Kvety

Ako pestovať pivonky na jeseň

Pivoňky sú obdivované viac ako dvetisíc rokov. Ako okrasné kvety v Číne boli kultivované od čias vlády nebeskej ríše 200 rokov pred dynastiami Han a Qing. Na východe sa nazývajú symboly lásky a bohatstva, pripisujú magickú silu a sú považované za stelesnenie čistej energie Yang. Oceňujeme pivonky pre jasnú krásu a lahodnú vôňu.

Leto sa blíži ku koncu, je na čase premýšľať o výsadbe tohto nádherného kvetu vo vašej záhrade. Pre transplantáciu alebo delenie jeseň je tiež najlepší čas. Je to prekvapivo nenáročná rastlina, schopná, na rozdiel od ostatných, bez poškodenia kvitnutia, ktoré na desaťročia rastie na jednom mieste. Správne výsadba pivoniek na jeseň - kľúč k úspechu ich kultivácie.

Popis a rozmanitosť odrôd

Pivoňka - bylinná (laktacka, listnatá, atď.) Alebo listnatá (stromová) odrodová rastlina, jediný rod čeľade Peony, vrátane 36 druhov. Kvety, ktoré sa vysádzajú všade v našej krajine, boli získané pestovaním pivoniek Molochonetsvetkovy a ich hybridizáciou s voľne žijúcimi príbuznými.

Má silné odrezky, kužeľovité hrubé korene, šedo-šedé alebo zelené zvislé alebo trifoliantné listy. Vo výške, pion rastie s časom, v závislosti od odrody, až do jedného metra. Jeho veľké voňavé kvety s priemerom do 25 cm sú maľované vo všetkých odtieňoch červenej, ružovej, bielej, krémovej, zriedkavej žltej.

Pivoňa kvitne na jar alebo na začiatku leta, po ktorom sa na jeseň nastavia ovocné komplexné multi-listy, naplnené veľkými, lesklými semenami, ako sú čierne alebo hnedé korálky. Niektoré odrody samičiek majú sami dekoratívnu hodnotu.

Pre pohodlie boli rozdelené do siedmich skupín, klasifikovaných podľa tvaru pivonky a nazývané:

  • nemahrovymi;
  • semi-double;
  • froté;
  • japonský;
  • sasanka;
  • rozovidnymi;
  • koruna.

POZOR! K dnešnému dňu bolo zaregistrovaných približne 5 tisíc druhov pivóniek a ich počet ročne narastá.

Výsadba pivoniek

Je dôležité vedieť, ako pestovať pivoňky na jeseň, pretože záleží na tom, či bude ďalšia starostlivosť o rastlinu jednoduchá a ľahká. Ak si vyberiete vhodné miesto pre kvetinu, bude sa ďalej starať o to, aby sa znížila na nevyhnutné minimum.

Čas pristátia

Noví pestovatelia kvetov nevedia vždy, či na jar alebo na jeseň rastú pivonky. Nemôžu tu byť žiadne názory, jeseň nie je len najvhodnejší čas na to, ale jediný správny. Samozrejme, že to neplatí pre farby kontajnerov, sú vysadené kedykoľvek, pokiaľ nie sú príliš horúce.

Výsadenie pivoniek na jeseň sa zvyčajne vyskytuje v auguste a septembri. Najlepšie je čakať, kým sa teplo stratí a prší. V tejto dobe sa anténa už zastavila rastúcou zelenou hmotou a chladné počasie a mokrá pôda umožňujú pivoňke dobre zakoreniť. Dátumy pristátia sa môžu v jednotlivých regiónoch značne líšiť. Na juhu to zvyčajne nie je skôr ako v októbri a na severe je možné spustiť výkopové práce na konci leta, aby sa kvetina mohla usadiť pred nástupom mrazu.

Prečo nie sú na jar vysadené pivonky

Výsadenie pivoniek na jar by nemalo byť, pretože v súčasnosti aktívne rastie zelená hmota, koreňový systém tiež pozastavuje jeho vývoj. Ak chcete znížiť listy prispieť k zakorenenie nemôže v žiadnom prípade, kvetina pravdepodobne len zomrie. Na jar môže byť výsadba vykonaná iba vo výnimočných prípadoch, keď neexistuje žiadna iná cesta.

Najčastejšie sa to stane, ak sa kvetina prehrieva zle a môže zomrieť bez transplantácie. A medzi fanúšikmi pivoniek sú ľudia, ktorí sú veľmi nadšení, schopní vytrvalosti, hraničiaci s fanatizmom, aby hľadali taký istý druh. Časové obdobie pre nich nezáleží, ak sa na jarnej výstave nájde požadovaná výstava s otvoreným koreňovým systémom.

