Záhradníctvo

Jahodový dieťa slon

Domnievame sa, že je mimoriadne ťažké pestovať bobule ako jahody sami: vyžaduje si vhodné podmienky, dobrú starostlivosť, hnojenie, časté zavlažovanie a oveľa viac. Ale čo je najdôležitejšie, väčšina záhradníkov v Rusku považujú za podnebie svojho regiónu nevhodné pre pestovanie sladkých bobúľ. K dnešnému dňu chovatelia priniesli desiatky odrôd, ktoré sa vyznačujú nepríjemnosťou voči poveternostným podmienkam, zloženiu pôdy a od záhradníka nevyžadujú veľkú pozornosť. Jedným z týchto druhov je odroda slonov. Táto jahoda je vynikajúcou možnosťou pre začiatočníkov v lete, ako aj pre tých, ktorí žijú v chladných oblastiach.

Podrobný popis odrody Strawberry Elephant, fotky a recenzie o ňom nájdete v tomto článku. Tu sa dozviete o výhodách rezistentných jahôd, o niektorých nevýhodách a o tom, ako správne pestovať odrodu slonov v miernom podnebí.

Charakteristika veľkoplodých druhov

Varieta jahôd slonov je relatívne mladá - bola vybraná na konci minulého storočia. Vedci zo sibírskeho výskumného ústavu sa zaoberali chovom nového druhu, takže nie je prekvapujúce, že hlavnou výhodou odrody Elephant je jeho silná odolnosť voči mrazu.

Varovanie! Slon Jahoda nie je opraviteľná, zber tejto bobule sa tvorí len raz za sezónu.

Úplný opis odrody slona:

 • termíny dozrievania bobúľ - stredné;
 • kefy sú silné, dobre rozvetvené, vzpriamené;
 • tvorba chĺpkov je aktívna, výhonky sú namalované v bledom ružovom odtieni;
 • chovný Slon môže byť semená, fúzy, rozdeľujúce Bush;
 • listy na kríkoch sú nanesené v nasýtenom zelenom odtieni, majú mierne konkávny tvar a sú pokryté striebornou patinou;
 • okraj listu je vrubovaný;
 • kvetenstvo je maľované v bielej alebo krémovej farbe, kvety strednej veľkosti, bisexuálne (to znamená, že nie sú potrebné opylovače slona);
 • stopky strednej veľkosti, rozložené, mnohokveté;
 • jahody slon veľký, priemerná hmotnosť je 20-28 gramov;
 • ovocie nemá krk, jeho tvar sa podobá vajcu, v spodnej časti sú jahody často vidličky;
 • mimo jahody je jasne červená, dužina bobuľa je tiež šarlátová, hustá, povrch je lesklý;
 • Slonová chuť je charakteristická ako sladká a mierne kyslá;
 • chuť bobúľ je veľmi bohatá, výrazná "jahoda";
 • jahody tejto odrody sú perfektne vyváženým obsahom cukrov, kyselín a vitamínu C;
 • ochutnávacie hodnotenie ovocia odrôd slonov je 4,7 bodu;
 • Výťažky z jahôd sú vysoké - asi 200 gramov na kešu alebo 0,8 kg na meter štvorcový (v priemyselnom meradle - až 90 kvintálov na hektár polí);
 • prvé bobule sú väčšie (až 40 gramov) a vyrovnané, následná zber dáva menšie plodiny, také jahody môžu mať akýkoľvek tvar;
 • stupeň sa považuje za nenáročný a odolný;
 • Mrazuvzdornosť Slona je veľmi dobrá (jahody zimujú bez prístrešia aj v centrálnych oblastiach Ruska av niektorých severných oblastiach);
 • v podmienkach vysoko vlhkých puzdier a bobúľ môžu byť ovplyvnené sivou plesňou;
 • jahody sú nenáročné na poľnohospodárske technológie, ale pri chudobnej starostlivosti môžu "poďakovať" malým a kysaným plodom;
 • Účel odrody je univerzálny: slon je dobrý a čerstvý (považovaný za dezertnú odrodu), bobule je vhodné na konzervovanie, varenie konzerv, džemov a marmelády, toleruje dobré zmrazenie.
Je to dôležité! Odroda slonov sa odporúča na pestovanie v západnej a východnej Sibíri, čo poukazuje na mimoriadny odpor tejto jahody počas chladného počasia.

