Záhradníctvo

Tomato Titan: recenzie + fotky

Mnoho záhradníkov sníva predovšetkým skoré zber, snažia sa vysadiť najodľahlejšie odrody zeleniny, aby čo najskôr požívali čerstvé vitamíny a pochváliť svojim susedom alebo dokonca predať prebytok na trhu, keď je cena zeleniny stále vysoká. Pre ostatných to všetko je zbytočné, pevne veria, že najskoršie nikdy nie sú najchutnejšie, ani plodné, z ktorých je samozrejme veľa pravdy. A títo ostatní trpezlivo čakajú na dozrievanie neskorých odrôd, ktoré sa zvyčajne vyznačujú najvyššími výnosmi, najintenzívnejšou chuťou a najväčšími rozmermi. A niekedy sa všetky tieto vlastnosti kombinujú.

To všetko platí samozrejme aj pre paradajky. Tu sú len rastúce dozrievanie odrôd rajčiakov v otvorenom teréne stredného pásu a viac severných oblastí je plná s vysokou pravdepodobnosťou, že nemôžete čakať na zber. Preto boli niektoré odrody špeciálne vytvorené hlavne pre južné regióny Ruska, kde teplé jeseň umožňuje predĺžiť vegetačné obdobie pre paradajky a získať veľké výnosy paradajok v septembri a dokonca niekedy v októbri v podmienkach otvoreného priestoru. Tomato Titan, charakteristiky a opis ktorého odrody sú uvedené v tomto článku, patrí len k týmto rajčiakom.

Popis odrody

Ide o pomerne starú radu paradajok, ktorú získali na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia pestovatelia rastlín na experimentálnej chovateľskej stanici v meste Krymsk, Krasnodarské územie, ktoré je pobočkou Výskumného ústavu viniča a záhradníctva v Severnom Kaukaze.

Kde lepšie rásť

V roku 1986 bola odroda rajčiaka Titan uvedená v štátnom registri Ruska s odporúčaniami pre pestovanie na otvorenom území regiónu Severného Kaukazu. Vzhľadom k tomu, že odroda je určená na pestovanie predovšetkým na otvorenom poli, má ťažkosti odporúčať ju pestovať v skleníkových podmienkach v severnejších oblastiach. V skleníkoch sú podmienky osvetlenia vždy o niečo nižšie ako v otvorenom teréne a výživová oblasť je menšia, než je tá, ktorú táto odroda vyžaduje.

Varovanie! Obzvlášť zvláštne sú preto vyhlásenia - odporúčania o možnosti pestovať paradajky Titan v izbových podmienkach alebo na lodžiach len preto, že keby sú charakteristické malými rozmermi.

Pre vnútorné podmienky dnes vzniklo veľké množstvo špeciálnych odrôd, ktoré sú schopné vydržať určitý nedostatok svetla a môžu sa dobre rozvíjať a produkovať dobré výnosy pri obmedzenom objeme pôdy. Zatiaľ čo tieto podmienky sú pre titánske paradajky úplne neprijateľné.

Paradajkové puzdrá

Rastliny sú odrody paradajky sú naozaj charakterizované malou výškou, asi 40-50 cm. Tomato Titan je determinant a dokonca vyvrcholí. To znamená, že vývoj kríkov je ukončený po vytvorení určitého počtu ovocných kefiek a na vrchu je vždy kefka s ovocím a nie zelený výhonok.

Kríky sami sú silné, s hustým centrálnym kmeňom a veľkými zelenými listami. Počet vytvorených výhonkov a listov je priemerný, takže odroda sa nemusí stavať, zvlášť keď sa pestuje v otvorenom teréne. Prvá kefka sa vytvorí po 5 alebo 7 listoch. Nasledujúce kefy sú položené každé 2 listy.

Zrenie a výťažok

Stupeň Titan je rôzne oneskorené dozrievanie ovocia - začínajú dozrieť až 120-135 dní po vzniku plných výhonkov.

Pre staré odrody by výnos z paradajok Titan mohol byť nazývaný nielen dobrým, ale aj rekordným. V priemere z jedného kefa môžete dostať od 2 do 3 kg ovocia a s dobrou starostlivosťou dosiahnuť a získať 4 kg paradajok.

Aj keď sa pozriete na počet obchodovateľných plodov, ide o 5,5 až 8 kg na meter štvorcový. Veľmi dobrý výkon pre odrodu, ktorá bola chovaná v 80. rokoch minulého storočia.

Odolnosť proti chorobám

Ale pokiaľ ide o odolnosť voči nepriaznivým environmentálnym faktorom, odliatky Titanu nie sú až par. Sú veľmi náchylní na neskorú hnilobu a sú náchylné na stolbur. Okrem takmer lignifikovanej, vláknitej buničiny, ktorá sa vyznačuje ovocím ovplyvneným vírusom stolbur, stonka rajčiakov tejto odrody sa často vytvrdzuje. Sú charakterizované strednou odolnosťou voči makrozórii a septorii.

Navyše, paradajky Titan nemajú radi nízke teploty a sú často vystavené inváziám škodcov. Avšak so všetkými týmito vlastnosťami, rovnako ako tendenciou k cracking ovocia, veľa starých odrôd paradajok hriechu. Práve z týchto dôvodov chovatelia v posledných desaťročiach vykonali veľa práce na pestovaní vylepšených odrôd, ktoré budú ušetrené z mnohých starých nevýhod.

Stručný opis novej odrody

S paradajkami Tomato Titan tiež pracovali vážne a výrazne zlepšili mnohé vlastnosti. Je pravda, že už sa to odohralo nové odrody a bolo pomenované Pink Titanium.

