričom denne zvyšuje čas vetrania o 30 minút. O týždeň neskôr sú sadenice pripravené na rast bez prístrešku. Zavlažovanie sadeníc iba cez paletu a potom, keď je suchá horná vrstva vytvorená na zemi.

Je to dôležité! Sadenice ampelóznych odrôd snapdragonu netolerujú podmáčanie.

Ďalšou kľúčovou etapou je ponor. Prvýkrát sa vykoná najskôr jeden mesiac po dátume výsevu. Do polovice apríla sa na výhonoch objavia dva páry skutočných listov. To bude signál na spustenie výberu. Pôdu dobre navlhčite trochu dopredu a potom ju preložte hromadou zeminy do väčšej nádoby. Rozdiel v objeme by mal byť malý, aby šálky nestratili vodu. Podruhé sa ponorí vo fáze troch alebo štyroch listov. Tu je, ako zdravá sadenica lvího hltana po amorfnej vzorke vyzerá (pozri foto).

Výživa sadenice. Počiatočné kŕmenie sa odporúča vykonať 14 dní po prvom vychytení sadeníc. V prípade ampelových odrôd snapdragonu je vhodné akékoľvek NPK komplexné minerálne hnojivo pre kvety, ktoré by malo obsahovať stopové prvky. Zrieďte ju podľa pokynov, ale znížte koncentráciu o 2 krát. Opakujte postup 2 týždne po druhom ponore s rovnakým zložením. Pre sadenice odrôd ampelózneho antirrínu stačí, že dve doplnky budú stačiť, rastliny nemajú radi časté oplodnenie.

Niektorí pestovatelia praktizujú rezanie amínového chapača. Za týmto účelom sa z výhonkov vyrezajú odrezky s minimálnou dĺžkou 10 cm, spodný rez sa ponorí do roztoku Kornevina a umiestni sa do čistej vody. Keď sa z dutín objavia bočné vetvy, odrezky sa posielajú na chov.

Starostlivosť s kvetmi pre dospelých

Výsadba a starostlivosť o dospelé rastliny ampelského lesa nespôsobujú žiadne osobitné ťažkosti. Je dôležité vybrať veľkosť závesných hrncov alebo hrncov. V závislosti od odrody rastliny majú výhonky rôznej dĺžky. Pre malé Ampely sa pripravuje objem 3 litre, ale kultivar Lampion s dlhými výhonkami sa musí vysádzať do hrncov s objemom 5 litrov alebo viac.

Je to dôležité! Kapacita sa odporúča vybrať s rovnakými parametrami šírky, výšky a dĺžky pre pohodlné umiestnenie koreňov.

Transplantácia je predpísaná na koniec mája - začiatkom júna v závislosti od klimatických podmienok regiónu. Vonkajšia teplota by mala byť nastavená na pozitívnu teplotu.

 1. Pôdna zmes sa pripravuje s neutrálnou alebo mierne alkalickou hodnotou pH. Pred vysadením sa odporúča ponorenie koreňov rastliny do roztoku lieku "Energen", aby sa sadenice usadili dobre.
 2. Do penumbry sú umiestnené cache panvice. Ampelózny antirrín kvitne od júna až do nástupu mrazov. Niektorí leto obyvatelia potom vziať rastliny do mesta a vybaviť ich na izolovaných balkónoch. Napojená teplou vodou a ďalšia jar opäť prepravovaná do krajiny.
 3. Niekoľko týždňov po transplantácii sú ampuly kŕmené komplexnými hnojivami NPK pre kvety. V období kvitnutia opakujte kŕmenie v intervale 2-3 týždňov.
 4. Voda iba pod koreňom v miernych dávkach. Overflow ampelny antirrinum netoleruje, ale môže dobre vydržať krátke suché obdobia.
 5. Uvoľniť nutne vyžaduje len zvláštnu pozornosť, aby sa korene nepoškodili.
Je to dôležité! Je potrebné pravidelne odstraňovať kvetenstvo, ktoré vybledlo, aby stimulovalo vzhľad nových.

Ak kvitnutie zastavilo, odporúča sa odstrániť najdlhšie výhonky. V tomto prípade z bočných dutín začne rásť a kvitnúť nové.

Pinch ampelnye odrody snapdragon nie je potrebné. Môžete prichytiť semenáka raz, keď dosiahne výšku 10 cm.

No v jednom kvetináči sa pozrite na ampelnye antirrynuma so sadru a lobelia.