Výstavba

Čo geotextílie na drenáž

Počas usporiadania drenáže naneste špeciálny filtračný materiál - geotextílie. Silná a ekologická tkanina patrí do skupiny geosyntetických látok. Hlavným účelom materiálu je oddelenie pôdnych vrstiev rôzneho zloženia a účelu. Tkanina im zabraňuje miešaniu, ale zároveň umožňuje prenikanie vody. Vytvára sa niekoľko typov takýchto materiálov. Aké geotextílie potrebujeme na drenáž, teraz rozumieme.

Aplikácia geotextílie

Geotextílie môžu byť nazývané filter. Tým, že prechádza vlhkosťou, ale zabraňuje priechodu pevných častíc, tkanina neumožňuje miešanie heterogénnych vrstiev pôdy. Vzhľadom na tieto vlastnosti sa plátno široko používa pri konštrukcii drenážnych systémov. Pomáhajú odvádzať dažďovú vodu, ako aj taviť vodu z budov, chodníkov a ďalších budov.

Okrem filtračnej funkcie zabraňujú geotextíliám burinám pred klíčením. Ak je plátno umiestnené pod dekoratívnou vrstvou voľnej záhradnej cesty, voda sa na ňom nikdy nehromadí a burina bude rásť. Je potrebné vziať do úvahy, že existujú odvodňovacie systémy rôznych typov, a preto sa výber typu geotextílie uskutočňuje individuálne.

Rozmanitosť obrazov

Vzhľad geotextilií pripomína tkaninu. Tu sú len jej vlastnosti sú úplne odlišné. Plátno je odolné, vysoká odolnosť voči namáhaniu a mechanickému namáhaniu.

Je to dôležité! Geotextílie sú schopné absorbovať a filtrovať vodu. Plátno nemožno použiť ako vodotesnosť.

Existujú dva hlavné typy geotextílií:

 • Tkanina sa nazýva geofabric. Materiál sa vyrába z prírodných alebo syntetických surovín preložením vlákien. Hlavný účel geotextílie - zosilnenie pôdy. Plátno je uzavreté na veľkých svahoch, aby sa zabránilo zosuvom pôdy, používaný pri výrobe geoksteynerov a iných podobných štruktúr.
 • Netkaný materiál sa nazýva geopolitno. Je kompletne vyrobený zo syntetických surovín kombináciou polymérových vlákien. Geopoliticky sa používa pri stavbe drenážnych systémov.

Dnes uvažujeme, aké geotextílie sú potrebné pre drenáž, takže sa budeme zaoberať geopolitmi. Existujú tri spôsoby výroby filtračného materiálu:

 • v spôsobe tepelnej výroby dochádza k spájaniu polypropylénových filamentov.
 • Chemická metóda je založená na väzbe syntetických vlákien.
 • mechanická alebo ihlová dierovacia metóda je založená na previazaní syntetických vlákien alebo vlákien.

Zriedka prichádza geopoliticky, a to iba jednou z uvedených metód. Typicky sa tento typ geotextílie vyrába s použitím niekoľkých polymérov. Používa kombináciu napríklad chemických a mechanických metód.

Je to dôležité! Najobľúbenejšie geotextílie domácej výroby sa nazývajú "Dornit". Plátno je vyrobené francúzskou technológiou.

Ktorý môže a ktorý nemôže použiť geotextílie na drenáž

Po prvé, pozrime sa, aký materiál nemožno použiť na drenáž:

 • Taký materiál na drenáž ako geoaktina vyrobená tepelnými prostriedkami nebude fungovať. Špicaté vlákna sú také silné, že materiál prakticky neprechádza vodou. Materiál je veľmi hustý, ale nemôže byť použitý namiesto hydroizolácie.
 • Nie je možné zvoliť si drenážne geotextílie, ktoré zahŕňajú prírodné vlákna, napríklad bavlnu alebo vlnu. Takáto tkanina vo vlhkej hnilobe.
 • Materiál vyrobený z polyesterových priadzí sa vyznačuje vysokou pevnosťou a odolnosťou voči rozpadu. Takáto geotextília perfektne absorbuje vodu, ale nedáva ju preč, ale udržuje ju vo vnútri. Také plátno na drenáž nie je vhodné.

Ideálne vhodné pre drenážne geopolitno z polypropylénových vlákien. Tkanina sa vyznačuje zvýšenou pevnosťou, vynikajúcou schopnosťou prechádzať vlhkosťou, odolnosťou voči rozkladu a chemikáliami.

