Recepty

Sterilizácia polotovarov v panve

V jesennej sezóne, keď zelenina dozrieva masívne v záhrade, chudé ženy v domácnosti sa snažia zachovať ich na zimu, ako je to možné, pripravujú rôzne šaláty, lecho a iné občerstvenie. Mnoho receptov na takéto polotovary vyžaduje dodatočnú sterilizáciu po naplnení pohárov hotovým výrobkom. Častejšie takéto opatrenie sa používa, ak predlisok neobsahuje veľké množstvo konzervačných látok - cukor, soľ, ocot, horúci korenie. Dodatočná sterilizácia umožňuje úplne odstrániť všetky mikroorganizmy, ktoré sa tak alebo onak môžu dostať do čistej nádoby a spôsobiť kvasenie. Sterilizujte plnené plechovky rôznymi spôsobmi. Podrobný opis každého z nich sa bude snažiť citovať neskôr v článku.

Sterilizácia vo vriacej vode

Tento spôsob sterilizácie plnených plechoviek je najbežnejší. Na jej implementáciu nepotrebujete používať "nepríjemné" kuchynské spotrebiče alebo špeciálne zariadenia. Stačí stačiť plynový alebo elektrický sporák a nájsť hrniec požadovanej veľkosti: jeho výška by mala byť väčšia ako výška nádoby.

Sterilizácia plechoviek s polotovarmi v panvici by sa mala vykonať nasledovne:

 • Na dne panvice položte drevený, kovový stojan alebo kus látky.
 • Vložte plnené plechovky do kontajnera a umiestnite viečka na vrch.
 • Tekutú vodu nalejte do panvice pod hrdlom nádobky na 1-2 cm (až do závesu). Voda by nemala byť studená alebo horúca, náhle zmeny teploty môžu spôsobiť prasknutie sklenených obalov.
 • Trvá toľko času na varenie vody na rovnomerné zahriatie celého objemu obsahu nádoby. Doba sterilizácie môže byť uvedená v receptúre. Ak neexistujú presné odporúčania, môžete použiť všeobecné zásady sterilizácie. Podla jednolitrovej nádoby by sa mala variť 10 minút, nádoby s objemom 1 a 3 litre sa varia 15 a 30 minút.
 • Po varení sterilizované nádoby so zimnými polotovary sú tesne uzavreté viečkami.

Pri sterilizácii plechoviek je potrebné zvážiť nielen čas varu, ale aj odporúčanú teplotu. Napríklad, vyprážané šaláty alebo hrášok sa odporúčajú sterilizovať pri teplotách nad 1000Takéto podmienky môžu byť vytvorené v prípade, že je voda v panvici solené. Takže 7% roztok chloridu sodného sa varí len na 101 ° C0C dostať 1100S potrebou pripraviť 48% fyziologický roztok.

Vďaka svojej jednoduchosti a vysokej účinnosti sa metóda sterilizácie plnených plechoviek vo vriacej vode stala najrozšírenejšou. Umožňuje rýchlo zničiť škodlivú mikroflóru vo vnútri kontajnerov a dlhodobo ukladať produkty.

Sterilizácia v peci

Získajte teplo pre zničenie škodlivých baktérií a húb môže byť v rúre. Spôsob spočíva v postupnom zahrievaní plechoviek. Rúru sterilizujte nasledovne:

 • Pokryte predprané a plnené plechovky s viečkami (nie tesne) a položte ich na drôtený stojan alebo plech na pečenie.
 • Rúru postupne zohrejte na požadovanú teplotu (od 100 do 1200C).
 • Zahrejte banky na 10, 20 alebo 30 minút v závislosti od objemu.
 • Opatrne vyberte poháre z rúry pomocou rúk na rúre.
 • Uchovávajte varený výrobok.
Je to dôležité! Ukladanie plechoviek do horúcej rúry je prísne zakázané.

Metóda je vynikajúca pre sterilizáciu v prípade, keď je potrebné dosiahnuť vysokú teplotu vyššiu ako 1000C. Pri jeho používaní je však potrebné pravidelne monitorovať zvýšenie teploty v rúre. Faktom je, že nadmerne vysoké rýchlosti vnútri rúry môžu poškodiť sklenené nádoby.

Sterilizujte plnené poháre v plynovej peci alebo elektrickom sporáku. Vykonanie tohto postupu je dokonale preukázané vo videu:

Pripomienky skúsenej hostesky a dobrého príkladu pomôžu každému nováčikovi kulinárskemu profesionálnemu prípravu výrobkov na konzervovanie správne.

Mikrovlnné použitie

Prítomnosť mikrovlnnej rúry v dome umožňuje sterilizovať nádoby iným spôsobom, ktorý môže byť opísaný niekoľkými bodmi:

 • Banky s polotovarmi na usporiadanie v mikrovlnnej rúre rovnomerne po celej svojej ploche.
 • Zapnite mikrovlnnú rúru pri maximálnom výkone, priveďte výrobok do varu.
 • Akonáhle sa polotovary v sklenených nádobách začnú vrieť, musí sa mierne znížiť výkon a banky sa zahrejú o ďalšie 2-3 minúty.
 • Horúce poháre jemne vyjdú z mikrovlnnej rúry a konzervujú.

Bohužiaľ, použitie mikrovlnnej rúry nevyrieši problém sterilizačných krytov pre zvarovanie zimných polotovarov, pretože kovové prvky vnútri mikrovlnnej rúry vedú k jej rozbitiu. Preto sa počas sterilizácie plechoviek musíte starať aj o čistenie obalov. V tomto prípade sa môžu sterilizovať oddelene v nádobe s vriacou vodou.

Je to dôležité! V mikrovlnnej rúre nie je možná sterilizácia trojlitrových nádob. Jednoducho sa nezapadajú do vnútornej komory kuchynských spotrebičov.

Sterilizácia alebo pasterizácia

Vďaka svojej neskúsenosti nerozumie veľa nováčikov v domácnosti rozdiel medzi pasterizáciou a sterilizáciou plechoviek. Niektoré recepty sa však odporúčajú iba pasterizovať kontajnery naplnené paličkami. Rozdiely medzi týmito dvoma postupmi musia byť jasne pochopené.

Pasterizácia zahŕňa ošetrenie nádoby a výrobkov v nej s teplotným ohrevom až na 99.0C. Vysoká teplota a nedostatok varu môžu zničiť škodlivé baktérie a čiastočne zachovávať vitamíny v zimných prípravkoch. Môžete pasterizovať poháre v hrnci na sporáku alebo v rúre. Súčasne je potrebné pasterizáciu zdvojnásobiť v porovnaní s bežnou sterilizáciou a teplota sa zníži na 86-99.0S.

Je to dôležité! Pasterizácia sa často používa v prípadoch, keď je bezpečnosť výrobku viac zabezpečená prírodnými konzervačnými látkami.

Pasterizované produkty je potrebné skladovať na chladnom a tmavom mieste. V teple môžu baktériové spóry, ktoré zostávajú po spracovaní, zintenzívniť svoju činnosť a poškodiť obrobok.

záver

Je možné sterilizovať zimné prípravky akýmkoľvek spôsobom a je ťažké vybrať z ich celkového počtu najlepšiu alebo najhoršiu možnosť. Každá metóda má svoje výhody a nevýhody. V tomto prípade bude výsledok tepelného spracovania pozitívny len vtedy, ak hosteska zohľadní všetky dôležité body, udržiava požadovanú teplotu a trvanie ohrevu, odporúča sa na vysoko kvalitnú sterilizáciu dostupného objemu výrobkov.