Záhradníctvo

Fenomén maliny

Fenomén maliny bol chovaný ukrajinským chovateľom N.K. Potter v roku 1991. Odroda bola výsledkom prechodu Stolichnaya malina a Odarka. Fenomén maliny je cenený svojou veľkou veľkosťou a sladkou chuťou.

Vlastnosti odrody

Podľa fotografie a popisu malinový fenomén odrody má množstvo znakov:

 • stredná splatnosť;
 • polovičný bush;
 • výška výhonkov je 2,5-3 m;
 • malé trnky umiestnené pozdĺž celej dĺžky vetiev;
 • tmavozelené listy s pubescenciou;
 • na jeseň, výhonky menia farbu od svetlo zelenej po žltú.

Charakteristika odrôd bobúľ Fenomén:

 • v prvom roku sa ovocie vyznačuje zaobleným tvarom;
 • v dospelých kríkoch sa bobule líšia v kužeľovitom tvare;
 • hmotnosť od 5 do 9 g;
 • bohatá karmínová farba;
 • súčasné dozrievanie plodov;
 • hustá šťavnatá buničina;
 • sladká chuť s ľahkou kyslou.

Výnosom odrody Fenomén je až 8 kg bobúľ z bush. Plody začínajú v polovici alebo na konci júla. Po zbere sú bobule skladované maximálne 5 dní. Maliny sa konzumujú čerstvé, mrazené a spracované.

Fenomén maliny sa pestuje v priemyselnom meradle. Odroda je považovaná za spoľahlivú a nenáročná, vhodná na mechanické čistenie.

Výsadba malín

Rozmanitosť Fenomén vysadený po dôkladnej príprave. Miesto vykládky sa vyberá s prihliadnutím na predchodcov. Minerálne a organické hnojivá sa nanášajú na pôdu. Sadenice si vyberajú silné korene a 1-2 výhonky.

Príprava miesta

Podľa maliny si vyberte miesto stále svietilo slnkom. Výnos, veľkosť a chuť plodov fenoménovej odrody závisí od prístupu k slnku. V tieni sú nakreslené výhonky a plody maliny strácajú chuť.

Malinový fenomén rastie na hlinených a černozemských pôdach. Na výsadbu kultúry nebudú vhodné nížinné oblasti, v ktorých sa voda nahromadí. Na dlahe maliny trpia nedostatkom vlhkosti. Najlepšou možnosťou sú ploché plochy alebo mierne zaujatosti.

Tip! Miesto pre maliny sa mení každých 7 rokov, pretože pôda je vyčerpaná a rastliny stratia svoju odrodovú kvalitu.

Najlepším predchodcom fenoménu maliny sú sideráty, strukoviny, uhorky, cibuľa a cesnak. Po rajčiakoch, paprike a zemiakoch nie sú vysadené maliny, pretože kultúry majú bežné choroby.

Výsadba sa vykonáva na jeseň koncom septembra alebo do konca októbra. Lôžka sú vykopané a očistené od buriny. Pri 1 m2 6 kg hnijúceho hnoja, 50 g superfosfátu a 30 g síranu draselného sa aplikuje na pôdu. Mesiac pred vysadením malinových odrôd sa fenomén uvoľňuje s hrabatím.

Pri výsadbe maliny na jar je pôda vykopaná a oplodnená na jeseň. Potom, keď sa sneh roztavil, stačí to hlboko uvoľniť. Práca sa koná od konca apríla do polovice mája.

Pracovný poriadok

Sadenice fenoménu sa nakupujú v škôlkach. Pri nákupe materiálu na výsadbu od neovereného dodávateľa existuje vysoké riziko zberu sadeníc nízkej kvality.

Maliny sú posudzované zvonka podmienkou výhonkov a koreňového systému. Počet pobočiek by mal byť 1-3. Zdravé korene nemajú suché alebo prehnité oblasti.

Postup pri vykládke malín:

 1. Najprv musíte vykopať otvor s priemerom 40 cm a hĺbkou 50 cm. Pri výsadbe niekoľkých rastlín zostávajú medzi nimi 50 cm.
 2. V hornej vrstve pôdy pridajte 10 kg humusu, 500 g popola z dreva, 70 g superfosfátu a draselnej soli.
 3. Korene sadeníc sú ponorené do roztoku slivky a rastového stimulátora.
 4. Malinový fenomén sa odreže do výšky 30 cm.
 5. Rastlina je umiestnená v jame a pokrytá zeminou.
 6. Pôda je hlboko utopená a napojená.

Po výsadbe maliny Fenomén napojený každý týždeň. Pôdny mulč humus alebo slama. Namiesto jamy môžete kopať zákopy o šírke 40 cm a hĺbke 50 cm. Rastliny sú umiestnené do schodov 50 cm, po ktorých sú ich korene pokryté zeminou.

Starostlivosť o stupeň

Podľa popisu odrody, fotky a recenzie malín Phenomenon dáva bohaté úrody s neustálym starostlivosťou. Odroda reaguje pozitívne na pravidelné zavlažovanie, hnojenie a orezávanie. Kríky sú viazané na mriežku.

zalievanie

Pri častých dažďoch maliny získajte potrebné množstvo vlhkosti. Počas sucha sa kríky napájajú tak, aby vlhkosť prenikla do hĺbky 40 cm.

Potreba fenoménu zavlažovania je zvlášť vysoká počas kvitnutia a dozrievania vlhkosti. V máji, pod každým krovom urobte 3 litre vody. V júni a júli sa maliny dvakrát zaliate, 6 litrov vody stačí na jeden kef. V auguste vykonajte jedno zalievanie až do polovice mesiaca.

Varovanie! Na maliny používajte teplú a destilovanú vodu. Vlhkosť sa zavádza v rannom alebo večernom období.

