Záhradníctvo

Prerezávanie hrozna na jeseň v strednom Rusku

Niektorí záhradníci v strednom Rusku majú tendenciu pestovať hrozno. Táto teplomilná kultúra v pomerne chladnom prostredí vyžaduje osobitnú pozornosť. Takže na jeseň by mal byť vinič rezaný. To vám umožní zlepšiť rastliny, v budúcnosti získať väčšie a sladké bobule. Existuje mnoho spôsobov, ako prerezávať hrozno. Výber jednej alebo druhej možnosti závisí od veku kríkov a niektorých znakov odrody hrozna. Prečítajte si viac informácií o tom, kedy sa hrozno odreže na jeseň v strednom pruhu a ako to urobiť správne, nájdete ďalej v článku.

Prečo je nevyhnutné prerezávať vinice na jeseň

Vinohradníci v starom Ríme si všimli, že prerezávanie viniča má priaznivý vplyv na výnosy plodín a chuťové vlastnosti ovocia.

V dnešnej dobe sa aj nováčikoví záhradníci snažia prerezávať svoje rastliny, pretože vám umožňujú:

 • zvýšiť výnos z úrody;
 • robiť bobule väčšie a chutnejšie;
 • vytvoriť krásny, elegantný ker;
 • zrýchliť proces zrenia;
 • vykonávať zdravie rastlín.

Teda prerezávanie vinohradov bude užitočné pre absolútne akúkoľvek odrodu. Ale prečo je lepšie postupovať na jeseň, ale nie na jar? A vec je, že prerezávanie na jar spôsobuje značné stres rastlín. Stratí veľa šťavy a sily, aby obnovili ker. To vedie k nižším výnosom a oneskorenému dozrievaniu plodov.

Je to dôležité! Pravidelne v lete a na začiatku jesene sa odporúča strhnúť výhonky, vyhnúť lístie, odstrániť suché alebo bolestivé vetvy vinohradov.

Je čas prestrihnúť vinič

Jeseň v strednom Rusku môže byť dosť dlhé, takže je dôležité presne určiť čas, kedy je potrebné zaoberať sa rezaním hrozna. A odporúča sa to v dvoch fázach:

 • Prvým krokom je odstránenie slabých, chorých výhonkov. Takéto povrchové čistenie rastlín sa odporúča ihneď po zbere hrozna. V rovnakej dobe by ste mali pinch mladé výhonky vinice.
 • Hlboké prerezávanie vinohradov sa vykonáva 2 týždne po tom, čo rastliny stratia listy. Teplota by nemala byť nižšia ako -30C. V procese rezania vinohradov by mali nasledovať univerzálne schémy tvorby rastlín. Na základe nich sa odporúča vypracovať vlastný plán práce, ktorá sa má vykonať.

Pri prerezávaní musí byť vinná réva nahromadená nôžkami alebo nožnicami, malou pílou. Odporúča sa pred použitím čistiť prístroj s alkoholom alebo roztokom mangánu.

Dôležité pravidlá pre prerezávanie viniča

Je veľmi dôležité nielen včas odstrániť vinohradníctvo, ale aj správne. Platí to najmä pre začínajúcich vinárov, ktorí práve začína pestovať plodiny, a stále majú málo vedomostí o základných pravidlách tvorby viniča. Pre nich je potrebné zdôrazniť nasledujúce body:

 • Pri strihaní výhonov musíte vždy opustiť malý pahýľ (2-3 cm) nad okuliarom. V tomto prípade si môžete byť istý jeho bezpečnosťou.
 • Starší a silnejší výstrel, tým hlbšie by mal byť prerezaný. Pobočky staršie ako 5 rokov by sa mali úplne odstrániť.
 • Rez viniča by malo byť tak, aby rezy boli len na jednej strane vinice a "pozrel" do ker.
 • Mladé vinohrady sa utvárajú podľa ich veku, vedené ďalej navrhovanými programami.
 • V starých vinohradoch sa definujú náhrady očných viečok, ktoré sú nakrájané čo najkratšie a plodné výhonky, ktorých telo sa musí zachovať.
 • S krátkym prerezávaním nechajte len 2-3 pupeny. Dlhé prerezávanie zahŕňa zachovanie 10 alebo viac očí.

