Záhradníctvo

Superfosfát hnojiva: návod na použitie, ako sa rozpúšťať vo vode

Jedným z najpohodlnejších a najužitočnejších hnojív v záhrade je superfosfát. Jedná sa o liek patriaci do skupiny fosfátových obväzov. Fosfor je jednou z hlavných zložiek potrebných pre rastliny pre normálny vývoj. Pri absencii tohto prvku je rozvoj rastlín depresívny, ovocie sa rozmnožuje. Superfosfát odstraňuje tento problém, ale predávkovanie hnojivom tiež neprináša prospech plodine.

druh

Superfosfát s minimálnou sadou chemických prvkov sa často nazýva monofosfát. Tento vzhľad sa vydáva v dvoch formách: prášok a granulát. Zloženie jednoduchého superfosfátu:

 • fosfor 10-20%;
 • dusíka ≈8%;
 • síra nie je väčšia ako 10%.

Monofosfát je prášok alebo granuly šedej.

Tip! Práškový monofosfát sa nestráca, ak je skladovaný pri vlhkosti nie vyššej ako 50%.

Okrem toho sú ešte stále dvojité superfosfátové a amoniakané superfosfáty. Dvojnásobok sa líši od jednoduchosti tým, že sa z neho odstraňuje predradník a samotné hnojivo obsahuje dvojnásobné množstvo fosforu.

V obsahu amoniačnej síry: do 12%. Množstvo sadry (balast) môže dosiahnuť až 55% oproti 40-45% v monofosfát. Amoniakálny superfosfát ako hnojivo sa používa na plodiny, ktoré potrebujú síru. Medzi tieto plodiny patria kruhovité a olejnaté rastliny:

 • kapusta;
 • reďkev;
 • reďkev;
 • slnečnice.
Tip! Predávkovanie amóniového sulfátu vedie k sťažnostiam spotrebiteľov o otravách sulfátmi.

Okrem ammoniovaného variantu existujú odrody tohto hnojiva s ďalšími prísadami potrebnými pre rastliny. Použitie každej odrody je odôvodnené špecifickými problémami. Jednoducho nie je potrebné naliať hnojivá "pretože existuje ďalší prvok".

Ako používať

Vlastnosti superfosfátu umožňujú nasýtenie pôdy fosforom niekoľko rokov dopredu, vďaka plneniu zaťaženia. Sadra je slabo rozpustná vo vode, takže stopové prvky, ktoré sú nasýtené, vstupujú pomaly do pôdy. Použitie granulovaného superfosfátu ako hnojiva tiež umožňuje "osvetlenie" hustej hliny. Porézne granule pozostávajú zo stlačenej sadry. V priebehu zavlažovania sa z nich postupne vymyjú užitočné stopové prvky, zatiaľ čo samotné granule pôsobia ako dezintegrátory pôdy. Ak by nebol vysoká spotreba hnojiva na kŕmenie, použitie jednoduchého superfosfátu by bolo v niektorých prípadoch výhodnejšie ako použitie dvojitého superfosfátu. Ale jednoduchá možnosť kŕmenia je veľmi lacná, takže aj teraz záhradkári často radšej používajú monofosfát.

V prípade superfosfátových obalov výrobcovia vytlačia pokyny na používanie hnojív od konkrétneho výrobcu, keďže percento živín sa mení a sú potrebné rôzne dávky lieku.

Hlavné spôsoby kŕmenia:

 • zavedenie drogy na jeseň na kopanie;
 • pridávanie vrchného obväzu pri výsadbe sadeníc a sadeníc na jar v dierach a jamkách;
 • miešanie s humusom alebo kompostom;
 • kropenie zeminy vedľa rastlín;
 • kvapalnú výživu rastlín počas vegetačného obdobia.
Tip! Superfosfáty sa neodporúčajú používať na pôdu spolu s hnojivami obsahujúcimi dusík a látkami, ktoré neutralizujú kyslosť pôdy.

Monofosfát sa pridáva iba jeden mesiac po pridaní antacíd do neutralizácie, takže neutralizačná reakcia môže skončiť. Ak nesplníte lehoty, zlúčeniny fosforu budú reagovať a budú tvoriť ďalšie látky, ktoré rastliny nie sú schopné asimilovať.

riešenie

Ak sú prvé metódy jednoduché a zrozumiteľné, potom s druhými sú záhradníci neustále konfrontovaní s otázkou, ako rozpustiť superfosfát vo vode. Zlúčeniny stopových prvkov nie sú viditeľné pre oko a veľké množstvo balastu vytvára dojem, že monofosfát nie je rozpustný vo vode. Hoci pokyny pre superfosfát hnojiva naznačujú, že je dobre rozpustný vo vode. Vzhľadom na to, že sa pozoruje nedostatok fosforu, keď už existujú zjavné príznaky rastlín, ľudia majú túžbu čo najrýchlejšie napraviť situáciu. Ale neexistuje spôsob, ako rýchlo rozpustiť superfosfát vo vode. Alebo "rýchlosť rozpúšťania" závisí od subjektívnych pocitov. Na prípravu riešenia trvá asi jeden deň. Rýchlo alebo pomaly závisí od osobného vnímania.

