Kvety

Ako zakryť ruže na zimu

Milovníci ruže vedia z prvej ruky komárnosť týchto kráľovských kvetov. Najväčší problém pri pestovaní ruží v strednom pruhu je, že sa veľmi bojí mrazu. To povzbudzuje záhradkárov, aby zabalili svoje ružové záhrady s prvou studenou vodou čo najteplejšie. Bohužiaľ takéto akcie nevedú vždy k pozitívnemu výsledku: niektoré kríky mierne zmrazia, niektoré ruže sa vyhodia a niekoľko kríkov môže zomrieť vôbec. Faktom je, že pri nákupe stromok, musíte zistiť, či je potrebné pokryť túto konkrétnu ružu, aké teploty môže vydržať bez prístrešia, ako aj čo a ako pokryť kešu.

Z tohto článku sa môžete naučiť, ako správne pokryť ruže na zimu, či je možné pokryť určitú odrodu a aký materiál je pre tento účel lepší. Dobre rozpoznateľné informácie pomôžu video a fotografické inštrukcie s tipmi skúsených záhradníkov.

Môžem zakrývať ruže rôznych odrôd

Rôzne odrody ruží potrebujú určité podmienky na zimovanie, takže prvou záležitosťou, ktorú by mal zahradník pozrieť, je jeho ružová záhrada a pamätať, ku ktorej odrode patrí každý ker. A po tom, aby sa rozhodlo, ako na krytie ruží na zimu.

Vzťah k nízkym teplotám v rôznych odrôd ruží je odlišný:

 • Najmä všetky mrazy sú hrozné pre hybridné odrody čaju a niektoré odrody lezeckých ruží - tieto kvety musia byť pokryté veľmi opatrne;
 • trpasličí odrody a odrody floribunda sú pozoruhodné pre ich zvýšenú odolnosť proti mrazu - zakrytím takých kríkov, najdôležitejšou vecou nie je preháňať to tak, aby sa riasy nevyjdú;
 • Parkové odrody sú považované za najmrazšie odolné, v strednej a južnej oblasti krajiny takéto ruže nemôžu byť vôbec pokryté alebo používať ľahšiu verziu zimného úkrytu.
Tip! Ak má záhradník pochybnosti o rozmanitosti ruží, je lepšie používať minimálny prístrešok, aby sa chránili korene pred nadmernou vlhkosťou a zabránilo zmrazeniu kmeňa. V tomto prípade pokryte iba spodnú časť kríža.

Kedy zakryť ružové zimy

Vo väčšine regiónov Ruska sa ruže skrývajú koncom októbra alebo v prvej dekáde novembra. Avšak presný dátum závisí od podnebia v regióne, od polohy kvetinového záhonu, od pôdnej vlhkosti a odrôd ruží.

Odporúča sa konečne zakryť ruženca, keď sa teplota vzduchu stabilizuje na -5 stupňov alebo nižších. To znamená, že je potrebné počkať - 7-10 dní v regióne by mala byť nižšia teplota (od -2 stupňov). Iba pri nástupe stabilných mrazov môžu byť ružence zakryté, inak by krúžky dostali teplo na začiatok jari a prebudili sa pred časom. Takéto ruže s prebudenými pupenmi určite zmrazia aj v prípade slabých mrazov.

Varovanie! Lepšie, aby sa nepohli na prístrešok ružencov. Nie príliš veľké mrazy poškodia kvety, naopak, rastliny sa vytvrdia a výhonky budú pokryté hrubým kôrou.

Nemenej dôležité a včas odstrániť úkryt, pretože počas otepľovania jari pod krycím materiálom sa začne hromadiť vlhkosť. Kondenzát je nebezpečný pre rastliny, pretože infekcie a huby sa rýchlo rozvíjajú vo vlhkom prostredí a dokonca aj ruža sa môže jednoducho odparovať.

