Kvety

Ako na jeseň prerezávať pivonky

Pivoňky, veľa záhradníkov nepatrí do elitných rastlín. Ale pestované s potešením, pretože svieže kvety s atraktívnou farbou.


Pestovatelia kvetov vedia, že najväčšiu pozornosť je potrebné venovať pivoniek na jeseň, aby sa v budúcom roku dostalo luxusné kvitnutie. Podujatie, ktoré by sa nemalo zanedbávať, je ozdoba pivoniek na jeseň.

Umožňuje kvetinu:

 • odpočinok po intenzívnom kvitnutí;
 • obnoviť pred začiatkom zimnej zimy;
 • Akumulácia dostatočnej vlhkosti pre budúce výhonky.

Hodnota jesenného prerezávania je skvelá, takže je potrebné ju správne vykonať. Hlavnými parametrami, na ktoré sa kvetinári venujú pozornosť, je, kedy a ako na jeseň nahradiť pivonky.

Nezkušený záhradníci pochybujú o potrebe prerezávania kvetu na jeseň. Orezávajú hlavy s vyblednutými kvetmi ihneď po rozkvetu kroviny.

V tomto prípade, nasledujúci rok dostanete svieži zelený Bush s luxusnou lístia, ale nie kvety. To je spôsobené tým, že rastlina nemá dostatok času na formovanie pupienkov na ďalšie kvitnutie. Druhým dôvodom je nedostatok živín pre rast hľúz.

Načasovanie jesenné prerezávanie pivoniek

Po prvé, záhradníci musia čakať, kým kvety kvitnú na pivonky. Môžu jednoducho vyblednúť alebo spadnúť. Teraz kríž nasmeruje všetky sily na tvorbu kvetnatých pukov pre budúci rok a rast žiarovky. Niesť prerezávanie na pružine by nemalo byť optimálne na vyrezávanie puzdier na jeseň. Ale keď sa vykonáva na jeseň, aby pomohla rastline čo najviac?

Začiatok jesene nie je najlepším obdobím. V tomto okamihu bude prerezávanie oslabovať bush, čo bude mať budúci rok nepriaznivý vplyv na pestovanie pivoniek. Procesy fotosyntézy budú narušené a koreňom chýbajú potrebné živiny. Áno, av zimných mesiacoch môžu oslabené rastliny reagovať na pokles kvitnutia. Hoci pivonky sú považované za studené-tolerantné a pokojne rastú na jednom mieste viac ako 10 rokov.

Najvhodnejšie obdobie sa považuje za neskoré jeseň s prvými mrazmi. Zvyčajne tento čas spadá na koniec októbra alebo začiatkom novembra. Termín prerezávania sa líši v závislosti od klimatických podmienok v regióne, v ktorom je kvet pestovaný. Teraz je kvetina pripravená na čas odpočinku, inými slovami, vývojový proces v sezóne skončil.

Niektorí pestovatelia intuitívne určujú, kedy je možné predčasne prerezávať. Výnimky sú:

 • skoré sušenie pivoniek;
 • prítomnosť chorôb.

V ostatných prípadoch neváhajte a držte jesenné prerezávanie kvetu v odporúčanom časovom rámci.

Fall Flower Technology

Ak chcete s istotou začať prerezávanie, zvážte všetky nuansy jesennej starostlivosti o pivonky.

Keď je čas konania už určený, je potrebné venovať pozornosť pravidlám, ktoré by sa mali striktne dodržiavať.

Musíte odstrániť nadzemnú časť rastliny, opatrne odrezávať listy a stonky ostrým nástrojom.

Je dokonca mierne zakopaný v zemi, aby sa odstránili potrebné časti. Výnimkou sú stonky nad rastovými puky, ktoré môžu zostať. Dĺžka takýchto stoniek by nemala presiahnuť 4-5 cm, aj keď môžete pre nich definovať ďalšiu, vhodnú pre vás dĺžku.

Po procese prerezávania musíte zbierať zvyšky rastlín, vyhnúť sa zo záhrady a spáliť.

Je to dôležité! Nezakrývajte zem nad pivonky s rezanými listami, aby ste nepritiahli škodcov na zimu.

Rašelina a humus sú vynikajúcim materiálom na skrytie kvetov počas jesenného obdobia. Oni nielen zachrániť pivonky od mrazu, ale tiež navyše teplé rastliny.

Skúsení pestovatelia posypeme pôdu a rezané plochy s dreveným popolom. Súčasne dezinfikuje a vyživuje budúce luxusné kvety v okamihu, keď je dokončené jesenné prerezávanie.

Je to dôležité! Ak strom rastú na mieste, potom suché listy a zlomené vetvy na kríkoch sú odstránené v apríli. Vyššie uvedená metóda prerezávania sa vzťahuje na trávnaté odrody.

Kroviny po prerezaní

Nezabudnite skontrolovať stupeň vlhkosti zeminy vo výreze. Ak je v suchu, je potrebné vodu a kŕmenie krídiel. Na jesennú výživu pionov sa používa kostná múčka, popol z dreva a hotové minerálne zlúčeniny.

Napriek tomu, že samotný postup orezávania nie je považovaný za ťažký, niektorí záhradníci sa stále dokážu dopustiť chyby:

 1. Začnite mačkat pivonky ihneď po kvete. Stane sa to na konci leta. Rastlina má čas na uvoľnenie nových výhonkov a vynakladá veľa silu na ich rast. Keď prvé mrazy zomrú, a krík teraz nie je dostatok potravy na vývoj žiarovky. Preto bude kvitnutie budúceho leta buď veľmi slabé, alebo vo všeobecnosti nebudete čakať na krásne kvetenstvo.
 2. Kvitnúce kvetenstvo sú stále prerušené, čo sa stáva, keď sú pivónske kríky súčasťou projektových projektov na území letnej chaty. Buket pivoniek vyzerá veľmi luxusne, ale počet kvetení v budúcom roku výrazne klesne.
 3. Neskoro s jesenným prerezávaním pivoniek. Rastlina nemá čas na aktualizáciu koreňového systému, ktorý môže jednoducho hniť.

Hneď ako sa dokončí jesenné prerezávanie rastlín, vykonáva sa napájanie a hnojenie, je potrebné pokryť pivonky na zimovanie. To je tiež dôležitý postup pre zachovanie kvety pre budúcu sezónu.

Pre tieto odrody, ktoré sa pestujú v regióne s mrazivými zimami bez zimy, je mimoriadne dôležité. Ako pokryť pivonky na zimu?

Najskôr odhadnite hĺbku bodov rastu. Ak hodnota neprekročí 4 - 6 cm, je potrebné stonky posypať pôdou. Na vrch vrstvy krycieho materiálu:

 • padlé listy;
 • smrekové vetvy;
 • kompost;
 • rašelina.

Hrúbka prístrešku by nemala byť menšia ako 10-15 cm. V takomto prípade po vyrezaní budú vaše piony dostatočne chránené pred mrazom a prenikajúcim vetrom.

Ak chcete vykonávať jesenné prerezávanie pod silou dokonca aj nováčik záhradníci. A skúsení záhradníci sami posúdia stav rastlín a vyberú si čas na orezávanie, berúc do úvahy všetky podmienky.