Na obale je napísané, ako zriediť superfosfát pre top dresing, ale tam je jednoducho uvedené: "rozpustiť a nalejte". Takýto náznak prináša záhradníkov takmer k slzám: "Nerozpúšťa sa." Sádra sa v skutočnosti nerozpúšťa. Nesmie sa rozpúšťať.

Proces extrakcie stopových prvkov a potrebných chemických zlúčenín z pórovitých sadrových granúl je však dosť dlhý. Zvyčajne sa infúzia na kvapalné kŕmenie uskutoční do 2 až 3 dní. Znalosť fyziky príde na záchranu. Čím je voda teplejšia, tým rýchlejšie sa molekuly pohybujú v nej, tým rýchlejšia difúzia a čím rýchlejšie sa z granúl vymývajú potrebné látky.

Jeden spôsob, ako rýchlo rozpustiť superfosfát pomocou vriacej vody:

 • 2 kg granúl nalejte 4 litre vriacej vody;
 • za miešania sa ochladí a výsledný roztok sa vypustí;
 • opäť naliate granule so 4 litrami vriacej vody a ponechajte na infúziu cez noc;
 • ráno vypustite vodu z granúl, premiešajte s prvým roztokom a priveďte množstvo vody na 10 litrov.

Toto množstvo stačí na spracovanie 2 väzieb zemiakov. Keď viete, koľko suchého hnojiva potrebujete pre túto oblasť, môžete vypočítať pomery ostatných plodín. Pri studenej vode bude hnojenie trvať dlhšie.

Tip! Na prípravu roztoku na aplikáciu na listy je lepšie brať granuly.

Tekutý obväz sa môže rýchlo pripraviť pomocou práškovej formy monofosfátu. Takéto riešenie však musí byť starostlivo odfiltrované, pretože pri postreku hnojiva môže dôjsť k upchatiu rozstrekovacej trysky.

Suché hnojivo

Pri podávaní rastlín s superfosfátom v suchom stave je lepšie miešať s mokrými organickými hnojivami a nechať ho "vyliečiť" po dobu 2 týždňov. Počas tejto doby časť živín superfosfátu prechádza do ľahko stráviteľných zlúčenín.

Kyslé pôdy

Keďže vlastnosti superfosfátu závisia od ďalších látok obsiahnutých v produkte, od množstva záťaže a od formy uvoľnenia, je pre najvyššiu účinnosť potrebné vybrať hnojivá pre pôdu konkrétneho pozemku. Takže na kyslých pôdach v oblasti bez černozemu je lepšie použiť ťažko rozpustnú formu vo forme granúl. Táto pôda sa musí pravidelne deoxidovať. Polotuhý, optimálne aplikovaný na alkalické a neutrálne pôdy.

Znížte kyslosť pôdy alkalickými látkami: kriedou, vápnom, popolom.

Tip! Mýdlový roztok, ktorý sa používa na vodné stromy na ničenie vošiek, má tiež zásaditú reakciu.

Na veľmi kyslej pôde sa môže vyžadovať významné množstvo alkalických činidiel. Ale zvyčajne stačí pridať pol litru infúzie vápna alebo pohár popola na meter štvorcový pôdy.

recenzia

Maria Avsyukevich, s. Kumovský superfosfát sa používa dlho, ale zvyčajne sa vyrába na jeseň po zbere. Ale nejako trvalo naliehavú potrebu pridávať fosfor do vnútorných kvetov. Keby som čakal, kým sa samotný fosfor nevymyje z granúl, kvety by zomreli. A potom sme nepredali špeciálne kvapalné obväzy. Rozhodla som sa rozpustiť "záhradné" granule, tam bolo tiež napísané, že je možné ich rozmnožovať. Naplnené vodou, ale nerozpúšťajú. No, povedali mi, ako rastú superfosfát vo vode. Trval na tom tri dni. Neskôr som sa dozvedela, že bolo možné sa s ním vyrovnať za jeden deň, ale už to nebolo potrebné.Tatyana Limaykina, str. PetlinoPoužitie superfosfátu bolo napísané na obale. Z hľadiska toho, aké dávky sú potrebné. Ale skutočnosť, že sa nedá vylievať do kyslej pôdy práve tak, z nejakého dôvodu nebola uvedená. A stále som nedokázala pochopiť, prečo v mne niečo rastie. Zatiaľ čo deti v meste nenašli informácie o správnom používaní tohto hnojiva na internete. Je pravda, že to bolo dávno pred asi 20 rokmi. S najväčšou pravdepodobnosťou nebolo v tom čase napísané nič o správnej aplikácii. Všetko bolo urobené, ako sa vám páči, a nie tak, ako by malo. Ale od tej doby sa superfosfát pridáva až po zasahovaní do kriedy v zemi. A všetko rastie.

záver

Superfosfát je jedným z najpopulárnejších, lacných a ľahko použiteľných hnojív. Jeho prínosom je, že pri plnom zásobovaní rastlinami fosforom nemá hnojivo veľké množstvo dusíka, čo spôsobuje, že rastliny silne rastú zelenú hmotu namiesto kvitnutia a ovocia. Záhradné plodiny nezostávajú úplne bez dusíka.