Záhradníctvo

Pepper Californian miracle: recenzie, fotky

Sladká korenie je už dlho pevne založená na záhrade ruských záhradníkov, napriek jej južnému pôvodu. Len čo sa verilo, že v strednej zóne a ešte viac v Urale a na Sibíri sa bulharský korenie môže pestovať výlučne v skleníkových podmienkach a korenie v záhrade pod otvorenou oblohou je výhradným výsadou južných oblastí Ruska. Ale vznik nových odrôd a pokusov neúnavných záhradníkov umožnil mnohým uvedomiť si, že nie všetko je tak ťažké, ako sa to zdalo na prvý pohľad. Napriek tomu nováčikovia zvyčajne vyberajú vhodnú odrodu s veľkou zodpovednosťou a opatrnosťou - naozaj chcem získať dobrú a chutnú plodinu takej atraktívnej južnej plodiny ako sladkého korenia prvýkrát.

Pepper Californian zázrak môže nepochybne poradiť tak začiatočníkom, ako aj profesionálom. Koniec koncov, to nie je nič, že táto odroda sa teší takej popularite po mnoho desaťročí tak v našej krajine, ako aj na celom svete. Zdá sa, že absorboval všetky výhody väčšiny odrôd sladkej papriky a nemá prakticky žiadne chyby. Charakteristika plodov a popis druhov korenia Kalifornia zázrak, o ktorom sa hovorí v tomto článku, pomôže pochybovačom, aby konečne urobili svoju voľbu, a pre začiatočníkov, aby pestovali slušnú plodinu.

Popis odrody

Medzi profesionálmi a dokonca aj medzi mnohými obyvateľmi letného obdobia sa všeobecne verí, že skutočne kvalitatívne veľkosti a chuťové vlastnosti plodov papriky možno získať iba rastúcimi hybridmi. Odrody sa môžu používať na polotovary, ale sú oveľa nižšie ako hybridné z hľadiska ich hlavných charakteristík. Výnimkou môžu byť iba jednotlivé nové odrody, ktorých vlastnosti sú blízke charakteristikám hybridov.

Zdá sa, že Kalifornia zázrak je tiež výnimkou. Koniec koncov, táto odroda je známa vo svete av Rusku veľmi dlho. To je veril, že on choval v Amerike asi pred sto rokmi a prišiel do našej krajiny prostredníctvom záhradníkov, ktorí začali pestovať na ich pozemkov a distribuovať po celej krajine. Dnes, takmer každý seba-rešpektujúci osivo spoločnosť ponúka pepř semená Kalifornia zázrak s jeho variáciami. Aj názvy odrody sa môžu trochu líšiť. Niekedy sa to nazýva Wonder of California alebo dokonca v angličtine - California Wonder.

POZOR! V štátnom registri Ruska bola v roku 1999 v mene poľnohospodárskej agrotechniky Agros v Novosibirsku zahrnutá odroda korenia s týmto názvom.

Ak je to možné, táto pestrá korenie sa pestuje už mnoho desaťročí aj v Rusku a nemôžete ju nazvať novým. Napriek tomu v mnohých jeho charakteristikách môže vytvoriť konkurenciu pre väčšinu hybridu, a pokiaľ ide o jednoduchosť v kultivácii, dokonca ich predstihuje.

Rozhodnite sa pre seba - kefky tohto korenia rastú silné, s hustými stonkami, s dobrou zeleňou a pružnými výhonkami, ktoré dokážu naraz obsadiť až tucet veľkých plnohodnotných plodov. Napriek tomu, že výška krídiel môže dosiahnuť 100 cm, nepotrebujú podväzok.

Pestovanie korenia Kalifornia zázrak v mnohých oblastiach Ruska a recenzie o tom ukazujú, že takmer všade, s výnimkou najsevernejších regiónov, môže byť dobre pestované na otvorenom teréne. Hoci, samozrejme, v skleníkoch a skleníkoch, jeho výnos bude o niečo vyšší.

Doba dozrievania, ktorá charakterizuje Kalifornia zázrak, je stredná. To znamená, že trvá asi 115-120 dní, kým ovocie zrieka od okamihu, keď sa objavia plné výhonky. Treba však poznamenať, že v tejto dobe sa papriky stávajú celkom jedlé a dokonca chutné, ale ich farba je stále zelená. Aby sa premenili na bohatú červenú, žltú alebo oranžovú farbu, je potrebné, aby prebehli ďalších 15-25 dní. Tu je jedna z vlastností a možné nevýhody tejto odrody - aby sa dostala plná biologická zrelosť, potrebuje trochu viac času ako mnohé ďalšie odrody.

Tip! Na dosiahnutie maximálneho výnosu sa však doporučuje zbierať ovocie v štádiu technickej splatnosti, pretože v tomto prípade nastane dodatočná sada ovocia.

Ale na získanie semien zo svojej papriky na siatie budúci rok, musíte čakať na biologickú zrelosť ovocia. S týmito cieľmi spravidla zvolia najsilnejší a plodný ker a nechajú na ňom niekoľko veľkých plodov.

