Hospodárstvo

Ochorenia kôz a ich príznaky, liečba

Koza, ktorá bola premenovaná za "chudobnú kravu" kvôli jej jednoduchosti v chove a jedení, sa vyznačuje aj ďalšou pozoruhodnou vlastnosťou: koza je vystavená relatívne malému počtu infekčných ochorení, hoci nie je imúnna voči akejkoľvek chorobe.

Infekčné choroby kôz sú rovnaké ako u oviec, ovce však trpia veľkým množstvom infekčných ochorení ako kozy.

Kozy sú náchylné na bežné infekčné choroby pre všetky cicavce. Tieto isté ochorenia sú tiež nebezpečné pre ľudí, takže veterinárne služby systematicky kontrolujú kozy na prítomnosť takých chorôb, ako je leptospiróza, salmonelóza, tuberkulóza a brucelóza.

Brucelóza u kôz a oviec

Bakteriálna choroba. Brucella baktérie sú rozdelené do šiestich druhov, ktorých príčinou je brucelóza u kôz a oviec obzvlášť nebezpečná pre ľudí. Brucella je nestabilná vo vonkajšom prostredí. Vo vode, pôde alebo hnoji zostávajú životaschopné počas 4 mesiacov. Priame slnečné svetlo zabije patogén za 4 hodiny. Ohrev na teplotu 90-100 ° C okamžite zabije brucellu.

Tip! Aby sa zaručila dezinfekcia kozieho mlieka, musí sa uvariť.

Infekcia kôz a oviec sa najčastejšie vyskytuje v zažívacom trakte, pri konzumácii krmiva zasiateho Brucella, ako aj pri krvných zraneniach (škrabance, malé rany), ktoré otvárajú priamu cestu infekcie do krvného obehu. Osoba sa obvykle infikuje mliekom alebo mäsom.

Symptómy brucelózy

Hlavným problémom brucelózy je, že u kôz a oviec je vo väčšine prípadov choroba asymptomatická a robí sa známa iba počas samovražedných potratov 4 až 5 mesiacov. Až 70% kôz alebo oviec v stádach sa môže prerušiť. Menej pravdepodobné, že vytvorí parézu zadných končatín.

Diagnózu ochorenia možno vykonať len v laboratóriu. Zodpovední majitelia kôz pravidelne darujú mlieko z kôz na analýzu, hoci pri zistení brucelózy strácajú všetky svoje kozy, pretože liečba choroby sa nevyvíja.

Prevencia brucelózy u kôz a oviec

Prísne dodržiavanie veterinárnych predpisov na prevenciu chorôb a kontrolu pohybu kôz a oviec. Ak je v prosperujúcej oblasti zistený prípad brucelózy, všetky zvieratá bez výnimky sa posielajú na zabitie. V znepokojených oblastiach sa mláďatá pestujú izolovane a tvoria stádo dojníc. Očkovanie proti brucelóze sa vykonáva iba po konzultácii s veterinárnou službou.

Kozie choroby, ako je leptospiróza, slintačka a krívačka a tuberkulóza, ktoré sú spoločné pre všetky produktívne zvieratá, sú zvyčajne prísne kontrolované veterinárnymi službami a sú pomerne zriedkavé. Okrem leptospirózy, ktorá sa šíri hlodavcami. Riziko leptospirózy sa však môže znížiť ukladaním potravy do kontajnerov, kde krysy nedosiahnu. Leptospira sa vylučuje močom potkanov a dlhodobo pretrváva vo vlhkom prostredí: vo vode až do 200 dní. V suchom prostredí leptospira zomrie maximálne 2,5 hodiny.

U kôz a oviec je leptospiróza asymptomatická, preto veterinárne orgány monitorujú prítomnosť ochorenia analýzou krvi. Pre súkromných vlastníkov nie je zmysluplné obávať sa leptospirózy. Pri absencii príznakov leptospirózy "oko" nie je možné určiť prítomnosť ochorenia u kôz alebo oviec.

Nákazlivá ektmia u oviec a kôz (nákazlivá pustulárna dermatitída a stomatitída)

Vírusová choroba kôz a oviec, ktoré ovplyvňujú pokožku. Pri ektymóme sa na sliznici úst, rúk, končatín, pohlavných orgánov, vemien a ďalších častí tela tvoria uzliny, pľuzgiere a kosti.

Ochorenie je spôsobené vírusom kiahní obsahujúcim DNA, ktorý je pri sušení veľmi odolný voči vlne. V suchom stave môže vírus udržiavať patogénnosť až do 15 rokov. Vo vlhkom prostredí pri vysokých teplotách alebo pri priamom slnečnom svetle zomiera pomerne rýchlo. Citlivé na chloroform, fenol, formalín, alkálie a iné dezinfekčné prostriedky.

Choroba sa prenáša kontaktom s chorým zvieraťom.

Symptómy ochorenia

Obdobie inkubácie choroby 3 - 10 dní. Existujú stomatitické, labialné, genitálne a kopytovité formy ochorenia. Z názvov je jasné, kde sa v každej forme ochorenia vyskytujú špecifické kožné lézie.

