Kvety

Pri výsadbe sadenice

Antirrinum alebo, jednoducho, snapdragon je jedným z najobľúbenejších letákov, ktorí dokážu potešiť srdce záhradníka, začínajúc doslova od najteplejších dní mája až po prvé mrazivé dni na jeseň.

Možno, že kvety dostali takú popularitu vďaka rôznorodosti poddruhov a odrôd, pretože výška antirrynuma sa môže meniť od malých detí (15-25 cm) až po veľkých mužov (70-120 cm). Farebný rozsah kvetenstva nie je menej rozmanitý, postrádajú len modré odtiene. Kvetenstvo v levom ústach je nielen monochromaticky, ale aj dvojkrídlové a dokonca trikolórové. Tvar kvetenstva môže byť tiež veľmi rôznorodý. Jedna kvetenstvo zostáva na rastline približne 12 dní, doba kvitnutia celej rastliny je približne 3-4 mesiace. Použitím jedinej škály druhov chapáčov si môžete na záhrade vyplniť aj kvetinové záhony a okraje a vyzdobiť ich chodníky, ako aj kvetinové záhony.

Aj napriek veľkej obľube snapdragonu má mnoho záhradníkov ešte stále veľa problémov pri pestovaní zo semien, diskusie o tom, kedy je lepšie ju pestovať na sadeniciach a či by sa malo robiť vôbec, neznižovať. Stáva sa tiež, že mnohí ľudia radšej kupujú hotové sadenice, aby sa znovu neobťažovali semenami, zemou a hrncami.

V skutočnosti nie je nič čo neprežiť v pestovaní antirrhínu a v posledných rokoch vynaliezali sofistikovaní pestovatelia veľa techník a trikov, aby uľahčili tento ťažký, ale fascinujúci proces. Z tohto článku sa môžete dozvedieť všetko o rastúcom levovom faryngu zo semena doma.

Príprava semien

Ak ste sa niekedy zaoberali výsevom chrobáka, môžete si predstaviť, aké malé sú semená. V jednom grame sa môže hodiť od 5 do 8 tisíc semien. Je to veľmi malá veľkosť semien, ktorá zvyčajne predstavuje najväčší problém pre pestovateľov. Okrem toho, semená antirrínu, rovnako ako väčšina malých semien, sú závislé od svetla, čo znamená, že potrebujú svetlo na klíčenie. Preto pri výseve musia byť rovnomerne rozložené na povrchu pôdy av žiadnom prípade nemôžu zaspať zhora.

Ak ste už vo vašej záhrade vyrastali a rozhodli ste sa zbierať semená z kvetu, potom je to jednoduché. V tomto prípade je najlepšie vykonať zbierka semenných strukov skôr, ako sú úplne zrelé. Horná časť stonky s výslednými ovocnými škatúľmi vystrihnete a zavesíte v papierovom vrecku na suchom mieste. Po dozretí sa zo sušeného ovocia vylejú semená. Je nežiaduce používať plastový vak, pretože v ňom môže dôjsť k hnilobe. Pred zasadením by vaše semeno malo byť uložené v ľubovoľnom papierovom alebo kartónovom obale v chladničke alebo inej chladnej miestnosti s teplotou približne + 5 ° C. Takže semená podstúpia dodatočnú stratifikáciu a ich klíčenie sa zlepší. Semená lvího hrdla sú schopné zostať životaschopné 4 roky.

Varovanie! Zhromažďovanie vlastných semien vám môže pomôcť pestovať antirrinum určitých farieb a veľkostí podľa vašej túžby, pretože v obchodoch sa semená levých úst predávajú hlavne v zmesiach.

Semená antirrhínu, zakúpené v obchodoch a na trhoch, nepotrebujú žiadne ďalšie ošetrenie.

Dátumy výsevu

Otázka, kedy sa pestovať snapdragon v semenákoch je jedným z najviac horiace, pretože informácie o tom sú veľmi odlišné v rôznych zdrojoch. Na túto otázku nemožno jednoznačne odpovedať. A všetko preto, že medzi rôznorodosť moderných odrôd a hybridov snapdragon, existuje niekoľko skupín, ktoré sa veľmi líšia, pokiaľ ide o kvitnúce.

Normálne najrozšírenejšie odrody kvetou okolo júla, ale rozmnožené hybridy a niektoré druhy krátkeho dňa môžu kvitnúť skoro na jar a dokonca aj v zime, ak sú im poskytnuté priaznivé podmienky. Preto vždy dôkladne prečítajte všetky informácie o dátume siatia na vakoch s osivom.

Je to dôležité! V priemere, aby rastliny v júni kvitli, by sa výsadba sadeníc mala uskutočniť najneskôr do februára, začiatkom marca.

Je tiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že vysoké odrody útesu potrebujú v priemere viac času na kvitnutie. Zatiaľ čo v apríli a koncom júna je možné zasielať množstvo odrôd s nízkym obsahom antirinu, ktoré obdivujú ich kvitnutie.

