Záhradníctvo

Zelná Kolobok

Zahradníci, ktorí pestujú rôzne odrody bielej zeleniny, sa riadia časom zrenia a vlastnosťami použitia. Rozmanitosť kapusty Kolobok sa už dlho tešila obľúbenej popularite. Pestuje sa nielen v prímestských oblastiach na osobnú spotrebu, ale aj vo veľkých farmách na predaj.

V článku sa budeme rozprávať o vlastnostiach odrody Kolobok, o výhodách a pravidlách kultivácie.

Trochu histórie

Moskovskí chovatelia vytvorili hybrid Kolobok. Koncom 90. rokov minulého storočia bola zapísaná do štátneho registra Ruskej federácie.

Varovanie! Od roku 1997 sa kapusta začala pochodovať vo všetkých oblastiach Ruska av bývalých republikách Sovietskeho zväzu.

Popularita kapusty Kolobok už mnoho rokov nespadá, naopak roste každý rok. Ako dôkaz - obrovská produkcia pestovaných produktov. Môžete hodnotiť výkon podľa počtu predaných semien - za 20 rokov, takmer 40 ton!

popis

Z pestovanej odrody Kolobok vo všetkých regiónoch Ruska. Toto je hybrid prvej generácie, nie je možné získať zo semien, pretože odrodové vlastnosti nebudú zachované. Zrná Kolobok strednodobé dozrievanie. Technická zrelosť sa vyskytuje 115-120 dní po výsadbe sadeníc do zeme.

Hybridný kolobok má tmavozelené listy s belavým vnútorným povrchom, hladké, zaoblené vlnitými okrajmi. Každý list obojidovanej formy je pokrytý voskovým nájazdom. Zelené pruhy sú k dispozícii, ale nie sú hrubé.

Hlavy koloboku sú husté, zaoblené, s hmotnosťou do 4,3 kg. Vnútorná kapusta má strednú veľkosť. Pri pestovaní kapusty vo veľkom meradle a dodržiavaní všetkých agrotechnických noriem sa získava až 1000 centov na hektár.

Ako hybrid univerzálneho účelu je používanie kapusty Kolobok rozmanité. Nielen solené, nakladané, marinované, ale aj na šaláty, dusenie, polievky na varenie a boršč. Koniec koncov, rez je biela zelenina.

Rozeta listov je veľká, zdvihnutá. Výška nie je menšia ako 34 cm Priemer zásuvky s technickou zrelosťou v priemere asi 50 centimetrov. Hlavy hrubé, zaoblené, s hmotnosťou do 4,3 kg. Podľa popisu odrody, kapusta Kolobok prezentovala fotografie a recenzie záhradníkov s ohľadom na všetky agrotechnické normy dáva až 1000 centov na hektár.

Charakteristická odroda

Ak chcete porozumieť, rozširovať tento hybrid na stránkach alebo nie, popis nestačí. Preto prezentujeme našim čitateľom charakteristiku kapusty Kolobok:

 1. Výťažok odrody je stabilný, až do 15 kg sa získa v jednom štvorci, ak plne dodržiavajú štandardy pre poľnohospodárske pestovanie.
 2. Vynikajúce chuťové vlastnosti a široké kulinárske využitie zvyšujú popularitu Kolobokovej odrody.
 3. Dlhá skladovateľnosť v priebehu 7-8 mesiacov, zatiaľ čo priaznivé vlastnosti sa nestratia.
 4. Vynikajúca prepraviteľnosť hláv, obchodovateľná vo výškach.
 5. Dokonca pred dozretím kapusty Kolobok nevytvára.
 6. Odolnosť voči chorobám kapusty sa môže pochváliť pred "príbuznými".

Výhody odrody Kolobok vytvárajú popularitu veverky veveričky. Koniec koncov, z nevýhod možno spomenúť len vysoké nároky kapusty na zavlažovanie a úrodnosť pôdy.

Metódy chovu

Kolobok možno pestovať rôznymi spôsobmi: bez semien a sadeníc. Zvážte každý z nich, uvádzame výhody a nevýhody.

