Recepty

Recept tkemali na zimu v gruzínskom

Gruzínska kuchyňa je veľmi rozmanitá a zaujímavá, podobne ako samotná Gruzínsko. Iba omáčky stojí za to. Tradičná gruzínska omáčka tkemali je schopná doplniť akékoľvek jedlo a urobiť to nezvyčajné a slané. Táto omáčka sa zvyčajne podáva s mäsom a hydinou. Ale nie menej dobre je kombinovaný s akýmikoľvek prílohami. V tomto článku by som chcel zvážiť niektoré klasické možnosti varenia pre tkemali v gruzínčine s fotografiou.


Tajomstvo varenia delicious tkemali

Ak chcete, aby omáčka bola neuveriteľne aromatická a chutná, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Na prípravu vhodnej slivky alebo čerešnej slivky akejkoľvek farby. Hlavnou vecou je, že ovocie nie je veľmi pevné, ale zároveň neprezreté.
 2. Nie všetky koreniny sú vhodné pre tento prípravok. Najlepšie zo všetkých tkemali dopĺňa horúci korenie, koriander a chmeľ-suneli. Kombinácia týchto korenín dá omáke požadovanú chuť a vôňu.
 3. Pri niektorých receptúrach musíte odstrániť slivku z kože. Aby ste to dosiahli, stačí, aby sa plody rozmiešali s vriacou vodou alebo ich niekoľko minút namočte do horúcej vody. Po takýchto postupoch sa koža ľahko odstráni z čerešnej slivky.
 4. Nedoporučuje sa príliš dlho variť omáčku. Z tohto dôvodu bude mať iba chuť a vitamíny sa jednoducho vyparujú.
 5. Keďže tkemali má prirodzenú kompozíciu, je povolené používať neostrú polotovar aj pre deti. Samozrejme, nie samostatne, ale s hlavným chodom.

Klasický recept tkemali z čerešnej slivky

Je veľmi zriedkavé nájsť tradičné tkemali. Najčastejšie kuchári pridávajú do omáčky všetky druhy korenia a zeleniny, čo len zlepšuje ich vlastnosti. Všetky existujúce recepty sa jednoducho nepočítajú. Preto považujeme za najobľúbenejšie možnosti klasickej omáčky, ktoré dokážu aj skúsení kuchári.

Žlté slivky začnú dozrieť koncom júna. Je nevyhnutné, aby ste tento moment nepremeškovali a pripravte si z neho chutné polotovary na zimu. Z žltej slivky tkemali sa ukáže veľmi jasná a atraktívna. Na prípravu tejto slnečnej misky potrebujete nasledujúce zložky:

 • zrelá žltá čerešňa - 1 kilogram;
 • cesnak - dve alebo tri hlavy;
 • potravinová soľ podľa chuti;
 • granulovaný cukor - približne 50 gramov;
 • horúci červený korenie - jeden stredný pod;
 • banda čerstvého koriandra alebo 50 gramov suchého;
 • banda čerstvého kôpru;
 • mletý koriander - jedna čajová lyžička.

Varenie gruzínskej omáčky:

 1. Cherry slivky a sušené na uteráku. Potom extrahujeme semená z plodov a preskočíme ovocie cez mlynček na mäso. Alebo môžete rýchlo brúsiť slivku s mixérom.
 2. Nalejte ovocné pyré do hrnca s hrubým dnom, pridajte cukor a soľ na rovnaké miesto a nádobu zapaľte. V tejto forme zemiakov by mal variť asi 8 minút.
 3. Medzitým si môžete cesnak odlupovať, umývať bylinky a pripraviť potrebné korenie. Cesnak je tiež možné rozdrviť pomocou mixéra a jemne nakrájanú zeleninu nôž.
 4. Po 8 minútach pridajte všetky pripravené prísady do vriacej zmesi. Všetko dobre premiešajte a varte niekoľko minút.
 5. V tejto fáze musíte vyskúšať omáčku na soľ a korenie. Môžete pridať podľa vášho vkusu, čo chýba.
 6. Potom môžete začať omiečať omáčku. Nalieva sa za tepla na sterilizovaných nádobách a fľašiach (sklo). Nádoby sa potom uzavrú sterilizovanými viečkami.

Tip! Môžete si nechať trochu omáčky a po jedle ich zjedzte.

