Záhradníctvo

Moskva kapusta neskoro

Každý rok sa objavuje čoraz viac nových odrôd a hybridov záhradných plodín, stávajú sa plodnejšie, stabilnejšie a chutnejšie. Preto sú staré odrody rastúce na moderných posteliach osobitne prekvapujúce. Jednou z týchto starých kultúr je moskovská neskorá kapusta, ktorá sa odvodila na začiatku minulého storočia. Napriek svojej "staroveku", odroda pleasuje s konzistentne vysokými výnosmi, veľkými elastickými hlavami, dobrou chuťou a vysokou odolnosťou voči chladu a chorobám.

Podrobný popis rôznych zelín Moskve Late s fotografiou dospelých hláv nájdete v tomto článku. Tu vám budú oznámené všetky výhody tejto odrody, ako aj to, ako ju správne pestovať.

Charakteristická odroda

Moskovka kapusta Neskoré 15 - úplný názov odrody, zapísané do štátneho registra plodín v roku 1943. Odroda bola vybraná v ruskom výskumnom ústave už v roku 1939 a miestna kapusta Pyshkinskaya bola použitá ako "rodič".

Centrálne regióny, severozápad krajiny a Ďaleký východ sa odporúčajú pre pestovanie moskevskej neskorého kapusta. Odroda je skvelá pre záhrady a chaty blízko Moskvy.

Varovanie! Zrelé dozrievanie bieleho kapusta sa používa hlavne na morenie a čerstvú konzumáciu počas zimnej sezóny. Moskva Neskorá odroda je vynikajúca pre tieto účely, je chutná a toleruje dlhodobé skladovanie.

Rozmanitosť kapusty Moskva má nasledujúce charakteristiky:

 • plné zrenie kapusty sa vyskytuje 120 až 140 dní po objavení prvých výhonkov;
 • odporúča sa pestovať plodiny na otvorenom teréne;
 • rozvetvené listy rozvetvené, jeho priemer je 100-110 cm;
 • listy sú veľké, okrúhle, vrásčité, šedo-zelené, pokryté voskovým povlakom;
 • hlavy kapusty majú zaoblený alebo plochý tvar;
 • veľkost hlavy je veľká - priemerná hmotnosť je 4-6 kg, ale tam sú vzorky 10-15 kg každý;
 • vnútri moskovskej kapusty je hustá, šťavnatá, krémovo biela v sekcii;
 • vnútorná stopka je krátka a vonkajšia páčka môže dosiahnuť dĺžku 30 cm;
 • výnos z moskovskej neskorých odrôd je približne 6-10 kg na meter štvorcový alebo až 1000 centov na hektár polí;
 • 90-97% zozbieraných hláv je predajných, takže odroda sa často pestuje v priemyselnom meradle;
 • Moskva Late je veľmi dobrá čerstvá, je ideálna na morenie a marinovanie;
 • zber sa môže skladovať dlhší čas - až do šiestich mesiacov vo vhodných podmienkach;
 • priemerná prenositeľnosť;
 • odporúčame zber kapusty po prvom mrazu;
 • zvláštnosťou odrody je odolnosť voči kýlu, škodcom a nízkym podielom prasknutých hláv;
 • Moskva odroda nenáročná na zloženie pôdy, nevyžaduje pozornú údržbu a veľkú pozornosť od záhradníka.
Je to dôležité! O niečo neskôr opísanej odrody a na jej základe sa rozrastala kapusta z Moskvy v neskorom období 9. Táto odroda sa vyznačuje ešte väčšou odolnosťou voči takejto nebezpečnej chorobe, ako je kýl.

Silné a slabé stránky

Zahradníci krajiny veľmi často vyberajú neskorú zrelú moskovskú odrodu za svoje pozemky. Nie je prekvapujúce, že toľko desaťročí táto kapusta zostala na vrchole popularity, pretože má veľmi významné výhody.

Medzi výhody tejto odrody stojí za zmienku:

 • vysoký výnos z úrody;
 • vynikajúca chuť, čerstvá a nakladaná, nakladaná, konzervovaná kapusta;
 • veľké veľkosti hláv;
 • odolnosť voči najbežnejším chorobám "kapusty";
 • odolnosť voči nízkym teplotám;
 • vysoký obsah v hlavách kyseliny askorbovej a prospešných cukrov, čo je v zime veľmi dôležité;
 • možnosť dlhodobého skladovania a prepravy plodiny;
 • krásna prezentácia.

Samozrejme, opis moskovskej odrody bude neúplný, ak nehovoríme o nevýhodách tejto kapusty. Zahrádkári poznamenávajú nasledujúce nevýhody:

 • potreba odolávať hlavám pred prvým mrazom (inak sa plodina nebude dobre skladovať);
 • veľmi vysoká vonkajšia stonka, kvôli ktorému sa kapustové hlavy často zrútia na jednu stranu.

Tieto nevýhody sa na prvý pohľad zdajú byť vážne, ale v skutočnosti sú ľahko vyriešené. Ak kapusta už zrel a všetok mráz sa nevyskytuje, môžete zabaliť svoju hlavu do rúk a otočiť ju. Tieto akcie pomôžu odrezať jedlo a zastaviť rast hlavy kapusty - kapusta zostane na záhrade, ale nebude príliš dozrievať a nebude praskať. A s nástupom mrazu bude úrodu len potrebné zozbierať.

Druhý problém nie je tak ľahké vyriešiť - musíte tráviť čas a úsilie. Vysoké klasy musia byť neustále kŕmené, hrabanie zeme do kríkov kapusty. V ťažkých prípadoch používajú záhradkári kolíky alebo iné podpery, ktoré viažu problémové rastliny.

