Záhradníctvo

Pepper Big Mom: charakteristika a opis odrody

Nedávno, pred dvadsiatimi rokmi, bulharský korenie v Rusku bol spojený výlučne s červenou. Všetci záhradníci si navyše dobre uvedomovali, že zelený korenie je len v štádiu technickej vyspelosti a potom, keď je zrelý, mal by byť natretý v jednom z červených odtieňov. V súčasnosti počet odrôd a hybridov sladkej papriky, oficiálne registrovaných v Rusku, presahuje niekoľko stoviek. A medzi nimi sú plody rôznych odtieňov: a žlté, oranžové, zelené a biele, dokonca hnedé a fialové.

Známa "rodina" sladkých paprík s definíciou Big, ktorá je preložená z angličtiny ako veľká, bola vyvinutá a zaregistrovaná u známej osiva-rastúcej spoločnosti Aelita. Všetky papriky z tejto rodiny sa vyznačujú svojim jedinečným odtieňom:

 • Veľký otec - fialový;
 • Veľká matka - oranžová;
 • Veľký boj - červené a hnedé;
 • Veľká dievčina - oranžová hnedá.

Sladká paprika Veľká mama je jedným z najobľúbenejších predstaviteľov tejto osobitnej rodiny a tento článok sa venuje opisu charakteristík tejto odrody.

Vlastnosti oranžovej papriky

Dlho je známe, že oranžová farba môže pozitívne ovplyvniť osobnú psychickú náladu.

Varovanie! Podľa výskumu väčšina ľudí považuje oranžové papriky za najsladšie, hoci to nie je pravda. Väčšina cukrov sa nachádza v plodoch červených odtieňov.

To znamená, že iba jeden druh oranžovej papriky spôsobuje vo väčšine ľudí pocit sladkosti. Ale zodpovedné za takú jasnú farbu rastliny je beta-karotén, ktorý je schopný transformovať ľudské telo pod vplyvom enzýmov vo vitamíne A. Okrem toho, oranžové a žlté papriky sú najväčšie množstvo rutínu alebo vitamínu P. Táto látka môže posilniť steny krvných ciev a urobiť ich odolnejšie.

Ale možno najdôležitejšie je, že rozdiel medzi oranžovým a žltým plodom korenia je vyšší obsah v porovnaní s ich náprotivkami, draslíkom a fosforom. Ale draslík má veľa pre správne fungovanie srdcového svalu, zatiaľ čo fosfor je zodpovedný za normálne fungovanie obličiek a za tvorbu kostného tkaniva a za zdravý rast buniek.

Tak, pestovanie a jesť papriky oranžovej a žltej odtiene, môžete výrazne zlepšiť svoju pohodu a dokonca zlepšiť svoju náladu.

Popis odrody

Opis odrody veľkej papriky má logickú začiatok. Navyše to bolo prednedávnom, asi pred 7-8 rokmi, odvysielané vedcami chovateľmi semennej agrofirmy Aelita. V roku 2012 bola táto odroda oficiálne zaregistrovaná v Štátnom registri chovných výsledkov Ruska s odporúčaniami na pestovanie vo všetkých oblastiach Ruska.

Je vhodný na pestovanie v otvorených hrebeňoch a vo skleníkoch.

POZOR! Je pravda, že je lepšie ju pestovať na otvorenom priestranstve v regiónoch, ktoré sa nachádzajú približne na zemepisnej šírke Belgorodu a na juhu.

Napríklad v moskovskom regióne, aby ste získali dobrú úrodu tejto odrody, je lepšie použiť filmové tunely, aspoň na začiatku výsadby v krajine koncom mája alebo začiatkom júna.

Veľké mamičky majú polopriemyselnú formu a dosahujú výšku 60-70 cm, avšak v podmienkach uzavretej pôdy môžu kríky dosahovať až 100 cm. Listy sú stredne veľké, majú skôr hladkú, tmavozelenú farbu.