Gruzínsky recept tkemali omáčkou v pomalom sporáku

Väčšina žien v domácnosti je už tak zvyknutá na multicookery, že prakticky nepoužívajú hrnce alebo panvice. Tkemali omáčka môže byť tiež ľahko a rýchlo pripraviť pomocou tohto nádherného zariadenia. Ale kvôli tomu potrebujete špeciálny recept, ktorý pomôže zabaleniu, aby zachoval svoj chuť a pachové vône.

Ak chcete pripraviť tkemali v pomalom sporáku, musíte pripraviť:

 • Každá slivka (môže byť mierne nazelenalá) - jeden kilogram;
 • čerstvý cesnak - najmenej 6 klinčekov;
 • horúci červený korenie - jeden pod;
 • 70% ocot - na liter tkemali jednu čajovú lyžičku;
 • jedna banda petržlenu a kôpru;
 • chmeľ-suneli - 2 alebo 3 polievkové lyžice;
 • soľ a cukor podľa vašich predstáv.

Táto omáčka sa pripravuje nasledovne:

 1. Slivky, kôpru, petržlen a olúpaný cesnak sa umyjú pod tečúcou vodou a rozotierajú sa na šľahačku, aby sa vypustila nadbytočná tekutina.
 2. Potom odstránime kosť z každého bobule.
 3. Všetky pripravené zložky sa umiestnia do pomalého sporáka, potom sa obsah rozomelie mixérom. Ak sa bojíte poškodiť misku, nakrájajte slivky zeleninou a cesnakom do samostatnej nádoby.
 4. Teraz je potrebné pridať do masy soli, všetky pripravené korenie, cukor a soľ. Tiež, ak chcete, hodiť nakrájané horúce papriky.
 5. Zapnite režim "Chladenie" a tepelnú úpravu naplňte minimálne 1,5 hodiny.
 6. Keď je polievka hotová, vylejte horúcu omáčku nad sterilizované nádoby a zrolujte cínové sterilizované viečka.
 7. Kontajnery sa prevrátia, zabalia do prikrývky a čakajú, kým sa konzervácia úplne ochladí. Potom sa banky môžu premiestniť na chladné miesto alebo uložiť v chladničke.

Varovanie! Za správnych podmienok môže byť obrobok uložený najmenej 2 roky.

Ako variť tkemali s bulharským korením

Hlavnou zložkou omáčky sú slivky. Ale nielenže na nich závisí, aká bude chuť tejto gruzínskej pochúťky. Veľa závisí od všetkých druhov prísad. Napríklad sa dá pripraviť veľmi chutný polotovar s prídavkom rajčiakov, papriky a jabĺk rôznych odrôd. Veľa variť tkemali s bulharským korením. Táto zelenina má neobvyklú chuť, ktorá robí populárnu omáčku len chutnejšie.

Takže najprv pripravte potrebné komponenty:

 • každá slivka alebo čerešňa - 1 kilogram;
 • sladká paprika - 0,4 kilogramu;
 • čerstvý cesnak - dve hlavy;
 • horúcu červenú papriku - dve struky;
 • korenie a korenie podľa vášho vkusu;
 • granulovaný cukor a soľ.

Môžete pripraviť tkemali zo slivky a korenia takto:

 1. Najprv musíte umyť všetku zeleninu a slivky. Potom sa kosti odstránia zo sliviek a zmiešajú sa do slivkového pretlaku pomocou mixéra alebo mlynčeka na mäso.
 2. Bulharské a horúce papriky sú rozdrvené rovnakým spôsobom a potom cesnakom.
 3. Pripravená hmota musí byť rozomletá cez sito, aby sa dosiahla maximálna homogenita.
 4. Ďalej omáčka zo sliviek dáva na oheň a prinútiť k varu.
 5. Potom pridajte potrebné korenie a soľ s cukrom podľa vašich vkusov.
 6. Potom sa tmeleali varené ďalších 20 minút a potom sa slivková omáčka okamžite začne preháňať. Aby ste to urobili, vezmite len sterilizované poháre a veká.

záver

Gruzínci nevyrábajú tkemali zo sliviek na zimu podľa niektorých špecifických receptov. Často experimentujú pridaním rôznych korenín a zeleniny do švestkových omáčok. Tak môžete urobiť skvelý kúsok toho, čo je na dosah ruky. Na druhej strane sme tiež zlepšili recept, ktorý prišiel z Gruzínska pridaním našich obľúbených korenín. Každá takáto omáčka je zaujímavá svojou vlastnou cestou. V tomto článku sme videli len niekoľko variantov tejto nádhernej pochúťky. Uistite sa, že na zimu si niekoľko pohárov tkemali. Vaša rodina nenechá varenú omáčku stáť dlho.