Záhradníctvo

Prerezávanie hrozna na jeseň pre začiatočníkov na obrázkoch

Noví pestovatelia často nevedia, ako správne odrezať hrozno, v ktorom ročnom období je lepšie. Najbežnejšia chyba začiatočníkov sa považuje za príliš opatrné prerezávanie a tiež pre začínajúceho záhradníka je ťažké určiť správny čas na očkovanie.

Hrozno je južná rastlina, prostredie strednej zóny je pre ňu nezvyčajné a príliš kruté, toľko závisí od orezania kríkov: ako rastlina prežije zimu, ako bude plodná budúca sezóna, či budú bobule chutné a veľké.

Tento článok je venovaný prerezaniu hrozna na jeseň pre začiatočníkov, v obrázkoch a schémy začiatočníci budú môcť vidieť, ako sa štepy viniča rôznych vekových skupín správne.

Čo je potrebné prerezávanie hrozna

Odštepenie hrozna alebo, ako sa to často nazýva, prerezávanie je skutočne nevyhnutné. Mnohí vinári robia obrovskú chybu, zanedbávajú túto fázu starostlivosti o rastliny, v dôsledku čoho trpia výnosy kríkov, bolesť viniča a zmrazenie a samotné plody sa stávajú bezchutenými a plytkými.

Úloha prerezávania hrozna je ťažké preceňovať, pretože rieši úlohy, ako sú:

 • zvýšenie mrazuvzdornosti viniča, čo je obzvlášť dôležité pre odrody, ktoré milujú teplo a neodkryjú;
 • zvýšenie výnosu kvôli prerezaniu starých výhonkov, rovnako ako tie viniče, ktoré zabraňujú tomu, aby rastlina správne rástla;
 • optimalizácia pomeru leteckej časti hrozna a jeho koreňov, nastavenie zahustenia výhonkov;
 • vyhnúť sa ubieraniu plodov, zhoršeniu chuti hrozna;
 • zjednodušenie zvetrania rastlín na zimné obdobie, pretože je veľmi jednoduché pokryť kratšie, správne tvarované viniče;
 • zrýchlenie procese priesaku mokra v zastrihnutých jesenných výhonkoch poskytuje skoršie zbery.

Je to dôležité! Prerezávanie bežných hrozna je oveľa ťažšie ako ročné rezanie viniča v súlade s vybranou schémou.

Kedy rezať hrozno

Názory na časovanie prerezávania viniča sú rozdelené, ale väčšina pestovateľov tvrdí, že je najlepšie prerezávať výhonky na jeseň. Faktom je, že jarné prerezávanie často vedie k "plaču" viniča, a preto nie všetky kvetiny kvitnú, zber sa znižuje, ozdobený únik môže vyschnúť. Toto všetko sa deje, pretože s nástupom teplých dní v hrozne sa šťava začína pohybovať, rastlina sa stáva slabá a náchylná na rany a infekcie.

Také faktory ako je podnebie v regióne, teplota vzduchu v deň a večer, rozmanitosť rastlín, potreba ďalšieho úkrytu viniča pomôže vybrať presný dátum jesenného prerezania hrozna.

Pri rozhodovaní o dátume jesenného prerezania hrozna by ste mali zvážiť tieto faktory:

 1. Čím dlhšie zostáva hrozno na výhonkoch, tým viac živín sa hromadia korene hrozna. Takže rastlina bude silnejšia a lepšie vydržia zimu.
 2. Denné teploty by nemali klesnúť pod -5 stupňov, pretože pri tejto teplote sa víno stáva krehkým, rastlina môže trpieť počas prerezávania alebo viazania výhonkov.
 3. Prvé nočné mrazy sa už musia vyskytnúť, aby sa zastavil mokrý tok v hrozna, inak by útek "plakal" a nevyhnutne zmrazil.
 4. Všetky listy z kefa by mali spadnúť a zhluky by mali byť odrezané.