Na území Krasnodaru bolo v roku 2000 chované všetko na rovnakej experimentálnej stanici výberu mesta Krymsk, ale v tomto prípade sú známi autori tejto novinky: Egisheva EM, Goryainova OD. a Lukyanenko O.A.

Bola zaregistrovaná v štátnom registri v roku 2006 a rozsah oblastí odporúčaných na pestovanie tejto paradajky na otvorenom teréne sa rozšíril v dôsledku zahrnutia regiónu Dolného Volga do nej.

Vlastnosti samotných rajčiakových krúpov zostali podobné vlastnostiam odrody Titan - štandard, determinant, nízka. Ale čakacia doba na zber sa znížila - Rose Titanium môže byť bezpečne pripísané strednej sezóne a dokonca aj v polovici ranných odrôd. Od vzniku sadeníc až po prvé zrelé ovocie trvá asi 100-115 dní.

Chovateľom sa podarilo dosiahnuť zvýšený obsah titánu z rajčiakov a zvýšiť výnosy v porovnaní s predchádzajúcou odrodou. V priemere jeden štvorcový meter výsadby možno zbierať 8-10, a to maximálne 12,5 kg rajčiakov.

A čo je najdôležitejšie - bolo možné zvýšiť odolnosť rajčiakov proti nepriaznivým chorobám. Paradajky Ružový titán už nie je náchylný na poškodenie stolbur a odolnosť voči iným chorobám sa výrazne zvýšila. Paradajky tejto odrody majú vysoký výnos komerčného ovocia - až 95%. Paradajky nie sú náchylné k praskaniu a porážke hornej hniloby.

Vlastnosti ovocia

Keďže odroda Pink Titan je do určitej miery vylepšená kópia titánových paradajok, vlastnosti rajčiakov obidvoch odrôd sú zhrnuté nižšie pre pohodlie v jednej tabuľke.

Charakteristika paradajok

Titan Titan

Pink Titan odroda

tvar

kolo

Okrúhle, správne

farba

červená

ružová

mäso

Docela tesne

šťavnatý

kôra

hladký

Hladký, tenký

Veľkosť, hmotnosť

77 až 141 gramov

91-168 (do 214)

Charakteristiky chuti

vynikajúci

vynikajúci

Počet hniezd v semenách

3-8

Viac ako 4

Obsah sušiny

5%

4,0 - 6,2%

Celkový obsah cukru

2,0-3,0%

2,0 -3,4%

vymenovanie

Pre prípravky z rajčiakov

Pre prípravky z rajčiakov

prepraviteľnosť

vynikajúci

vynikajúci

Možno tiež poznamenať, že paradajky obidvoch odrôd sa vyznačujú dostatočnou jednotnosťou plodov, ako aj ich dobrou konzerváciou, ktorá je vhodná pre priemyselné pestovanie a konzervovanie polotovarov.

Vlastnosti pestovania

Odporúča sa pestovať paradajky obidvoch odrôd prostredníctvom sadeníc, aj keď Pink Titan môže byť kvôli svojej rannej zrelosti zasiate priamo do skleníka, aby sa neskôr transplantovali rajčiaky na trvalé postele.

Pre spoločnosť Titan je potrebné prijať mnoho ďalších opatrení na ochranu pred chorobami od prvých dní pristátia na otvorenom teréne. Najjednoduchší spôsob liečby je fytosporín. Tento biologický nástroj je pre človeka absolútne neškodný, ale účinne pôsobí proti väčšine chorôb nočného listu.

Vzhľadom na to, že kríky obidvoch odrôd majú malú veľkosť, nevyžadujú si ani podväzky, ani štipľavosť. Oni sú vysadené na lôžkach, udržať hustotu nie viac ako 4-5 rastlín na meter štvorcový, inak rajčiaky nemusia mať dostatok výživy a svetla.

Recenzie záhradníkov

Paradajky týchto odrôd nie sú veľmi populárne medzi záhradkármi, hoci Pink Titan spôsobuje určitú pozitívnu spätnú väzbu.

Elena, 49 rokov, Khadyzhensk, sadenice paradajok Titán bol najluxusnejším z toho, čo som zasadil - veľké listy tmavozelenej farby boli ozdobené silnými a hustými stonkami. Avšak po výsadbe v zemi sa listy začali zvlhčovať do tubulov a kvitnutie bolo veľmi slabé. Aj ovocie boli zviazané voľne a neochotne. Nepoužívam chemické hnojivá vôbec, kŕmim buď humusom, alebo kvasinkami, alebo popolom. Takto som sa rozhodol úplne opustiť látky obsahujúce dusík a až do konca sezóny som použil len popol. Situácia sa trochu zlepšila, ale ovocie bolo stále nejako bez chuti a polovica z nich bola zasiahnutá najvyššou hnilobou. "50-ročná Olga, Astrakhan náhodou vysadila ružové titánové paradajky - vykopala si poznámky, že kedysi rástla a on páčilo sa to. Paradajky sú veľmi ohromené ich veľkosťou, niektoré boli až 300-400 gramov. Veľmi sa mi páčila ich chuť - boli to sladké a tak chutné, ako bývali v starých odrodách. Jediným negatívom, ktorý možno poznamenať, je skutočnosť, že sú trochu popraskané. Ale ja som sám viniť, pretože som bol príliš chytrý s napájaním Natalya, 46 rokov, Volgodonsk Snažil som sa pestovať Pink Titan a Pink Souvenir - malé paradajky a nie je ani vynikajúce v chuti.

záver

Možno, že pre minulé storočie bola rajčiaka Titan veľmi atraktívna, ale teraz s množstvom paradajok k dispozícii je väčší zmysel pestovať odrody Pink Titan. Je to odolnejšie a dokonca vyššie výnosy.

Pozrite si video: Foo Fighters - The Pretender Official Music Video (November 2022).

Загрузка...