S rozvojom ochorenia sa začnú objavovať sčervenanie a opuch kože v ložiskom zaostrení, preto sa objavia vezikuly, pľuzgiere a chrasty po 2 až 3 týždňoch. Ochorenie kopytníkov spôsobuje krívanie. Ak je ektýmu často komplikáciou priebehu ochorenia sekundárnou infekciou nekrobakteriózy, ktorá spomaľuje priebeh ochorenia až na 40 dní. U žien sú možné zápaly na koži vemena a bradaviek.

Liečba choroby

S touto chorobou je možná len symptomatická liečba. Sliznica sa denne ošetrí glycerolom alebo 5% jódom. Koža je rozmazaná emulziou vzorky.

Varovanie! Skúsený kozovody neodporúča používať jód v liečbe choroby, pretože horí a dráždí sliznicu ústnej dutiny. V dôsledku toho sa objavia krvavé rany.

Skúsení majitelia kôz a oviec odporúčajú použiť roztok manganistanu draselného namiesto jódu.

V prípade komplikácie nekrobakteriózy sú indikované antibiotiká tetracyklínovej skupiny.

Existujú takpovediac podmienečne infekčné choroby kôz. To znamená choroby spôsobené patogénnymi mikroorganizmami, ale nemôžu byť infikované priamym kontaktom s chorým zvieraťom. Potrebujete nosič choroby vo forme kličiek alebo blch alebo priamy kanál do krvi vo forme poškodenia kože alebo oslabenie imunity u konkrétneho zvieraťa.

Podmienečne nákazlivé ochorenia kôz a spôsoby ich liečby

Z infekčných chorôb kôz a oviec sú to prakticky jediné choroby, ktoré kozy žijú vo vlastných farmách.

Nekrobakterióza u kôz

Druhým názvom choroby je fuzobakterioz. Choroba spôsobuje anaeróbny mikrób, ktorý je rozšírený v životnom prostredí a trvale žije v zažívacom trakte kôz, oviec a iných zvierat. Pre vývoj choroby je potrebný hlboký ranný kanál alebo oslabenie imunitného systému u oviec alebo kôz.

S vývojom ochorenia u kôz a oviec sa objavujú purulentno-nekrotické oblasti hlavne v dolných častiach končatín. Niekedy môže dôjsť k poškodeniu v ústach, vemene, pohlavných orgánoch. Je tiež možné vyvinúť nekrobakteriózu vo vnútorných orgánoch a svaloch.

Symptómy ochorenia

Inkubačná doba ochorenia je 1 až 3 dni. Klinické príznaky a priebeh ochorenia závisia od stupňa patogénnosti mikroorganizmu, od úrovne imunity kôz a od veku, od lokalizácie chorobného procesu.

Príznaky ochorenia závisia od miesta pôvodnej infekcie a typu zvieraťa. U kôz a oviec najčastejšie začína choroba. Keď patogén prenikne do kože končatín, najskôr sa vytvorí začervenanie a opuch, ktoré často prechádza pozornosť majiteľa. Ďalej, na mieste poškodenia pôvodcom ochorenia sa objavujú serózne výboje a vzniká vred. Zviera je stlačené, telesná teplota je zvýšená na 40 ° C. Boľavá končatina je bolestivá a horúca.

Liečba a prevencia choroby

Liečba choroby je zložitá. Spolu s antibiotikami a sulfonamidmi predpísanými veterinárnym lekárom sa používa lokálna liečba postihnutých oblastí. Nekrotické oblasti sa ošetria dezinfekčnými roztokmi: manganistan draselný, chlórhexidín, jódglycerol, síran meďnatý. Po umytí postihnutej oblasti sa na ňu umiestnia antimikrobiálne látky alebo masti s antibiotikami tetracyklínovej skupiny.

Peroxid vodíka vyvoláva rast "divého mäsa" pri otvorených vredoch. Aj keď sa odporúča použiť aj na dezinfekciu nekrózy v prípade choroby, je lepšie ju používať opatrne.

Je to dôležité! Ošetrujte zvieratá v špeciálne vybavených izbách so suchými podlahami.

Na prevenciu chorôb dodržiavajte hygienické normy, systematicky čistite perá oviec a kôz z špinavého vrhu, nedovoľte pasenie zvierat v bažinatých oblastiach. Predchádzajte úrazom.

Kopytá oviec a kôz sa najmenej raz za 2 mesiace skontrolujú a vyčistí. Dvakrát ročne sa kopytá ošetria formaldehydom.

Ako strihať kopytá z kozy

záver

Kozy sú dokonca menej náchylné na chov a kŕmenie zvierat ako na ovce, ktoré sú navyše v Rusku zriedkavé. Chuť a vôňa kozieho mlieka závisí od krmív, ktoré kozy spotrebúvajú, a preto s kvalitnou a dobre navrhnutou kozou diétou bude kozie mlieko mať vynikajúcu chuť a úplne chýba nepríjemný zápach.