Záhradníctvo

Skladovanie repy na zimu

Predpokladá sa, že repa v Rusku pochádza z desiateho - jedenásteho storočia. Tradične vyberáme koreňové plodiny pre náš stôl, ale na východe uprednostňujú listové odrody. Sada živín obsiahnutých v tejto zelenine je jedinečná. Okrem toho, že repa je skladom vitamínov, makro- a mikroelementov, bojuje proti rakovinovým bunkám a je to dobrý spôsob, ako odstrániť toxíny. Obsah železa v tejto koreňovej zelenine je nižší ako cesnak a jód - kel. Súhlaste, že sme viac zvyknutí bojovať s nedostatkom jódu s repou ako s riasami. Obsahuje korene a vzácny vitamín U, ktorý je dobrou pomôckou v boji proti alergiám a normalizácii činnosti v oblasti bývania a komunálnych služieb. A taktiež sa verí, že v stredoveku bola epidémia, aj keď sa nám nepodstúpila, nestala takou obrovskou katastrofou ako v Európe, čiastočne kvôli využitiu tejto pozoruhodnej koreňovej plodiny.

Repy sa ľahko zachovajú a v zime môžete smažiť, pečiete, variť, je to dobré ako príloha a nepostrádateľné v borščoch a polievkach. Okrem tradičného znášania v pivnici so zemiakmi môžete zmraziť alebo vysušiť korene. V tomto článku sa budeme snažiť povedať, ako ukladať repnú doma.

Skladovanie zeleniny začína sadením

Nebudeme tu písať o poľnohospodárskej technológii repy. Jednoducho existujú chvíle, kedy závisí jej udržiavacia kvalita, pričom je potrebné venovať osobitnú pozornosť. Budeme hovoriť o spôsoboch zimného skladovania jedál (červená) repy. Cukor, kŕmne odrody a listová zelenina zostanú mimo našej oblasti pozornosti.

Aké repy treba pestovať

Existujú skoré, stredné a neskoré odrody repy. Predčasne dozrieva do 2-3 mesiacov od okamihu vysadenia, ale nemôže byť dlho uložená. Na tieto účely, vhodnejšie strednej sezóny a neskoré odrody koreňovej zeleniny. Tie sú lepšie zachované, ale nemajú vždy čas na dozrievanie v podmienkach strednej zóny a Sibíri. Prvé dozrievanie, ale pre ich dlhodobé uchovanie vyžaduje prísne dodržiavanie podmienok teploty a skladovania.

Uvádzame zoznam niektorých odrôd repy, ktoré uľahčia navigáciu pri výsadbe semien alebo nákupu zeleniny.

Dávajte pozor na korene stredného dozrievania:

 • La Boheme;
 • Bordeaux;
 • bona;
 • detroit;
 • Červená guľa;
 • Neporovnateľné A 463;
 • Mulati.

Repy neskoré odrody s dlhou trvanlivosťou:

 • valec;
 • ataman;
 • Donna;
 • matróny;
 • patrick;
 • torpédo;
 • rival;
 • Citadela

Hybridy Lukerya a Chudesnitsa až do ďalšej úrody si zachovávajú komoditu a chuť.

Jednoduchosť starostlivosti

Najlepšie uložené stredne veľké korene. Ak chcete získať repu v požadovanej veľkosti, obmedziť jej potravinovú plochu výsadbou podľa schémy 10 x 10 cm (rastlina dobre toleruje vychystávanie v mladom veku).

Tip! Pri transplantácii skráťte koreň repy o tretinu - toto urýchli nastavenie koreňovej plodiny a umožnilo rast na stredozápade alebo dokonca neskorých odrôd na severozápade.

