Záhradníctvo

Ako sadiť ríbezle na jeseň

Ryža ... Tento ovocný a bobuľový keb je na takmer každom domácom pozemku. A nie je prekvapujúce, že je tak populárny. Berry obsahuje obrovské množstvo vitamínu C a listy majú výborný diaforetický a protizápalový účinok. A mnohí záhradníci naivne veria, že po zbere je všetka práca dokončená a môžete bezpečne odpočívať až do jari. To však nie je. Ideálny čas prišiel na rozšírenie sortimentu ovocných stromov a bobuľových kríkov. A ríbezle nie sú výnimkou. S náležitými zručnosťmi, výsadba ríbezlí na jeseň nespôsobuje veľa problémov. V tomto prípade majú semenári čas na zakorenenie. Na jar začínajú vynikajúce výhonky zo sadeníc a po roku môžete očakávať výskyt voňavých bobúľ.

Pre začiatočníkov sa proces prípravy a výsadby ríbezlí môže zdať príliš komplikovaný a matný. Ale v skutočnosti to tak nie je vôbec. Informácie o tom, ako sadiť rastliny, sa naučíte z tohto článku.

Zaujímavé! Maximálne množstvo vitamínu C, zvláštne, v nezrelé ryže. Preto by ste nemali odvádzať deti zo zelených plodov.

Prečo je lepšie na jeseň rastlinku

Napriek skutočnosti, že aktívny predaj sadeníc začína príchodom jari, skúsení záhradníci, poznať charakteristiky rastu a vývoja čiernych ríbezlí, radšej vykonávať výsadbu na jeseň. Preto existuje niekoľko dôležitých dôvodov, ktoré ovplyvňujú nielen vývoj sadeníc, ale aj množstvo a kvalitu plodiny.

 • S príchodom jari, ríbezle napučiavajú a kvitnú veľmi skoro v púčikoch. Priaznivé obdobie pristátia je veľmi krátke, len niekoľko dní. Kvôli poveternostným podmienkam a veľkému počtu prác na pozemku je tento moment ľahko vynechať.
 • Vysadením ryže na jar narušíte prirodzené vegetačné procesy, ktoré sa vyskytujú v podzemných aj nadzemných častiach rastliny. Sady sa dlho prispôsobiť novému miestu. Dokonca aj mierne oneskorenie vo vývoji sa odráža v kvitnutí ríbezlí, a teda aj v jeho plodnosti. Preto je na jeseň najpriaznivejším obdobím pestovania červeného, ​​bieleho alebo čierneho ríbezle.
 • Jarná transplantácia je tiež nebezpečná kvôli tomu, že oslabené sadenice nebudú schopné poskytnúť primeranú odolnosť voči chorobám a škodcom. Skúsení záhradníci tvrdia, že v tomto prípade ryžové kríky sú viac "choré" a vyžadujú si viac starostlivosti a pozornosti.
 • Ďalšou výhodou jesennej výsadby je poskytnúť koreňom potrebný čas na zakorenenie. Na jar bude úplne vytvorený koreňový systém.
 • Po zasadení ríbezlí na jeseň vytvoríte ideálne podmienky pre kríky na aktívny rast. Na jar je uvoľnená a vykopaná zemina dobre zhutnená okolo koreňov.

Pred zasadením ryže na jeseň je potrebné poznať pravidlá a časový rozvrh výsadby, ako aj spôsoby vysádzania týchto plodín.

Zaujímavé! V jednej polievkovej lyžici suchých rozdrvených listov čierneho ryže vitamín C obsahuje rovnako ako v jednom citróne.

Optimálne podmienky pre sadenie na jeseň

Jasne stanovené dátumy pre sadenie sadenice sadenice neexistujú. V priemere v Rusku trvá toto obdobie od začiatku septembra do konca októbra. Hlavným faktorom pre určenie dátumu, kedy je čas na pestovanie ríbezlí, je regionálna príslušnosť. Na severe krajiny sa všetka práca pokúša ukončiť do polovice septembra, ale na juhu až do polovice októbra nie sú v zhone. Dôležité pri určovaní času na vysádzanie kríkov je to blížiace sa mrazy. Korene potrebujú aspoň 3-4 týždne na posilnenie a zakorenenie. Ak vysadíte sadenice príliš skoro, potom ešte pred začiatkom mrazu sa objaví veľa mladých výhonkov. Musíme sa im pokúsiť nechať sa jesť. Neskoré vysadzovanie na jeseň, dokonca aj červené, hoci čierne ríbezle, je tiež plné veľmi príjemných dôsledkov - kríky nemajú čas sa usadiť a zomrieť, keď klesne teplota. Takže pri plánovaní výsadbových prác sa musíte riadiť výhradne poveternostnými podmienkami a klimatickými vlastnosťami regiónu.

