Záhradníctvo

Ako zachrániť mrkvu na zimu

Mrkva je jedným z hlavných druhov zeleniny, ktoré sa pestujú v záhradkách. Po zbere musíte urobiť potrebné opatrenia na zaistenie jeho bezpečnosti. Existuje niekoľko spôsobov, ako ukladať mrkvu. Najprv musíte pripraviť zeleninu, čo bude mať pozitívny vplyv na trvanie jej skladovania.

Príprava mrkvy

Dôležitou podmienkou dlhodobého skladovania mrkvy je včasné čistenie z postele. Doba dozrievania tejto zeleniny závisí od odrody a je uvedená na obale so semenami.

Ak vykopáte korene predčasne, nebudú mať čas na získanie potrebného množstva cukrov, čo nepriaznivo ovplyvní jeho chuť.

Tip! Môžete odstrániť mrkvu potom, čo spodné listy začnú žltnúť.

Pred zberom sa dodržiava dôležité pravidlo: neumývajte postele. Ihneď po vykopnutí by sa mrkva mala prerezávať tak, aby vrchnáky nevyťahovali vlhkosť z koreňov. Spočiatku sú odstránené iba vrcholy mrkvy, avšak v budúcnosti musíte odstrániť celú hlavu spolu s bodom rastu. Takéto opatrenia pomôžu vyhnúť sa klíčeniu mrkvy v zime.

Po odstránení vrcholkov mrkvy sa zelenina nechá 2 hodiny sušiť na slnku. Vintage je možné umiestniť pod vrchnák pre vysávanie.

Počas týždňa sa korene uchovávajú pri teplote 10 až 14 ° C. V priebehu tohto obdobia dochádza k oneskoreniu malého mechanického poškodenia, čo umožňuje eliminovať rozmazanú zeleninu.

Výber miesta na uloženie

Pre bezpečnosť mrkvy je vybraná miestnosť s vhodnou teplotou. Najlepším miestom na ukladanie mrkvy je pivnica alebo podzemie. Miestnosť musí spĺňať dve základné podmienky skladovania: nezmrazujte, neustále udržujte teplotu a zostaňte v suchu.

Bezpečnosť zeleniny je zabezpečená pri niektorých indikátoroch vlhkosti. Zvyčajne záhradkári ich držali v rozmedzí od 90 do 95%.

Navyše brať do úvahy pri akej teplote sa má ukladať mrkva. Zvyčajne je to 0-1 ° C. Keď sa teplota zmení o pár stupňov v koreňoch, začne sa meniť. V dôsledku toho zelenina vybledne, klíčí alebo sa stane prostriedkom na šírenie škodlivých mikroorganizmov.

Najlepšie spôsoby ukladania

Výber spôsobu skladovania mrkvy závisí od objemu plodiny a dostupnosti úložného priestoru. Použitie piesku, pilín, machu, plevy a ďalších materiálov pomôže predĺžiť trvanlivosť zeleniny.

Použitie piesku

Mrkva sa odošlú na skladovanie v škatuliach, ktoré budú tiež vyžadovať hlinitý piesok a vodu na plnenie. Riečne piesok sa na tento účel neodporúča. Táto metóda je vhodná pre záhradníkov, ktorí majú v dome alebo v garáži pivnicu.

Vzhľadom na piesok, zelenina stráca vlhkosť pomalšie a krabice poskytujú konštantnú teplotu pre skladovanie mrkvy a nerozširujú hnilobu.

Je to dôležité! Na jednej nádobe na piesku pridajte 1 liter vody.

Po navlhčení sa piesok naleje do škatule, aby sa vytvorila vrstva o hrúbke približne 5 cm. Potom položte mrkvu tak, aby sa jednotlivé druhy zeleniny nedotýkali. Koreňová zelenina musí usnúť s ďalšou vrstvou piesku a potom rozložiť nasledujúce korene.

Ďalšou možnosťou na ukladanie mrkvy je použitie vedierok a suchého piesku.

Použitie pilín

Jedným zo spôsobov skladovania mrkvy je použitie ihličnatých pilín. To bude vyžadovať boxy alebo iné kontajnery. Borovicové piliny obsahujú phytoncides, ktoré zabraňujú šíreniu škodlivých baktérií a húb.

Skladovanie mrkvy v pilinách je organizované rovnako ako pri použití piesku. Spodok škatule je naplnený pilinami, po ktorých sa položí zelenina. Koreňová zelenina je usporiadaná v niekoľkých vrstvách a spája každý z nich pilinami až do úplného naplnenia nádoby.

Skladovanie v plastových vreciach

Táto metóda vyžaduje plastové vrecia alebo vrecká s kapacitou 5-30 kg. Filmové vrecká sú ponechané otvorené na chladnom mieste. Použitie balenia umožňuje udržiavať vlhkosť na úrovni 97%, čo neumožňuje mrkvu vädnúť.

Pri skladovaní koreňových plodín sa emituje oxid uhličitý. Ak sú tašky otvorené, je ich množstvo dostatočné, aby sa zabránilo hnilobe. S nadbytkom kysličníka uhličitého sa rýchlo zhoršuje.

Ak sú plastové vrecká zatvorené, v nich sa vyrábajú predsadce. Pri zvýšenej vlhkosti sa kondenzát hromadí na vnútornom povrchu vrecka. V tomto prípade miestnosť potrebuje rozptýliť zápalné vápno, ktoré absorbuje prebytočnú vlhkosť. Za týchto podmienok je lepšie skladovanie karotky.

Clay storage

Na riadne spracovanie zeleniny bude potrebné:

 • boxy;
 • íl;
 • voda;
 • plastová fólia;
 • cesnak.