V južných regiónoch Ruska s ranným a teplým jarným výbežkom sa často vyskytuje v apríli až máji priamo na otvorenom teréne. Koniec koncov, tieto kvety sú veľmi odolné voči chladu a dokážu vydržať aj výrazné zníženie teploty. Nepotrebujú veľa tepla, ale svetlo pre nich znamená veľa.

Dokonca aj v strednej skupine sa môže snapdragon snažiť odísť na zimu na záhrade, pretože tieto rastliny sú z prírody trvalé. Ak je veľa snehu, potom na jar môžete nájsť početné výhonky, ktoré sú ľahko tenké a rastliny v budúcich záhonov.

Spôsoby vysádzania semien

K dnešnému dňu existuje niekoľko spôsobov výsevu semien rastlín. Medzi nimi existujú tradičné aj tie, ktoré sa používajú pri výseve najmä malých semien a špeciálnej metódy kultivácie s nedostatkom priestoru na parapety. Všetci pracujú a prinášajú dobré výsledky. Môžete si ich vyskúšať alebo okamžite vybrať niečo, čo je pre vás najvhodnejšie.

Tradičná metóda výsevu

Snapdragon je pomerne nenáročná rastlina, takže môže rásť v takmer každej pôde, ktorú môžete ponúknuť. Štandardná zemina na pestovanie sadeníc je celkom vhodná. Vzhľadom k tomu, že semená sú veľmi malé, je potrebné preosiť určitým množstvom pripravenej pôdy cez jemné sito. Môžete klíčiť semená v akomkoľvek kontajneri vhodnej veľkosti. Snapdragon nie je zlý prevod pick, preto je lepšie zasiať semená v jednom kontajneri. Ďalej postupujte krok za krokom nasledujúcimi krokmi:

  • Na dne nádrže umiestnite centimetrovú vrstvu jemne expandovanej hliny alebo perlitu, ktorá bude slúžiť ako odvodnenie. Ak je klíčivá malá výška, potom nie je potrebná drenážna vrstva, ale potom je potrebné vytvoriť niekoľko otvorov na dne tak, aby prebytočná vlhkosť nestala.
  • Naplňte nádobu pôdou, nedosahujúcou hrany 2-2,5 cm a trochu ju utlačte.
  • Pôdu rozliať vodou tak, aby bola dobre navlhčená. Ak ste sterilizáciu nepodrobili, môžete ju vylúhnúť vriacou vodou.
  • Zhora nalejte 1-1,5 cm opatrne preosievaný sitom zeme.
  • Nie je potrebné kompaktovať najvrchnejšiu vrstvu zeme, stačí len ju zbaviť vodou, najlepšie zo striekacej fľaše.
  • Pomocou kusu papiera ohnutého za roh rozdeľte semená rovnomerne po celej ploche zeme alebo ich zasaďte do riadkov, ako sa vám páči.
  • Zhora mierne posypeme semená zasiate vodou z rozprašovacej fľaše tak, aby boli pripevnené k povrchu zeme.
  • Obal zakryte sklom, polykarbonátom, alebo umiestnite plastový vak na vrch. Tým sa vytvorí skleníkový efekt, ktorý pomôže semenám rýchlejšie klíčiť a nevysušiť v prvých dňoch po klíčení.
  • Vložte nádobu na osivo so semenom chapača na dobre osvetlenom mieste. Teplo v tomto prípade nie je tak dôležité. Semená môžu klíčiť pri teplote + 10 ° + 12 ° C, ale optimálne teploty sa pohybujú od + 18 ° C do + 23 ° С.
  • Prvé semenáče sa môžu objaviť už skôr ako 3-5 dní, ale väčšina výhonkov sa zvyčajne objaví po 10-15 dňoch.

Vo videu nižšie môžete vidieť všetky jemnosti tradičného očkovania antirrynuma:

Ak ste sadali semená pomerne zriedkavo, potom sa môžu sadenice pestovať aj bez vychystávania, aby sa rastliny vysadili už v otvorenom teréne. Pokiaľ postupne vytvrdnete sadenice, potom sa to dá urobiť aj v máji, pretože mladé rastliny snapdragonu dokážu vydržať aj krátkodobé mrazy na -3 ° -5 ° С.

V prípade bezsrvného sejacieho antirinu, ako rastú sadenice, neustále nalejte svetlo do koreňov rastlín. To pomôže rastlinám nezaťažovať sa a úplne sa rozvíjať.

Snapdragon nepotrebuje hnojenie pred pristátím na otvorenom teréne. Na zavlažovanie sa do vody môže pridávať len roztok Fitosporin alebo Biohumus.

výsledok

Ako vidíte, pre úspešnú kultiváciu levého hltana zo semien je potrebné poznať niektoré rysy a nuansy. Dokonca aj doma nie je nič také obtiažne v tomto procese, ale môžete poskytnúť sami seba a vašim priateľom luxusne kvitnúce farebné kvetinové záhony.