Čo môžem poradiť? Existujú spôsoby, ako zvýšiť mieru prežitia kvetov? Ak už existuje vynútená jarná výsadba, pokúste sa čo najskôr urobiť, použite koreňové lieky. Na liste musíte najprv rozstrihnúť kvetinu s epin dvakrát v intervale 10-14 dní a potom dvakrát s megafol alebo podobným prípravkom. To poskytne pion šancu prežiť taký stresujúci faktor ako jarné výsadby.

Je to dôležité! Extra koreňové spracovanie je potrebné vykonať v takom poradí: na prvom mieste, potom na megafol.

Výber miesta pristátia

Pivoňka - kvet trvalý, správne zasadený, rastúci na jednom mieste po celé desaťročia. Preto má mimoriadny význam jeho správna poloha na mieste.

Najlepšie zo všetkých kvetín bude cítiť, keď pristátie na slnečné, chránené pred vetrom pozemku. To neznamená, že v tieni zomrie alebo vo všeobecnosti nebude kvitnúť. Zasadené na miestach osvetlených asi 5 hodín denne, pivonky dávajú menej púčikov a budú malé. Farbenie bude tiež trpieť - farby stratí svoju šťavnatosť, môžu sa vyblednúť.

Pivoňky kladú na pôdu len málo nárokov, ale najlepšie sa vyvíjajú, keď sú vysadené v hlinenej pôde, ktorá je výživná a dobre odvodnená. To, čo tieto kvety úplne netolerujú, je znečistenie. Dobre známa pivónia vydržia teplo, mráz, dlhé sucho, ale nemusí prežiť ani krátkodobú stagnujúcu vodu v koreňoch. Kvety zasadené v údolí buď zomrú, alebo si vyžadujú naliehavú transplantáciu.

Príprava sedadla

Najlepšie je pripraviť pristávacie jamy pre pivonky vopred. Za jeden alebo dva týždne bude pôda v nich mať čas dobre klesnúť a budete schopní zaistiť správne nasadenie pionov. Ak chcete to urobiť, vykopať výklenok 60x60 cm, naplňte ho výživnou pôdou a hojne ho nalejte. Bude to trvať najmenej 2 vedrá vody na jednu dieru.

Pred vysadením musí byť rašelina pridaná do ílovitej pôdy, nevyhnutne do nížiny, pretože kôň má kyslú reakciu, ktorú nepodporuje pion bush. Pridajte humus a piesok.

POZOR! Nízka rašelina je ľahko rozlíšiteľná od rašeliniskej rašeliny: prvá je maľovaná čierna a vyzerá ako jemnozrnná zemina, druhá je červenkastá a vláknitá.

Na kyslých pôdach v zmesi živín na pestovanie pionov vytvoriť vápno, kriedu alebo dolomitovú múku v množstve šálky na vedre. To zvyčajne stačí. Černozemy si nevyžadujú zvláštne zlepšenie, ale len ak ich predchádzajúce kultúry nevyčerpali. Ak je to potrebné, môžu pridávať humus alebo kompost pred výsadbou pivoniek na jeseň.

Aby kvety mohli rásť na močiarnej pôde, potrebujeme drenáž. Vytvorte hlbokú dieru, na dne položte vrstvu štrku alebo červenú zlomený tehál najmenej 20 cm (lepšie), naplňte ju pieskom.

Pobúvanie pivonky

Jedno-dva-rok-staré kvety alebo delenki s 3-4 dobre vyvinuté púčikov a kúsok oddenka sú považované za najlepšie pre jesenné výsadby. Tu je najdôležitejšia hĺbka pristátia. Obličky by mali byť umiestnené približne 5 cm pod úrovňou terénu.

Ak ich pochováte počas výsadby, nebudete čakať na kvitnutie, bez ohľadu na to, ako sa oň staráte. Zvyšok pivónie bude zdravý a dá krásne lístie. Príliš plytké výsadby môžu poškodiť kvetinu alebo dokonca viesť k jej smrti a to platí nielen pre severné regióny. Počas mrazov môžu nízke teploty tlačiť odkvapu kvetu zo zeme a zamrznú.

Zasadzujte pivonku v strede výsadbového otvoru do požadovanej hĺbky, opatrne narovnať korene, posypeme pôdy, opatrne si trieť zem a hojne ju nalejeme.

POZOR! Dokonca aj po riadnom vysádzaní budúci rok pivoňka nebude kvitnúť.

Rozdelenie a transplantácia

Každá kvetina môže rásť na jednom mieste po celé desaťročia. Ak je zdravý a bohatne kvitne a miesto vám vyhovuje, nemali by ste sa báť o pion. Ale skôr alebo neskôr bude čas sedieť. Možno budete chcieť jednoducho presunúť kvetinu na iné miesto alebo zdieľať výsadbu s priateľmi alebo susedmi.

