Záhradníctvo

Sejacie sadenice baklažánu

Mnohí záhradníci, kedysi čelili chovu sadenice baklažánu a majú zlé skúsenosti, odmietajú túto rastlinu navždy. To všetko môže byť spôsobené nedostatkom informácií. Samostatné pestovanie baklažánov nie je vôbec ťažké, musíte si byť dobre vedomí požiadaviek, ktoré nám kladie táto jedinečná kultúra. Túto otázku pochopíme podrobnejšie.

Baklažánka ako kultúra. Špeciálne funkcie

Vlasťou tejto kultúry je India. Tam sa táto zelenina pestuje divoko a samozrejme sa pestuje na poliach. To je dôvod, prečo klimatické baklažán preferuje teplo, veľa jasného slnečného svetla a zalievanie.

Semená baklažánu sú tvrdé a zaoblené. Sú zozbierané z ovocia, ktoré nie sú v technickej zrelosti, ktoré sme zvyknutí používať, ale v prezretej podobe. V tomto bode sú plody baklažánu mäkké. Podobne ako uhorky, semená tejto plodiny boli pôvodne umiestnené v špeciálnom filme, ktorý im zabraňuje klíčiť v teplom jeseň av zime. Po mesiacoch sa škrupina úplne rozloží a prvé výhonky sa objavia na jar. Ale to sa deje vo voľnej prírode, záhradkári dávajú prednosť pestovaniu svojej vlastnej metódy sadenice baklažánov. Nie všetci vedia, ako pestovať sadenice.

Metóda pestovania sadenice je v našej krajine mimoriadne populárna, pretože:

 • rastlinná sezóna baklažán je pomerne dlhá (od 110 do 150 dní);
 • klimatické podmienky v Rusku neumožňujú osievanie baklažánov do zeme;
 • často musia osvetľovať sadenice.

Poďme sa rozprávať o tom, ako pestovať sadenice baklažánu na vlastnú päsť a dosiahnuť bohatú úrodu.

Sejacie sadenice baklažánu

Každá zima, záhradníci idú do obchodov na osivo. Pri nákupe semien baklažánu musíte starostlivo vybrať odrodu alebo hybrid. Opatrne si prečítajte informácie na štítku. Dôležité je, ako dlho je potrebné čakať na dozrievanie, výnos je tiež dôležitý, kvalita baklažánovej odolnosti voči vírusom a chorobám nie je menej cenná.

Záhradníci budú pestovať baklažány na sadenice v roku 2018. Stojí za pozornosť takýchto populárnych odrôd a hybridov, ako napríklad:

 • diamond;
 • Helios;
 • epos;
 • námorník;
 • Robin Hood;
 • buržoáznej;
 • Leader a ďalšie.
Tip! Popularita odrôd baklažánu je spravidla jednoduchá kultiváciou a veľkým výnosom.

Preto je pre začiatočníkov najlepšie, aby si vybrali populárnu odrodu a nie takú, ktorá by rád farbenie šupky.

Semená od osvedčených výrobcov spravidla nevyžadujú spracovanie. Výsev baklažánu sa robí priamo do pripravenej pôdy, niekedy bez predchádzajúcej klíčivosti. Tieto informácie musia byť uvedené na obale.

Predúprava osiva

Ak sa semená zhromažďujú nezávisle, môžu sa skladovať a vysadiť počas prvých štyroch rokov, potom sa zozbieraný materiál môže zlikvidovať, pretože sa z neho neočakáva výnos. Takéto semená by sa mali spracovávať. Tiež sa odporúča, aby sa uskutočňovalo predbežné ošetrenie osiva zakúpeného z rúk a na trhu.

Proces zahŕňa tri kroky:

 • dezinfekcia;
 • spracovanie indikátora rastu;
 • klíčenie.
Je to dôležité! Vysokokvalitné semená zo známych agropotravín nevyžadujú dezinfekciu ani ošetrenie roztokmi, ktoré vyvolávajú rast.

Existujú spoločnosti, ktoré zaručujú 100% klíčivosť.

Ako dezinfekčný roztok možno použiť:

 • 0,01% roztoku manganistanu draselného počas 20 minút (po ukončení postupu sa má opláchnuť vodou);
 • 0,4% peroxidu vodíka počas 12 hodín (očistiť semená po postupe);
 • horúca voda (+ 50 - 52 stupňov), kde sa semená baklažánu uchovávajú pol hodinu a potom sa nechajú 2 minúty v studenej vode.

