Recepty

Arménska adjika na zimu

Pre každý recept je túžba nielen diverzifikovať známe jedlá, ale aj zachovať nutričnú hodnotu produktov. Niektoré možnosti sú nápadné kombináciou dostupnosti komponentov, jednoduchosti prípravy a úžasných výsledkov. Jeden z unikátnych, všetky obľúbené pokrmy možno nazvať arménsky adjika. Niektoré koreniny a zelenina dávajú jedlo zvláštnu vôňu. Preto pripraviť skutočnú korenistú adjiku s príchuťou paradajky nie je všetkým.

Zelení v arménskej kuchyni majú veľký význam, nie je bez nich jediné jedlo. "Zelená" základňa arménskej adjiky je koriander. Ak máte pre takéto medzery iné obľúbené rastliny, potom ich počet by mal byť oveľa menší.

Zvyčajne adjika arménske slovo vyvoláva veľmi korenené jedlo. Moderné ženy v domácnosti sa však naučili variť s rôznym stupňom korenia, takže všetky domáce môžu vychutnať vynikajúcu chuť paradajkového jedla. Malo by sa tu objasniť, že klasická adjika je naozaj horúca a varená bez paradajok. Pri príprave použite gumené rukavice na ochranu pokožky a očí pred pôsobením horúceho korenia. Základom misky sú horúce papriky. Okrem toho budete potrebovať cesnak, soľ, zmes bylín - chmeľ-suneli, koriander, semená feniklu. Na mierne zníženie ostrosti misky je prípustné nahradiť časť bitterovej papriky paprikou. Všetky komponenty sú dôkladne uzemnené v mixéri. Ak sa používa mlynček na mäso, zmes prechádza 2-3 krát. Soľ možno pridať iba na konci varenia.

Nuance pre domácich kuchárov

Čo ovplyvňuje chuť a vzhľad adžika? Najprv je to metóda mletia zložiek. Najlepšie sú mlynček na mäso a mixér. Ak chcete vyskúšať nový recept v malých množstvách, potom v tomto prípade a struhadlo.

Druhou charakteristikou je množstvo korenia a súbor korenín.

Najlepšie je, ak chcete varenie adzhika v klasickom receptúch tých odrôd korenia, ktoré poznáte alebo rastú vo vašej oblasti. Obvykle z horkých odrôd vyberte Habanero, Jalapeño, Poblano alebo Anaheim. Posledný druh korenia bude vyhovovať tým, ktorí nemajú veľmi rád ostrú adjiku.

Medzi druhy cesnaku pre adžiku by sa malo vybrať fialová.

A zameriame sa na ďalšiu dôležitú časť - korenie. Klasický recept zahŕňa pridanie koriandrových semien, ale iné varianty - to je moderné umenie. Tu je dôležité zachovať logický prístup a zmiernenie. Malé množstvo chmeľu-suneli a shamballa sa dobre spája s hlavnými zložkami.

Je to dôležité! Shambhala sa musí pred pridaním do zmesi rozomeliť.

Ďalšou zložkou je soľ. Nie je tu príliš veľa možností, ale skúsení šéfkuchári odporúčajú, aby si morské jedlo.

Názory sa menia s ocotom. Je to vhodné pre domáce adzhika so sladkou paprikou alebo čerstvými bylinkami. V tomto prípade to zvýši trvanlivosť adžika. Mimochodom, jediná prísada v adjika, ktorá je uznávaná na Kaukaze, sa dá nazvať sladkým korením. Je považovaný za produkt, ktorý zlepšuje chuť tradičného adžika.

Arménska varianta adzhika

Recept arménskej adjiky sa zásadne nelíši od klasickej. Ak chcete získať voňavé občerstvenie, budete potrebovať 5 kg paradajok (celok), libru horkej papriky, 1 kg cesnaku, 50 g soli je dosť, ale je lepšie soľou podľa vášho vkusu.

Je to dôležité! Soľnú paradajkovú šťavu pred uvedením horúceho korenia a cesnaku, inak upchajú chuť soli.