Najlepší spôsob reprodukcie pionov je vegetatívny. Je jednoduchá a spoľahlivá, umožňuje zachrániť všetky odrodové vlastnosti kvetu. Konečný termín pre opätovné vysadenie a rozmnožovanie pionov je rovnaký ako pre bežné vysadenie - jeseň.

Rozdelenie kvetov prispieva k omladeniu kríkov, odborníci odporúčajú, aby to urobili pri každom prechode z miesta na miesto. Jednoducho ju preneste na inú lokalitu, odporúčame len v prípade sanitárnej transplantácie, keď naliehavo potrebujete ušetriť mokré, zhnité alebo nesprávne zapustené rastliny.

Počas jesennej transplantácie vykopať kvet, dávajte pozor, aby ste nepoškodili krehké korene. Ak to chcete urobiť, kopajte okolo pivonky v kruhu, po odkročení o 20 cm, pretrepte ho vidličkou a potom ho vytiahnite zo zeme. Vystrihnite nadzemnú časť, opláchnite a ležte až 2 hodiny pod ochranným krytom, aby sa korene kvetu trochu vysadili a stali sa menej krehkými.

Jemne ich rozdeľte na kúsky, odrežte staré, hnilé a choré kusy odrodky s ostrým nožom. Nadmerne dlhé korene kvetu sú skrátené na 15 cm Ak budeme rastúce delenki s niekoľkými silnými očami a zdravým kúskom podzemky v správnej hĺbke, môžeme očakávať, že pivonka sa dobre zakorení a po dvoch rokoch bude kvitnúť.

Tip! Umiestnite rez na oddenky nutne posypať zbité aktívne uhlie.

Pravidlá pre vysadzovanie delenok a presádzanie na iné miesto dospelých kríkov bez ich rozloženia sa nelíšia od tých, ktoré sú opísané v predchádzajúcom odseku. Sú tak jednoduché, že môžu dokonca začiatočníkov pestovať.

Pre lepšiu prehľadnosť ponúkame zobrazenie videa:

Odchod po pristátí

Bezprostredne po výkopových prácach okrášľajte jamku s pivonkami s rašelinou. Ak z rôznych dôvodov, na rozdiel od odporúčaní, ste boli nútení pestovať kvety na jar, nezabudnite ošetriť listy niekoľkokrát s liekmi, ktoré pomáhajú zmierniť stres (epín, zirkón, megafol).

Tip! Je veľmi užitočné počas jarnej výsadby vodu pivonky s liekmi, ktoré stimulujú vývoj koreňového systému (koreň, heteroauxín).

Jesenné výsadby - menej stresu pre kvetinu. Stačí stačiť listy, zamulchirovat výsadbu kruhu a ak nie je žiadne zrážky vôbec na jeseň, jemne navlhčite pôdu niekoľkokrát.

Je to dôležité! Hoci pivonka je kvetina, ktorá je lepšie, aby sa naliala, než aby sa naliala, potom, čo ste si sadili keb, uistite sa, že pôda nevysuší až do úplného zakorenenia.

Pivoňka miesto v krajine Design

Pivoňka veľmi miluje všetkých dizajnérov krajiny. Po kvitnutí, jeho lístie zostáva dekoratívne, aj keď zasadený na tieň mieste, bude vyhodiť niekoľko púčikov. Ale predtým, ako dáte pivonky do zeme, obzvlášť vo veľkých krajinných skupinách, stále musíte premýšľať o zložení. Prenášanie z miesta na miesto každý rok nestojí za to, pretože akýkoľvek transplantát odloží kvitnutie po dobu jedného roka alebo dokonca dvoch.

Pivoňka vyzerá dobre v skupinových a jednotných výsadbách. To dobre funguje pri kvitnúcich a ihličnatých rastlinách. Existujú však prípady, kedy musíte pestovať pivonky z iných kvetov. Napríklad, ich okolie s ružami nebude zdobiť váš sprisahanie - budú jednoducho odvádzať pozornosť od seba navzájom.

Vyzdvihnúť pivonku ako susedov alebo skromné ​​malé kvety alebo s predĺženými stopkami, najlepšie v kontrastnej farbe.

záver

Pivonky sú vždy v móde, dokonca aj vtedy, keď tabloidy hovoria opakom. Z podstavca sa viac ako raz zaplnili iné kvety. Ale kto dnes spomína na svoje mená?

Pozrite si video: Trvalky, ktoré kvitnú aj v neskorej jeseni NOVÁ ZÁHRADA (August 2020).

Загрузка...