Hospodárstvo

Kuibyshev ovce: popis, vlastnosti

Dnes v Rusku existuje pomerne málo ovčích plemien súvisiacich s mäsovým priemyslom. Chov iba smer mäsa skutočne vôbec nie. Spravodlivé plemená, ktoré dokážu dobre poraziť mäso, patria spravidla do oblastí s mäsom alebo mastnou vlnou. Posledný z nich je považovaný za polo-jemné plemeno oviec Kuibyshev.

Chov plemena Kuibyshev začal v druhej polovici 30. rokov XX. Storočia. Toto plemeno bolo chované v regióne Kuibyshev prekrížením oviec Romney-March a oviec Cherkasy s ďalším chovom hybridu. Práca na plese trvala od roku 1936 do roku 1948. Na výstupe sa získala ovcia, schopná produkovať vysokú kvalitu vlny a pomerne vysoké percento mäsa z jatočného tela.

Štandardné plemeno

Kuibyshev ovce - veľké zvieratá s masívnymi kosťami. Ústava je silná. Nohy sú stredne dlhé, silné a majú správnu držanie tela.

Hlava je široká, charakterizuje obrylosti Fleece do očnej línie. Rohy chýbajú.

Kmeň je dlhý, hlaveň. Chrbát, bedra a hrudník sú široké. Horný riadok puzdra je plochý. Vo všeobecnosti tvar tela zodpovedá charakteristikám mäsového plemena. Hrudník je hlboký a široký. Zastavenie konca.

Varovanie! V čistokrvných Kuibyshev ovčej vlny nemôže mať červené škvrny, najmä na nohách.

Hmotnosť oviec v priemere 102 kg, 72 kg bahníc. Výnosy z jatočného mäsa z 52 na 55%. Deti vo veku 8-9 mesiacov dávajú až 39 kg mäsa.

Plemeno má dobré vlastnosti vlny. Strihanie berana je 5,5 kg, s ovcou 4,1 kg. Čistý výťažok z vlny 55 ± 1%. Vlna má dobrú kvalitu, je rovnomerná, jemná jemnosť 46-56 a je len uprostred pravítka, čo určuje kvalitu jemnosti.

O Kuibyshev ovce často hovoria, že vyzerajú ako vlna. Štandardný opis plemena zodpovedá tomuto obrazovému porovnaniu. Kuibyshev plemeno oviec je pozoruhodné pre jeho významnú dospievajúcu mláďatá, hoci v tomto ohľade je horší v porovnaní s plemenami oviec. Podľa štandardu by mal kabátka dosiahnuť karpálny kĺb na predných nohách a na päte na zadnej strane.

Tip! Ak sú zvieratá ponúkané s "holými" nohami, je to najlepšie zmes hrubej vlny a oviec Kuibyshev. V najhoršom prípade - len hrubé vlasy.

Rok po poslednom strihu by vlna tohto plemena nemala mať dĺžku menšiu ako 11 cm a dĺžku 15 cm sa považuje za optimálnu. V mladom roku Kuibysheva dosahuje dĺžka vlasov 12 cm.

Mínus takmer všetkých oviec je neustále znečistená vlna kvôli tomu, že pri zachovaní stáda v pomerne tesnej miestnosti priľne k nečistotám a hnojiam a mastnotu uvoľnenú kožou sa oneskorí. Ak sa umyje ovca Kuibyshev, zistí sa, že príjemná farba so modrastým odtieňom sa pridá k štandardným vlastnostiam vlny.

Ovce plemena Kuibyshev na All-Russian Sheep Show v Eliste:

Obsah

Kuibyshev plemeno oviec je prispôsobené na život v prudkom kontinentálnom podnebí stepnej oblasti Volga. Ona toleruje zimy a nepotrebuje teplú miestnosť na zimovanie. Hlavná požiadavka: suché podstielky a chýbajúce trhliny v stodole. Toto plemeno nie je ani menej tolerované letným horúčavom, čo je obzvlášť dôležité z dôvodu príslušnosti týchto oviec k skupine polopriepustných.

Je to dôležité! Polovice jemných a jemne vlnených oviec sa raz ročne strihajú na jar, keď vlna získala dostatočné množstvo mastnoty.