Varovanie! Najlepšie je vykonať jesenné prerezávanie hrozna v dvoch fázach, rozdelenie štepu na predbežné a formujúce.

Prerezávanie viniča sa uskutočňuje v septembri, kedy bude odstránená celá úroda hrozna, druhá etapa je v polovici októbra, kedy je čas viazať vinice na ďalšie otepľovanie.

Ako nakrájame hrozno na jeseň

Hrozno na jeseň môže byť prerezané rôznymi spôsobmi, ale metóda prerezávania by sa mala vybrať v prvom roku života rastliny a pozorovať sa počas vegetačného obdobia.

Schéma orezávania závisí od rôznych faktorov, ako napríklad:

 • vek rastlín;
 • odroda hrozna;
 • potreba zimného prístrešku (odrôd odolných voči chladu alebo bez nich);
 • zahustenie vinohradov.

Ak chcete riadne znížiť hrozno na jeseň, musíte pochopiť vhodnú terminológiu:

 • stonka sa nazýva príloha, ktorá vystupuje zo zeme v pravom uhle;
 • bod rastu môže byť nazývaný kordón alebo rukáv. Kordón vyrastie z kufra a rukávy vychádzajú priamo zo zeme;
 • na rukávoch sú umiestnené ovocné viniča na vrchu a na kordóny sa nachádzajú počas streľby.

Základné schémy orezania hrozna

Na jeseň musí byť vínna réva vytvorená tak, aby na jar sa pestovali ovocné stonky, na ktorých sa plodina vytvára vo forme zhlukov. Programy prerezávania závisia od toho, či sa hrozno skryje v zime. V závislosti od toho sa rozlišuje odrezávanie vetrov a stoniek na vinici.

Variabilné hroznové vločky pre fanúšikov. Táto metóda vytvárania viniča má niekoľko výhod, vrátane rýchlej omladzovania kríkov bez zníženia výnosu a voľného pohybu výhonkov, čo im umožňuje ohýbať sa na zem a pokrývať zimu.

Fanúšikovia viniča sa musia vytvoriť v nasledujúcom poradí:

 1. Prerezávanie mladých hrozna začína v prvom roku rastliny. Na jeseň tohto roka je výstrih upravený tak, aby ostali 3 púčikov. Na jar by mali mať nové vetvy puky, ale mladá rastlina nemusí mať dostatok sily, v dôsledku čoho sa všetky púčky neprebudia. Ak všetky tri úniky vyčnievajú, stredný je zachytený.
 2. V druhej jeseň musíte položiť uzly výmeny. Ak to chcete urobiť, dve výhonky pritlačiť až 3-4 púčiky.
 3. Tretia jeseň je čas tvorby rukávov. Vinič by mal dosiahnuť viac ako meter v tejto dobe a asi 8 mm hrubý - to sú budúce pobočky vinice. Na jeseň, je potrebné skrátiť o polovicu, takže niekde pôjde o pol metra. Tieto vetvy sú viazané na drôt vo výške približne 30 cm od zeme.
 4. Vinič je ďalej tvarovaný takým spôsobom, že vnútorné objímky sú kratšie ako vonkajšie.
 5. Štvrtá jeseň je časom konečného formovania hrozna. Na jar sú odstránené všetky výhonky na rukávoch okrem dvoch alebo troch najvyšších. Mali by byť umiestnené vertikálne - to je kŕmenie plodín, sú viazané na mriežku alebo podporu.
 6. Na jeseň štvrtého roka musia byť výhonky vyrezané na rukávoch. Horné ovocné viniči sa zaseknú v oblasti 7-8 púčikov, na dolných listoch len 2-3 púčikov - to sú uzliny nahradenia. Mal by to byť ventilátor pozostávajúci zo štyroch rukávov a štyroch ovocných vín.
 7. Každé nasledujúce jeseň je potrebné prerezávať vinice, ktoré sú plodné v súčasnej sezóne. V budúcom roku budú nahradené novými výhonkami, ktoré vyrastajú z náhradných uzlov.
 8. Starý rukáv by mal byť odrezaný do dvoch alebo troch púčikov zo základne - čo prispieva k omladeniu hrozna. Takéto fenky sa nazývajú - regenerácia konope.

