Recepty

Recept surového adzhiki s křenom

Je možné vychutnať si chutnú a zdravú čerstvú zeleninu nielen počas ich zrenia, ale aj v zime. Pre tento účel existujú recepty na "surové" zimné prípravky. Napríklad pomocou rajčiakov, papriky alebo niektorých iných dostupných ingrediencií môžete urobiť lahodnú adjiku, ktorá nevyžaduje tepelné ošetrenie a je schopná dlhodobo udržiavať svoju čerstvosť. Toto je umožnené veľkým množstvom prírodných konzervačných látok v kompozícii. Takže pridaním chrenu do adjiky si môžete byť istí, že kvasenie nebude produkt poškodzovať počas skladovania. Surová adjika s chrenom sa dá pripraviť podľa niekoľkých rôznych receptov, ale bez ohľadu na možnosť varenia, ktorú si hosteska vyberie, si môže byť istí, že chuť omáčky bude úžasná.

Najlepšie recepty na varenie

Křen je vynikajúca prírodná konzervačná látka, ktorá zabraňuje reprodukcii rôznych baktérií pri zachovaní kvality pripraveného produktu. Spolu s chrenom ocot, cesnak, soľ, horký korenie má túto vlastnosť. Tieto produkty môžu byť pridané do akéhokoľvek receptu čerstvého adzhika. Budú chuť omáčky pikantné, koláče a zároveň umožňujú skladovať čerstvú zeleninu po celý rok.

Spoľahlivý recept

Nasledujúci recept nám umožňuje zhromaždiť všetky najužitočnejšie produkty spoločne a udržať ich dlho. Na jej realizáciu budete potrebovať papriky a zrelé paradajky, ako aj celý rad prírodných konzervačných látok. Pre jeden recept adzhika je preto potrebné použiť libru zrelých červených paradajok, 200 g mäsitých voňavých paprikov, najlepšie červenej. Z korení a korení budete potrebovať cesnak, horúci korenie a koreňový chren. Všetky tieto zložky by sa mali použiť v množstve 50 g. Cukor a ocot v adzhika pridajte 1 polievkovú lyžičku. l., soľ 1 lyž. Navrhovaný objem produktov vám umožňuje variť malé množstvo korenistých, čerstvých adžika, ale v prípade potreby sa množstvo všetkých produktov môže rovnomerne zvýšiť.

Príprava "surovej" omáčky na zimu netrvá veľa času. Doslova v 30 až 40 minútach dokonca aj neskúsený kuchár môže vykonávať tieto manipulácie:

 • Umyte zeleninu, olúpte cesnak a koreňový chren.
 • Odstrániť šupku z paradajok, ktorá poskytne veľmi jemnú omáčku.
 • Zuby papriky sa rozrežú na polovicu a čistite vnútornú komoru od zŕn a membrán. Odporúča sa to aj s horkou paprikou.
 • Horúca paprika, cesnak a chren sa musia 2-3 krát mleť mlynčekom na mäso, aby bola kakaa homogénna a jemná.
 • Za pikantnými a bodavými prísadami v mlynčeku na mäso sa nachádzali paradajky a paprika. Pre nich je dosť jednorazové brúsenie.
 • Všetky pripravené produkty miešajte, pridajte soľ, cukor a ocot.
 • Po zmiešaní počkajte, kým sa soľ a cukor nerozpustí, potom znova zmiešajte adiku a rozložte ju na sterilizované poháre.
 • Uchovávajte adjika v chladničke pod tesným vekom.

Adjika v takom zložení sa dá ľahko skladovať po celý rok. Pikantná, čerstvá omáčka je vynikajúca pre cestoviny, mäso, ryby, rôzne obilniny a šaláty. Horiace zložky budú vynikajúcim nástrojom prevencie infekčných ochorení v zimnej sezóne.

Recept bez octu

Pre niektorých ľudí je použitie octu nežiaduce alebo neprijateľné. Môžu doporučiť recept adzhika bez kyseliny octovej. Zachováva svoju sviežosť kvôli veľkému množstvu soli, cesnaku a chrenu. Takže pri príprave čerstvej adžiky sú potrebné 5 kg paradajok a bulharská paprika v množstve 1 kg. Okrem týchto ingrediencií budete potrebovať horúcu papriku 1-2 struky, 4-6 stredne veľký koreňový koreň, 5-6 cesnakových hláv a 100 g soli. Pomocou týchto výrobkov a dlažby minimálne úsilie, môžete pripraviť 5 litrov čerstvej adzhika na zimu.