Rastlinné baklažánky po prvýkrát je lepšie namočiť semená na krátku dobu v riešení, ktoré podporuje rast. Na predaj môžete vždy nájsť:

 • humát sodný;
 • humát draselný;
 • achát-25K;
 • Appin.

Aby sa semená v roztoku nachádzali, mali by byť v gázových alebo tkanivových vreckách v pomere 1: 1 k hotovému roztoku.

Pokiaľ ide o klíčenie semien baklažánu, mali by byť umiestnené do vlhkej gázy alebo tkaniny. Prvá výhonka semena sa nezobrazí okamžite, niekedy to trvá týždeň alebo dva. Iba osvedčené semená baklažánu sa môžu vysádzať priamo do zeme.

Dátumy osiva

Na semenáčika je potrebné zasadiť baklažánky v zime alebo skoro na jar, nie neskôr. Niektorí nováčikovia sa dopustili chyby, keď rozhodli, že je to príliš skoro, aby to bolo vo februári. Majú obdobie kvitnutia kultúra sa môže zhodovať s koncom leta, čo ovplyvní ovocné rastliny.

Zároveň nie je zmysluplné definovať do roku 2018 presné dátumy výsevu baklažánov pre sadenice, keďže Rusko je obrovská krajina, v každom regióne sa zvyčajne pestuje semená za predpokladu, že bude možné transplantáciu sadeníc do pôdy vo veku 60-80 dní ( závisí od zrelosti konkrétnej odrody). V tomto okamihu by mal byť teplý mimo okna alebo v skleníku. Toto obdobie zvyčajne prichádza vo februári ku koncu mesiaca alebo v marci.

Zloženie pôdy

Výsev semien baklažánu pre sadenice vyžaduje prípravu nielen pôdy, semien samých, ale aj pôdy. Pripravte to jednoducho. Pre to budete potrebovať:

 • pôda pre sadenice dobrej kvality (ak nie je špecializovaná na baklažán, vhodná pre korenie) - 2 diely;
 • humus alebo kompost - 1 diel;
 • rašelina - 1 diel.

Je lepšie použiť iba špecializovanú pôdu na sadenice. Ak nie, potom môžete pripraviť nasledujúcu zmes:

 • záhradná pôda (lepšie kalcinovaná v rúre) - 2 diely;
 • humus - 1 diel;
 • malé piliny - 1 diel.

Zmes sa umiestni do foriem a zasial semená baklažánu. Výsadba sa uskutočňuje v drážkach alebo drážkach do hĺbky, ktorá je optimálna pre vybranú odrodu. Do pôdy môžete pridať superfosfát. Lahôdka je veľmi rád.

Je lepšie zasiať baklažán v už navlhčenom pôde, potom bunky pokryť sklom alebo filmom a umiestniť ich na teplé slnečné miesto.

Pestovanie sadeníc

Naša krajina je veľmi obľúbený baklažán. Pestovanie sadeníc pre nich by malo byť radosťou, takže je lepšie vopred pochopiť, aké pravidlá by sa mali dodržiavať. Keď sa majú sadenice objaviť, semená potrebujú určitý tepelný režim, dobré napájanie a slnečné svetlo. Sazenice baklažánov budú vyžadovať rovnaké podmienky.

Teplotné podmienky

Režim teploty sa spravidla dodržiava v súlade s odporúčaniami výrobcu osiva, ale vo všeobecnosti by mal byť nasledovný:

 • v popoludňajších hodinách by mala byť izbová teplota v rozmedzí od +23 do +28 stupňov Celzia;
 • v noci je teplota lepšie znížiť na + 15-19 stupňov.

Okolo akýchkoľvek prievanov a poklesu teploty na +10 stupňov nie je otázka. Sadenice sa to nepáči a môže zomrieť.

Svetelný režim pre sadenice

Sadenice baklažánu sú veľmi náročné na svetlo. Ak to nestačí, výhonky sa roztiahnu, stmavnú a nebudete musieť snívať o nejakej plodine. Optimálny režim osvetlenia je 12 hodín slnečného svetla. Ale ako to dosiahnuť pestovaním baklažánov na sadenice v Uraloch alebo na Sibíri? V tomto prípade sa bude vyžadovať fytosanitár. Klíčky jednoducho skončia.