Tip! Odporúča sa položiť vinice na izoláciu hneď po jesennom prerezaní hrozna. Aby sa to dosiahlo, ventilátory sú zviazané a sklopené na zem alebo spadnuté, následne pokryté smrekovými smrekovcami, plastovým obalom alebo inými materiálmi.

Jesenné prerezávanie vinohradov štandardnou metódou sa používa pre tie odrody, ktoré nepotrebujú zimu, preto pestovatelia južných oblastí najčastejšie používajú túto metódu.

Varovanie! Hrozno, rozrezané podľa štandardnej schémy, pripomína korunu malého stromu.

Štandardné prerezávanie hrozna na jeseň pre začiatočníkov sa vykonáva v niekoľkých fázach:

 1. Prerezávanie sa začne zaoberať v prvom roku - skrátiť útek na 2-3 púčiky.
 2. Na jar budúceho roka by mal byť preskúmaný Bush a identifikovať dva najsilnejšie výhonky. Ten, ktorý je väčší, bude mostom, je zovretý v hornej časti tak, aby únik stal silnejším. Druhý proces sa považuje za rezervný shtamb. Na jeseň by mali byť oba výhonky vyrezané na požadovanú dĺžku.
 3. Na jeseň druhého roka sú všetky mladé výhonky hrozna, s výnimkou prvých dvoch a najsilnejších, prerezané. Tieto procesy sa prilepia na dve obličky - to sú ramená kordónu. Na úrovni rastu strieľajú silný drôt a spájajú bezšnúrové ramená.
 4. Nasledujúci jeseň sa obidve výhonky skrátia: jeden pre dva pupeny - uzol nahradenia, druhý prerezaný na šiestu kukátko - to je v budúcnosti ovocné víno.
 5. Na jeseň štvrtého roka je doba znášania ovocných ramien. Na ich vytvorenie je potrebné odstrániť všetky výhonky na pleciach kordónu, pričom najsilnejšie zostávajú vo vzdialenosti približne 20 cm od seba.
 6. V piatom roku robia jednoduché prerezávanie vinohradu - jednoducho skrátia všetky viniče o 2-3 púčiky.
 7. V šiestom roku je vytvorenie kmeňa dokončené. Preto sú výhonky, ktoré dozreli počas leta, vystrihnuté, na hornej strane kroviny ostáva len pár najsilnejších vín. Jeden z nich je ozdobený 2-3 pupienkami - náhradný uzol, druhý je skrátený na šiestu kukátko - ovocné víno.
 8. Každý nasledujúci rok prerezávanie starých hrozna spočíva v odrezaní otflodonosivshego úniku. Na plodoch substitúcie sa vytvárajú nové ovocné viniče.

Je to dôležité! Je to hrozno, ktoré pokrýva oblúky, vytvára s nimi tieň, ozdobuje parcely.

zistenie

V prvých 5-6 rokoch po výsadbe hrozno neprináša ovocie, počas tohto obdobia rastlina zvyšuje svoju hmotnosť, tvorí budúce ovocné viniče. Preto je podstatou prerezávania mladých hrozna tvorba kríkov, výber tých vín, ktoré neskôr získajú.

Po tejto fáze začne obdobie plodu, trvá v závislosti od odrody hrozna približne 20-25 rokov. Prerezávanie v tomto veku je zachovanie tvaru Bush, odstránenie starých a chorých výhonkov, tvorba mladých vínnych plodov.

Po najaktívnejšej fáze, keď rastlina zomrie, môže záhradník vykonať omladzujúce prerezávanie, aby sa predĺžilo plodenie jeho vinohradov.

Začiatočníci, pre ktorých je ťažké navigovať podľa diagramov a výkresov, môžu sledovať video o rôznych fázach vývoja hrozna ao pravidlách prerezávania v každom veku: