Záhradníctvo

Ako nakrájať ríbezľové odrezky na jeseň

Ryža je neoceniteľný veľkorysý dar prírody ľuďom, bohatým zdrojom vitamínov a stopových prvkov, ktoré v priebehu tepelného spracovania prakticky nie sú zničené. Preto sušené bobule sú cenné ako v čerstvom stave, tak aj ako predzmesi.

Ríbezlí Bush neúnosný, výnos plodiny bez ohľadu na rozmary prírody. Každý Bush žije asi 15 rokov. V priebehu času je potrebné aktualizovať staré bobule alebo zvýšiť plochu výsadby.

Ryža je plodina bobuľovitého dobytka, ktorá dobre rodí, dáva množstvo sadivového materiálu a čo je najdôležitejšie, zakoreňuje takmer všetko. Takže nemajte nádej na šťastie nákupom výsadby materiálu na boku. Je to oveľa jednoduchšie, aby ste si to mohli vyzdvihnúť z kríkov, najmä ak ste spokojní s výnosom a chuťou bobúľ. Najjednoduchším spôsobom reprodukcie je odrezovanie ríbezlí na jeseň.

Príprava sadivového materiálu (+ video)

Dôležitou etapou je príprava materiálu na sadenie. V závislosti od jeho kvality dostanete ryžové kríky s vysokým výnosom na výstupe. Mali by ste starostlivo zvážiť výber materského kríža, z ktorého budete rezané odrezky.

Rybacia kefa by mala byť zdravá a silná, odrezky budú na začiatku slabé, a preto by ste ich nemali vystavovať ďalšiemu riziku. Rastliny z odrezkov sú úplne identické v porovnaní s materskými rastlinami.

Podzimné zberané lignifikované odrezky. Vezmite ich z ročných výhonkov, ktoré sa vyvinuli z koreňovej zóny. Úplne odrežte celý záber nad úroveň pôdy. Na jar alebo na jeseň je možné kombinovať dva procesy: orezávanie rybízu a zber sadiva.

Dvojročné výhonky nie sú vhodné na štepenie, pretože ročné výhonky, ktoré sa na nich vytvorili, sú nevhodné. Rastliny ríbezle pripravené z takýchto výhonkov sú príliš slabé, majú len málo živín, vďaka čomu majú slabý koreň a sú častejšie infikované chorobami.

Je to dôležité! Najlepšie odrezky sú tie, ktoré majú priemer nie viac ako 6 mm a dĺžku nie viac ako 15-20 cm.

Nemá zmysel urobiť obrobok kratší. To znamená, že v krátkej rukoväti je príliš málo živín pre neskoršie zakorenenie. Príliš krátke polotovary sa nemusia zachytiť. Nechajte odrezky trochu, ale budú so zárukou plného zakorenenia.

Pred začatím prípravy materiálu na sadenie skontrolujte náradie. Strihač musí byť dobre brúsený a dezinfikovaný tak, aby nedošlo k vzniku nebezpečných vírusových alebo plesňových ochorení.

Na dezinfekciu použite tmavo ružový roztok manganistanu draselného, ​​vitriolu, alkoholu alebo petroleja. Sekačky ponorené do kvapaliny a utrite suché látkou. Môžete použiť špeciálnu drogu "Farmod" - účinný nástroj na dezinfekciu záhradných náradí.

Dobre ostrihaný nástroj by mal robiť rovnomerný rez, nemačte a nezačnite natáčať. Rez je vytvorený nad obličkami a odchádza približne 1 cm pod ostrým uhlom. Horná časť rezu je vyrezaná v pravom uhle. Pre odrezky urobte strednú časť výhonku alebo jeho základňu, špička výhonku nie je vhodná. Vhodnosť výstrelu sa kontroluje ohýbaním. Mala by byť flexibilná, zlomiť len s ostrým ohybom.

Ďalším znakom vysoko kvalitných odrezkov ríbezlí - ich farba na rezu, by mala byť svetlo zelený odtieň.