Koreňová plodina miluje potasové doplnky a nedostatok bóru môže spôsobiť vznik dutín, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú skladovanie. Dusík by sa mal podávať v obmedzených množstvách, pretože jeho prebytok sa neodstránil zo zeleniny, ale sa hromadí vo forme škodlivých dusičnanov. To sa prejavuje vzhľadom na výskyt bieleho koncentrického kruhu v repy, ktorý nie je typický pre odrodu. Nielenže bude zle uchované, po chvíli sa v koreňovej plodine objavia čierne škvrny.

Je to dôležité! Hovorí sa, že raz alebo dvakrát zalievanie soľným roztokom pridáva cukrovú repu ku sladkosti.

To je pravda, ale stolová soľ nie je miesto na záhrade, je lepšie ho nahradiť sodným humátom. Takže dostanete sladkú koreňovú zeleninu a nezhoršíte, ale zlepšíte stav pôdy.

úrodu

Skúsení záhradníci vedia, že skutočný čas zberu nie vždy zodpovedá podmienkam uvedeným v opise odrody. Závisia od teploty, zalievania, zloženia pôdy, údržby. Zvyčajne sa repa, ktorá je pripravená na zber, zmení na žltú a vrcholy mierne suché.

V každom prípade je táto zelenina vykopaná pred nástupom mrazov, neskôr zemiakov, ale pred mrkvou. Ak sa vyskytuje množstvo dažďov, malo by sa urobiť skoré zber koreňových plodín, aby sa zabránilo hnilobným procesom počas skladovania.

Je to dôležité! Dokonca aj v horúcom a suchom počasí sa repa zastavila tri týždne pred zberom.

Príprava repy na skladovanie

Vykopávajte korene a snažte sa nepoškodiť pokožku. Rozložte ich pod vrcholom niekoľko hodín, aby bola zem dobre vysušená. Vytrepte ho, ale nechajte opaľovať ani škriabať. Teraz to zoradiť, vyzdvihnúť všetky poškodené zeleniny, zozbierané zhnité alebo iné choroby. Musia sa používať na odber alebo jesť ako prvé, pokiaľ tieto korene nebudú uložené.

Odložte všetky malé veci a veľmi veľké repy, nie sú vhodné na zimné uskladnenie. V chladničke alebo v pivnici môže taká zelenina ležať po dobu jedného mesiaca. Malé koreňové plodiny rýchlo vyschnú a veľké koreňové plodiny nepodliehajú zimnému skladovaniu, pretože sa vyznačujú chudobnou chuťou a zväčšenými vláknami, ktoré sa časom zvyšujú. Zelenina s priemerom asi 10 cm s neporušenou hladkou pokožkou má najlepšiu trvanlivosť.

V repy, ktorá bola vybraná na uskladnenie v zime, odrežte vrcholy, ponechajte puk 1-3 cm, ale chvosty sa nedajú dotknúť vôbec, bez ohľadu na to, ako dlho sú. V opačnom prípade sa baktérie, ktoré boli odstránené z pôdy a nečistené vodou, dostanú do povrchu rany, čo výrazne skráti trvanlivosť repy.

Roztierajte zeleninu na chladnú, suchú a dobre vetranú miestnosť, ak je to možné, v jednej vrstve. Nie je možné ich ihneď uložiť. Rozdiel medzi teplotou okolia a skladovaním bude škodlivý pre koreňové plodiny. Znížte postupne o 1-2 mesiace. Len vtedy, keď vonkajšia teplota dosiahne 8-9 stupňov, môže byť repa znížená do pivnice alebo suterénu.

Tip! Ak existuje veľa poškodenej alebo neštandardnej koreňovej zeleniny, ktoré neviete čo robiť, nezúfajte. Nižšie uvažujeme a skladovanie repy neštandardných veľkostí.