Bezsezná cesta

Je to dôležité! Kolobok kapusta je vhodná pre všetky ruské regióny.

výhody:

 • po prvé, sadenice sú silné a stužené;
 • po druhé, technická zrelosť bielej zeleniny je skôr ako 10-12 dní;
 • po tretie, kapusta je veľká.

Nevýhodou tejto metódy je vysoká spotreba semien, pretože časť výhonkov bude musieť byť odstránená.

Bez semien môžete pestovať sadenice odrody Kolobok v otvorenom teréne alebo v rašeliniskách. 2 až 3 semená sa zasielajú do hĺbky jedného centimetra na jamku alebo do samostatnej nádoby. Jamky sa vyrábajú vo vzdialenosti 70 cm a potom sa pokryjú filmom, ktorý vytvorí skleníkový efekt.

Keď rastliny rastú, a tam bude 4-5 pravé listy, vyberte jeden silný stromček. Všetky ostatné sú odstránené. Zalievanie ako pôda vysuší.

Varovanie! Sejacie kapusta semená Kolobok v krajine je možné len v južných oblastiach krajiny.

Metóda sadenia

Pri pestovaní odrôd kapusty Kolobok, semená výsevu budú musieť začať 50 dní pred výsadbou na trvalom mieste: v polovici apríla. To nie je prekvapujúce, pretože odroda má neskorú zrelosť.

Príprava pôdy

Zelná semená Kolobok sa osijú v pripravenej úrodnej pôde. Môžete použiť pripravenú vyváženú pôdu. Ale mnoho záhradníkov radšej pripraviť pôdu na ich vlastné. Vo svojom zložení:

 • rašelina - 7 častí;
 • humus -2 diely;
 • pôda a pôda 1 časť.

Takáto úrodná pôda umožní rastliny rýchlejšie sa zdvíhať a technická zrelosť kapusty príde skôr za 12-14 dní.

Pred zasiatím musí byť pôda a horúci kúpeľ prerušená vriacou vodou s manganistanom draselným. Riešenie by malo byť tmavo ružové. Potom pridáme popol z dreva a premiešame. Toto prírodné hnojivo nielen kompenzuje nedostatok stopových prvkov, ale aj chráni budúce výhonky kapusty od čiernej nohy.

Príprava semien

Zelené odrody Kolobok pred sejbou musia byť dezinfikované a vytvrdené. Za týmto účelom ohrievajte vodu na 50 stupňov a zmeňte osivo v gáze na tretinu hodiny. Po tomto mieste v studenej vode. Potom položil na suchú utierku a vysušil do tečúceho stavu.

Je to dôležité! Semená odrody Kolobok sa umiestnia do pôdy 1 cm, hlbšie nie je potrebné, inak strieľa sa objaví čoskoro.

Rastlina jemne napojená tak, aby sa umývať osivo. Najlepšie je vykonať tento postup rozprašovaním. Urýchliť vznik kaprových sadeníc pokrytých sklom alebo filmom.

Ďalšia starostlivosť o sadenice je mierne napájanie studenou vodou. Keď sa objavia sadenice, je potrebné poskytnúť rastliny vynikajúce osvetlenie, v opačnom prípade sa kvalita sadeníc zníži na 20 stupňov v dôsledku rozťahovania.

Západné kapustové sadenice Medovník by mal byť vo veku 2-3 pravé listy. Môžete ich pestovať vo vzdialenosti 6 cm, ale lepšie v samostatných pohároch. V tomto prípade pri transplantácii na trvalé miesto budú rastliny menej zranené. Keď sa odoberú semená kapusty odrody Kolobok, vyberú sa do vonkajšieho prostredia na vytvrdenie.

Je to dôležité! V čase výsadby na rastliny by mala byť od 5 do 6 listov.

