Hospodárstvo

Čo dať kurčatám z hnačky

Chovatelia hydiny, ktorí sa vážne zaoberajú starostlivosťou o domácnosť, starostlivo sledujú stav svojich domácich miláčikov. Jedným z dôležitých ukazovateľov je kvalita podstielky. Hnačka u kurčiat, bez ohľadu na konzistenciu a farbu, by mala byť alarmujúca. Skúsení majitelia sú schopní presne zistiť, čo sú vtáky choré a robiť opatrenia na zlepšenie stáda. Keď sa objavia prvé príznaky, ošetrujte sliepky.

Prečo je choré

Tekutá stolica sa nazýva hnačka. Príčiny jeho výskytu môžu byť veľa. V niektorých prípadoch je to spôsobené nedostatočnou kvalitou potravín, v iných prípadoch dôvodom vážnych infekčných chorôb. Ak máte pochybnosti, je najlepšie hľadať pomoc odborníkov a robiť analýzy. Potom je možné rozhodnúť, ako liečiť domáce zvieratá.

Hnačka u kurčiat - nebezpečná choroba, ktorá vedie k dehydratácii, intoxikácii, ale čo je najdôležitejšie, znižuje ochranné funkcie tela. Ak nedáte kurčatám špeciálne prípravky, v dôsledku toho môžu všetky kŕdle vtákov zomrieť.

Ako hodnotiť vrh

Dobrý majiteľ nikdy nebude čakať, kým kurčatá začnú hanobiť. Denne monitoruje výkaly vtáka a stav vrhu.

Vypúšťanie z dvoch typov kurčiat: denný a nočný odpad:

 1. V priebehu dňa sú výkaly zdravých dospelých kurčiat a kurčiat podobné pretiahnutým tmavohnedým granulám. Nepriblížia k ruke, valcujú sa ako hlina. Prítomnosť bielych usadenín je celkom prirodzená. Sú to soli kyseliny močovej. Ak sa zmenila forma výkalov, dôvodom môže byť podchladenie alebo nekvalitné krmivo.
 2. Nočné stoličky sa nazývajú cecal. Sú vodnaté, hnedé, ale nie lepkavé. Toto kurča vykrváca ráno. Zdravé exkrementy vtákov by nemali obsahovať plynové bubliny, hlien, výtok krvi.
Varovanie! Ak sa farba výkalov zmenila, stala sa biela, žltá, nazelenalá, alebo niečo iné, potom sa kura zhorší.

Prítomnosť hnačky u nosníc je najjednoduchšia na kontrolu: ak sú vajcia čisté, tráviaci systém funguje správne.

Ako rozpoznať hnačku

Hnačka u kurčiat môže byť rozpoznaná charakteristickými znakmi. Po prvé, musíte sledovať vrh. Ak sa objavia tekuté výkaly alebo sa zmenila farba výkalov, musíte sa obávať.

Po hnačke bude sliepka na cloakách vykazovať nečistotu. Okrem toho hnačka vedie k zápalu cloaky. U nosníc, výkalov a niekedy aj krvných zrazenín sa držia vajíčka. Pri prvom znamení chorých vtákov sa z hlavného stáda odstráni samostatná miestnosť na pozorovanie a ošetrenie. Ak sa prijmú opatrenia oneskorene, nie jeden vták zahynie.

Pochopte, že kura sa deje, môžete správanie. Prítomnosť hnačky u sliepok vedie k letargii, vtákom vyvolávajú smäd, ale odmietajú jesť.

Nekomunikovateľné príčiny

Ak má kurča hnačku, musíte najprv zistiť, prečo k nemu došlo.

podchladenie

Ak teplota vzduchu prudko klesla, potom je vták menej schopný stráviť jedlo. Z tohto dôvodu sa vo výkaloch objavuje veľa tekutín alebo, ako hovoria odborníci, sa stáva vodnatá. Farba zostáva prirodzená. V tomto prípade sa ošetrenie nevyžaduje.

Stav šoku z meniacich sa miest

Akýkoľvek pohyb kurčiat na nové miesto pobytu je spojený so stresovým stavom a nepriaznivo ovplyvňuje tráviaci proces. Kuracia hnačka prechádza rýchlo, po prispôsobení sa novým podmienkam.

