Záhradníctvo

Tomato Chukhloma: vlastnosti a opis odrody

Rajčiaky možno pripísať povinným zeleninovým plodinám, ktoré rastú v záhradke. Pri výbere odrôd mnohí preferujú vysokú paradajku kvôli dobrému výnosu a krásnemu vzhľadu dokonca vytvorených kríkov.

Charakteristická odroda

Neurčité kríky Chukhloma rastú nad dvoma metrami, čo sa musí brať do úvahy pri výsadbe rastlín v skleníku. Malé budovy budú obmedzovať vývoj rajčiakov Chukhloma, čo ovplyvní výnos. Preto milovníci balkónových záhrad nedoporučujeme, aby si túto odrodu vybrali pre bývanie.

Pri pestovaní Chukhloma v skleníku sa odporúča vytvoriť jednu stonku, ktorá umožní, aby boli rastliny dobre vetrané a osvetlené. A na otvorenom území môžete nechať viac stoniek (dva alebo tri). Avšak je nežiaduce úplné upustenie od vytvorenia kríkov, inak bude silne rásť a plodina sa zníži.

Odroda Chukhloma sa považuje za strednú sezónu a je možné vybrať prvé zrelé paradajky za 109-114 dní. V dlhých racemes, ktoré rastú na bush, sa tvorí 12-15 plodov, každý s hmotnosťou 100-120 g. Chukhlomovu paradajku je možné pripisovať vysokému výnosu, pretože z každého krovu sa zberá 5 až 5 kg plodov, pričom sa dodržiavajú pravidlá agrotechnológie.

Pre jasne oranžové ovocie (10-12 cm) je charakteristický pretiahnutý tvar (ako na fotografii). Zvláštnosť odrody Chukhloma - držte pevne na kefke, dobre zachované počas prepravy. Je zaujímavé pozrieť sa na rajčiaky pri celoprepravovaní. Paradajky majú hustú buničinu a silnú pokožku.

Výhody odrody Chukhloma:

  • slušný výnos;
  • odolnosť voči niektorým chorobám (fusárium, cladosparióza);
  • vhodné na pestovanie v rôznych regiónoch;
  • vynikajúca zachovanie kvality.
Varovanie! Medzi nevýhody patrí vysoký nárast krídiel: stonky musia byť pravidelne a bezpečne upevnené.

Preto v regiónoch so silným vetrom je nežiaduce pestovať paradajky Chukhloma na otvorenom teréne.

Rastúce pravidlá

Vysadené rastliny sa môžu nachádzať v skleníku aj na otvorenom teréne. V každom prípade je vhodné používať sadenice.

Sejacie semená

Na zabezpečenie vysokého výnosu rajčiakov Chukhloma je potrebné dodržiavať technológiu klíčenia semien. Je lepšie zasiať rajčiaky v marci 10-15.

Aby sa zabezpečil rýchly rast semien Chukhloma, je žiaduce pripraviť úrodnú pôdu: zmiešané v rovnakých častiach sodovky, humus a rašelina. Na klíčenie semien môžete použiť plytké škatule s výškou 5-7 cm. Zem je navlhčená pred výsadbou.

V zemi vytvorte drážky asi 1 cm hlboké, vo vzdialenosti 3-4 cm od seba. Semená ležia v krokoch 1,5 až 2 cm.

Tip! Nesestujte častejšie, inak je ťažšie rozdeliť sadenice na výber.

Drážky posypané pôdou.

Kontajnery so sadenicami sú umiestnené na teplom mieste (teplota je asi + 25-30 ° С). Na zabránenie vysychania pôdy sú krabice pokryté plastom alebo sklom. Dennú vlhkosť pôdy je potrebné monitorovať. Sušenie pôdy je hojne napojené. Ak sa pôda náhle objavila na zemi, opatrne sa odstránila a povrch sa napojil roztokom manganistanu draselného.

Akonáhle odrody Chukhloma odrodujú semená rajčiaka (asi po 5 - 6 dňoch), nádoby so sadenicami sa umiestnia na najviac osvetlené miesto. Predpokladá sa, že v prvých 2-3 dňoch po klíčení musia byť výhonky zabezpečené okolo hodiny.

Po výskyte dvoch listov (ako na fotografii), sadenice odrôd rajčiakov Chukhloma ponor - vysadené v samostatných hrncoch. Asi jeden mesiac rastliny rastú pri jednej konštantnej teplote + 23-24 ° C. A potom začnú vytvrdzovať sadenice - znižujú teplotu o jeden alebo dva stupne.

Dva týždne pred transplantáciou do otvoreného priestoru sa na krátku dobu začnú prepravovať vonku vonku. Každý deň sa čas ochladzovania postupne zvyšuje.

Tip! Neodporúča sa, aby sa sadenice ihneď držali v chlade dlhý čas, pretože to môže viesť k pomalšiemu rastu rastlín.

Pred zasadením neúmyselnej odrody paradajky je mriežka vopred nainštalovaná na zachytenie sadeníc. Sáčky / palice sú nastavené na výšku 2-2,5 m. Záhradkári prichádzajú s možnosťou mriežky: plastová sieť, samostatné závesy, rady drôtov.