Okrem iného jahodový slon perfektne toleruje sucho, takže môže byť bezpečne zasadený nielen na Sibíri, ale aj v južnejších a horších oblastiach krajiny.

Silné a slabé stránky

Ak sa chovateľovi podarilo priniesť ideálnu odrodu, nové typy jahôd sa už nezobrazia. Slon, rovnako ako ostatné druhy sladkých bobúľ, má silné i slabé stránky.

Výhody tejto jahody zahŕňajú:

 • veľké a krásne bobule;
 • vynikajúca aróma a príjemná chuť ovocia;
 • veľmi dobrá odolnosť voči mrazu;
 • jednoduchosť;
 • možnosť pestovania v suchých a studených oblastiach;
 • vysoký výnos.

Sibírske odrody majú niektoré nevýhody, medzi nimi:

 • vysoké riziko napadnutia jahodou pri vysokej vlhkosti;
 • silná závislosť od kvality plodov na množstve hnojív a zavlažovania;
 • hustá, nie príliš šťavnatá buničina.

Napriek uvedeným nevýhodám, odroda je pomerne populárna nielen medzi súkromnými záhradkármi a záhradkármi, sloní lýtka sú často pestované poľnohospodárom. Gardener recenzia o tejto jahody, z veľkej časti, sú pozitívne: oni milujú, že za svoj výnos a veľké ovocie. Husté bobule lepšie tolerujú dopravu, preto sú vynikajúce pre komerčné účely.

Agrotechnické pravidlá

Strawberry Elephant, naozaj, je nenáročná odroda. Ale ako už bolo spomenuté, je citlivé na nedostatok starostlivosti: kvalita a množstvo plodiny je značne znížené.

Na to, aby slonová jahodová odroda rástla rovnako ako na fotografii, musí záhradník vynaložiť veľa úsilia. A mali by ste začať správnym výsadbou sadenice jahôd.

Pravidlá vykládky

Miesto pre jahodové postele je vybrané slnečné a chránené pred ponorom. Je nemožné, aby sa lokalita nachádzala na nížine, pretože môže dôjsť k zberu vlhkosti a pre Slonovu jej prebytok je katastrofálny.

Tip! Jahodové sadenice odrôd sa najlepšie zakúpia v osvedčených škôlkach alebo sa pestujú nezávisle.

Dobré jahodové sadenice majú zdravý vzhľad, hustú stopku a dlhé rozvetvené korene. Vhodné na pestovanie rastlín s 3-4 pravými listami.

Môžete vysadiť slona na jar i na jeseň - aby ste si vybrali správny čas, záhradkár musí brať do úvahy podnebie vo svojom regióne. Ak zimy nie sú veľmi kruté, zasnežené a teplé, je lepšie sadiť jahodové sadenice na jeseň. Takže slon bude mať viac šancí ísť hlboko do zeme a mať dobré korene. S jesennou výsadbou budúcej sezóny môžete čakať na prvú úrodu veľkých bobúľ.

Varovanie! Dĺžka stredného koreňa sadenice by nemala presiahnuť 10 cm. Ak sú korene dlhšie, sú jednoducho rezané ostrými nožnicami. Bezprostredne pred výsadbou sa doporučuje koreňový systém jahôd namočiť v rastovom stimulátore alebo v bežnej vode.

Mesiac pred výsadbou v zeme robia dusičnan amónny, humus, popol z dreva. Ak sa zvýši kyslosť pôdy, je potrebné ju znížiť pridaním trocha nehaseného vápna - slon nemá rád pôdu s pH vyšším ako šesť.