Vytvorenie arménskeho občerstvenia je jednoduché:

Umyte paradajky, nakrájajte na kúsky, otočte v mlynčeku na mäso. Soľte to.

Upejte horkú papriku a odrežte páčku. Otočte zvyšok semien. Súčasne môžete pridať olúpaný cesnak do mlynčeka na mäso.

Zložte všetky zložky do smaltovaného výrobku a premiešajte. Teraz musíme opustiť arménsku ostrou adjiku v tej istej fermentačnej nádrži. Proces trvá 10-14 dní. Hlavnou vecou je nezabudnúť miešať hmotu každý deň. Po fermentácii je miska pripravená na ochutnanie.

Ale čo vyzerá recept na arménsku adjiku so zeleninou?

V predchádzajúcej verzii chýba dokonca aj koriandro. Pripravte si korenené občerstvenie so zeleninou. Aby ste to urobili, vezmite 2 kg horúceho korenia, pridajte 300 g paradajkovej pasty, zväzok koriandra a 3 g koriandra (semená). Variant, podľa ktorého je arménska adjika pripravená na zimu. Dokonca aj v recepte obsahuje bulharský korenie (3 kg) na zníženie ostrosti, cibule pre zeleninu chuť, pohár lúpaného cesnaku a rastlinného oleja. Soľ pre zmes na chuť, optimálne 1 polievková lyžica.

Získanie kulinárskej mágie:

 1. Pripravte nádoby na valenie - sterilizujeme viečka a poháre v rúre alebo vo vodnom kúpeli.
 2. Umývajte a čistite papriky, horúce a sladké. Oba druhy zbavujú semená a stonky. Používajte rukavice na horúcu papriku. Najskôr sa otočte do mlynčeka na mäso.
 3. Cibuľa a cesnak po vyčistení preskakujú cez mlynček na mäso, ale samostatne.
 4. Cilantro znížiť menšie, sekanie koriandra semená v kuchyni.
 5. Zahrejte panvicu na maslo, nakrájajte cibuľu a zahrejte na 5 minút. Teraz pridajte cesnak do panvice.
 6. Po piatich minútach príde okruh papriky. Teraz vymažte celú hmotnosť na zlatý odtieň.
 7. Ďalším krokom je pridanie paradajkovej pasty, mletého koriandra, soli a koriandra. Celá hmota zostáva zapálená 20 minút.

Teraz rozšírime arménsku adjiku na brehy, počkajte, kým sa produkt úplne nevychladne a neukladajte ju do chladnej miestnosti.

Varenie nádoby ostrejší

Hlavné prísady sa pripravujú v rovnakom zložení a množstve ako v predchádzajúcom receptúre. Jediný rozdiel je, že budete potrebovať menej horúceho korenia, len 300 gramov.

Ďalšie komponenty sú uvedené samostatne:

 • 30 gramov chmeľu - suneli;
 • 3 kg čerstvých paradajok;
 • 0,5 šálky cukru;
 • 2 lyžice soli;
 • 100 ml octu.

Postupná príprava arménskej adjiky doma:

Paradajky sa brúsia na konzistenciu štiepanej zemiakov. Varte na kachle.

V tejto dobe pripravujeme oba druhy papriky - moje, čisté z stopiek a semien, mletie, vložte do misy s paradajkami.

Varte zmes a pravidelne miešajte 10 minút.

Teraz nalejte do rastlinného oleja a pokračujte v trápení arménskej adjiky na 1 hodinu.

V súčasnosti pripravujeme čerpaciu stanicu. Obsahuje sekané bylinky, cesnak, soľ, cukor, chmeľ-suneli. Cilantro môže byť rozmanitá bazalka, petržlen a kôpor.

Keď je arménska adjika pripravená, pridajte obväz a ocot a nechajte zmes vychladnúť.

Potom sa rozložíme do pohárov (sterilizujeme!) A posielame na chladné miesto.

Pikantná arménska adjika je ideálna na rôzne použitie - formou občerstvenia, omáčky ako zložky sendvičov. Dôležitou výhodou jedla je ľahká príprava a všestrannosť. Keď raz vyskúšate jedlo, váš domov ho nemôže odmietnuť.