Je to dôležité! Venujte pozornosť obličkám. Mali by byť podlhovasté, nie zaoblené a opuchnuté.

Kruhová oblička je znakom zamorenia kliešťami. Tiež potrebujeme od ryže úplne zdravý sadivový materiál.

Na vlhkosť bola v streľbe, vyberte správny čas na rezanie odrezkov. Môže byť skoro ráno, ak je počasie horúce, ale najlepší deň je zakalený na konci septembra - začiatkom októbra. V tejto dobe, obličky idú odpočívať, zaspávať.

Stupeň zakorenia odrezkov stúpa. Zvyčajne vyberte čas 2 týždne pred začiatkom prvého mrazu. Termíny sa môžu v regiónoch líšiť. V južných oblastiach sa pohybujú na začiatku - v polovici októbra, v Uraloch a na Sibíri do polovice septembra. Zamerajte sa na poveternostné podmienky vo vašej oblasti.

Po odrezaní ryžových odrezkov sú zviazané v zväzkoch, zabalené v hustom, vlhkom tkanive a potom do kusu polyetylénu, ak sú určené na skladovanie. Pred zasadením sa odporúča znížiť spodnú časť na roztok stimulátora zakorenia na jeden deň. Používajú takéto lieky: "Zircon", "Heteroauxin", "Cornerost", "Kornevin" a iné.

Pozrite si podrobné video o príprave a výsadbe odrezkov:

Rajnové odrezky zberané na jeseň sa môžu vysádzať v pripravených nádobách naplnených úrodnou pôdou na záhradnej pôde s rovnakým podielom humusu, rašeliny, kompostu a riečneho piesku. Kvetináče, prepravky, narezané plastové fľaše, rovnako ako džúsy a mliečne tašky sa zmestí pod výsadbu kontajnerov. Na dne improvizovaného kontajnera dbajte na to, aby ste vytvorili odtokový otvor.

Rastlinné výhonky sa vysádzajú v zmesi zemiakov a ponechajú na povrchu 2 - 3 púčikov, pôda sa stláča rukami okolo rezu, dobre sa rozliajú vodou. Kapacita môže byť umiestnená na parapete. Pravidelná starostlivosť bude mať vodu odrezky ríbezlí.

Preto je možné pred začatím obdobia výsadby úspešne pestovať ríbezle odrezky v izbových podmienkach. Na jar, keď sú denné teploty najmenej + 13 + 15 ° С, sa sadenice môžu vysádzať na stále miesto rastu. Aj keď je lepšie nechať ich rásť v samostatnej oblasti až do jesene, poskytujúc príležitosť získať silu na ľahké premiestnenie nadchádzajúcej zimy.

Metóda je dobrá, pretože všetky jesenné výhonky, bez výnimky, koreň, na rozdiel od výsadby v zime. V strednom pruhu, ktorý je príliš krátky na jeseň pred nástupom mrazov, mnoho odrezkov ríbezlí nemá čas prispôsobiť sa novým podmienkam biotopu a zomrieť v dôsledku chladného počasia.

Ak boli výhonky na jeseň nevyžiadané, môžu byť uskladnené v spánku až do jari v chladničke a s nástupom jarného tepla môžu byť vysadené v otvorenom priestore.

záver

Chutné voňavé bobule pestované na vlastnom pozemku prinesú oveľa viac zdravotných výhod ako zakúpené. Na ryže mal veľa, mali by ste zvýšiť jeho výsadbu. Existuje niekoľko spôsobov šírenia čiernych ríbezlí na jeseň alebo na jar. Najvhodnejšia a najspoľahlivejšia cesta - jesenné rezanie. Takže môžete rýchlo zvýšiť počet vysoko výnosných a vzácnych odrôd. Ako sadiť rastliny ríbezle, otázka by sa mala venovať veľkú pozornosť. Výsledok však poteší. V budúcom roku budete pestovať mladé ryžové kríky, z ktorých bude možné získať prvú úrodu. Rastlinné odrezky výsadby je prospešné z ekonomického hľadiska, pretože nevyžaduje dodatočné náklady.