O dva týždne neskôr bol jahodový úsek vykopaný na bajonetu, po tom, čo sa pred ním roztrhol superfosfát a chlorid draselný. Teraz môžete vytvoriť otvory pre sadenice, pričom vzdialenosť medzi nimi je 20 cm Rozstupy medzi riadkami by mali byť vhodné pre záhradníka, zvyčajne by mali mať asi 80 cm a zostávajú vyleštiť otvory teplou vodou a rastlinnými jahodami a zhutňovať zem okolo svojich koreňov.

Tip! Po výsadbe sa odporúča posypať postele slonom pomocou rašeliny alebo humusu.

Etapy starostlivosti

Starostlivosť o odrody slonov musí byť starostlivo a pravidelne. Hlavné kroky v starostlivosti o jahodové postele by mali byť nasledovné:

 1. Časté a hojné zavlažovanie, pretože slon miluje vlhkosť. Nezabudnite, že nadmerná vlhkosť môže viesť k porážke jahôd. Preto je zalievanie puzdier odporúčané odkvapkávacie systémy. Voda na zavlažovanie sa zohreje a vyberie večerný čas.
 2. Ak chcete znížiť množstvo zavlažovania, musíte použiť mulčovanie (slama, humus, rašelina, piliny). Mulčovanie zabráni vysychaniu pôdy, neumožní množeniu burín a škodcov. Na jeseň sa doporučuje odstrániť a spáliť vrstvu mulčovania, pretože môže byť zdrojom baktérií a vírusov.
 3. Veľké jahody musia byť oplodnené, inak budú bobule malé a nie tak chutné. Je potrebné krmiť niekoľkokrát za sezónu, zatiaľ čo v lete sa odporúča používať minerálne komplexy a používať organické látky v jesenno-zimnom období. Pre slona dobré obväz s humusom, kompostom, dreveným popolom, komplexmi fosforečnanu draselného.
 4. Aby sa zabránilo napadnutiu jahôd hnilobou a hubovými chorobami, odporúča sa ošetriť kríky s Bordeauxovou zmesou alebo roztokom oxychloridu medi. Je lepšie bojovať proti hmyzu pomocou špeciálnych chemikálií. Vo fáze vytvárania ovocia je "chémia" nežiaduca, môže byť nahradená ľudovými prostriedkami (napríklad rastlinný olej + drevený popol + ocot + tekuté mydlo).
 5. V zime sú slonové kríky lepšie mulčované borovicovými ihličkami. Tento materiál dokonale chráni korene pred mrazom, prechádza vzduch, umožňuje jahody dýchať počas obdobia rozmrazovania a neprispieva k reprodukcii hmyzu a infekcií.

Varovanie! Keďže odroda Slon sa vyznačuje silnou formáciou, jahodové lôžka sa môžu rýchlo zahustiť, čo vedie k plytčeniu a úplnému zmiznutiu plodov. Aby ste tomu zabránili, musia sa pravidelne odstraňovať fúzy.

odvolanie

Valentina Ivanovna Najviac v jahodových odrodách Sloní teľa som bol zasiahnutý svojou vitalitou. Minulé leto bolo veľmi daždivé a nezvyčajne chladné. Ale aj v takých extrémnych podmienkach, ovocie viazané na jahody - s každým búškom sme vybrali kilogram bobúľ. Samozrejme, že bobule neboli veľmi veľké a sladkosti v nich boli oveľa menšie ako zvyčajne, ale zvyšok odrôd z mojej záhrady nevytvoril plodiny vôbec. Ďalším veľkým prínosom pre Baby Elephant je jeho precocity. Na jeseň som vysadil sadenice a už na jar budúci rok si užívali čerstvé veľké bobule - za sezónu bolo z každého bush odstránených asi päť kilogramov jahôd.

záver

Rozmanitosť slonov je ideálna pre tých, ktorí žijú v regióne s ťažkým podnebím: táto jahoda sa dokonale prispôsobí studenej i teplu a dokáže odolávať suchu a nadmernej vlhkosti.

Napriek nedostatočnej údržbe sa slon pýši bohatými plodinami - v priebehu sezóny dokážu dobrí majitelia zbierať až 2,5 kg krásnych a chutných bobúľ z každého kríka.