Takéto jednoduché pravidlá sú základom pre prerezávanie akejkoľvek vinice. Mali by vedieť a používať každého záhradníka, ktorý má svoj vlastný ker.

Tvorba mladých vinohradov

Je veľmi dôležité správne prerezávať vinič v prvých rokoch kultivácie. To umožní vytvoriť ovocný ložiskový obal a urýchliť rast zelenej hmoty rastliny. Správne prerezávanie v prvých rokoch je kľúčom k dobrému zberu v budúcnosti.

V závislosti od veku tvoria mladé vinohrady v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Jeden rok stará vinica je rezaná takmer úplne, ponechávajúc iba 2-4 pukliny a malý pahýľ. Z nich sa v nasledujúcom roku rozvinú mladé ovocné výhonky.
 2. Víno vo veku dvoch rokov bude mať 2-4 hlavné výhonky. Na jeseň je potrebné niektoré z nich odstrániť a ponechať 2 pupeny. Zvyšok výhonkov sa len mierne skrátil, pričom zostali 4-10 očí.
 3. Po 3 rokoch kultivácie vo vinici tvoria substitúcie vetvy, ktoré nechávajú 2-3 výrezy a hlavné výhonky ovocných nosníc, pozostávajúce z 10-12 pukov.
Je to dôležité! Slabé hroznové kríky vo veku dvoch rokov môžu byť úplne odrezané a na základni zostávajú iba 2 až 4 pľúcne ako v prvom roku.

To spôsobí, že prerezaný kebus bude silnejší, ale čas zberu bude odložený na ďalší rok.

Princíp tvorby mladých vinohradov v prvých rokoch života sa nachádza nižšie na obrázku. Výsledkom správneho prerezávania je, že po 3 rokoch rastlina tvorí 3-6 hlavných konárov, ktoré sú schopné produkovať plodiny.

Pre začiatočníkov v oblasti záhradníctva môže byť tiež užitočný video tutoriál, v ktorom špecialista podrobne rozpráva o všetkých základných pravidlách tvorby mladých vinohradov:

a na obrázku nižšie.

Je to dôležité! Pri pestovaní vinohradov pomocou metódy ventilátora alebo pomocou technológie Guyot v centrálnych regiónoch krajiny by mal byť vinič odstránený z mriežky na zimu a zakrytý, aby sa zabránilo zamrznutiu rastlín.

Pergola Trimming

Tento typ prerezávania sa používa, ak je pevná podpera vo forme altánu alebo oblúka. Bude dosť ťažké odstrániť vinič z takýchto podložiek na zimu, takže metóda je vhodná pre južné oblasti, odrôd odolných voči chladu alebo dievčenských okrasných hrozna.

Keď bowling technológie kríky formujúce ročné viniča odrezať zvyčajným spôsobom, a v druhom roku začnú posielať do kopca ložiská ovocie. Následné prerezávanie výhonkov sa uskutočňuje ľubovoľným spôsobom, pretože spôsob je zameraný skôr na zdobenie miesta a nie na získanie maximálneho výťažku. Môžete hodnotiť vynikajúce dekoratívne vlastnosti metódy pergola na fotografii nižšie.

záver

Pre začínajúcich pestovateľov sa môže zdať, že prerezávanie je ťažké a nepochopiteľné. Práve pre nich sme sa pokúsili odpovedať na najdôležitejšie otázky, kedy na jeseň znížiť hrozno, ako správne robiť a aké metódy tvorby viniča existujú. Uvedené grafické informácie a video jasne umožňujú oboznámiť sa so všetkými komplikovanosťami konania. Pestovanie hrozna je ušľachtilou príčinou, vyžadujúcou určité špeciálne vedomosti, zručnosti a čas.