Mrkva sa uchovávajú jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • Naliatie koreňovej zeleniny. V takom prípade vezmite vedro, ktoré je naplnené polovicou hliny a naplnené vodou. O deň neskôr sa hmlovina rozmieša a znovu naplní vodou. Nasledujúce 3 dni ostane hlina pod vrstvou vody s hrúbkou 2 cm, musíte použiť hlinu, ktorej konzistencia sa podobá na zakysanú smotanu.

  Najprv umyte korene a potom položte plastový obal na spodok škatúľ a položte mrkvu do jednej vrstvy. Koreňová zelenina sa nesmie navzájom dotýkať. Potom je krabica naplnená hlinkou. Po vyschnutí rozložte ďalšiu vrstvu zeleniny. Takto je krabica úplne naplnená.
 • Ponorenie mrkvy. Pri použití tejto metódy sa mrkva nemusí vyprať. Najprv sa ponorí do cesnakovej hmoty. Aby ste to urobili, musíte preskočiť 1 šálku cesnaku cez mlynček na mäso. Potom sa výsledná hmota zriedi 2 1 vody. Potom je zelenina ponorená do hliny, ktorá má konzistenciu hrubého krému. Zároveň je potrebné zabezpečiť, aby hmlovina nekvasila z koreňových plodín. Po tomto ošetrení by mrkva mala byť uložená v miestnosti s dobrou cirkuláciou vzduchu. Môže ísť o podkrovnú izbu, verandu alebo prístav v prírode. Po sušení sa zelenina vloží do škatúľ alebo škatúľ.

Moss skladovanie

Sphagnový mach je vytrvalá rastlina, ktorá rastie v močariskách. Moss je známy svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami a schopnosťou odolávať hnilobe.

Je to dôležité! Pred skladovaním je možné materiál pripraviť kedykoľvek bez snehu.

Po zhromaždení sphagnum sa dodržiavajú pravidlá spracovania. Moss je potrebné triediť a vysušiť. Potom je umiestnený v plastových vreciach. Taký prípravok sa môže skladovať na chladnom mieste počas 3 mesiacov.

Pre skladovanie je odobratá zelenina, stačí ich uschnúť na slnku. Potom je plodina zaslaná v deň na chladnom mieste.

Mrkva sa umiestni do škatúľ, aby získala niekoľko vrstiev, medzi ktorými ležal mech. Vďaka tomu je oxid uhličitý uložený v kontajneri. V porovnaní s pieskom a hlinkou má mach má malú hmotnosť a nevyvažuje škatule s plodinou.

Skladovanie panela

V panviciach sa odporúča skladovať umyté mrkvy. Keď sú zelenina rezané, sú ponechané na sucho na slnku.

Umyte mrkvu umiestnené vo vzpriamenej polohe v smaltovaných panviciach. Zhora je plodina pokrytá obrúskom a vekom. Zelenina sa uchováva v pivnici alebo inom chladnom mieste. Za týchto podmienok je mrkva uložená do nasledujúcej sezóny.

Husk Použitie

Ďalšou možnosťou, ako správne skladovať mrkvu, je použitie cibule alebo cesnakovej šupky, ktorá má baktericídne vlastnosti. Prítomnosť phytoncides v plevách prispieva k dlhodobému skladovaniu zeleniny. Na tieto účely sa nevyhnutne používa len suchý materiál.

Mrkva sa umiestni do škatúľ v niekoľkých vrstvách. Medzi každou z nich je vrstva šupiek zostávajúca po odlúpnutí cibule alebo cesnaku. Husky sa začínajú pripravovať vopred, avšak väčšina z nich sa získava po zbere zeleniny.

Skladovanie na zemi

Koreňové plodiny možno ponechať na záhrade a nie na zber. Správne skladovanie mrkvy poskytne špeciálny prístrešok. Na jar, po zmiznutí snehovej pokrývky, sú vykopané korene. Koreňová zelenina je dobre zachovaná aj pri nízkych teplotách a nestráca chuť.

Aby ste získali jar, musíte na jeseň uskutočniť určité prípravné činnosti. Pri skladovaní na lôžku z mrkvy rez vrcholy. Potom povrch pôdy pokryté mokrým pieskom. Ak chcete urobiť, vyberte hrubý piesok.

Posteľ mrkvy pokryté fóliou. Piliny, padlé listy, humus, rašelina sa nalejú na vrch, a potom sa pokryjú ďalšou vrstvou strešného materiálu alebo filmu.

Iné spôsoby

Ako zachrániť mrkvu na zimu, pomôže nasledujúce spôsoby:

 • Ak chcete vytvoriť slabé alkalické prostredie, môžete použiť kriedu. Jeho spotreba je 0,2 kg na 10 kg zeleniny. Prítomnosť vrstvy kriedy neumožňuje rozšírenie procesu rozkladu.
 • Po prvé, zelenina sa umyje a potom sa zabalí do priľnavého filmu. V tomto prípade by korene nemali byť navzájom v kontakte. Namiesto filmu môžete použiť staré noviny alebo papier.
 • Špeciálna infúzia pomáha predĺžiť trvanlivosť zeleniny až do jari. Na jeho prípravu bude vyžadovať 100 g cibuľovej kôry alebo ihličiek, ktoré sa nalejú 1 liter vody. Po 5 dňoch môžete infúziu použiť postrekom koreňovej zeleniny.

záver

Hlavné pravidlo záhradníkov hovorí: Chovám plodinu na suchom a chladnom mieste. Existujú rôzne spôsoby skladovania mrkvy na zimu. Použitie piesku, pilín, hliny, plevy a ďalších improvizovaných materiálov pomôže zabezpečiť bezpečnosť zeleniny. Predlžuje trvanlivosť koreňových plodín a ich správne spracovanie po kopaní. Zeleninu môžete ponechať na záhrade a vykopať ich na jar.