Nemali by ste byť horliví v tejto veci, osvetľovať sadenice viac ako 12 hodín. To nielen zlyhá, ale môže mať aj negatívny vplyv na rastliny.

Nočný režim by mal byť striktne odlišný od dňa, pretože to bude aj po výsadbe priamo v otvorenom teréne alebo skleníku. Banány budú musieť zvyknúť na režimy svetla aj teploty.

Zavlažovanie sadeníc

Ďalšia dôležitá nuansa sa týka zavlažovania sadeníc. Voda na tento účel by mala byť aspoň pri izbovej teplote alebo o 1-2 stupne teplejšia. Banány majú veľmi citlivý koreňový systém, pri najchladnejšom chlade v pôde sa môžu vyvinúť baktérie alebo vírusy, čo je veľmi nebezpečné.

Tí, ktorí žijú v regiónoch s nestabilnými teplotami v lete, sa často odporúčajú, aby si vybrali hybridné semená, ktoré môžu prežiť malé výkyvy. Dokonca aj po transplantácii sadeníc na zem vždy chráňte vodu v hlave a snažte sa ju udržiavať čo najteplejšie.

Nadmerné napájanie a vysychanie pôdy je veľmi škodlivé pre sadenice. Pri výsadbe semien v rašelinových tabliet sa uistite, že nevysušia, čo sa stáva veľmi často.

Odporúčame sledovať podrobné video o pestovaní baklažánu na vašich stránkach, ktoré bude obzvlášť užitočné pre začiatočníkov medzi záhradkármi:

Ak sa to urobí správne, prvé výhonky sa čoskoro objavia. Sadenice baklažánov, ktoré často rastú heterogénne, sa nebojte. Čoskoro sa niektoré rastliny dohnú s ostatnými v raste a rozvoji.

Transplantácia do zeme

Len čo polovica vegetačného obdobia skončí, bude možné vysadiť sadenice v skleníku alebo v otvorenom teréne. Upozorňujeme, že spôsob pestovania je vždy uvedený na obale a je veľmi dôležitý.

Tip! Ak je vo vašom regióne možné letné chladenie, eggplanty na otvorenom teréne vám nebudú vyhovovať. Všetko je potrebné zvážiť vopred.

Koreňový systém baklažánu je pomerne krehký, takže po vychytení sa rastliny veľmi dlho ochorejú. Odporúčame vám transplantovať bez zberu. Je tiež veľmi dobré, keby každá rastlina bola v samostatnom pohári alebo bunke.

Pred transplantáciou sa lôžka vytvárajú v súlade s plánom pristátia (ak nie, vezmite štandardne schému 60x40). Výška postele je asi 30 centimetrov. Môžete pridať organické látky na dno otvoru, dodatočne pridávať teplo do zariadenia. Avšak korene tohto organického kontaktu by nemali.

Pôda sadeníc dobre zvlhčuje a jemne presúva sadenice do novej studne. Nie je potrebné silne tlačiť korene, rastlina miluje drobivú a ľahkú pôdu. Po transplantácii môžete vyliať trochu baklažánu teplou vodou.

Zásady a základné pravidlá kultivácie sú veľmi podobné medzi kultúrami sladkej papriky a baklažánmi. Zavedenie hnojív počas transplantácie a počas obdobia kvitnutia sa odporúča. Táto kultúra dobre reaguje na minerálne zložky v pôde. Obdobie kvitnutia je zvláštne, rastlina sa stáva zraniteľnou a môže sa chorý. Je potrebné prezrieť baklažán prítomnosť škvŕn, kliešťov a iných drobností, ktoré sú niekedy neviditeľné.

Zber sa môže uskutočniť len počas technickej zrelosti rastliny. Opatrne dodržujte vegetačnú sezónu, ktorá je uvedená na obale. Nadmerne pestovaná zelenina nie je chutná, sú mäkké.

Samozrejme, baklažánky sú viac rozmarné ako papriky a paradajky, existuje mnoho nuánov týkajúcich sa ich kultivácie, ale nedá sa povedať, že je nemožné pestovať túto kultúru sadením sama osebe. Ak máte malý pozemok, skleníky alebo malú farmu, potom všetko môže byť zvládnuté sami. Vintage "blue" je bohatý, bude to skutočný darček pre celú rodinu na konci leta.