Kŕmenie sadeníc

Podľa opisu je odroda kapusta Kolobok náročná výživa. Pred vysadením do zeme sa musí kŕmiť aspoň dvakrát:

 1. Po 10 dňoch sa naklíčené semená kapusty kŕmia zmesou dusičnanu amónneho (10 g), superfosfátu (20 g) a síranu draselného (10 g). Toto zloženie obsahuje 10 litrov vody.
 2. Asi 10 dní pred transplantáciou sadeníc na trvalé miesto sa pripraví nasledujúce zloženie: 25 g superfosfátu, 30 g síranu draselného. Ak je to žiaduce, roztok sa môže posilniť pomocou síranu meďnatého a manganistanu draselného o 0,2 g. Po kŕmení sa sadenice vylejú čistou vodou, takže na listoch nie sú popáleniny.
 3. Ak nechcete používať minerálne hnojivá, pred sadením v pôde, sadenice z kapusty Kolobok môžu byť kŕmené infúziou mullein. Polievková lyžica infúzie sa pridá do jedného litra vody.

Otvorená údržba poľa

Zalievaná kapusta v jamke vo vzdialenosti 60x70 cm. Najlepšie je použiť dvojlinkovú výsadbu. Preto bude jednoduchšie sa o ne starať.

Pre úspešné pestovanie kapusty Kolobok nevyžaduje špeciálne vedomosti, celá poľnohospodárska technológia je podobná ostatným druhom bielej zeleniny. Ak bola pôda počas výsadby úrodná, potom zostane včas na vodu a kŕmenie rastlín.

Funkcie zavlažovania

Rozmanitosť Kolobok vyžadujú zavlažovanie. Na štvorcový meter by malo byť aspoň 10 litrov. Zalievanie je potrebné na základe ich poveternostných podmienok. Malo by sa pamätať na to, že nedostatok vlhkosti ovplyvňuje výťažok kapusty.

V počiatočnom štádiu sa rastliny napájajú okolo koreňa. Ďalej pozdĺž drážok alebo zhora. V tomto prípade sa škodcovia a ich larvy umyjú. Zelná odroda Kolobok dobre reaguje na kropenie.

Tip! Asi 10 dní pred zberom sa zavlažovanie zastaví.

Uvoľňovanie a hluk

Aby sa korene rastlín dostali dostatok kyslíka, pôda sa po zalievaní musí uvoľniť. Hilling kapusta je tiež povinný postup. Vďaka tomu je koreňový systém posilnený v dôsledku rastu laterálnych procesov. Prvýkrát vyzdvihnúť pôdu tri týždne po transplantácii. Potom každých 10 dní.

Trvalá imunita

V popise a charakteristikách, ako aj podľa recenzií záhradníkov bolo uvedené, že odroda je odolná voči mnohým chorobám kruhovitých plodín, najmä Fusarium, bielej a šedej hniloby. Kapusta tiež nie je poškodená bakteriálnymi, hubovými a vírusovými ochoreniami.

úrodu

Zber každej kapusty sa vykonáva v suchom, slnečnom počasí. Najskôr narežte bočné listy a potom zjednoťte kapustu. Sú usporiadané na doskách alebo podstielkach, aby sa vysušili a potom sa odstránili na uskladnenie.

Keď načasovanie zberu biele kapusty Perník Man na zimu, vidličky soľ, nakladané, nakladané, v závislosti na preferenciách. Zvyšok kapusty sa čistia v pivnici alebo suteréne, kde je kapusta dlho uložená bez straty chuti a prezentácie.

recenzia

Victor, 40, Kirovograd V minulom roku kúpili semená biele kapusty Kolobok. Rozmanitosť sa páčila svojmu výnosu a skvelej chuti. So svojou ženou sme kvasili kapustu, čo sa ukázalo ako chrumkavé a chutné občerstvenie. Čo sa týka doby trvanlivosti, nemôžem o nich povedať: jedli sme v šalátoch hneď po Novom roku. Svetlana, 52, oblasť Trans-Baikal Ale pred 10 rokmi, chytil oči z kapusta semená Kolobok. Odvtedy som sa s ňou nerozdelil. Dobrá kapusta v akejkoľvek forme, to prispieva k všestrannosti menovania. Chovám hlavy kapusty s hmotnosťou viac ako štyri kilogramy. Na rezanej bielej kapuste, hustá. Rozlišuje šťavnatosť a vynikajúcu chuť. Je dokonale uložená. Radím všetkým.