Hospodárstvo

Plemená brojlerových kurčiat s fotografiami a popismi

Od doby paleolitu sa ľudstvo zaoberalo dvoma hlavnými myšlienkami, z ktorých jeden je "kto môže byť zjedený". S rozvojom vedy a pochopením procesu heterózy sa stalo možné získať veľmi veľké zvieratá s rýchlym prírastkom hmotnosti. Priekopníci v zrýchlenom kultivácii živočíšnych bielkovín boli kurčatá brojlerov.

Brojler nie je len kurča. Toto zviera je schopné veľmi rýchlo získať váhu. Mäso mladého zvieraťa je mäkšie, chutnejšie a pohodlnejšie na vyprážanie. Z angličtiny na šrot - "smažte" a názov všetkých krížencov brojlerov.

Dnes boli chované nielen brojlery, ale aj králiky, býky, kačice, perličky a husi. Všetky kríženia brojlerov sa vyznačujú schopnosťou rýchle získať váhu.

pôvod

Prvé brojlery sa objavili náhodou ako dôsledok toho, že anglickí poľnohospodári preleskli dve plemená mäsových sliepok, ktoré boli ďaleko od spoločného predka. Výsledné kurčatá nečakane rástli. Spočiatku boli považované za nové plemeno a nazvali Giants. Ale keď sa snažia oživiť Giants "v sebe", výsledok sklamaný: potomkovia stratili užitočné vlastnosti.

Náhodne sa zistilo, že brojlerové kurčatá nie sú plemenom, ale hybridom nesúvisiacich plemien kurčiat. Je žiaduce, aby rodičovské formy kurčiat boli podobné mäsom, ale niekedy sa to ani nevyžaduje. Potom, čo sa ukázalo, že prekrížením dvoch alebo viacerých rôznych plemien kurčiat môžete získať väčší vták, začali sa práce na chove brojlerových krížov.

Ak vezmeme do úvahy výberové práce zamerané na čo najväčšiu váhu kurča v čo najkratšom čase, veľkosť kurčat brojlerov sa počas obdobia 50 rokov zvýšila viac ako 4 krát.

Takáto "rýchla" zmena veľkosti brojlerových kurčiat spôsobuje takmer pověrčivý strach medzi ľuďmi, ktorí sú novými v oblasti biológie a umelého výberu, a vyvoláva rôzne mýty. Tí, ktorí majú myšlienku chovu, naopak, sa zaujímajú "kde nakupovať brojlery a aké plemená brojlerových kurčiat je lepšie".

Tip! Hoci brojlery nie sú plemenom, výraz "plemeno brojlerov" je už prakticky založený v ruskom jazyku.

Je to jednoduchšie pri komunikácii, ako neustále objasňovať, že ide o hybrid alebo kríž.

Prečo nerastie

Zdrojom mýtov, že brojlerové kurčatá sú v továrňach naplnené steroidmi, bola neschopnosť zvýšiť brojlerov s uvedenými vlastnosťami v súkromnom dvore. Presnejšie, je možné pestovať plnohodnotné kurčatá, ale musia sa zhodovať viaceré faktory:

 • teplota vzduchu;
 • vysokokvalitné krmivo;
 • chýbajúce červy, kokcidia alebo infekcie u kurčiat.

Všetky faktory dohromady v súkromnom dome sú takmer nemožné dodržiavať a kupujúci kurčat brojlerov majú legitímnu otázku: "Ak popis kurčiat kurčiat brojlerov hovorí, že kuracie mäso by malo mať hmotnosť 4 kg za 2 mesiace a mám len 2, tak prečo?" Pravdepodobne je továreň podávaná steroidmi.

Nie, nekrmte. Ale pri nízkych teplotách sa rast brojlerových kurčiat dramaticky spomaľuje. S nedostatkom živín v krmive ("mám len prirodzené jedlo"), prírastok svalov brojlerov je veľmi pomalý. Keď sú infikované parazity alebo infekcia, vývoj kurčaťa sa spomalí alebo úplne zastaví. To sú všetky továrne "steroidy", ktoré sa nazývajú "dodržiavanie podmienok pestovania brojlerových kurčiat".

