Záhradníctvo

Skladovanie repy na zimu doma

Červená repa je už dlho nenahraditeľnou zeleninou na varenie nielen prvých chodov a šalátov, ale dokonale sa hodí aj ako príloha a konzervácia. Agrotechnológia tejto koreňovej plodiny sa neodlišuje od špeciálnych požiadaviek, a preto sa všetci záhradníci snažia pestovať ju na svojich pozemkoch v dostatočnom množstve. Preto je dôležité oboznámiť sa s podmienkami skladovania repy v zime, aby ste vždy mali zásoby tejto užitočnej zeleniny.

Výber a príprava repy na dlhodobé skladovanie

Dôležitým faktorom je výber cukrovej repy pre zimné skladovanie. Najlepšie je uprednostňovať neskoré odrody, pretože majú tendenciu udržiavať svoje vlastnosti počas dlhého časového obdobia. Neskôr sa zber uskutoční, tým lepšie je vhodný na skladovanie.

Aby bola cukrová repa v domácom prostredí dobre udržiavaná, musí byť najskôr pripravená predtým, než sa na ňu umiestni dlhší čas. Spočiatku by sa mal zhromažďovať vopred pred začiatkom mrazu, pretože prudké zníženie teploty výrazne ovplyvní trvanlivosť. Preto je najlepšie, aby regióny stredného pásma zbierali repu na začiatku októbra a pre južné regióny koncom októbra alebo začiatkom novembra.

Mali by ste vykopať zeleninu za slnečného, ​​jasného dňa, po ktorom musia byť položené na schnutie v tieni na niekoľko hodín. V prípade, že počasie nie je tak dokonalé, zberaná repa musí byť sušená v krytom priestore niekoľko dní.

Tip! Pred uskladnením by mala byť zelenina starostlivo očistená od nečistôt bez poškodenia ich celistvosti, ale v žiadnom prípade nesmie byť umývaná, inak sa repa nebude dlho skladovať.

Je potrebné odrezať koreň a vrcholy nožnicami alebo nožom do vzdialenosti 3 cm od koreňa. Radšej neodtrhnite vrcholy rukami, pretože to môže spôsobiť hnilobu. Potom musíte tiež starostlivo odrezať bočné korene a skrátiť hlavný koreň na 5 cm.

Potom je repa umiestnená niekoľko týždňov v suchej temnej miestnosti. Po tomto období sa zachytí a položí iba neporušené a odolné plody, ktoré sú vhodné na ďalšie skladovanie a potom sa prenesú na trvalé miesto.

Najlepšie možnosti ukladania

Skladovanie repy doma je možné niekoľkými spôsobmi, ktoré závisia od individuálnych schopností a preferencií. Na tieto účely sa používajú boxy, boxy, plastové vrecká, vákuové nádoby, piesok, krieda, stolová soľ a dokonca aj papradie.

V špeciálnom boxe

Skladovanie repy v byte môže byť v drevenej krabici, ktorá je ideálna pre zemiaky a repy súčasne. Na dne je panvica vo forme mriežky, ktorá prispieva k voľnému obehu vzduchu.

Okrem toho obidva korene budú mať prospech z takého susedstva, čo je vysvetlené skutočnosťou, že repa bude mať sama o sebe prebytočnú vlhkosť, a tak zachovať zemiaky z negatívneho vplyvu.

Najlepšie je umiestniť takýto kontajner na zasklený balkón a pri výraznom znižovaní teploty vzduchu je krabica navyše pokrytá starými prikrývkami.

Tip! Najlepšie kontajnery by mali byť položené stredne a malým koreňom, keďže sú skladované oveľa dlhšie ako veľké.

V poliach

Skladovanie cukrovej repy doma, ako aj inej zeleniny, sa vyskytuje v košoch alebo škatuliach, predbežne posypané vrstvami riečneho piesku alebo soli. Táto metóda pomôže chrániť zeleninu pred nadmernou vlhkosťou, čo prispieva k rozvoju plesňových ochorení.

Pre zimné skladovanie je lepšie používať drevené debny, v ktorých sú položené vrstvy repy, nalievať silnú vrstvu riečneho piesku alebo pilín, ale tak, aby sa plody nedotýkali navzájom. Najlepšie je umiestniť pripravený kontajner na balkón a v prípade ťažkého mrazu ho navyše teplé zhora.

Často môžete počuť alebo čítať na fórach frázu: "Ponechám repu, posunúc ju s listami papradie." Táto metóda tiež pomáha dlhodobo konzervovať zeleninu, pretože listy tejto rastliny zabraňujú vzniku baktérií kvôli svojim fungicídnym vlastnostiam.

