Záhradníctvo

Omladenie ryže na jeseň

Ak je pozemok so záhradou alebo zeleninovou záhradou, tam bude rásť ryža. Čierne, červené, biele a v poslednej dobe dokonca aj ružové bobule môžu byť zjedené priamo z pupku a zmrazené. A koľko konzerv, džemov, dušeného ovocia a ríbezle je konzumované priemerným človekom v jeho živote! A je veľmi dobré, že bobule je nielen chutné, ale aj užitočné. Aby ste mohli uviesť zoznam všetkých vitamínov, mikroelementov, pektínov a iných užitočných látok obsiahnutých v ríbezle, alebo choroby, počas ktorých môže uľahčiť, budete potrebovať samostatný článok.

Viete, že toto bobule vyrastá už od nášho času vo voľnej prírode, nikto mu nevenoval pozornosť kvôli jeho kyslému vkusu a malým plodom? Po prvýkrát ľudia hovorili o ríbezle ako liečivé rastliny. Keď sa dozvedeli, že jeho plody sú vhodné na výrobu vína, začal sa výber veľkoplodých odrôd so zlepšenou chuťou a veľkým plodom. Dnes je jedným z najobľúbenejších bobúľ ríbezle. Prerezávanie na jeseň bude témou nášho článku oživenie starého Bush, ktorého schéma bude podrobne diskutované.

Prečo si nakrájame ríbezle

Aby ste dosiahli dobrú úrodu, potrebujete starostlivo starať o každú rastlinu. Pre ryžové ryby, či už čierne alebo červené, je ročné prerezávanie zahrnuté do súboru činností, ktoré zabezpečujú jeho zdravie, bohatú plodnosť a dlhú životnosť.

Starostlivo vybrané kríky rastie a prinášajú ovocie na jednom mieste až na 30 rokov, ale ak necháme ich vývoj prejsť svojou dráhou, život sa zníži na 15, plodina bude chudobná, plody malé. Navyše, dokonca aj skutočnosť, že rastú na starom nevykostenom ríbezle, bude ťažké zozbierať kvôli zamotaným vetvám. Zahustený bobule je hniezdiskom pre choroby, je ťažké bojovať proti škodcom. Áno, a pozrite sa na nepríjemné kríky nepríjemné.

Kedy je lepšie znížiť ríbezle

A na jeseň, a na začiatku jari, môžete vyrezávať rybie koryty. Tesne pred začiatkom mrazu majú záhradníci viac času. Jesenné riedenie krídiel začína, keď teplota klesla, procesy rastu sa spomalili a ak listy neklesli, už boli žlté.

Na jar budete musieť mať čas na orezanie ríbezle pred začiatkom mokrej toky a prebudí sa čoskoro, často keď sa sneh ešte neroztopil. Ak nemáte čas, pobočky budú "plakať", nie toľko ako hrozno, ale to nepovedie k zvýšeniu výnosu a do rastliny nebude pridávať zdravie. Navyše na jar je veľa ďalších prác a je viac práce na prerezávaní, ktoré by mohlo byť úspešné na jeseň - iracionálne strácanie času a energie.

Typy ostrihania rybín

Presne povedané, všetky typy prerezávania sú zahrnuté v komplexnej starostlivosti o bobule kríky. Nemôžete povedať: "Dnes beriem hygienické opatrenia a zajtra - tvoriace." Červené a čierne ríbezle sú často omladené súčasne, s výnimkou chorôb, dávajú korunu požadovaný tvar. Je dobré vedieť, za akým účelom znižujete jednu alebo inú oblasť. Okrem toho je počas vegetačného obdobia často potrebné zasahovať do prirodzeného vývoja rybích kríkov.

Hygienické prerezávanie

Čierne ríbezle zvyčajne dáva veľa výhonkov, formuláre razlohy, silne rozvetvené keš, navyše často choré. Ak neodstránite slabé, zlomené, pretínajúce sa, napadnuté hubami alebo škodcami, potom čoskoro uvidíme nepríjemnú rastlinu so zamotanými výhonkami a chabú úrodu kyslých malých bobúľ.

Červený ríbezle sa nerozvinulo toľko a dalo menší nárast v nulovom poradí, ale potrebuje aj sanitárne prerezávanie. Včas, choré vetvičky neumožňujú lišanom a hubám infikovať celú rastlinu. Zhoršené vetvy sú ľahko postihnuté škodcami.

Tvorba kríkov

Ak chcete získať dobrý zber, kríky nemusia rásť tak, ako by mali. Je potrebné ich tvarovať tak, aby boli bobule dobre osvetlené, vetrané - ich chuť a veľkosť priamo závisia od toho. Vyberte konkrétny tvar a následne vyrezajte ríbezle.

