Kvety

Kedy pestovať ruže na jeseň

Niet divu, že ruža je považovaná za kráľovnú záhrady, pretože aj niekoľko kríkov môže zmeniť kvetinovú záhradu, urobiť ju luxusnejšou a aristokratickou. Môžete pestovať ruže v teplom období (od apríla do októbra), ale skúsení záhradníci odporúčajú tieto kvety na jeseň.


O tom, kedy je lepšie sadiť rastliny: na jar alebo na jeseň, rovnako ako ako pestovať ruže na vašom pozemku, môžete sa dozvedieť z tohto článku.

Výhody jesenného výsadby

Mnoho začínajúcich záhradníkov pochybuje o tom, či je možné na jar zalievať ruže, alebo je lepšie to urobiť s nástupom jesenného chladu? Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď, musíte sa pozrieť na stav a typ sadivového materiálu a tiež vziať do úvahy klimatické vlastnosti regiónu, počasie a rozmanitosť ruží.

Predpokladá sa, že kvety, ktorých sadenice sa predávajú v kontajneroch, sa najlepšie vysádzajú v teplej sezóne - od mája do júla. Takéto odrezky majú slabý koreňový systém, takže ruže nemusia prežiť zimu. Tie semenáčky, ktoré v čase nákupu získali dobre vyvinuté korene, sa môžu vysadiť v pôde na konci jesene alebo na jar, akonáhle skončia tvrdé mrazy.

Jesenné výsadby sa zvyčajne obávajú, pretože sa domnievajú, že novo zasadené ruže nebudú mať čas na uvoľnenie a zmrazenie prvých mrazov. Ale to nie je prípad: prax ukázala, že jeseň je skvelý čas na reprodukciu týchto kvetov.

Varovanie! Optimálny čas na vysádzanie ruží na jeseň je september alebo začiatok októbra. V tejto dobe je krajina stále dosť teplá, pred nástupom ťažkých mrazov koreňový systém bude mať čas na prispôsobenie, sadenice bude tolerovať zimu dobre.

Ukazuje sa, že jesenné výsadby ruží je ešte výhodnejšie ako jarné z nasledujúcich dôvodov:

 1. Keď sa sadenice vysadia na jeseň, zakopnú sa pred začiatkom zimy, takže na jar kvety okamžite rastú. Výsledkom je, že jesenné ruže kvitnú pred odrezkami vysadenými na jar.
 2. V septembri a októbri je vlhkosť mierne vyššia ako na jar. To má dobrý účinok na sadenice kvetov, zakorenia sa rýchlejšie na novom mieste.
 3. Jesenné dažde sú hojnejšie a častejšie jarné, pôda je navlhčená, sadenice nebudú musieť byť napojené pravidelne.
 4. Pôda po lete je dobre zahriata, teplota pôdy je stabilná, nie je tu žiadna hrozba návratu mrazu (ako to býva na jar).

Ďalšou výhodou jesennej výsadby ruží je široká škála výsadbových materiálov (odrezky a sadenice), ktoré sa objavujú v škôlkach v tomto konkrétnom období roka.

Ako pestovať ruže na jeseň

Veľa videí bolo vykonané o správnom výsadbe ruží na jeseň, pretože každá žena sníva o pestovaní týchto kvetov v záhrade. Ruže samotné nie sú vôbec náladové, nepotrebujú komplexnú starostlivosť a neustálu pozornosť záhradníka. Pestovanie ružových kríkov nie je ťažké, najväčší problém spočíva v výsadbe sadeníc.

Kvety pestované všetkými pravidlami počas celej teplej sezóny budú príjemné pre oči, ale na to ruže potrebujú vytvoriť najlepšie podmienky.

Kde pestovať ruže

Výsadba ruží na jeseň je udalosť, nie oveľa ťažšia ako výsev na výhon alebo pestovanie petúnie. Celý proces je možné rozdeliť na niekoľko etáp a prvý z nich bude voľbou miesta pre budúci ruženec.