Ako uchovávať repu

Nestačí pestovať a zbierať plodiny alebo nakupovať kvalitnú lacnú koreňovú zeleninu na trhu. Je dôležité ich ušetriť s minimálnou stratou užitočných látok. Špeciálne rastlinné sklady zachovávajú poľnohospodárske produkty oveľa dlhšie, ako to dovoľujú domáce podmienky. Obdobie skladovania repy neskorých odrôd, ktoré môžeme poskytnúť na vlastnú päsť - asi 8 mesiacov. Existujú odrody koreňových plodín, ktoré sa chovajú osobitne na uloženie v zimnom sklade, zostávajú čerstvé a vhodné na konzumáciu až do vzniku skorých produktov. Niektoré hybridy ukladajú až rok.

Podmienky skladovania

V zime sa biologické procesy úplne nezastavia, ale len spomaľujú. Našou hlavnou úlohou je poskytovať optimálne podmienky na to, aby počas skladovania po prvé nerastúvali a po druhé zabránili rozvoju chorôb, ktoré znižujú spotrebiteľské kvality a zachovávajú kvalitu.

Skladovanie repy by malo nastať pri teplotách blízkych nuly alebo o niečo vyšších, optimálne - 0-2 stupňov (nie vyšších ako 4). Spomaľuje biologické procesy a znižuje stratu vlhkosti. Dokonca aj krátkodobé zníženie alebo zvýšenie teploty o niekoľko stupňov v zimnom období môže spôsobiť vznik chorôb.

Najlepšia vlhkosť vzduchu pre repy je 90-95%. Možno predpokladať, že je dobré ho udržať 100%, aby sa zabránilo strate kvapaliny vo všeobecnosti. Nemožno to urobiť, pretože takáto vlhkosť je ideálnym prostredím pre rozvoj hniloby a plesní.

Ako uložiť repu, ak suterén je mokrý alebo úplne suchý? Len tento problém je veľmi jednoducho vyriešený. V miestnosti s nízkou vlhkosťou stačí umiestniť vedro s nízkym objemom - otvorený široký kontajner s 10-15 kg soli alebo niekoľkými červenými tehálami.

Je to dôležité! Je potrebné skladovať repu na zimu na tmavom mieste, ktoré zabezpečujú výmenu vzduchu, pri stabilnej teplote a vlhkosti, ako keby kolísali, korene budú kaziť po 4 mesiacoch.

Ak sa teplota často mení, doba skladovania klesne na 4 mesiace.

Skladovanie v súkromnom dome

Možno zo všetkých koreňovej zeleniny je najjednoduchšie ukladať repa. Po prvé, má hustú kožu, čo sťažuje penetráciu hnilobných baktérií a po druhé sa dobre stretáva s inou zeleninou, najmä so zemiakmi. Pozrime sa, ako správne ukladať repa:

 1. Ak máte veľký podpivničený priestor a všetku zeleninu je možné ľahko nastaviť, ale je tu problém s voľnými policami (zaneprázdnenými konzerváciou alebo jednoducho chýbajúcimi), korene sa dajú jednoducho uložiť na podlahu. Dajte na ňu drevené palety alebo rošty, ktoré zabezpečujú vetranie do spodnej vrstvy zeleniny a položia ich do niekoľkých vrstiev alebo pyramíd. Je dôležité, aby korene boli stredné a veľké v hornej časti (mali by sa používať ako prvé).
 2. Najlepšie je skladovať repku na zimu so zemiakmi. Takže nevyžaduje samostatné miesto, navyše trávi na svoje potreby vlhkosť vyžarovaná susedom.
 3. Skladovanie koreňových plodín na regáloch vo vrstvách zaisťuje optimálne podmienky skladovania s potrebnou vlhkosťou a teplotou.
 4. Plytké krabice alebo koše môžu byť použité pre zimnú zeleninu, a to aj stohovaním. Hlavná vec, že ​​stojaci na vrchole kontajnera nie je stlačený na korene spodných vrstiev.
 5. Repa môže byť skladovaná v mokrom, predbežne dezinfikovanom piesku, soli, kriede, popole, pilinách alebo rašeline. Môže - to neznamená potrebu. Často udržujeme koreňové plodiny v piesku, iné sypké materiály sa lepšie nepoužívajú bez špeciálnych potrieb.
 6. Repa môže byť uložená aj v otvorených plastových vreciach, aj keď to nie je najlepší spôsob.
 7. V extrémnych podmienkach môžu byť korene uložené v kalenej kaši. Keď suší, vytvrdzuje a vytvára ochranný kokon na povrchu zeleniny a chráni ich pred vyschnutím a hnilobou.