Antibiotiká a kokcidiostatiká sa používajú na prevenciu vzniku chorôb u brojlerov. Dlhodobo pôsobiace antibiotiká sú vylúčené z tela po týždni. Je postačujúce, jeden a pol týždňa pred porážkou, aby prestali poskytovať antibiotikum brojlerovým kurčatám, aby sa na výstupe dostalo čisté mäso.

Čo si vybrať

Predpokladá sa, že brojlery môžu byť len biele. Biela kuracia sliepka je pre zákazníka atraktívnejšia z dôvodu nedostatku tmavých perí v koži. Priemyselné vtáky sú skutočne všetky biele farby. Sú považované za najlepšie plemená brojlerov, pokiaľ ide o chov hydiny na mäso:

 • "Zmena";
 • "Brojlerov-M";
 • "Guibril-6";
 • "Brojlerov-61";
 • "Cobb-500";
 • "Ross-308".

Zvyčajne sú tieto plemená brojlerových kurčiat s fotografiami a popismi uvedené na stránkach, ale fotografie v tomto prípade nepomôžu ani špecialistovi, pretože biely brojlery vyzerajú takmer rovnako pri stavbe tela. Priemyselná hydina má odlišné produktívne charakteristiky, ktoré rozlišujú jeden kríž od druhého pri opise brojlerov.

Všeobecné charakteristiky:

 • rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • široký mäsitý hrudník;
 • mäsité stehná;
 • silné nohy od seba vzdialené;
 • ochotný zabiť vo veku 2 mesiacov.

V závislosti od typu kríža sa pomer medzi svalovou hmotou hrudníka a nohy môže meniť. Existujú krížniky brojlerov, v ktorých bol kladený dôraz na bielokopytové jedlá, existujú tí, ktorí na prvom mieste "Bush nohy".

Produkčné charakteristiky

Kurčatá sú určené na produkciu mäsa, ale súkromní vlastníci sa tiež zaujímajú o otázku: robia brojlery kurčatá. Odpoveď je áno. Ale ich produkcia vajec je nízka, rovnako ako akékoľvek mäso. Okrem toho po 2 mesiacoch začne získavať tuk brojlerové kurča. Od puberty sa vyskytuje po 4 mesiacoch, sliepka môže produkovať skôr veľké vajíčka, ale je ťažké, aby ich "presunula" cez vajcovod cez usadeniny vnútorného tuku.

"Zmena"

Výsledok prekríženia dvoch ďalších hybridy brojlerov: "Gibro-6" a "Broiler-6". Kríž má vysoký rast a pridáva 40 g denne. Výhodou zmeny je vysoká životaschopnosť kurčiat, ktorých absencia často trpí inými hybridnými odrodami.

Je to dôležité! Pre celú svoju životaschopnosť je potrebné, aby zmena kurčiat vyžadovalo dodržanie teplotného režimu.

Teplota v miestnosti, kde by kurčatá tohto terénu mali byť vyššie ako ulica o 3 ° C. Dospelý vták je zbavený podobného nedostatku. Je to dostatočne odolné.

Nevýhodou brojlerov "Zmena" je ich tendencia k obezite. Bez dostatočnej chôdze sa kurčatá budú musieť dať na nízkokalorickú stravu a to povedie k zníženiu prírastku hmotnosti. V súlade s tým sa znovu potvrdí mýtus o steroidoch.

"Zmena" môže obsahovať až 140 vajec s hmotnosťou 60 g.

"Brojlerov-M"

Tento kríž dáva stredne veľké jatočné telá, vhodný pri varení večere pre malú rodinu. Boli vytvorené na základe miniatúrnych kurčiat a červeného Jerevana. Hmotnosť dospelého kohúta je len 3 kg a sliepky až 2,8 kg. Ale táto krajina má dobrú produkciu vajec: až 160 vajec ročne s hmotnosťou jedného vajíčka 65 g. Hybrid získava dobrú váhu, vyznačuje sa nielen vysokou produktivitou, ale aj chutným mäsom.

