Recepty

Sterilizácia pece: koľko minút

Leto je horúca sezóna pre ženy v domácnosti. Zelenina, ovocie, zelenina, huby, bobule dozrievajú. Všetko je potrebné včas zbierať a ukladať. Zvláštnosti ruskej klímy znamenajú zachovanie zberu vo forme ochrany.


Nádoby s polotovarmi sú často uložené v bytoch, malá časť - v chladničke. Dodávky musia vydržať dlhú trvanlivosť: 3-8 mesiacov. Postup ochrany by mal preto spĺňať hygienické normy pre čistotu výrobkov a použitých nástrojov.

Nádrže na konzerváciu by mali byť sterilizované - proces uvoľňovania povrchu zo všetkých typov mikroorganizmov, baktérií, spór, húb. V domácnosti sterilizačný proces možno dosiahnuť aplikáciou vysokej teploty do riadu vnútri rúry.

Výhody sterilizácie v rúre

Sterilizácia plechoviek v rúre má niekoľko výhod oproti iným typom sterilizácie: (para na kanvici, vriacou vodou, mikrovlnná sterilizácia):

 • Spoľahlivosť metóda. Vystavenie vysokým teplotám zabíja mikroorganizmy;
 • Časové náklady sú oveľa nižšie v porovnaní s inými metódami;
 • Zväzky. Približne 10 malých nádob môže byť súčasne vložených do rúry;
 • Bezpečnosť v závislosti od neprítomnosti náhlych zmien teploty.

Počiatočná príprava plechoviek

Pred umiestnením sklenených obalov do rúry je potrebné ich dôkladne preskúmať na fyzické poškodenie: v skle sa nachádzajú trsy, trhliny, vzduchové bubliny. Odstráňte poháre s manželstvom, nie sú vhodné na ďalšiu ochranu.

Teraz sa vyrábali poháre s kovovou svorkou a skleneným viečkom, ktorý má gumový krúžok na utesnenie. Takéto poháre vyzerajú veľmi atraktívne. Nemôžu sa však v rúre sterilizovať.

K dispozícii sú neštandardné sklenené poháre. To môže byť ťažké získať nové kryty pre ne. Takéto kontajnery je preto lepšie skontrolovať, či nedochádza k netesnostiam vopred. Sklenená nádoba je naplnená vodou, skrútená viečkom, vysušená. Otáčajte viečkom a intenzívne ho pretrepte.

Pokiaľ veko dobre padne, nepríde kvapka vody. Tento kontajner je možné použiť na sterilizáciu, po ktorej nasleduje použitie pod obrobkom.

Po vizuálnej kontrole sa všetky riadky dôkladne umyjú. Najlepšie je použiť sódu alebo mydlo na pranie. Obe metódy sú dobré, pretože finančné prostriedky sa ľahko odmyjú a dodatočne dezinfikujú poháre, nenechávajte pach. Venujte zvláštnu pozornosť krku, kde sa viečko pripája k nádobke. V závite sa môžu nahromadiť nečistoty a prach.

Okrem plechoviek v rúre môžete sterilizovať a zakryť. Iba tie, ktoré sú vhodné pre závitové kontajnery, sú vhodné. Predbežné kryty sa skontrolujú aj v prípade poškodenia. Nemali by sa vyskytnúť škvrny a korózia, potom sa umyjú sódom alebo mydlom na pranie.

Tip! Použite novú hubku na umývanie. Tuky, jedlé častice a baktérie môžu zostať v používanej hubke.

Po umytí môžete sklenené poháre otočiť hore dnom a položiť na uterák, aby sa vyprázdnila nadbytočná voda. Ak čas nečaká, potom sa môžu okamžite umiestniť do rúry.

Ako dať banky? Nezáleží na tom, či dáte bánk na dno alebo ich otočíte. Ak boli surové, potom počas ošetrenia teplom môže byť na dne drobná vápna. Škoda od neho nebude. Je to len estetická chyba.