Uloženie repy v mestskom byte

A ako ukladať repa v mestskom byte? Koniec koncov, v chladničke, zabalené v papieri, môže ležať len 30 dní. Ak je každá koreňová plodina zabalená do fólie alebo pergamenu, môže byť uložená v priehradke na zeleninu až 3 mesiace.

Často sa odporúča rozložiť repu v plastových vreciach a bez viazania položiť vedľa dverí balkónov. Pri rozhodovaní o vyskúšaní tejto metódy ukladania údajov zvážte nasledujúce skutočnosti:

 • ľahko otvorené balkónové dvere v chladnej zime výrazne zníži teplotu v byte, čo je neprijateľné, ak je uzavreté, podmienky skladovania koreňových plodín budú neuspokojivé;
 • repa nie je umývaná pred uskladnením, žijú choroboplodné baktérie, ktoré môžu poškodiť zdravie vašej domácnosti;
 • na zabezpečenie teploty 0-2 stupňov na balkón dvere je neskutočné.

Ak máte zasklený balkón alebo lodžiu, zjednodušuje sa to:

 1. Zložte korene do škatúľ alebo košov, posypané pieskom, soľou, hoblinami alebo kriedou tak, aby sa navzájom nedotýkali a pokryli starou dekou na vrchu.
 2. Ak si na balkóne ponecháte vrecia na zemiakoch, umiestnite repu na vrch.
 3. Môžete odložiť každú koreňovú zeleninu do hliny, vysušiť ju, vložiť do škatúľ a zakryť ju pokrývkou.

Neštandardné metódy skladovania repy

Povedali sme vám, ako správne ukladať repa, ale existujú aj iné spôsoby. Oni sú obzvlášť dobré pre mestské byty, ak nie je priestor na zeleninu na balkóne. Stáva sa, že kvôli hojnosti alebo úplnému nedostatku dažďa korene rastú malé, veľké alebo deformované a zrejme budú zle uchované. Čo s nimi?

sušenie

Z kilogramu surovej repy dostanete 130 gramov sušených. Je ľahko skladovať v plátenom vrecku alebo v tesne uzavretej sklenenej nádobe. To je práve pri strate tepelného ošetrenia 90% vitamínu C.

Umyte a varte 20 minút koreňovej zeleniny. Ochlaďte, odlupujte a nakrájajte na plátky. Ohnite plechový list papierom pergamenu, položte kúsky do jednej vrstvy a vysušte v rúre pri teplote 70-80 stupňov. Hotový výrobok by mal byť suchý, ale pružný.

Existuje veľa sušičiek, ktoré umožňujú vysušiť repu s minimálnou stratou živín. Každá musí byť sprevádzaná pokynmi.

mrazivý

Zrežte čerstvá repa na hrubom strúhadle, vložte ich do vrecúšok a uložte ich do mrazničky. Časť by mala byť taká, aby sa roztrhané koreňové plodiny ihneď vybrali a nepodliehali opätovnému chladeniu. Mrazená repa je vhodná len pre prvé kurzy a kvasnice.

POZOR! Varené pred zmrazením môžu byť korene skladované viac ako šesť mesiacov, ale strácajú takmer celú nutričnú hodnotu.

záver

Ako môžete vidieť, existuje mnoho spôsobov, ako ukladať repa. Vyberte si ten správny a poskytnite svojej rodine vitamíny na zimu.

Pozrite si video: Jak pěstovat červenou řepu ze semen. Beta vulgaris (August 2020).

Загрузка...