Oni sa postupne ukrývajú, aby sa kvety mohli aklimatizovať v prostredí. Najprv zdvihnite okraje filmu alebo vyberajte z prístrešku suché materiály (smrek, slamu, padlé listy a iné). Je potrebné úplne odstrániť prístrešok z ruží v oblakovom počasí alebo večer, aby mladé výhonky nespálili na slnku.

Ako najlepšie pripraviť ruže na zimu

Nemôžete okamžite vziať a zakryť ružový krov, musíte ešte pripraviť závod na zimu.

Príprava ružovej záhrady začína v lete a pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Dokončovacie obväzy. Ku koncu augusta už kvety už nie sú kŕmené dusíkatými hnojivami, pretože od tohto obdobia sa môžu použiť iba komplexy potašu a fosforu. Takéto hnojivá stimulujú lignifikáciu kmeňa a pripravujú ružu na zimu.
 2. Uvoľnenie pozemného zastavenia s nástupom v septembri. Najmä v septembri, keď je vydávaný suchý a teplý, pôda okolo kríkov nemôže byť uvoľnená, pretože ruža vníma také akcie ako signál prebudenia. Ak vykopáte zem okolo ruže, mladé výhonky začnú rásť z koreňov, púčiky, ktoré sa v pôde prebúdzajú - to spôsobí, že keša zmrzne.
 3. Plodiny sú potrebné pre všetky druhy ruží, iba jeho stupeň je iný. Napríklad, lezenie a parkové ruže sú pomerne prerezané a mladé výhonky a všetky listy sú odstránené - len drevnaté stonky pokryté kôrou by mali zostať. Zvyšné odrody je potrebné starostlivejšie prerezávať - ​​stopky sú skrátené až do výšky budúceho prístrešku, takže celý kefák je skrytý pred mrazom.
 4. Čistenie a spracovanie ruží. Z údolia je potrebné vybrať všetky listy, trávu a iné odpadky, pretože tam chcú hibernávať infekcie, hmyz a hlodavce. Na posilnenie imunity kvetov a ich prípravu na vysokú vlhkosť sa odporúča ošetriť ruže roztokom síranu meďnatého alebo na tento účel použiť kvapalinu Bordeaux.
 5. Hilling ruže kríkov je tiež dôležitým krokom v príprave na prístrešok. Urobte to okamžite po dezinfekcii. Nemôžete vyzdvihnúť pôdu za hniezdenie s rovnakými kvetinovými lôžkami, pretože kvôli tomu môžu byť korene susedných rastlín a samotné ruže holé. Je potrebné vyplniť pahorkatiny s výškou približne 20 cm, ktoré chránia korene kvetov pred mrazom. Vo voľnej pôde je veľa vzduchu, ktorý zahreje koreňový systém. Mnoho odrôd má pomerne jednoduché hilling, nepotrebujú ďalšie útočisko.

Varovanie! Je potrebné odrezať ruže až po nástupe jesenného chladu.

Ak sa to robí príliš skoro, púčiky umiestnené pod rezom sa prebudia a začnú mladé výhonky. Tieto pobočky určite zmrazia, dokonca aj pod krytom.

Ako zakryť ruže na zimu

Mnohí neskúsení záhradníci nepoznajú iné prístrešky okrem lapniku. V skutočnosti je veľa materiálov a spôsobov, ako môžete zakryť ruženca na zimu:

 • slama;
 • dubové listy, ktoré nevyvolávajú plesňové infekcie;
 • piliny;
 • piesok;
 • rašelina;
 • polykarbonát alebo drevo;
 • lutrasil alebo iná netkaná textília;
 • plastový obal.

Tip! Najjednoduchšie je pokryť mladé ročné stromčeky: na to je vhodná jednoduchá plastová fľaša. Jedna fľaša môže byť pokrytá dvomi sadenicami, kvôli tomu je nádoba rozrezaná na polovicu a hrdlo je uzavreté vekom.