Hlavná výhoda kríža - schopnosť chovu sami. Ale pre tento kohút sa vyžaduje, aby "Broiler-M" nahradil kohúty plemena "Cornish".

Vzhľadom na malú veľkosť hustoty výsadby brojlerov na 1 m2 M môže byť zvýšená v porovnaní s bežnými kurčatami.

"Guibril-6"

Boli odvodené na základe dvoch línií kurčiat Plymouthrock a dvoch línií cornish plemenných kohútikov. Tento kríž nekončí tak rýchlo ako jeho "príbuzní". Jeden a pol mesiaca staré kurčatá "Gibro-6" váži len 1,5 kg. Ale na "Gibro-6" dosť dobrá výroba vajec. Z nich získate 160 vajec za 13 mesiacov.

Hlavné výhody "Gibro-6": vynikajúca imunita a nenáročná podmienka zadržania. "Gibro" môže žiť ako v klietkach, tak vo voľnom výbehu, potrebuje iba rutinnú vakcináciu. Ich pokojná povaha im umožňuje stretnúť sa s ostatnými obyvateľmi súkromného nádvoria.

"Brojler 61"

Základom boli kurčatá Plymouthrock a kornanové kohúty. 61. získava dobrú váhu s malým príjmom potravy v porovnaní s telesnou hmotnosťou. Za 1,5 mesiaca je hmotnosť tohto brojleru už 1,8 kg. Produkcia vajec u kurčiat je nízka.

Pozitívne vlastnosti "61." - vysoká miera prežitia kurčiat a rýchly nárast hmotnosti. Posledný z nich má nevýhodu, pretože od 5 týždňov musia byť kurčatá tohto hybridu obmedzené v potravinách, pretože inak nemôžu vydržať kosti nohy. Ale s obmedzením v jedle, denný zisk je znížený.

"Cobb-500"

Rýchlo získava váhu, ale je vhodnejší pre veľké továrne, pretože je veľmi ohľaduplný k podmienkam zadržania. Vyžaduje prísne dodržiavanie rastúcich odporúčaní a prísneho monitorovania zdravia.

Tip! Pri pokuse o rast doma sa zvyčajne plne rozrastá len prvá dávka, v biotopu ktorého sa ešte nezmnožili patogénne mikroorganizmy.

Druhá a tretia dávka, zakúpená bezprostredne po prvom, tento chov kurčiat brojlerov nezodpovedá opisu a rástol 2 krát menší kvôli chorobám. Ak úplne nezomrieš. Toto však podlieha nepoužívaniu potrebných liekov.

"Tricolor"

Chovné kurčatá plemena "Tricolor" s fotografiami nevyzerajú vôbec brojlery. Ale toto je presne brojlero francúzskeho pôvodu. "Tricolor" naozaj vyzerá ľahšie ako jeho "obchodník", ale v skutočnosti to sú veľké kurčatá. Ako dospelí vážia až 5,5 kg. Jeden mesiac starý, kurčatá v závodoch získavajú hmotnosť až 1,5 kg. Ale brojlero "Tricolor" nie pre nič nevyzerá ako vrstva vajec: jeho výroba vajec až do 300 ks. Vďaka rýchlemu rastu a vysokej produkcii vajec môžete tiež pridať chutné mäso a rozvinutý inkubačný inštinkt, ktorý umožňuje chov týchto brojlerov bez vonkajšej pomoci.

Zaujímavé! Názov broskyňa "Tricolor" získal pre rôzne farby, ktoré sú rozdelené pozdĺž línií. Každá línia brojlerov má vlastnú farebnú verziu troch farieb.

záver

V Rusku, najbežnejšie varianty brojlerov "Cobb". Keďže väčšina chovných kurčiat brojlerov má bielu farbu, bude potrebné kúpiť potrebný hybrid od výrobcu brojlerov. V opačnom prípade neexistuje žiadna záruka, že ak si kúpite jedno plemeno brojlerov, človek nebude kupovať úplne iný. Alebo pri nákupe je postačujúce, len aby ste si boli istí, že tieto kurčatá na brojleroch sa nestarajú o to, ktoré línie.