Zmena výkonu

Keď sú kurčatá prenesené na nové jedlo, začnú stresovať, čo spôsobí hnačku. Čo robiť v tomto prípade? Najprv dávajú staré jedlo znovu a postupne ho prenášajú na novú, takže na to zvykne kuracie žalúdok.

Znečistená voda

Ak sú do kuracího mäsa nainštalované bradavky, kura nie je hnačkou, ak nie je infikovaná. Keď je voda v bežnej pitnej miske a vtáky sa v nej stávajú nohami, môžu nosiť patogénne mikroorganizmy. V tomto prípade môže byť choroba kurčiat masívna, bude ťažké ju zastaviť. Podávanie hydiny potrebuje dekontaminovanú vodu a jej výmenu dvakrát denne.

otrava

Hnačka u kurčiat môže vyvolať zlé jedlo. Je nemožné zbaviť sa otravy iba nahradením krmiva. Ako zaobchádzať s chorými kurčatami v tejto situácii? Na liečbu hnačky je potrebné vypiť všetky vtáky (choré a zdravé na prevenciu) antibakteriálne lieky. Môžu byť pridané do kaše.

Infekcie spôsobené infekciami

Hnačka často vedie k zmene farby vrhu a je to už nebezpečné. Farba výkalov je iná a najčastejšie príčinou je infekcia.

Biela hnačka

Táto farba výkalov sa najčastejšie objavuje pri výskyte salmonely. U vtáka nie sú ovplyvnené len črevá, ale aj vaječníky. Biela hnačka, pozorovaná u kurčiat, je schopná infikovať všetky orgány, čo vedie k smrti. Kurčatá sú infikované chorými jedincami prostredníctvom výkalov a infikovaných vajíčok.

Choré kurčatá môžu byť identifikované vonkajšími znakmi:

 • zobák neustále otvorený, ťažké dýchanie;
 • mrzuté kurčatá, takmer nehýbte sa, nehýbte sa;
 • trávenie je narušené;
 • kladenie vajec prestať nosiť vajcia.

Kurčatá trpiaci bieleho hnačky rastú zle, z väčšej časti stoja s nohami široko od seba. Oči tesne uzavreté. Je takmer nemožné vyliečiť kurčatá z pullorózy, takže sú zabité.

Žltá hnačka

Ak sú vtáky držané v nepriaznivých podmienkach alebo je spôsobený stres, môžu sa objaviť žlté hnačky. V takom prípade stačí kŕmiť kurčatá manganistanom draselným a uviesť do poriadku miestnosť.

Ak je však príčinou žltej hnačky infekcia, a to je zvyčajne Gumborova choroba, potom budete musieť vykonať vyšetrenie výkalov alebo mŕtvych vtákov. Veterinárny lekár predpíše vhodnú liečbu.

Zelení v vrhu

Ak je obsah vrhu zelený, musíte vykonať štúdiu, možno hnačku spôsobenú paterellezom. Ak sú testy dobré, dôvod je neinfekčný. Liečbu predpíše lekár so špeciálnymi prípravkami.

Zelená farba výkalov sa často objavuje v prvých jarných mesiacoch, keď sa vtáky premiestňujú na pastviny. Prejedanie čerstvých bylín môže spôsobiť zelené hnačky. V takomto prípade nebude potrebná žiadna medikácia, môžete to urobiť s ľudovými prostriedkami. Napríklad, pitie chorých kurčiat roztokom manganistanu draselného, ​​infúzie harmančeka alebo iných bylín, ktoré majú tanínový účinok.

Je to dôležité! Pri podávaní nízkokvalitného krmiva kurčatám sa môže vyskytnúť zelená hnačka. Je potrebné pridať aktívne uhlie do vody a nahradiť krmivo.

Brown hnačka

Tekuté výkaly tejto farby sú spojené iba s infekciou. Najčastejšie sú kurčatá choré na jeseň a na jar. Príčinou infekcie je podstielka, krmivo, voda.