Dobre si zachovali svoje zdravé a chuť zeleniny, popraskané kriedovým práškom alebo popolom z dreva, pomáha výrazne zvýšiť ich trvanlivosť a chrániť pred výskytom hubových chorôb.

Funkcie ukladania v balíčkoch

Ďalším spôsobom skladovania v byte je, že repa je umiestnená v plastových vreciach, ale nie je viazaná, prispieva k cirkulácii vzduchu. Umiestnite zeleninu na chladnom mieste:

  • na balkóne;
  • v blízkosti vonkajších dverí.

V jednom balení môžete uložiť asi 30 kg repy, niekedy je potrebné ich vyriešiť, aby ste triedili ovocie, ktoré sa začalo zhoršovať. Keď sa na stenách objaví kondenzácia, zelenina sa vyberie a vysuší.

Je to dôležité! Zvieratá zo zŕn na zimu doma by sa mali držať ďalej od vykurovacích zariadení, pretože to výrazne predlžuje trvanlivosť zeleniny.

V hlinitom roztoku

Ak chýba balkón v byte, repa by mala byť uskladnená v zime, po namočení v ílovom roztoku, môže to zachrániť pred stratou vlhkosti a priaznivými vlastnosťami, rovnako ako výrazne zvýšiť trvanlivosť.

Na prípravu potrebnej zmesi bude potrebná voda a hlina. Tieto dve zložky sa musia zmiešať, aby sa získala homogénna hmotnosť a konzistencia kyslej smotany. Potom sa každá koreňová zelenina ponorí do výsledného roztoku a nechá sa niekoľko hodín sušiť. Sušené ovocie sa umiestni do pripraveného kontajnera a umiestni sa do skladu na najkrajších miestach bytu.

V chladničke

S rovnakým úspechom môžete tento koreň uložiť v chladničke, nie však dlhšie ako 1 mesiac. Vzhľadom k tomu, po tejto dobe repy začína strácať svoje užitočné vlastnosti a vlhkosť, čo vedie k nevhodnosti jeho ďalšieho použitia. Najlepšie je vybrať plody o priemere 10-15 cm, pretože strácajú menej vlhkosti a nie sú náchylné na hubové choroby. Budete tiež musieť dodržiavať určité pravidlá a podmienky skladovania.

  1. Pri používaní plastových vrecúšok na skladovanie by ste mali sklopiť vyčistené, ale nezmazané repy v nich a súčasne vytvoriť ďalšie otvory v vreciach na cirkuláciu vzduchu.
  2. Používa sa aj na skladovanie vákuových vreciek na koreňové plodiny. V tomto prípade musí byť repa umývaná a odstránené všetky zvyšky vrcholov. Potom by mala byť každá zelenina ponorená do silného fyziologického roztoku a vložená do vaku. Týmto spôsobom môžete ušetriť repy po dobu jedného mesiaca a ešte viac bez straty zdravého a chuť.
  3. Často koreňová zelenina v chladničke je umiestnená vo vákuových kontajneroch, v ktorých s tesným uzáverom môžete zeleninu skladovať 1 mesiac.
  4. Môžete tiež použiť na skladovanie fólie, v ktorej je repa jednotlivo zabalená. To pomáha ovocím neprichádzať do styku a udržiavať vlhkosť a priaznivé vlastnosti počas 3 mesiacov, pretože táto metóda umožňuje vyhnúť sa priamemu kontaktu zeleniny so vzduchom, ale aj naďalej dýchať.
  5. V prípade dlhšieho skladovania môžete odrezať repu na strúhadle alebo nakrájať na kocky, potom zmraziť v mrazničke. Ale s touto metódou zelenina stráca niektoré vitamíny a prospešné vlastnosti, ale ich skladovateľnosť sa zvyšuje na 3-4 mesiace.

Skladovanie zeleniny v chladničke nie je najlepšou voľbou, ale sú vždy po ruke, čo je veľmi výhodné.

Môžete vidieť jasnejšie, ako si vybrať a uchovať túto zeleninu z navrhnutého videa, mnohé z autorových tipov pomôžu chrániť plodiny koreňových plodín v zimnej sezóne:

záver

Uložte repy v dome nie je ťažké, ale bude vyžadovať súlad s teplotou, vlhkosťou a podmienky skladovania. Je tiež potrebné včas odstrániť poškodené alebo pomalé ovocie. Dodržiavanie týchto pravidiel pomôže chrániť plodiny a predĺžiť ich trvanlivosť.

Pozrite si video: Jak sušit palivové dřevo? A ozdobit zahradu zároveň? (November 2022).

Загрузка...