Recepty

Ako vyrobiť jablká z tkemali na zimu

Nie všetky regióny pestujú čerešňovú slivku, ktorá je hlavnou zložkou tkemali. Ale nie menej chutné omáčky môžu byť vyrobené z bežných jabĺk. To sa deje veľmi ľahko a rýchlo. Nepotrebujete drahé produkty. Výsledkom je vynikajúca omáčka, ktorá dokonale dopĺňa pokrmy z mäsa a rôzne prílohy. Nižšie sa pozrieme na vynikajúci recept na jablko-založené tkemali.


Recept Tkemali z jabĺk

Na takú chutnú prípravu na zimu budete potrebovať nasledujúce zložky:

 • dva kilogramy zelených jabĺk;
 • 4 alebo 5 strúčiky cesnaku;
 • jedna partia zelených (petržlen, kôpor a koriandro);
 • Libra sladkého korenia;
 • dve poháre vody.

Varenie tkemali:

 1. Najskôr pripravte jablká. Pre omáčku vyberte zelené jablká s kyslou chuťou. Vynikajúca odroda "Antonovka". Potom je potrebné ich umyť, odlúpnuť, odstrániť stonku a jadro.
 2. Potom sa jablká nalejú do smaltovej panvice a nalejú studenou vodou. Musia sa dostať do varu pri nízkej teplote. Potom sa nádoba vyberie z kachlí a tolkushku zase jablká do štiepanej zemiaky. Môžete tiež použiť mixér.
 3. Teraz pokračujte k zostávajúcim zložkám. Cesnak sa musí čistiť a umyť. Potom umyte a nakrájajte zeleninu. Potom dôkladne umyte a odstráňte bulharský korenie zo semien. Pre korenie môžete pridať trochu horúceho korenia. Teraz sa všetky pripravené zložky nalejú do misky mixéra a dôkladne sa tretia.
 4. Teraz, jablková omáčka opäť dať na sporáku a prinútiť k varu. Potom môžete bezpečne pridať nakrájanú zeleninu a bylinky. V tejto forme sa omáčka varí ďalších 10 minút.
 5. Minulu pred prípravou sa do omáčky pridáva a ochutnáva soľ a granulovaný cukor.
 6. Tkemali je kompletne pripravená, môže sa ochladiť a podávať. Varenú omáčku môžete aj na zimu prevrátiť. Aby ste to urobili, pripravte poháre a veká. Omyjú sa a sterilizujú. Omáčka sa naleje, zatiaľ čo je ešte horúca a ihneď sa prevalí s viečkami. Na to možno použiť kovové uzávery.

Pri príprave na zimu môžete tiež pridať malé množstvo rastlinného oleja. To sa robí pred nalievaním tkemali na brehoch. Táto omáčka je viac tekutá a je dokonalá ako prídavná látka pre mäsové jedlá. Neriedený tkemali má hrubú štruktúru a môže byť použitý ako samostatná plná obloha.

Tip! Najlepšie je prevrátiť omáčku v malých pohároch, aby ste ich mohli použiť naraz. Počas skladovania v otvorenej forme stráca tkemali svoju chuť.

Valcované banky sa obrátia a obložia deku. V tejto forme je omáčka až do úplného vychladnutia. Pri príprave na lekársky predpis sa môžu políčka skladovať v pivnici alebo dokonca pri izbovej teplote najmenej 6 mesiacov. Môžete ho použiť rôznymi spôsobmi. Niektorí používajú to ako omáčku na mäso, iní robia polievky a dusené výrobky na nej. Niekto práve roztieral tkemali na čerstvý chlieb a jedol spolu s vyprážanými zemiakmi alebo kašou. Môžete tiež pridať ďalšie zložky k hotové tkemali pripravené podľa tohto receptu získať zložitejšie a pikantnú omáčku.

záver

Tkemali je veľmi chutná a voňavá omáčka, ktorú možno pripraviť z najobvyklejších ovocia a bobúľ. V tomto článku sme boli schopní vidieť recept na zber jabĺk. Sme presvedčení, že vy a vaša rodina sa vám páči táto možnosť varenia.