Ak má vták hnedú hnačku, objavujú sa nasledujúce príznaky:

 • kurčatá chôdzou chôdza;
 • jedlo sa stáva ľahostajným;
 • v tekutej stolici sa môže pozorovať hlien;
 • vtáci strácajú svoju činnosť, najčastejšie sedia v rohu, šíria krídla a zatvárajú oči;

Hnačka je spravidla spôsobená eimeriózou alebo kokcidiózou. Veterinári predpisujú kokcidostatiku na liečbu kurčiat. Pretože tieto ochorenia sú závažné, na ich profylaxiu možno tieto drogy podávať zvyškom vtákov, aby sa zabránilo chorobe stáda.

Krvný exkrement

Príčinou vzniku krvi v tekutej stolici kurčiat je kokcidióza. Je to spôsobené najmenšími mikroorganizmami kokcidia. Ovplyvňujú tráviaci systém hydiny. Diagnóza krvi najčastejšie postihuje mladé kurčatá do dvoch mesiacov.

Choré vtáky z väčšej časti sedia, nie sú vhodné pre podávač. Jedným z príznakov je blednutie mušlí. Najskôr sa krv objaví vo výkaloch a neskôr sa zmení na hnedú.

Varovanie! Ale niekedy sa môže v krmive objaviť krv v dôsledku poškodenia čriev alebo cloaky.

Bežné infekcie

Choroba

Farebná stolička

dôvod

Nyuklovu chorobu

V hnedom podstieli viditeľný hlien.

Kolibakterioz

Žlté stolice, často viditeľné krvi.

Ovplyvnené pečeň.

kokcidióza

Cal hnedá alebo čokoláda.

Invázia črevných parazitov.

pasteurelózy

Stolová zeleň s hlienom.

Klostridioz

Pri hnačke čiernej farby sú bubliny s plynom, je tu cítiť zápach.

Vlastnosti liečby

Ak chcete zbaviť kurčatá hnačky, musíte okamžite začať liečbu, inak môže choroba viesť k dehydratácii a smrti vtáka. V počiatočnom štádiu liečby sa zisťuje príčina, čiže zisťujú, prečo boli kurčatá nazývané. Ak hnačka nie je spôsobená infekciami, môžete použiť ľudové lieky.

Finančné prostriedky od ľudí

Keďže hydina chová dlhú dobu, naši predkovia vynašli prostriedky na zbavenie sa húb hlodavcov.

Tak, ako sa liečiť:

 1. Hneď ako boli zaznamenané tekuté stolice, vrátane čiernej, do vody v žľabe sa pridala hlina.
 2. Varenie ryže alebo ovsa a piť hustú kvapalinu namiesto vody. Kurčatám sa tiež podáva tekutá kaša.
 3. Ak sú granáty z granátového jablka, môžete ich uvariť a použiť ich ako stieracie, antibakteriálne činidlo.
 4. Pri zelenej a tmavo hnedej hnačke je užitočné vypiť odtieň harmančeka do hydiny.

Liečba hnačky samotnými sliepkami:

Varovanie! Tieto ľudové lieky sú účinné len v prípade, že hnačka nie je spôsobená infekciou.

Liečba liečiv

Najčastejšie na liečbu hnačky rôznych farieb spôsobených infekciami predpíšte antibakteriálne lieky:

 • Biseptol;
 • Enrofloxacín a norfloxacín;
 • Tetracyklín a biomitín.
Je to dôležité! Jeden dospelý vták dosiahol 10 mg ktoréhokoľvek z vyššie uvedených prostriedkov.

Ak sa ako liek používa tekutý Levomycetin, 4 ml liečiva sa rozpustí v 1 litre vriacej vody.

Okrem liekov musia kurčatám počas liečby podávať komplexy vitamínov, napríklad: trisulfón, Dolink, Hydrotrim a ďalšie. Tablety sa rozpustia vo vode a roztok sa vleje do nápoja. Nedávajte v procese liečby konsolidáciu výsledkov bez pribiotik: jogurt, sérum, monosporín, bifidumbakterín.

Pozrime sa na to

V každom prípade je pri výbere liekov na ošetrenie hydiny lepšie konzultovať s odborníkmi. Pomôžu riešiť dávkovanie.

A aby sa hydina neublížila, je potrebné vytvoriť pre nich komfortné podmienky, dodržiavať sanitárne normy, poskytovať vysoko kvalitné jedlo.