Je to dôležité! Rajčiaky sa neodporúčajú vysádzať po paprikách, baklažánoch alebo v blízkosti zemiakov. Je potrebné zabrániť prípadnej infekcii paradajok s plesňovými ochoreniami.

Na zem sa rajčiaky odrody Chukhloma vysadia v prírastkoch 45-55 cm, medzi riadkami zostanú 70-80 cm. Odporúča sa usporiadať brázdu na sadenice. Takto rastliny budú lepšie zvlhčené a neskôr, keď budú hlboké, rastúce Chukhloma paradajky rastú na hrebeni. To zabráni namočeniu stoniek pri napájaní a bude vynikajúcou prevenciou prevencie ochorení.

Pravidlá zavlažovania

Rovnako ako všetky rajčiaky, odroda Chukhloma je napojená na koreň. Ak predregistrujete drážky, nebude to mať problém s pôdnou vlhkosťou.

Je to dôležité! Rozmanitosť Chukhloma je neurčitá, takže napájanie má veľký význam. Nedostatok vlhkosti môže znížiť výnosy a mať za následok skartovanie ovocia.

Na odstránenie kvapiek v pôdnej vlhkosti sa používa mulčovanie. To je obzvlášť dôležité pri upevňovaní paradajok na mriežke, keď pôda nie je zastretá a rýchlo schne. A len mulčovanie tento problém eliminuje.

Regulovať frekvenciu zavlažovania rajčiakov odrody Chukhloma, berúc do úvahy oblasť pestovania, rastovú fázu rastliny. Dospelé paradajky potrebujú viac vody a teplota vzduchu stúpa v polovici sezóny. Nemalo by sa tiež prehliadať, že neurčitá odroda Chukhloma neustále kvitne a plody sú na ňom pripevnené.

Paradajkové hnojivo

Paradajky Chukhloma dobre reagujú na doplnky. Hoci nadmerné používanie prísad je škodlivé. Paradajky sú lepšie "poddimenzovať", než poskytnúť prebytok časti hnojiva. Preto je žiaduce postupne robiť kŕmenie.

Tip! Počas sezóny sa odporúča kŕmiť paradajky najmenej trikrát. Môžete použiť aj anorganické hnojivá a organické látky.

Prvé kŕmenie sa uskutočňuje týždeň a pol po transplantácii. Najlepšou možnosťou je použiť špeciálne zmesi minerálov rozpustné vo vode. Horné obväzy sa pri zavlažovaní dostanú do pôdy a je žiaduce, aby sa pôda potiahla.

Akonáhle druhej ruky zavyazhutsya ovocia, znova oplodniť. Použite roztok: na 10 litrov organickej infúzie pridajte lyžicu minerálnych hnojív. Pod bushom Chukhloma naleje dva litre roztoku.

Hneď ako sa objavia prvé zrelé ovocie, je potrebné tretíkrát oplodniť. Môžete tiež použiť zloženie organických + anorganických. A pod každým búškom sa vyliali už 2-2,5 litra roztoku.

Tip! Ak paradajky Chukhloma získajú zelenú hmotu a skromne kvitnú, je nevyhnutné opustiť podiel dusíka v zmesiach a zvýšiť dávku fosfátových hnojív.

Neexistuje určité zloženie hnojív. Každý záhradník používa svoj súbor obväzov. Je však potrebné vziať do úvahy štruktúru pôdy, jej zloženie a stav rajčiakov.

Paradajkové choroby

Predpokladá sa, že odroda Chukhloma je odolná voči mnohým chorobám nočného listu. Ale na ochranu rajčiakov pred neskorou plesňou je lepšie použiť preventívne opatrenia.

Toto plesňové ochorenie sa zvyčajne vyskytuje od polovice sezóny, keď začnú silné dažde. Ochorenie sa šíri pri vysokej vlhkosti a nízkej teplote. Ovplyvňuje celú rastlinu a dokonca ovocie. Ochorenie sa prejavuje vo forme šedo-hnedých škvŕn.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča:

  • vyhnite sa pestovaniu rajčiakov Chukhloma vedľa zemiakov alebo po zemiakoch, papriky;
  • sadenie pravidelne a burinu zem;
  • ak je rajčiak Chukhloma pestovaný v skleníku, je potrebné ho pravidelne vetrať a zabrániť kondenzácii na stenách;
  • zvyšky vrcholov sú spálené a skleník je ošetrený bielidlom.

Tomato Chukhloma vďačne reaguje na včasné kŕmenie a neustálu starostlivosť. Preto s náležitou pozornosťou, dokonca nováčik záhradník bude ťažiť slušnú úrody.

Recenzie letných obyvateľov

Svetlana Mirskaya, Izhevsk V minulom roku som rástol rajčiak s veselým menom Chukhloma. Každý v rodine mal rád chuť paradajok a vzhľad ovocia. Medzi nedostatky môžem vyzdvihnúť vysoký rast - viac ako 2,5 m, a mriežka na pozemku bola dva metre dlhá. Zvyčajne nerastie neurčité odrody - nemám rád, keď sa preháňam s podväzkami. Ale táto odroda bola prekvapená dlhým oranžovým ovocím. Vyzerá to krásne v konzervácii a chuť paradajok je zaujímavá.

Pozrite si video: Jazdenka Škoda Yeti 2009 - 2017 - (Septembra 2020).

Загрузка...