Môžete to však urobiť inak. Len zber v štádiu technickej vyspelosti a dať na dozrievanie. V priebehu niekoľkých týždňov budú všetky papriky dostať farebný odtieň na ich biologické vlastnosti a ich semená budú vhodné na siatie.

Rastliny kalifornského zázraku sú mimoriadne odolné voči stresu a znášajú veľa nepokojov počasia - nedostatok slnka a svetla, nízke teploty a iné. Bude samozrejme odzrkadlené v žatve, ale plody budú stále viazané a budú stále šťavnaté a sladké.

Odroda je tiež odolná voči mnohým chorobám, napríklad k vertikulárnemu vädnutiu a vírusu tabakovej mozaiky. Je to odolnosť voči chorobám, ktorá zrejme umožnila, aby táto odroda prežila toľko rokov, zmenila sa málo a cestovala po celom svete.

Viacbarevné korenie rodiny

Tradične kalifornské zázračné papriky v štádiu biologického dozrievania sú namaľované červenou farbou. Ale čas nie je stále a spolu s módou pre viacfarebné papriky, odrody Kalifornie divu iných farieb sa objavili: žltá, zlatá, oranžová a dokonca aj čierna.

Pepper Kalifornia zázvor žltý bol pestovaný po nejakú dobu, a líši sa od svojho červeného náprotivku len v ešte hrubších steny ovocia (až do 12 mm), zatiaľ čo iné farebné odrody sa objavili neskôr.

Varovanie! Najnovšie inovácie v tejto viacfarebnej rodine sú čierne kalifornské zázračné korenie, ktorého semená produkuje spoločnosť produkujúca semená Aelita, rovnako ako kalifornský čokoládový zázrak od spoločnosti Sedek.

Všetci títo rôznorodí predstavitelia kalifornského zázračného pepra nič iné ako farba sa navzájom nelíšia. Všetky najvýznamnejšie charakteristiky, vrátane dozrievania a výnosu, sú totožné.

Vlastnosti ovocia

Plody papriky kalifornského zázraku úplne ospravedlňujú názov odrody.

  • Peppers majú pomerne bežný tvar kvádrov so štyrmi zreteľnými rebrami.
  • Povrch ovocia je lesklý a hladký.
  • Farba papriky, ako už bolo spomenuté, môže byť v štádiu biologickej zrelosti červená, žltá, zlatá, oranžová alebo čierna, v závislosti od odrody odrody.
  • Hrúbka steny sa tiež zvyšuje v závislosti od stupňa zrelosti korenia. A ak je v štádiu technickej vyspelosti to je asi 5-6 mm, potom po plnom zafarbení môže dosiahnuť 10, a dokonca aj 12 mm.
  • Veľkosť papriky je dosť priemerná, ovocie sa neťahá na rekordné veľkosti. Hmotnosť jedného ovocia je v priemere od 90 do 140 gramov.
  • Ale chuť ovocia zostáva takmer neprekonaná: papriky sú sladké a šťavnaté už v štádiu technickej vyspelosti, čo môžeme povedať o dobe, kedy úplne dozrievajú. Podľa laboratórnych testov prevyšujú podľa obsahu cukru väčšinu známych odrôd a hybridov sladkej papriky. Vyznačujú sa špecifickou arómou a čerstvosťou korenia, vďaka čomu je ideálne ich čerstvé. Kalifornské zázračné papriky však zdobia akúkoľvek prípravu a budú dobré v rôznych kuchárskych pokrmoch.
  • Bezpečnosť ovocia je taktiež na vysokej úrovni, čo im umožňuje používať na poľnohospodársku výrobu. Dopravné papriky tejto odrody sú tiež dobre znášané.

Vlastnosti pestovania

Koreňové semená Kalifornský zázrak vykrýva pomerne priateľsky, dokonca aj bez použitia ďalších ošetrení rastových stimulantov. Klícenie v čerstvých semenách je pomerne vysoké a dosahuje 96-98%. Je len potrebné vziať do úvahy jeden prvok - semená papriky tejto jedinej odrody môžu rýchlo stratiť svoje klíčenie, a preto je vhodné zasiať ich do jedného až dvoch rokov po zbere, aby sa dosiahlo čo najlepšie výsledky.

Ak máte záujem o zbieranie vlastných semien, potom je lepšie zasievať semená pre sadenice vopred, najneskôr do februára, aby plody mali čas na plné zrenie v podmienkach akéhokoľvek leta.

Je možné zasiať tak v spoločných nádobách, ako aj v samostatných rašelinových tabletách a hrncoch.

Pepper vo všeobecnosti nie je príliš priaznivý na zber a transplantáciu, ale ak zriedkavo a opatrne rastlíte rastliny s malým hrotom zeme, takýto postup sa môže vykonať aj niekoľkokrát počas rastu sadeníc bez toho, aby to spôsobilo veľa škôd.