V čase dozrievania niektorí záhradníci zahŕňajú korenie veľkej mamy do rannej sezóny, iné do strednej sezóny. Možno predpokladať, že asi 120 dní prechádza z objavenia úplného klíčenia na technickú zrelosť ovocia. Papriky sa už môžu používať na šaláty, variť rôzne jedlá a len na jedenie, ale ich farba je stále svetlo zelená. Aby bolo ovocie úplne zafarbené, je potrebné, aby prebehlo ďalších 15-20 dní.

Odroda Big Mom je známa svojim dobrým výnosom - môžete zhromaždiť 7 kg ovocia a ešte viac z jedného štvorcového metra výsadby. Tieto čísla však s väčšou pravdepodobnosťou rastú papriky pod krytom a v skleníku.

Veľká mama odroda je odolná voči mnohým chorobám nočného listu, škodcovia ho zriedka obťažujú. Ale preventívne opatrenia nikdy nebudú nadbytočné.

Je to dôležité! V porovnaní s mnohými ďalšími druhmi papriky Veľká máma pomerne dobre toleruje nízke teploty, dokáže rýchlo zotaviť z chladného šoku a ďalej sa rozvíjať normálne.

Vlastnosti ovocia

Je ťažké spochybniť príťažlivosť plodov korenia veľkej mamy, fascinujú na prvý pohľad. Ale aké ďalšie vlastnosti sú charakteristické pre tieto papriky?

 • Perchín forma môže byť nazvaná kuboid, aj keď sú mierne pretiahnuté, sú viac pravdepodobné, že sa podobajú na valec mierne sploštené po stranách. Niektorí záhradníci nazývajú tieto papričky v tvare sudov. Rast v podobe klesania.
 • Povrch pokožky je hladký, atraktívny so silným leskom. Na stranách je mierne rebrovanie.
 • Farba ovocia priťahuje šťavnatou oranžovou farbou, v stave technickej zrelosti je tmavozelená. Ale peppercorns farbené v porovnaní s mnohými strednej sezóny odrôd pomerne rýchlo.
 • Plody rastú veľké, nie neobvyklé, ak sa hmotnosť jedného ovocia rovná 200 gramom. V priemere ich hmotnosť je 120 až 150 gramov.
 • Steny sú hrubé a husté, ich hrúbka dosahuje 10-12 mm, v priemere 7-8 mm. Telo je mäsité a šťavnaté.
 • Podľa chuťových vlastností si plody tejto odrody zaslúžia mimoriadne vynikajúce hodnotenie. Najlepšie je používať ich čerstvé, priamo od bush. Ale za účelom univerzálneho Percina. Robia oba nádherné šaláty a plnené jedlá, rovnako ako z nich môžete urobiť veľa chutných a veľmi krásnych vonkajších medzery.
 • Plody sú dobre zachované čerstvé a vhodné na zmrazenie na zimu.

Vlastnosti pestovania

Pepper odrody Big Ma, rovnako ako všetky ostatné odrody sladkej papriky v klimatických podmienkach našej krajiny, vyžaduje predbežnú dobu sadenice. Ale pestovanie sadeníc korenie nie je tak ťažké, ak dodržiava základné požiadavky tejto plodiny - predovšetkým potrebuje veľa svetla, najmä v počiatočnom štádiu vývoja, dostatočné množstvo tepla a média, ale rovnomerné zavlažovanie.

Tip! Množstvo vlhkosti, ktoré rastliny potrebujú, je priamo závislé od teplotných podmienok, v ktorých držíte sadenice - čím je teplejšia, tým viac vody bude potrebovať.

Semená papriky tejto odrody vyrastie pomerne rýchlo, niektoré aj po 4-5 dňoch, ale v priemere budú potrebovať 8-10 dní na vznik plných výhonkov. Aby sa zvýšilo percento klíčenia a poskytlo sa rovnomernejšie sadenice, je žiaduce nasiaknuť semená pred niekoľkými hodinami výsadby v akomkoľvek rastovom promótore. Doma môžete používať aloe šťavy alebo roztok medu vo vode, rovnako ako akékoľvek obchodné produkty, ako je zirkón, epín, novosil a ďalšie.

Výsev semien papriky tejto odrody na sadenice možno vykonať vo februári, ak plánujete rastliny v skleníku. Alebo na začiatku marca, ak sa plánuje pestovať korenie na otvorenom teréne. V období pred objavením sa prvých dvoch pravých listov sadeníc je nevyhnutné, aby poskytovali pokrytie 12 až 14 hodín. Zvyčajne sa na tieto účely používajú luminiscenčné alebo LED žiarovky.