Je to dôležité! Pred vysadením ryže na jeseň, majte na pamäti, že všetky práce by mali byť dokončené asi mesiac pred prvým mrazom. V tomto prípade budú všetky vysadené sadenice skvelé.

Ako si vybrať sadenice ryže na výsadbu

Viac ako 90% úspechu závisí od správneho prístupu k výberu sadiva. Takže skúste pri kúpe sadenice sadenice venovať pozornosť každému malému vec. Pri najmenšom podozrení by mala byť odložená nekvalitná alebo chorá rastlina. Na výsadbu len vhodnej kvality, bez poškodenia a známky hniloby sadeníc.

Mali by ste tiež venovať pozornosť veku sadby. Ideálne na pestovanie mladých, nie starších ako jeden rok, kríky, ktoré majú 1-2 výhonky.

Pri výbere sadenice dôkladne prezrieť korene čierneho ríbezle. V mladých sadeniciach by koreňový systém mal byť vláknitý, s veľkým počtom malých a jemných koreňov. V dospelých kríkoch sú korene odolnejšie a odolnejšie.

Ak vaša voľba pri nákupe padol na sadenice, ktoré sú viac ako rok, potom buďte pripravení na skutočnosť, že také kríky kořen dlhšie. Aby proces adaptácie a aklimatizácie prebiehal mäkšie a rýchlejšie, je potrebné dbať na to, aby sa zabezpečila správna výsadba a následná starostlivosť o sadenice.

Je lepšie nezískať sadenice, ktoré sú poškodené, vetvičky sú rozbité alebo koreňový systém nie je v najlepšom stave. Tu je dôležité mať na pamäti, že blázon zaplatí dvakrát.

Ako uchovávať sadenice ryže až do jari

Čo ak nie sú okolnosti vo váš prospech? Neskoro kúpené stromčeky, žiadny spôsob, ako ísť do krajiny, účtované jesenné dažde alebo iné naliehavé podnikanie? Pri najmenšom pochybnosti, že nemáte čas na pestovanie sadby podľa všetkých pravidiel a dodržiavanie termínov je lepšie ich udržiavať až do jari.

Ak to chcete urobiť, skúsení záhradníci odporúčajú prikopat získané ríbezle kríky v záhrade alebo na mieste až do jari. Odkvapkávanie by malo byť striktne v horizontálnej polohe. A na jar ich priviesť do zeme. Pred zasadením je vhodné, aby sa stromy 2-2,5 hodiny znížili do vody, aby korene absorbovali čo najväčšiu vlhkosť.

Zaujímavé! Ryža obsahuje veľké množstvo vitamínu B5 (kyselina pantoténová), ktorá sa nadmerne nehromadí v tele. Predávkovanie tohto vitamínu nebolo nikdy zaznamenané v lekárskej praxi.

Výber miesta na vysádzanie ríbezlí

Mnoho záhradníkov pristupuje k voľbe miesta na vysádzanie ríbezlí bez veľkej horlivosti, pretože verí, že bude rásť takmer vo všetkých rohoch záhrady. Je to naozaj. Kukurice na pestovanie ryže budú kdekoľvek, iba zber bude zlý. Preto je dôležité vybrať správne miesto pre ríbezle, aby ste v budúcnosti nemuseli replikovať ker. Takže, čo táto záhradná kultúra miluje a čo miluje?

 • Ryža miluje strednú hlinitú a hlinitú pôdu.
 • Ryža - krém milujúci vlhkosť. Pre výsadbu je preto žiaduce vybrať si nízko položené plochy. Avšak nestojí za výsadbu sadeníc na mokrade, rovnako ako tam, kde je podzemná podzemná voda príliš blízko povrchu pôdy. Nadmerná vlhkosť spôsobí rozpad a choroby koreňového systému.
 • V lete, keby vás potešujú bohaté úrody, mali by ste si vybrať dostatočne osvetlené miesto na pestovanie. Ak sa ker je vysadený v penumbre, bobule budú malé a kyslé a ich počet sa bude každý rok znižovať.
 • Silné, prenikavé vetry, čierne ríbezle sa ani nepáči. Preto nie je vhodné aj miesto na pristátie. Výborným miestom na to bude oblasť medzi ovocnými stromami alebo pozdĺž plotu.

