Záhradníctvo

Kapustová kamenná hlava

Voľba odrody kapusty závisí od použitia. Dokonca aj kapusta môže byť šalát alebo morenie menovanie, rôzne podmienky dozrievania. To znesnadňuje výber zeleniny, ak nepoznáte ich opisy a vlastnosti. Ale je ešte lepšie pestovať rôzne vo svojej oblasti na overenie.

Mnoho druhov bielej zeleniny sa páčilo Rusom. Napríklad kapusta z kameňa (opis odrody a charakteristiky bude uvedený v článku nižšie) bol populárny v Rusku viac ako 10 rokov. Zelenina z poľského výberu v štátnom registri našej krajiny bola zavedená v roku 2006. Biela kapusta je univerzálnym účelom, ale chutí najlepšie v nasolenej, nakladanej alebo nakladanej forme.

popis

Kamenná hlava je biela odroda dozrievania v polovici obdobia. Technická zrelosť kapusty prichádza maximálne do 126 dní od okamihu vysadenia sadeníc v zemi.

Extrémne a klenuté listy na bielej kapuste sú šťavnaté, malé, mierne konkávne smerom dovnútra. Majú voskovú vrstvu. Listy, ktoré tvoria hlavu, najprv tmavé, biele ako rastú.

Odroda sa vyznačuje okrúhlymi vidličkami s hmotnosťou do 4 kg až do maximálnej hmotnosti 6 kg, veľmi hustá. Počas dozrievania nepraskáte. Vnútorné listy nemajú hrubé žily, jemné, tenké. Kocheriga v hlave tejto odrody je malá. Ale vonku - hustá, schopná vydržať hmotnosť kapusty.

Je ťažké vystrihnúť vidlice, je zreteľne vidieť na rezu, že listy tesne priliehajú jeden k druhému a vytvárajú prakticky rovnomerný povrch. Biele odrody kapusty Kamenná hlava, podľa recenzií tých, ktorí ju kultivujú, má vynikajúcu chuť, zvláštnu sladkosť.

Je to dôležité! Rozmanitosť, rovnako ako všetky druhy druhov strednej sezóny biele kapusty, nemôže byť nazývaná šťavnatá.

Významné funkcie

Prečo je odroda kapusta Kamenná hlava, podľa záhradníkov a spotrebiteľov, je úspešná? Dôvod popularity výhod.

klady odrôd

Začnime s výhodami:

 1. Kapustová kamenná hlava, podľa popisu prezentovaného fotografiou, nevytvára ani v technickej zrelosti.
 2. Nízke teploty na jar a na jeseň neovplyvňujú prezentáciu a kvalitu zeleniny.
 3. Výťažok kapusty tejto odrody neklesne ani v horúcom a suchom lete. Stabilné, môžete získať tesné a chutné kapusta s hmotnosťou až 5-6 kg. So štvorcový meter vyzdvihnúť až 11 kg.
 4. Vidlice biele kapusty triedy úplne zodpovedajú názvu.
 5. Účelová trieda je univerzálna. Môžete zberať na zimu, používať čerstvé, pripraviť rôzne jedlá.
 6. Skvelá chuť, prezentácia.
 7. Vysoká udržiavacia kvalita umožňuje udržiavať odrody čerstvé takmer do marca a zároveň vytvárať správne podmienky skladovania.
 8. Kapusta je možné prepravovať do akejkoľvek vzdialenosti.
 9. Starostlivosť je jednoduchá, pretože odroda Stone Head nie je prakticky chorá kvôli svojej vysokej odolnosti voči fusariu a hnilobe.

cons

Zahradníci, ktorí sa podieľajú na odrode Stone Head, nezaznamenávajú negatívne strany. Jediná nevýhoda pre kapustu už bola uvedená v popise - nie šťavnaté listy.

Obsahuje agrotehnika

Rozmanitosť bielej kapusty Kamenná hlava sa týka plodín, ktoré sú odolné voči chladu a ľahkej a vlhkej. V oblasti rizikového chovu sa pestuje sadenica metóda, v južných oblastiach je možné vysievať v zemi.