Na fotografii v článku sa zobrazujú rôzne spôsoby úkrytu.

Bez ohľadu na to, aký materiál bol vybraný na ochranu ruženca pred mrazom, je potrebné dodržať dôležité pravidlo: musí existovať vzduchová medzera medzi prístreškom a riasami alebo výhonkami ruží. Ak tomu tak nie je, rastlina nebude mať dostatok kyslíka a bude sa udusiť.

Ako zakryť ruže na zimu

Ako bolo uvedené vyššie, niektoré druhy pichľavých kvetov tolerujú mrazy lepšie a niektoré naopak potrebujú veľmi starostlivú ochranu zimy.

V súlade s tým a výberom možnosti pre ruženec:

 1. Pre hybridné čajové odrody a floribunda si môžete vybrať prístrešok, v ktorom sa udržiava konštantná teplota na úrovni -3 stupňov. Okrem toho je taká zimná cesta dobre vetraná, čo má priaznivý vplyv na stav výhonkov a koreňov ruží. Na vytvorenie takéhoto prístrešku je potrebné postaviť rám z hrubého drôtu vo forme sieťového kužeľa. Výška výrobku by mala byť približne 60-70 cm (v závislosti od veľkosti puzdra). Tento kužeľ je obklopený ružovým kameňom a potom sa na hornú časť izolácie (lutrasil, lepenka, film atď.) Pripevní drôt, ktorý je pripevnený lankom. Nad izoláciou je potrebné roztiahnuť polyetylén, ktorý by mal chrániť puzdro pred zrážkami a vetrom. Konce plastovej fólie sú pripevnené k zemi, aby nepoškodili koreňové kože.
 2. Pre lezenie na stupňoch je vhodnejšie použiť kryty na ochranu pred štrasmi. Pred začatím práce odstráňte všetky zvyšné lístie z lezeckej ruže, prerezávajte ju spolu so stopkami (lístie nespadá z takých odrôd samostatne). Pohroma sa spojí a nakloní sa v smere, v ktorom majú tendenciu počas kvitnutia. Na zemi je potrebné rozšíriť smrekové vetvy, ktoré chránia ružu pred hlodavcami a zamrznutou zeminou. Teraz viazané riasy sú položené na zemi a upevnené kovovými, drevenými alebo plastovými kolíkmi (ako na fotografii). Vopred je potrebné pripraviť štíty vyrobené z dreva alebo polykarbonátu, ich dĺžka sa rovná výške púzdra a šírka je asi 80 cm. Z týchto štítov sa vytvorí dom nad ružou a "steny" krytu kryjú kovovými tyčami. Horný kryt by mal byť pokrytý plastovým obalom. Ak je pôda v kvetinovom záhrade už zmrznutá, film je pevne zatlačený a pokrytý zeminou. Keď tvrdé mrazy ešte nezačali, konce prístrešku zostali otvorené, aby zabránili rozliatiu ruží.
 3. Ak horolezecká odroda nerastú v radoch, ale je umiestnená v strede kvetinového záhonu, napríklad bude nepohodlné používať štíty ako prístrešok. V tomto prípade použite vertikálny typ zimnej ochrany. Múčka ruží je zviazaná a pripevnená k vertikálnej pevnej podpore. Drôtek spája kostru vo forme kužeľa a má v nej ružu s podporou. Zhora je kostra zabalená s niekoľkými vrstvami netkanej textílie, skleného vlákna alebo hrubého polyetylénu, viazaného so všetkými povrazmi. Otvorte ventilačné otvory, ktoré je možné otvoriť skoro na jar. Podrobnosti zobrazené vo videu:

  Ak dodržiavate všetky odporúčania a správne pokryjete ruže, môžete ušetriť aj tie najkrajšie exotické odrody týchto luxusných kvetín vo vašej záhrade.

  Pozrite si video: Péče o růže po zimě (Jún 2020).

  Загрузка...