Často sa odporúča dať keši tvar otvorenej misy. Takže to bude nielen dobre osvetlené, ale aj zber bude zjednodušený. Zvyčajne sa prirodzená rozširovaná forma čierneho ryžového kríka ľahko dáva presne tvar misky. Situácia je trochu odlišná od bielej, ružovej alebo červenej odrody. Nie vždy, ale často ich korunka má kompaktnú podobu, aby ste ju mohli odstrihnúť v podobe misky, musíte tvrdo pracovať. Stojí to za to? Choďte do prírody a tvarujte kefu kužeľom.

POZOR! Priemyselné odrody sú často stlačené, vysoké, zaberajú málo miesta, vyžadujú minimálnu starostlivosť.

Požadovaná forma čierneho alebo červeného rybízu sa dosahuje presne prerezávaním. Dokonca ju môžete vytvoriť na mreži, ale vyžaduje určitú zručnosť.

Jarné prerezávanie

Na jar môže byť nevyhnutné vyzdvihnúť prútik, dokonca aj vtedy, keď na jeseň reznete rybín. Opakované hygienické opatrenia sa vykonávajú: všetky poškodené počasie a zmrazené vetvy sú odstránené.

Letné štipľavosť

Niekedy z jedného dôvodu alebo z iného ríbezle dáva veľké množstvo mladých klídiel na starých vetvách. Najčastejšie sa to stane, ak ste v minulom roku predávali hnojivá. Aby sa zabezpečil prístup vzduchu a svetla k plodom, ako aj aby sa zabránilo vzniku chorôb, je potrebné opatrne odtrhnúť zelené vetvičky, ktoré zahustia krúžok, bez toho, aby čakali na jesenné prerezávanie.

Počas vegetačného obdobia budú musieť pravidelne odstraňovať rozbité alebo choré výhonky.

Striedanie proti starnutiu

V skutočnosti každé prerezávanie omladzuje ríbezle, pretože stimuluje tvorbu a vývoj mladých výhonkov, a to ako na báze kroviny, tak aj na starých vetvách. Tu hovoríme o formácii rastlín, plodných a bohatých na všetky výhonky. Kroviny staršie ako päť rokov je potrebné každoročne omladzovať a odstrániť všetky pobočky, ktoré opustili rastlinu. Vytvárajú výlučne živiny z rastliny, zahustia ju, poskytujú pôdu pre choroby a útočisko pre škodcov.

Ak sa správne staráte o ríbezle od výsadby, potom bude omladzujúce prerezávanie jednoduché. Ale pretože keby rástli sami, alebo ste si zakúpili pozemok s bežiacim bobuľom, budete musieť tvrdo pracovať.

Potrebujem topy skrátiť alebo skrátiť

Táto horiaca otázka sa zaoberá tak začiatočníkmi, ako aj skúsenými záhradníkmi. Uvažujme to samostatne pre čierne a červené ríbezle. Tu je potrebné poznať vlastnosti každého z nich.

Čierne ríbezle tvoria bobule hlavne na vrchu kešu. Jeho plody žijú 2-3 roky, potom zomierajú, buď sú mladé pobočky plodné, alebo jeden až dva roky rast starých. Nachádza sa nie vo vnútri kríkov, ale na jeho okraji. Navyše, čierne ríbezle pobočiek dobre. Zastrčením alebo odrezaním koncov mladých vetvičiek najprv stratíme časť plodiny a za druhé posilňujeme vynikajúce rozvetvenie kroviny. A potom sme hrdinsky odstrániť ďalšie výhonky s hygienickými alebo formatívne odrezky.

Červené ríbezle vetvy menej, má trochu zarastené, a plodina je rovnomerne rozložená cez Bush. Ale stojí za to od začiatku stimulovať tvorbu nových výhonkov, ak sú dosť staré? To je vhodné len vtedy, ak vetvy nedávajú bočný rast, kvôli ktorému plodina trpí, alebo kefka dosiahla takú výšku, čo sťažuje vyberanie bobúľ.

Prirodzene sa odstránia všetky vrcholy odstránené škodcami. Obzvlášť často sú deformované vošky, vajcia v mladom raste.

Omladzujúca technika prerezávania

Všetky rybie koryty, čierne - od piateho roka života, červené a biele - od šiesteho až ôsmeho, potrebujú omladenie. Spočíva v odstránení starých konštrukcií kostry. Práve v tomto veku výhonky strácajú produktivitu a výrazne znižujú výnos alebo vo všeobecnosti prestávajú prinášať ovocie.

Najlepší čas na omladenie prerezávania je jemný jesenný deň, keď sú listy ryže už prelety. Je potrebné ju dokončiť pred začiatkom mrazu.

Pripravte záhradné ihrisko a čisté zemné nástroje na orezávanie ríbezlí:

  • rezačky - normálne a so západkovým mechanizmom;
  • vetvy;
  • pílka na kov.