Pestovanie sadeníc

Vzhľadom k tomu, odroda je neskoro, sadenice je potrebné vykonávať v apríli až máji. Pornichok sa pripravuje vopred. V nej je položený kompost a vrchol je úrodná pôda s pieskom. Pôda sa naleje do vriacej vody, pridá sa manganistan draselný pre väčší účinok. Táto microcell funguje v dvoch smeroch: dezinfikuje pôdu, poskytuje dodatočnú výživu.

V chladenej pôde drážky a zasiať semená biele kapusta vo vzdialenosti dva až tri centimetre. Podľa agrotechnických noriem sa bude vyžadovať 3-4 gramy semien na štvorcový meter chovnej plochy.

POZOR! Pri výseve semien bez semien na štvorcový meter je potrebné od 0,15 do 2 gramov.

Pred sejbou sú semená kapusty tejto odrody dezinfikované v ľahko ružovom roztoku manganistanu draselného, ​​ak nemajú špeciálny ochranný plášť. Potom sa vysuší do drobného stavu.

Varovanie! Manganistan draselný zabíja semená spór najnebezpečnejšej choroby - čiernu nohu.

V akejkoľvek metóde sú semená pochované asi päť centimetrov do pôdy. Pri väčšom ponorení semien do zeme sa oneskorí čas klírenia. Niekedy nemusí vôbec vystúpiť. Skúsení záhradníci odporúčajú opeľovanie sadby kapusty a zem so suchým dreveným popolom po výskyte prvého listu. Starostlivosť o sadenice je jednoduchá. V podstate - zalievanie a uvoľňovanie. Silne navlhčiť pôdu nie je potrebné, inak korene môžu hniť.

Ak je to potrebné, sadenice sú usadené v samostatných hrncoch. V tomto prípade koreňový systém rastie.

Výsadba v krajine

Keď sadenice rastú na 15 centimetrov, bude to 5 alebo 6 listov, môžete robiť výsadbu v otvorenom teréne.

POZOR! Biela kapusta s 5-6 listami sa nebojí nočných mrazov až do -5 stupňov.

Vysadené sadenice odrôd kapusty Kamenná hlava musí byť čoskoro, aby mala čas na koreň dobre pred letom kapusty. Väčšinou sa v máji až júni zahrieva až 10 stupňov. Mnoho záhradníkov sa riadi kalendárom výsevu. Je dokonca vítaný. Keďže klimatické podmienky v Rusku sú odlišné, je potrebné brať do úvahy zvláštnosti.

Je veľmi dôležité vybrať správny kus záhrady. Podľa agrotechnických noriem je lepšie pestovať všetky odrody bielej zeleniny v záhrade, kde rastú fazule, baklažán a cibuľa. Dobrý návrat zberu po tekvici, cuketu. Nesmie sa vysádzať vedľa kapusty Kameňová paradajka, uhorky, petržlen. Tieto plodiny sú náročné na potraviny, vytiahnu všetky šťavy zo zeme a nič nezmizne na kapustu.

Pôda pod sadením pred oplodnením. Je lepšie nepoužívať čerstvý hnoj, pretože v ňom môžu byť hlístky. Kompost, prehnaný hnoj alebo rašelina sa používajú ako organická hmota. Z minerálnych hnojív sa uprednostňuje superfosfát.

Otvory sú vytvorené podľa schémy 50 x 60 alebo 70 x 70, najlepšie v šachovnici. Biele kapustové sadenice sa vysádzajú v dvoch radoch, čím uľahčujú ďalšiu starostlivosť.

Do každej jamky sa pridal popol z dreva a rozlial sa s vriacou vodou. Keď sa zem ochladí, vysadia sa sadenice. Nižšie listy kotyledonu sa prerušia. Zoradiť sadenice na prvý pravý list. Ak sa rastlina po zalievaní "utyanulsya" nadol, mal by byť okamžite zdvihol.

Ak sa predpokladá, že prognóza zmrzne, sadenice vysadené kapustou môžu byť pokryté fóliou alebo agrofibrom. Výsadba sa vykonáva vo večerných hodinách, aby sa rastliny podarilo presunúť od stresu cez noc.