Ovce majú silné kopytá, ktoré potrebujú buď prirodzené brúsenie počas dlhého pasenia na tvrdej, kamenistej pôde, alebo pravidelné rezanie znovuzrodeného kopytnatého rohu. Vypúšťa kopytá raz za 6-8 týždňov. V opačnom prípade kopytá rastú, premenujú sa na "lyže" a zabraňujú chovu oviec. Výsledkom je zvyčajne krívanie.

Diéta a kŕmenie

V prvom rade, rovnako ako ktorýkoľvek býk, v strave oviec je seno alebo čerstvá tráva. Kravské ovce lepšie podávajú veľa, bez toho, aby obmedzovali potrebu sena. Počas laktácie maternica vyčerpáva svoje zdroje, zviera stráca váhu, dokonca dostáva maximálne množstvo jedla. Z tohto dôvodu sa neodporúča, aby sa aj tie ovce, ktoré môžu kedykoľvek počas roka podávať jahňatá, stali viac ako raz ročne. Telo musí mať čas na zotavenie a maternicu na kŕmenie. Pre jednotlivé zvieratá, mladé zvieratá a ovčiakov sa seno dodáva v množstve 2 až 4 kg denne.

Okrem sena, ovce poskytujú šťavnaté krmivo: kŕmna repa, tekvica, cuketu, mrkva. Sukulantné krmivá zlepšujú stráviteľnosť krmív, ktoré spolu so slamenou a plevou obsahujú seno.

V prípade dávania slamy zvieraťa namiesto sena, mali by ste sa im pokúsiť poskytnúť sukulentné krmivá a koncentráty, pretože slama neobsahuje takmer žiadne živiny. Najlepšie druhy slamy sú: strukovina, ovos, jačmeň a proso slama.

Aj vo výžive oviec patria minerálne doplnky: soľ, krieda, kosť a mäsokostná múčka a vitamíny. Tieto zložky sú obzvlášť dôležité, ak zvieratá dostanú slamku namiesto sena.

V lete sa pokúšajú pasúť sa na trávu. V tejto dobe môžete znížiť vitamínové doplnky, takže soľ a minerály v strave.

chov

Kuibyshev ovce nemajú vysokú plodnosť. Počet jahniat na sto oviec je 130 - 145 kusov. Kvôli neplodnosti bahníc sú jahňatá tohto plemena dobre vyťažené a rastú silnejšie ako ich druhov iných plemien a prinášajú 2-3 jahňatá na jednu jahňacinu.

Väčšina plemien oviec je sezónne chovaná a na jar prinášajú jahňatá. Ovce sa často vyskytujú v auguste až septembri, takže jahňatá sa narodia na jar, keď sa objaví zelená tráva. Vo viac severných oblastiach, ovce sú lepšie neskôr, ako tráva sa objaví neskôr. Najmä manifest Petra Veľkého obsahoval požiadavku začať do stáda oviec až od 26. októbra. Preto vlastníci oviec budú musieť nezávisle regulovať čas párenia. V južných regiónoch bahníc skôr, aby mali jahňatá čas na jesť trávu predtým, než vyhorela. Neskôr na sever, aby sa baránky nemuseli dlhý čas nachádzať v tmavej a stratenej kôlni namiesto pasienkov.

Tip! Dostatočnosť trvá 150 dní, takže vždy môžete vypočítať čas spustenia berana do kŕdľa v konkrétnej oblasti.

Lov oviec trvá 38 hodín. Preto počas párenia musí byť jačmeň vždy v kŕdle. Určite nenechajte ujsť. Na jednom ramci je možné definovať 60 bahníc. Ak sa nenastala inseminácia, ovce opäť po 17 ± 1 dňoch prídu do lovu.

Je dôležité, aby sa ovce neprehnali, pretože v tomto prípade sa ich plodnosť znižuje. Tuk ovce tiež nemá vysoko kvalitné osivo. Živočíšne hlad nie je tiež hladom, bahnice v zlom stave často zostávajú jačmeňom.

záver

Kuibyshevská ovca je prospešná v tom, že sa dá využiť nielen na tradičné vlny, ale aj na vysokú kvalitu, ale aj na významné množstvo chutného mäsa. Navyše, toto plemeno poskytuje silné potomstvo odolné voči chorobám. Pri výbere chovu oviec vhodného pre vysokokvalitnú vlnu a mäso by majitelia osobných fariem mali venovať pozornosť časovo vyskúšanému plemenu Kuibyshev.

Pozrite si video: Test slizů, popis vlastností (Septembra 2022).

Загрузка...