Na jeseň sa vykonáva podzimné zavlažovanie, ktoré umožňuje rastlinám prežiť zimu. Po pridaní vlhkosti sa pôda uvoľní tak, aby rastliny lepšie absorbovali živiny z pôdy. Zníženie počtu napájania pomáha pri mulčovaní pôdy.

hnojenie

Ak sa pri výsadbe používajú minerálne a organické hnojivá na pôdu, hnojenie začína v priebehu 2-3 rokov.

Postup kŕmenia malín Fenomén:

 • na jar pripravte roztok pozostávajúci z 1 litra suspenzie a 10 l vody;
 • pri tvorbe plodov pripravte roztok 20 g superfosfátovej a draselnej soli do veľkej nádoby s vodou;
 • v auguste dostanete roztok obsahujúci 10 litrov vody a 2 polievkové lyžice. l. síran draselný;
 • na jeseň vykopávajú pôdu, oplodňujú sa popolom a humusom.

Roztoky z minerálnych látok sa dostávajú pod koreň maliny. Dusíkaté hnojivá sa používajú iba na začiatku jari pred kvitnutím, aby sa nevyvolával rast zelenej hmoty.

prerezávanie

Na jar v odrode Phenomenon, mrazené výhonky sú prerezané. 8-10 výhonkov zostáva na kríkoch, ktoré sú skrátené o 15 cm, zvyšné malinové vetvy sú odrezané do koreňa.

Na jeseň odstrániť dvojročné výhonky, z ktorých je zber. Mladé a slabé malinové vetvy, ktoré nie sú schopné prežiť zimu, sú tiež vyrezávané.

Všetky rezané malinové výhonky sa odporúčajú spáliť, aby sa zbavili možných škodcov a patogénov.

Väzba

Podľa fotografie a popisu malinový stupeň fenomén je vysoký. Pri viazaní na mriežku dostanú malinové kríky potrebné osvetlenie. Prítomnosť podpory zjednodušuje zber a starostlivosť o odrodu.

Na inštaláciu mriežky sa vyžadujú kovové stĺpy s výškou 2 m, ktoré sú umiestnené každých 5 metrov, potom tiahnu drôt na úrovni 0,8 m a 1,5 m od zeme.

Malé výhonky sú umiestnené na mriežke a viazané. Prípadne utiahnite prídavný drôt o 1,2 m.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Ak nedôjde k dodržiavaniu poľnohospodárskej technológie alebo k používaniu neštandardných sadeníc na maliny, objavia sa príznaky ochorenia. Podľa popisu odrody a recenzie malinový fenomén si zachováva odolnosť voči chorobám.

Osobitným rizikom sú vírusové ochorenia, ktoré vedú k zriedeniu výhonkov a pomalému vývoju malín. Ovplyvnené kríky sú vylúčené a miesto vykládky malín má byť nahradené.

Plesňové ochorenia sa šíria pri vysokej vlhkosti a nízkych teplotách. Sú determinované prítomnosťou škvŕn na stonkách a listoch, hnilobných malinových bobúľ. Bordeaux kvapalina a ďalšie prípravky obsahujúce meď sú účinné proti hubám.

Je to dôležité! Vektory chorôb sú hmyz, ktorý spôsobuje poškodenie malínového ovocia a kríkov.

Rastliny lákajú vošiek, žltochor, morušový, malinový chrobák. S škodcami bojovať s insekticídmi Karbofos, Metafos, Aktellik. Na ochranu výsadby malín pomôcť ľudové prostriedky: tabakový prach, zalievanie infúzií cibuľovej kôry.

Útulok na zimu

Fenomén maliny nepotrebuje špeciálny prístrešok na zimu. Pod krídlami na snehové pokrývky tolerujte studený chvost.

Odstrel z nosiča a položený na zemi po páde listu. V neprítomnosti snehu sú maliny pokryté agrofibrom, spandbondom alebo lutrasilom, ktoré sa dajú na vzduchu. Na jar je úkryt odstránený z maliny, aby sa zabránilo vyčerpaniu kríkov.

Hodnotenie záhradníkov

Vasily, 38 rokov, fenomén KurskSort, ktorý rastie už niekoľko rokov. Jedná sa o najrozsiahlejšie ovocie maliny na mojich stránkach. Je nižšia v chuti na iné odrody. Zima dobre znáša, nezmrazuje. Nechcem sa rozdeliť s odrodou. Veľké ovocie sa ľahko zhromažďuje, väčšinou ide na džem a kompoty. Svetlana, 44, Ulyanovsk Získané maliny Fenomén na opis odrody, fotky a recenzie. V minulom roku sme po zasadení dostali prvý zber. Bobuľa je veľká, chuť je príjemná, nie slizová, s miernou kysnutosťou. Prichypem puzdro vo výške 150 cm. Na jar som odrezal zhora na silnú obličku. Mriežka je vysoká 180 cm, Berry visí na kríkoch už dlhú dobu a nemení tvar ani v horúčave Dmitry, 39 rokov, Bryansk Podľa popisu odrody a recenzií, malinový fenomén vyniká svojimi veľkými plodmi. V skutočnosti, bobule má pôsobivé rozmery. Zábery nemajú vlastné, určite potrebujete podporu. Vetvy majú svetlo béžovú farbu, líšia sa od ostatných odrôd. Bobule sa nerozkladajú, nezreagujú a nezmršťujú sa. Niektoré kríky majú tendenciu k oddeľovaniu a na jeseň prinášajú ovocie.

záver

Fenomén maliny je odolný voči suchu a mrazu. Odroda prináša vysoký výnos výborných bobúľ. Hlavnou starostlivosťou o maliny sú zavlažovanie, mulčovanie, hnojenie a prerezávanie kríkov.