Od konca marca by mali mať semenáčky papriky dostatok prirodzeného svetla, ktoré môžu získať pri okne. Ale od tohto bodu až po pristátie je žiaduce niekoľkokrát kŕmiť sadenice korenia s komplexným hnojivom.

Papriky tejto odrody sa vysadia v súlade so schémou 35 o 50 cm. Je dôležité, aby sa rastliny počas transplantácie nepochovávali. S možnou hrozbou nízkych teplôt môžu byť rastliny pokryté na vrchu netkaným materiálom alebo filmom pripevneným na oblúky.

Pravidelné kŕmenie a napájanie sú povinné podmienky pre dobrý výnos veľkej odrody Big Mamma, pretože tvorba veľkých plodov si vyžaduje veľké množstvo živín.

Tip! Na konci sezóny na začiatku chladných nocí, ak krovia papriky rastú pod otvorenou oblohou, môžu byť pokryté netkaným materiálom na úplné zrenie.

Recenzie záhradníkov

Veľká mrkva pepper je veľmi zaslúžene obľúbená, takže na ňu je pomerne málo recenzií a väčšina z nich je pozitívna.

Evgenia, 46 rokov, SaranskTento druh papriky mi okamžite fascinoval svoj pohľad na čajové vrecká. Semená boli pre taký veľkolepý korenie lacné, iba 12 rubľov. Bola som potešená rýchlosťou klíčencov - vysadila som zároveň tri druhy sladkej papriky, červenej, žltej a oranžovej a veľká mama vyrastala pred každým ôsmym dňom. Áno, a to sa vyvinulo pomerne rýchlo. Neboli s ním žiadne problémy, vyvinul sa dobre, kríky boli silné. O tri mesiace neskôr sa vytvorili pekné papriky, ale boli stále malé. Rastol a farbil príliš rýchlo, aspoň rýchlejšie než iné odrody, ktoré sa blížili. Preto sme v auguste užili krásne a chutné šaláty s našou vlastnou korením. Svetlana, 47 rokov, Irkutsk, mám dlhoročné skúsenosti so záhradníctvom - viac ako 15 rokov. Ale napriek skutočnosti, že medzi zeleninou sú domáce zvieratá, duša žiada o experimenty a každý rok sa snažím vysadiť niečo nové. Minulý rok som experimentoval s Big Mom Bulharským korením. V každom prípade zasadil všetky semená, nevedel o jeho klíčivosti a na moje prekvapenie, asi 90% vyrastie. Pre papriky to je dobré. Sadenice rástli v mojich samostatných kvetináčoch a koncom mája som ho zasadil do skleníka. Kruhy rástli silné, asi 80 cm, a jedli sme prvé papriky len 125 dní po vzniku výhonkov. Naše leto je krátke, takže z bush bolo vyňaté iba asi 7-8 papriek, aj keď to aktívne kvitne a pokračovalo v spájaní ovocia, ale bolo to zima a musel som odstrániť všetky rastliny. Ale ja som bol spokojný s chuťou a vzhľadom na korenie a veľkým a hustým a sladkým nádherným ovocím. Už som z neho zhromaždila semená, ako keby som sa pokúsila v budúcom roku, a možno sa dostanú do obľúbených.Ivan, 37 rokov, Ulyanovsk V minulom roku som skúsil dve odrody papriky: Big Mom and Big Dad. Mám rád skutočnosť, že dospeli docela skoro. V porovnaní s tým istým kalifornským zázrakom sa rýchlejšie liali farbou, aj keď veľkosť podľa môjho názoru mohla byť väčšia.

záver

Pepper Big Momma je dobrá kombinácia krásy, vynikajúcej chuti, výnosu a rannej zrelosti. Preto nie je prekvapujúce, že rýchlo získal popularitu medzi záhradkármi.

Pozrite si video: Peppa Pig English Episodes - Baby Peppa Pig and Baby Suzy Sheep! Peppa Pig Official (Jún 2022).

Загрузка...