Rose kríky sú veľmi rozmarné k biotopu, najlepšie miesto pre nich bude:

 • otvorená penumbra, vytvorená ozdobnými mriežkami, oblúkmi, kučeravými kvetmi;
 • zvýšený pozemok na južnej strane záhrady;
 • Pôda ruže je uprednostňovaná pred neutrálnou cestou, preto sa kyslá pôda musí riediť vápnom a v alkalickej pôde je potrebné pridať rašelinu s vysokým obsahom mora;
 • podzemná voda by mala byť menšia ako jeden meter od povrchu zeme a pramenitá voda by nemala stagnovať v kvetinovom lôžku;
 • horiace slnečné lúče letného slnka sú kontraindikované pre ruže, kvitne kvety z toho, pavúk roztočí ich napadne;
 • tieseň a vlhkosť sú nepriateľmi ruže, za takých podmienok bude rastlina ublížiť a rýchlo zmiznúť.

Tip! Ak je oblasť určená na výsadbu ruží, hlinitá pôda, je potrebné pridať piesok a prehnúť kravy hnoja, bude to krajina teplejšie a voľnejší. Keď je zem piesčitá, musí byť stabilizovaná kamennou múkou a minerálnymi hnojivami.

Nezabudnite, že stagnácia vlhkosti je škodlivá pre ružové kríky. Preto, ak je pôda v záhrade hustá, musíte sa venovať mimoriadnej starostlivosti o hlboké odvodnenie.

Výber sadeníc

Dobrá a krásna ruža môže vyrastať len zo zdravých a životaschopných sadeníc. Preto by sa mal brať vážny materiál na nákup sadiva:

 • sú uprednostňované sadenice s otvorenou koreňovou ružou, aby pestovateľ mohol posúdiť stav koreňov;
 • silná sadenica má aspoň tri výhonky a drevenú stonku;
 • sadenice musia byť dobre vyvinuté, majú biele rezy bez hniloby a škodcov;
 • Výhonky zdravého ruže majú lesklý povrch bohatého zeleného sfarbenia, trny na stonkách sú taktiež brilantné;
 • listy (ak existujú) by mali byť čisté a rovnomerné, bez podozrivých škvŕn a poškodení.

Je to dôležité! Suchý vrchol výstrelu je povolený iba na jar. Ak sa sadenice zakúpia na jeseň, výhonky by mali byť nakrájané na mokrom mieste - to znamená čerstvosť rastlinného materiálu.

Príprava miesta pristátia

Video, ktoré je možné nájsť na konci článku, detailne ukazuje, ako pestovať ruže na jeseň. Dôležitým krokom v celom procese je príprava jamy a pôdy v nej pred nastávajúcim vysádzaním ružovej sadby.

Pripravte otvor tesne pred výsadbou. Ak sa jamy vykopali vopred a samotné pestovanie ruží bolo odložené kvôli počasiu, napríklad je potrebné trochu obnoviť zem - vykopať steny a spodok dierky.

Varovanie! Skvelý čas na pestovanie ružových kríkov by bol zaťatý, ale nie daždivý, jesenný deň.

Ak je vonku vonku, prší silno, alebo naopak, je to počasia v Indii horúce v lete, výsadba sadeníc je lepšie odložiť. Aby sa zabránilo zmiznutiu ruží, ich korene sú zabalené do mokrého vrecka a plastového obalu a sadenice sa spúšťajú do suterénu.

Rozmery jamy by mali zodpovedať koreňovému systému sadenice. Treba mať na pamäti, že rastlina v záhrade by mala byť pochovaná hlbšie, ako rástla v škôlke - miesto štepu je päť centimetrov pod zemou.

Vzdialenosť medzi susednými kríkmi alebo inými veľkými rastlinami by mala byť približne jeden meter - takže bude dostatok svetla a vzduchu pre ruže.

Krajina týchto trvalých kvetov potrebuje úrodnú, voľnú, pomerne vlhkú. Ak je hrúbka plodnej vrstvy v vykopanej jame menej ako 40 cm, je potrebné dodatočne hnojiť pôdu. Kompost alebo humus bude vhodný ako hnojivo pre ruže, na jeseň nie je možné použiť čerstvú organickú hmotu - korene kvetov sa jednoducho horia.

Vykopaná pôda sa zmieša s hnojivami, posypaná na vrchole malej vrstvy obyčajnej zeme - jamka je pripravená na pestovanie ruží.

Pravidlá pre sadenie ruží na jeseň

Podrobnosti o tom, ako pestovať ruže v pripravenej jamke, popísané v tomto videu:

Pozrite si video: Ako sa správne starať o ruže NOVÁ ZÁHRADA (Február 2020).

Загрузка...