Aké sú parametre na výber plátna na drenáž

Vzhľadom k tomu, ako si vybrať materiál na usporiadanie drenáže, musíte najprv venovať pozornosť tomu, aký je silný. Tenké plátno sa počas pohybu zeme prelomí a hrubá tkanina sa rýchlo preliatia, čo zastaví proces filtrácie. Optimálne, ak sa použije na drenážne geotextílie, bude mať strednú hrúbku.

Teraz sa pozrime na základné parametre, ktorými je vybraný materiál vhodný na drenáž:

 • Najprv by sme pre drenáž mali zvoliť hustotu geotextílie, ktorá by sa riadila tým, ako hlboko bude pochovaná. Je tiež dôležité zvážiť typ pôdy. Napríklad pri usporiadaní plytkej drenáže stačí použiť tkaninu s hustotou 150 g / m.3, Na sedavých pôdach pri položení drenážnych rúrok sa použila hustota materiálu 200 g / m3, V prípade sezónneho pohybu pôdy je vhodné plátno s hustotou najmenej 300 g / m3.
 • Na odvodnenie geotextilií potrebujete iba ten, ktorý má vysokú vlhkosť. Tento typ materiálu sa vzťahuje na geopolit polypropylénovej priadze.
 • Existuje taký indikátor, akým je koeficient filtrácie. Označuje množstvo vlhkosti, ktoré môže geopoliticky filtrovať počas dňa. Pre drenážny systém je povolená minimálna hodnota 300 m.3/ deň.
 • Ak chcete položiť geotextiliu dlho podávanú, musíte optimálne vybrať materiál na mechanickú pevnosť. Pre drenáž je použitá tkanina s priečnym zaťažením v ťahu 1,5-2,4 kN / m a pozdĺžne - od 1,9 do 3 kN / m.
Tip! V močiarnych oblastiach je optimálne použiť geofibriku s maximálnou hustotou 200 g / m3.

Často geopolitno pre drenážne systémy jednoducho určuje bielej farby.

Pravidlá pre používanie geopolotny pri usporiadaní drenáže

Umiestnenie geopolotna je veľmi jednoduché, pretože plátno je ľahko rezané nožom, zvinuté a mať požadovaný tvar. Ak chcete dosiahnuť efektívnu drenáž, musíte dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • Byť dlho v teple pod slnkom, geopoliticky schopný zhoršiť kvalitu filtrovania. Je to optimálne, aby sa materiál okamžite rozbalil pred jeho použitím a ihneď ho zakryť zeminou.
 • Aby sa zabránilo rozbitiu listu, musí byť po vyrovnaní spodnej a bočnej steny položená do výkopu. Tkanina by nemala byť pevne natiahnutá a bez záhybov. Ak je na geopolotnej dieru, musí byť tento kus odrezaný a potom nahradený novým.
 • Šírka plátna je zvolená tak, aby sa mohla prekrývať a uzavrieť potrubie s odvodňovaním. Tu je potrebné vykonať výpočty pred inštaláciou drenážneho systému. Zoberte do úvahy prierez potrubia, ako aj hrúbku dutiny. V ideálnom prípade sa dosiahne odvodnenie, ak je dostatok na to, aby sa pozdĺž zákopu odvalil celý kus geopolitu.
 • Ak chcete mať lepšiu predstavu o položení geopolotna, poďme sa bližšie pozrieť na drenážne usporiadanie. Takže plátno je rozložené na dne výkopu. Jeho okraje by mali presahovať jamku, kde sú dočasne stlačené zaťažením. Na vrchole geotextílie sa vylial drvený kameň s hrúbkou asi 300 mm. Ďalej je potrubie pokladané a plnené na vrchu s podobnou vrstvou sutiny. Potom sa voľné okraje geotextílie prekrývajú celý filtračný systém. Na konci je zásyp výkopu s primerom.

Ak sa pokladanie geotónnych drtí a potrubí vykonalo správne, drenážny systém bude fungovať správne po mnoho rokov.

Na videozáznam o geotextíliách:

Výber vhodnej geotextílie pre usporiadanie drenáže je jednoduchý. V extrémnych prípadoch môžete použiť odporúčania predajcov. Hlavnou vecou je prísne dodržiavať technológiu kladenia materiálu.