Proces výroby surovej omáčky pozostáva z nasledujúcich krokov:

 • Všetka umývaná zelenina. Pokiaľ je to potrebné, odstráňte kožu z rajčiakov.
 • Bulharské papriky vystrihnuté a odstránené z vnútornej komory obilia.
 • Kôrovca ​​kôra, odstráňte šupky z cesnaku.
 • Horné papriky je možné použiť s vnútornými semenami. Oni poskytnú ešte viac horiacej chuti adjika. Na prípravu jemnej omáčky by sa mali odstrániť zrnká zvnútra papriky.
 • Všetko čerstvé zložky rozomlejte mlynčekom na mäso a premiešajte so soľou.
 • Naplňte adjiku pri izbovej teplote niekoľko hodín, potom omiešajte omáčku a nalejte ju do čistých, suchých pohárov. Kontajnery uzavrite tesným vekom a produkt uchovávajte v podmienkach s nízkou teplotou - v pivnici, v chladničke.
Je to dôležité! Veľké množstvo paradajok robí adjika dosť tekuté. Môžete získať hustú zmes, ak stlačíte šťavu z nakrájanej zeleniny.

Odporúča sa, aby hotová adjika bola vložená do malých nádob, aby sa rýchlo konzumovala novo otvorená časť omáčky. Dlhé skladovanie otvorenej nádoby môže viesť k kvaseniu čerstvých produktov.

Čerstvá adzhika s chrenom a bylinkami

Zelení nie sú menej prospešné pre ľudí ako čerstvá zelenina. Starostlivosť o domácnosti zvlášť zberaná na zimu zmrazením. Možnosť varenia adjika so zeleninou je však vhodnejšia, pretože petržlen a kôpľa budú vždy súčasťou obľúbenej omáčky, ktorá vyhovuje doslova všetkým jedlám na stole.

Môžete pripraviť surovú adjiku so zeleninou z nasledujúcej sady produktov: na 2 kg zrelých paradajok budete potrebovať 10 bulharských papriek, 5 horúcich chilli papričiek, 8 malých hláv cesnaku a 120 g koreňového chrenu. Z zelených v zložení adjika patrí 350 g petrželky a 150 g kôpru. Pridajte túto sadu výrobkov na soľ v množstve 40 g. Ak je to potrebné, na konci varenia môžete pridať trochu soli podľa chuti.

Recept na surovú adžiku s chrenom a zeleninou sa dá zrealizovať už za polhodinu. Tentoraz stačí, aby ste vykonali nasledujúce kroky:

 • Bulharské a horúce papriky vyčistiť z obilia, nakrájame na malé kúsky.
 • Paradajky nakrájame na polovicu, odstráňte poškodené škvrny na povrchu zeleniny, odrežte vytvrdené miesto pripevnenia stonky.
 • Prostredníctvom mlynčeka na mäso preskočte paradajky, papriky, lúpané korene chrenu a cesnakové hlavy.
 • Jemne nakrájajte zeleninu nožom a pridajte ju k zmesi zeleniny.
 • Po zmiešaní pridajte soľ k adjike a počkajte, kým sa úplne nerozpustí.
 • Pripravený adjika nalejte do fliaš alebo do nádob, tesne uzatvorte viečka nádoby.

Veľké množstvo čerstvej adžiky je najlepšie skladované v chladnom sklípku. Pri absencii takejto špeciálnej miestnosti sa musí surový produkt skladovať v chladničke, čo nemusí byť veľmi výhodné. Toto pravidlo platí nielen pre vyššie uvedené recepty, ale aj pre všetky ďalšie možnosti varenia adzhika bez varenia. Jeden z nich je uvedený vo videu:

Navrhované video umožní začínajúcemu kuchárovi detailne sa oboznámiť so všetkými fázami varenia surového adzhika s křenom.

záver

Príprava čerstvej adjiky je veľmi jednoduchá a určite, ak je to žiaduce, každá hosteska bude schopná zvládnuť túto úlohu. Zmes čerstvých produktov je ideálna ako obväz pre polievku alebo omáčku na rôzne jedlá. Zmes zeleniny nielenže poteší svoju letnú chuť, ale aj celý komplex nenahraditeľných, prirodzených vitamínov, ktoré sú pre človeka v chladnej sezóne nevyhnutné.