Je to dôležité! Hlavná vec je, že pri každej prekládke nie sú kríky zakopané v zemi, ale transplantované presne na úrovni, na ktorej sedeli pred transplantáciou.

Buďte opatrní pri zavlažovaní počas prvého mesiaca vývoja, hlavne ak udržujete sadenice v relatívnom chladnutí. Ale svetlo v prvých týždňoch vývoja musí byť poskytnuté na korenie rastliny na maximum. Opätovné zafarbenie musí byť zapnuté tak, aby bolo denné svetlo najmenej 12 hodín. Po dvoch až štyroch skutočných listoch sa rozrábajú v semenákoch, môže sa kŕmiť prvýkrát.

Približne 2 týždne pred odhadovaným časom vysadenia sadeníc papriky na trvalé miesto je potrebné začať vytvrdzovať. Ak to urobíte, v teplých slnečných dňoch sa sadenice vyberú na balkón alebo na ulicu a zostanú tam v rozmedzí 15-20 minút až niekoľko hodín.

Na hrebeňoch paprikárskych rastlín sa kalifornský zázrak zasadzuje podľa schémy 40x40 cm Keďže sa paprika rozrastá a vyvíja, vyžaduje si predovšetkým rovnomerné zavlažovanie, je možné vybudovať kvapalný zavlažovací systém. Je obzvlášť dôležité nezabúdať na napájanie v horúcich dňoch.

Kalifornia zázrak reaguje rovnako dobre ako hnojenie s organickou hmotou a použitie minerálnych hnojív. Takže môžete použiť to, čo chcete. Krmivo pre celú vegetačnú sezónu musí byť najmenej trikrát.

Ak sa dodržiavajú základné pravidlá agrotechniky, zvyčajne sa nevyžadujú dodatočné ošetrenia proti škodcom a chorobám.

Recenzie záhradníkov

Kalifornia zázrak nie je len veľa recenzií o sladkej paprike odrody, ale veľa a každý záhradník je v zhone, aby ukázal jeho obdiv pre túto odrodu. Zriedka, ak sa nespokojnosť stane. A to sa deje buď na veľkosti ovocia, ktoré nespĺňa očakávania, alebo na nedostatočnom výťažku, keď sa pestuje v podmienkach, ktoré nie sú celkom vhodné.

Victor, 39 rokov, Kostroma, v našej časti sveta takmer nikto neriadi sladkou paprikou - chýba teplo a slnko - dokonca ani v skleníkoch nemá čas vyradiť. Ale moja žena a ja sme sa rozhodli experimentovať a vysadiť niekoľko druhov korenia na sadenice, vrátane kalifornského zázraku. Vyskytlo sa pomerne pomaly a sadenice sa tiež veľmi nelíšili. Dokonca sme si mysleli, že nebude žiť, aby vylodila postele. Najzaujímavejšia vec sa však stala, keď sme na konci mája nakrútili všetky naše papriky pod film. Miera prežitia iba kalifornského zázraku bola 100%. A potom sa kríky rýchlo rozrástli. Kvety tiež kvitli veľmi bohato, ale šitie bolo priemerné, pravdepodobne slnko pre neho nestačilo na našom severe. Ale tie, ktoré začali rásť, sa rozrástli do dosť normálnych rozmerov a dokonca sa podarilo zvrátiť, čo je tu naozaj dosť zriedkavé. Vo všeobecnosti som s odrodou spokojný a opäť ho zase rastú .. Maria, 43 rokov, Tyumen Skúsil som mnoho druhov korenia pre moju záhradnú činnosť a ja som s nimi nemohol robiť všetko. Potom sadenica zomrie doma, potom po výsadbe všetko pomaly zomrie a ak žije s ovocím, úrodu je skromná. Iba v prípade kalifornského zázraku som konečne pochopil, ako skutočná paprika vyzerá na záhrade. Bol to skutočne zázrak! A čo je najdôležitejšie, neexistovala zvláštna starostlivosť. Výhonky sa objavili o týždeň neskôr a vyplienili sa do malých hrncov, keď sa objavilo niekoľko listov. Na konci mája pristála na záhrade, len nastavila oblúky a pokryla prikrývkou a filmom v noci. V júni si vyliečila a kŕmila biohumom. No, niekedy zalievaná, keď dlhý čas nedošlo k dažďu. Už v auguste začala ťažba a zber úrody až do septembra. Niektoré papriky sa zmenili na červenú aj na kríky.

záver

To je taký úžasný druh sladkého korenia - Kalifornia zázrak. Zriedkavý prípad, keď názov odrody plne odôvodňuje jeho hodnotu. Koniec koncov, pestovanie chutných, produktívnych a krásnych korení bez toho, aby sa v oblastiach s vysoko rizikovým poľnohospodárstvom vyskytli veľké problémy, je to naozaj zázrak. Niet divu, že táto odroda patrí medzi tri najpopulárnejšie odrody sladkej papriky na svete.

Pozrite si video: Calling All Cars: The Wicked Flea The Squealing Rat 26th Wife The Teardrop Charm (Septembra 2022).

Загрузка...