Tipy užitočnej starostlivosti

 1. Biela kapusta Kamenná hlava je odroda odolná voči chorobám. Ale kvôli prevencii môžete pestovať niekoľko nechtík, nechtíka, paliva, mäty. V týchto rastlinách sú éterické oleje, ktoré odpudzujú hmyzí škodcu.
 2. Zalievať kapustu na slnečnom pozemku. Najmenší odtieň znižuje kvalitu hlavičky. Namiesto hustých hláv sa získa voľná "šľahačka" listov.
 3. Každých 2-3 roky je žiaduce zmeniť oblasť pod kapustou, pretože v pôde, napriek spracovaniu sa môžu akumulovať spóry chorôb a škodcov.
 4. Zavlažovanie sa vykonáva skoro ráno, pred východom slnka alebo neskoro večer, najlepšie so studenou vodou. Kapusta je dokonale viazaná pri teplote +20 stupňov, ale ak je v lete veľmi horúce, odporúča sa postrek z kapusty.
 5. Najskôr sa rastliny jemne napojia pod koreň, dospelí nad hlavami. Zavlažovanie sa zastavilo 15 dní pred rezaním vidlíc.
 6. Prvá úprava sa uskutočňuje 10-12 dní po výsadbe v pôde pomocou dusíka, fosforu a potašových hnojív. Ak ste oponenti chémie, môžete pripraviť infúziu mullein, kuracieho hnoja. V budúcnosti môžete kŕmiť "zelené" hnojivo z fermentovanej trávy.
Varovanie! Listy na bielej kapusty Kamenná hlava na dozrievanie vidličiek sa neodporúča odtrhnúť, pretože dostanú potravu zo vzduchu.

sklizen

Koncom septembra a začiatkom októbra dosiahne zrelá kapusta odrody Stonehead technickú zrelosť. Malé mrazy neovplyvnia kapustu. Naopak, skúsení záhradníci čakajú na kapustu ľahko mrazu. Týmto sa pridá zelenina do ostrosti a bielej farby.

Je to dôležité! Ak sú kapusty určené na dlhodobé skladovanie, sú rezané, nie sú čakajúce na mráz.

Kamenná hlava musí vyčistiť v suchom počasí. Po rezaní sa kapusta nechá vyschnúť na slnku a potom sa odstráni v pivnici. Skladovacia teplota od 0 do +5 stupňov.

Pozadie záhradníci

Margarita, 30 rokov, región Kursk. Zelená kapusta Kvetinová hlava je hlavnou zeleninou na mojej kapustovej posteli. Koniec koncov, je univerzálny. Sme súčasťou kapusty kvasu a zvyšok je uložený v pivnici. Minulý rok sa na začiatku mája dostali posledné vidličky kapusty. Každý má rád rozmanitosť, ale semená majú nízku klíčivosť. Ak chcete urýchliť klíčenie, namočte ich do roztoku jedlej sódy cez noc, potom opláchnite a vysušte. Pohárik horúcej vody (50 stupňov) bude vyžadovať čajovú lyžičku sódy na pečenie. Nemôžem povedať, prečo, ale po tomto ošetrení, semená odrody Stone Head vyrastie na 3-4 dni takmer všetko. Túto metódu mi navrhla moja milovaná svokra. Je to skúsená záhradkárka, 56-ročná Artemová, Novosibirsk, ktorú som odrodila už viac ako 10 rokov a som so všetkým spokojný. Kapusta je plodná, ležiaca, chutná. V porovnaní s inými odrodami bielej zeleniny, prakticky nie je chorý. Plne v súlade s popisom a vlastnosťami. Odporúčam vám, aby ste pestovali rôzne druhy kapusty: Valentína, 29 rokov, Samara. Je to len odroda kapusty. Navyše hustá kapusta je dokonale skladovaná v pivnici po dobu osem mesiacov. Vždy môžete urobiť vitaminový šalát. Perfektne a kapusta - biela, chrumkavá.