Je to dôležité! Mozgová odroda z kapusty, neskôr dlho bola jediná, z ktorej pripravovali prvotriednu provenzalovú kapustu. Nie je prekvapujúce, že táto odroda sa odporúča na morenie a morenie.

Pravidlá vykládky

Vo strednej pruhu kapusta Moskva Late môže byť pestované ako cez sadenice, a priamo semená do zeme. Neskoré dozrievanie odrôd sa zvyčajne vysievajú na sadenice po desiatom apríli. V čase, keď sa sadenice prepravia na zem, malo by byť "splnené" za 30 až 35 dní. Od posledných dní apríla môžete začať siatie semien pod filmom.

Rastúce pozdĺž moskovskej kapusty, musíte zvážiť nasledujúce:

 1. Kapusta sa musí potápať, ale môžete ihneď zasiať do jednotlivých nádob. V druhom prípade sú dve semená zvyčajne vysiate, následne sa odstráni slabšia rastlina.
 2. Neskoro kapusta potrebuje dobrú výživu, najmä preto, že veľkosť kríkov a hláv moskovskej odrody je celkom pôsobivá. Schéma výsadby pre túto odrodu by mala byť 60x70 cm, výsadba kapusta silnejšie nemá zmysel. Sadenice sa pestujú podľa schémy 8x8 cm medzi rastlinami.
 3. Aby boli semená kapusty silné a zdravé, aby sa nepretiahli a aby sa "neusadili" do zeme, je potrebné dodržiavať teplotný režim. V slnečných dňoch by teplomer mal ukazovať 16 stupňov, za oblačného počasia je prípustné znížiť teplotu na 13 a v noci na 7 stupňov.
Varovanie! Starostlivosť o sadenice kapusty Moskva Neskoré pozostáva z pravidelného zavlažovania a aspoň jedného hnojiva so zložitými minerálnymi činidlami.

Bezprostredne pred výsadbou kapusty v pôde sa odporúča vytvrdnúť - na krátku dobu, aby sa kontajnery so sadenicami na ulicu alebo na balkón.

Pravidlá starostlivosti

Neskoré odrody pre niečo a lásku, že prakticky nepotrebujú starostlivosť. Na rozdiel od skorých zrelých kapust, Moskva Late zriedka ochorí a nevyžaduje nepretržitú prítomnosť záhradníka.

Starostlivosť o kapustové lôžka by mala byť nasledovná:

 1. Voda počas obdobia sucha pomocou oddelenej teplej vody. Zavlažovanie by malo byť vykonané v koreňoch, najlepšie je to vo večerných hodinách, kedy sa teplo znižuje. Po vytvorení kapusty sa množstvo zavlažovania znižuje na polovicu, aby sa zabránilo praskaniu kapusty.
 2. Kapusta miluje oplodnenú pôdu, najlepšie vníma organické látky - kravský hnoje alebo vtáčie trusy vo vode. Je potrebné oplodniť plodiny trikrát počas leta: 20 dní po výsadbe sadeníc, dva týždne po prvom kŕmení, ďalších 10-12 dní.
 3. Dobre vnímaná Moskva Neskoré mulčovanie. Pôda je pokrytá vrstvou humusu alebo kompostu, čím sa ďalej saturuje a zabraňuje vzniku prasklín.
 4. Ako preventívne opatrenie proti chorobám a škodcom môžete použiť hmyzofungicíd alebo použiť tradičné metódy, ako je drevený popol, dolomitová múka, odvar z paradajok, cesnak, cibuľa a palina.
 5. Bujóny medzi kapustovými lôžkami sú pravidelne odstraňované, nielen vyťahujú sily z rastliny, ale tiež prispievajú k reprodukcii hmyzu a slimákov.
 6. Kapustovité kríky by mali byť pravidelne kŕmené, hrabanie zeme na korene. Takáto taktika pomôže zabrániť tomu, aby kohútiky smerovali k boku a aby sa dostali do kontaktu so zemou.
 7. Ak hilling nepomôže, zrútená kapusta je posilnená podporami alebo kolíkmi.
 8. Zozbierajte Moskvu neskôr - keď prvý mraz prejde. Hlavy cabbies sú starostlivo rezané ostrým nožom a zložené, snažiac sa nepoškodiť horné listy. Je potrebné odtrhnúť vrcholy spolu s koreňom (v prípade potreby vykopať lopatou, vidlička) a odviezť ju z miesta.

Je to dôležité! Potrebujete skladovať plodiny na chladnom mieste s pozitívnou teplotou a nízkou vlhkosťou.

V nasledujúcom období sa sadenice kapusty vysádzajú na inom mieste, zem musí "odpočívať" z tejto kultúry najmenej dva až tri roky.

záver

Napriek svojmu "pokročilému" veku, odrody kapusty Moskva nesúvisia s modernými módmi hybridmi. Táto plodina je vysoko výnosná, odolná voči chorobám, škodcom a chladom, prispôsobená miestnemu podnebiu. Obrovské elastické hlavy Moskvy sú nielen krásne vzhľad, sú tiež neobvykle chutné - odroda je považovaná za jednu z najlepších pre kvasenie.

Nie je ťažké pestovať neskorú kapustu, stačí len vysychať postele, keď pôda vysuší, pravidelne odstraňovať buriny a podávať pôdu organickou hmotou niekoľkokrát počas sezóny.

Pozrite si video: Porsche 911 Targa4 997 4x4 test - (Smieť 2020).

Загрузка...