Ďalšia schéma činnosti bude závisieť od toho, ako sa v predchádzajúcich rokoch starali kríky.

Omladenie dobre upravených kríkov

Ak ste vykonali sanitárne prerezávanie včas, každoročne ponechali len 4-5 z najsilnejších nulových výhonkov, správne vytvorili ker, potom omladzovanie ryže nebude predstavovať absolútne žiadne ťažkosti. Dokonca aj neskúsený záhradník to môže ľahko urobiť.

Fotografia jasne ukazuje rozdiel medzi výčnelkami červeného ríbezlí rôzneho veku.

Potrebujete len zberač alebo pilu na odrezanie starých (päťročného čierneho ríbezle a šiesteho-ôsmeho roka červených) vetvy priamo na povrchu pôdy a snažte sa nechať konope. Hlavná vec, nezabudnite, omladzujúce kríky ryže, na ošetrenie povrchu rany výhonov so záhradným ihriskom.

Omladenie bežiacich kríkov

Bohužiaľ nie je vždy tak jednoduché, ako je opísané v predchádzajúcom odseku. Veľmi často zanedbávame sanitárne opatrenia a iba o tom premýšľame, keď sa omladzovanie stáda stáva neplánovaným opatrením, ale nevyhnutným opatrením. To jednoducho prestane prinášať ovocie alebo dáva skromný zber malých bobúľ.

Rybacia kefa pred a po prerezaní

Niekedy prinášame ríbezle do takého stavu, že za jeden rok je jednoducho nemožné ich priviesť do normálneho stavu. Je užitočné, že keď sa stretnú s problémom omladzujúceho prerezávania zanedbaného kefa, záhradníci sa v budúcnosti snažia vyhnúť tejto situácii.

Bez ohľadu na to, čo je dôvodom žalostného stavu ríbezle, je potrebné napraviť situáciu. Algoritmus omladenia bežiacich kríkov pracoval po celé desaťročia. Nižšie uvádzame diagram akcie.

  1. Posúďte celkový stav ryže. Ak je napriek zlému zberu silný, zdravý krík, nula výhonky sú silné, potom omladzujúce prerezávanie môže byť vykonané naraz. So všeobecnou depresiou rastliny, slabou výhonkou alebo jej úplnou absenciou môže trvať niekoľko rokov, kým sa ryža obnoví. Omladzujte len kríky v reprodukčnom veku. Až 30 rokov ryža žije výhradne s dobrou starostlivosťou. Neopatrný postoj znižuje toto obdobie na polovicu. Viete vek vašich rastlín lepšie a budete schopní zistiť sami seba, či stojí za to, aby ste si na jeseň zachránili kefku alebo na výsadbu nového ríbezle.
  2. Hodnotiť kvalitu a množstvo výtlačkov nultého rádu.
  3. Naplánujte 2-3 dobre rozvinuté, dobre umiestnené staré pobočky, ktoré chcete odísť. Zvyšok začína vyčistiť od tých, ktoré sú ľahšie dosiahnuteľné. Práve tu je obzvlášť vhodný oddeľovač s dlhými rukoväťami a silným čepeľom. Pri omladení bežiaceho ryžového krovu si nemyslíme na výšku konope. Orezanie na požadovanú úroveň môže byť neskôr. Nezabudnite na pahýly, pretože ak je ich výška väčšia ako 3 cm, môžu sa vytvoriť vrcholy - neproduktívne rýchlo rastúce výhonky, ktoré vyčerpávajú už oslabený ryžový kebus.
  4. Ak ste identifikovali aspoň niekoľko silných pobočiek s nulovou objednávkou, môžete vyrezať všetky kostry s výnimkou tých, ktoré sú určené. Ak chýbajú dobre vyvinuté výhonky, nechajte ďalšie 2-3 staré výhonky a nakrájajte ich na silnú bočnú vetvu umiestnenú v spodnej časti rybieho kríka. Ak narazíte na sklo, urobte si rez nižšie alebo vyberte inú vetvu.
  5. Odstráňte všetky choré, rozbité, rastúce vo vnútri alebo ležiace na zemi výhonky z ríbezlí. V podstate potrebujete sanitárne prerezávanie v globálnom meradle. Odstraňujte iba nie viac ako tretinu kríkov, pretože v priebehu jedného roka to nebude možné omladiť. Pokračujte na jeseň, ale prvé pozitívne výsledky uvidíte na jar.

Sledujte video, ktoré ukazuje jednoduchý spôsob zdobenia:

záver

Pri omladení ríbezlí nie je nič zložité, najmä ak by sa o ňu systematicky venovala starostlivosť. Veľa šťastia a dobrej úrody.

Pozrite si video: Lehký piškotový dort (Jún 2020).

Загрузка...