Proces sterilizácie

Umývané nádoby sa nanesú na mriežku v studenej rúre. Sterilizácia v rúre je najbezpečnejšia metóda s postupným ohrevom: najskôr nastavte teplotu na 50 ° C, počkajte 5-10 minút, potom nastavte 100 ° C na ďalších 5-10 minút a znova zvýšte teplotu na 150 ° C a tiež udržiavajte 5- 10 minút. Priemerný čas závisí od objemu bánk.

Je to dôležité! Banky by sa nemali navzájom dotýkať, inak by mohli prasknúť.

Ako dlho trvá sterilizácia plechoviek závisí od ich objemu:

 • 0,5-0,7 litra - 10 minút;
 • 0,7-1 litra - 10-15 minút;
 • 1,5-2 litra - 20-25 minút;
 • 3-litrový - 25-30 minút.

Kryty sa sterilizujú počas 10 minút pri teplote 150 ° C.

Teplota sterilizácie by nemala byť veľmi vysoká, maximálne nepresahuje 200 ° C.

Ďalší spôsob sterilizácie: prázdne čisté plechovky vložte do studenej rúry. A vystavte požadovanú teplotu. Pozrite sa na sklenené dvere. Čoskoro bude zakrytý kondenzátom, za pár minút kvapky vyschnú. Potom môžete spustiť odpočítavanie.

Je to dôležité! Koľko minút sterilizuje prázdne sklenené poháre závisí od ich objemu.

Po uplynutí požadovaného času vypnite rúru a trochu otvorte dvierka, aby sa banky začali ochladzovať. Proces je možné urýchliť vytiahnutím pohárov a umiestnením na hrubý uterák.

Je to dôležité! Banky by nemali prísť do styku so studeným povrchom stola.

Dokonca aj v horúcom letnom dni sa stôl a banka práve zahriali majú príliš veľkú teplotnú medzeru, banka môže prasknúť.

Dodržujte pravidlá osobnej bezpečnosti! Banky z rúry dosahujú iba pomocou náplasti alebo hrubých uterákov. Môžu byť stále príliš horúce.

Uterák alebo držiaky na pitie musia byť suché, aby nedošlo k poklesu teploty a poškodeniu nádoby.

Pozrite si užitočné video:

Bezprostredne po vysokoteplotnej aplikácii by sa nádoby nemali plniť polotovarmi. V niektorých receptúrach sa odporúča položiť čerstvé varené saláty, lecho alebo adjika v horúcich sterilných pohároch. V takýchto prípadoch musia poháre potrebovať nejaký čas na chladenie. Mali by byť horúce alebo teplé, ale nie horúce.

Zeleninové alebo ovocné prípravky, ktoré boli tepelne ošetrené, ale obsahujú len malý ocot alebo cukor na lekársky predpis, si vyžadujú dodatočné tepelné ošetrenie.

Po rozložení v teplých pohároch by sa mali umiestniť do studenej alebo teplej pece a nastaviť na teplotu 150 ° C. Čas pre plnené plechovky je nasledovný:

 • 0,5-0,7 litra - 10-15 minút;
 • 1 liter - 15-20 minút;
 • 1,5-2 litra - 20-25 minút;
 • 3-litrové - 30 minút.

Viečky môžu pokrývať banky, avšak v žiadnom prípade sa nemenia. Alebo umiestnite vedľa drôteného nosiča alebo plechu na pečenie.

Po určitom čase je rúra vypnutá a banky sa nechajú v nej chvíľu vychladnúť, 5-10 minút. Môžete otvoriť dvere. Potom sa nádoby odstránia, ihneď utesnia sterilnými uzávermi a umiestnia sa pod prikrývku pre pomalé ochladzovanie.

záver

Letné informačné kanály. Preto sa mnohí z nás pokúšajú zarobiť v záhrade av kuchyni. Nie je čas na odpočinok. Ak chcete skrátiť pobyt v kuchyni, použite pomocníka - rúru. Sterilizované jedlá a šalát v ňom budú trvať dlhšie a nebudú zkaziť liter, nemusíte ľutovať čas strávený a výrobky.