Príprava pôdy na výsadbu ríbezlí

Výťažok korýškov závisí nielen od dodržiavania pravidiel výsadby a starostlivosti. Množstvo a kvalita budúcej úrody vás veľmi poteší, ak pristupujete k procesu prípravy pôdy pre ríbezle s plnou zodpovednosťou. Je potrebné pripraviť pôdu na sadenie sadenice sadby vopred, približne 3-4 týždne pred začiatkom výsadby.

Rýbové kríky sú veľmi rád úrodnej, oplodnené pôdy. Preto musí byť lokalita očistená pred burinami a dobre oplodnené. Najskôr jeden mesiac pred vysadením v zemi sa na 1 m² použijú minerálne a organické hnojivá:

 • Superfosfát - nie viac ako 50 gramov;
 • Síran draselný - nie viac ako 25 gramov;
 • Humus alebo kompost - 5 kg.

Vyčistená a oplodnená oblasť musí byť vykopaná až do hĺbky 20-25 cm. Viac ako na bajonetu s lopatkami nie je potrebné uvoľňovať zem. Korene mladých sadeníc nie sú príliš dlhé.

Je lepšie rastliny ricínka v pripravenej oblasti po nejakom čase, keď je pôda mierne zhutnená a nasýtená vlhkosťou. Minimálna doba odpočinku by mala byť minimálne 3-4 týždne.

Je to dôležité! Pri výsadbe ríbezlí na jeseň sa dusíkaté hnojivá neodporúčajú. Je lepšie kŕmiť kríky na začiatku jari pre aktívny rast mladých výhonkov.

Kedy a ako pestovať ríbezle a ako sa vyhnúť chybám, autor videí vám povie:

Vysádzanie ríbezlí horizontálne vrstvenie

Táto metóda reprodukcie rybích kríkov, podobne ako predchádzajúca, je jednoduchá a prístupná pre každého záhradníka. Rozlišuje sa len v tom, že hlavné kríky, z ktorých je potrebné nakrájať ríbezle, musia byť aspoň 2 roky a nie staršie ako 5 rokov.

Na jar, akonáhle sa pôda rozpadne, ale kadeňové púčiky ešte neboli prepustené, mala by sa pôda pod krídla uvoľniť a oplodniť. Z kroviny urobte plytké výkopy. Smer drážok by mal byť polomer kruhu, ktorého stredom je rybín. V týchto zákopoch stohuje výhonky. Je dôležité vybrať iba 1-2 roky staré pobočky. Neskôr sa môžu rozpadnúť, pretože nemajú dostatok flexibility. Nahromadené výhonky tesne k spodnej časti drážok na niekoľkých miestach.

Teraz musíte starostlivo sledovať rybie kosti. Keď sa pupeny začnú napučiavať a kvitnúť, naplňte drážky zeminou. Na povrchu pôdy by mali zostať iba horné konce výhonkov - vrcholy.

Po určitom čase sa objavia prvé vertikálne klíčky zo zeme. Nové výhonky rastú veľmi rýchlo a keď rastú na výšku 12-15 cm, mali by byť zastrčené. Po 3 až 4 týždňoch sa musí opakovať.

V lete starostlivosti o mladé výhonky je hojné zavlažovanie a mulčovanie s rašelinou alebo kompost.

Zaujímavé! Bobule červeného, ​​čierneho a bieleho ríbezlí sa líšia v zložení vitamínov a minerálov. Každé vekové obdobie vyhovuje určitej farbe. Čierne bobule sú užitočné pre deti, červené pre dospelých a biely ríbezľ pre starších ľudí.

Na jeseň, keď prišla priaznivá doba na výsadbu ríbezlí, sú dospelé vrstvy oddelené od hlavného kríža. Vytvorte prehľadnú kontrolu sadeníc. Najsilnejšie, dobre vyvinuté rastliny s dobrým koreňovým systémom sa ihneď vysadí na trvalé miesto. Ale slabé vrstvy ríbezlí rastú na záhrade až do budúceho jesene.

záver

Mnohí záhradníci robia hrubú chybu: keď na jeseň zasadia na svojom pozemku čierne ryžové kríky, zabúdajú na ne, kým nie je čas na zber. A márne. Pre plnú a bohatú úrody nesmieme zabúdať na takú jednoduchú záhradnú prácu ako načasné zavlažovanie, pletie a správne kŕmenie. Iba vtedy, keď budete dodržiavať tieto jednoduché pravidlá, výnosy každého kefa vám môžu robiť šťastné: z jedného kefa môžete vyzdvihnúť vedro zrelých a voňavých bobúľ! A vzhľadom na skutočnosť, že ríbezle prinášajú ovocie na 15 rokov, môžete stráviť čas a úsilie, aby vaša rodina poskytla cenné vitamíny a minerály od samotnej Matky prírody!