Výstavba

Stodola v záhrade s vlastnými rukami + fotka

Pre údržbu záhradného pozemku v krajine nevyhnutne potrebujete stodolu. V nástrojoch obchodného domu a iné veci, ktorých prítomnosť v dome je nevhodná. Postaviť stodolu, aby si svoje vlastné ruky nie je tak ťažké, aj keď to bude prvé skúsenosti stavebných prác. Hlavnou vecou je mať túžbu a pokúsime sa podrobne popísať všetky kroky výstavby.

Čo je jednoduchšie stavať stodolu

Najjednoduchší spôsob, ako inštalovať stodolu na záhrade plot na technológiu rámu. Takéto prefabrikované štruktúry sa ľahko montujú. Základom stodoly je rám. Zvyčajne sa zhromažďuje z lišty, ale urobí to kovové potrubie alebo profil.

Tip! Pri haly s kovovým rámom je lepšie použiť štvorcovú rúrku. Je jednoduchšie pripevniť obkladový materiál, zvárať a pohodlnejšie.

V prípade potreby si výrobca môže objednať hotový kovový rám pre hozbloku. Domy budú musieť len sami zhromažďovať štruktúru pomocou hardvéru. Stodolu môžete nainštalovať do 2-3 dní.

Pri stavbe rámu hozblok nemusíte vyplňovať spevnené základy. Takéto budovy sú veľmi ľahké. Jednoduchý stĺpcový základ je pre nich dostatočný. Ak sa stavba prístrešku pre dacha uskutoční na zložitom teréne, použijú sa železobetónové bloky alebo sa naleje betónová páska. Na takom základe môžete dokonca dať murované prístrešky alebo budovu blokov.

Skôr, veľa záhradníkov postavil rám hozbloki bez nadácie. Môžete to urobiť, ale pod podmienkou, že zem v záhrade je hustá a nie zaplavená. Podľa tejto technológie sú prefabrikované rámové regály uložené 80 cm do zeme, po ktorých sa nalejú s betónom. Avšak veľkosť haly bez nadácie je silne obmedzená. Môžete si vybudovať malý prístrešok na uloženie záhradného náradia alebo náradia a vedľa neho môžete umiestniť palivové drevo.

Ak je záhradný pozemok umiestnený na suchom a trvanlivom základe, z ktorého voda po dešti rýchlo opustí, môže byť kôlka umiestnená na brehu piesku a štrku. Je zväčšená o 50 cm v každom smere ako samotná budova. Na vrchu rampy nástavby dreva, a na jej rack pripevnený rám.

Nejde o najlepšiu možnosť nainštalovať hozblok bez základov do dacha. Aj pri dobrom ošetrení dreva ochrannými impregnáciami budova nebude trvať dlho.

Varianty výstavby vidieckych domov

Pri budovaní stodoly na použitie akéhokoľvek materiálu dostupného v domácnosti. Môžete jednoducho nainštalovať do záhrady pripravený bunker, ktorý bude hrať úlohu malej hozbloka. Poďme sa pozrieť na niekoľko možností pre krásne stodoly.

Hozblok z kontajnera

Najjednoduchší dizajn pre skladovanie záhradných zariadení a náradia je námorný alebo železničný kontajner. Ak je to mierne prebudené, potom v takom domácom bloku môžete zorganizovať sprchu, toaletu alebo aj letnú kuchyňu. Z kontajnerov dostanete krásne prístrešky, ak ich farbite vonku a vytiahnete škrabku dovnútra.

Ak sa vám podarilo dostať do krajiny a priniesť kontajner, potom ho nainštalovať, budete musieť položiť stĺpcovú základňu. Budeme stavať z červených tehál, škvárové bloky alebo nalejeme monolitické stĺpy z betónu.

Je to dôležité! Silikátové tehly pre nadáciu nebudú fungovať. Má tendenciu sa rozkladať vo vlhkosti.

Inštalácia takejto krásnej hozbloky však môže spôsobiť problémy majiteľovi, ak je dacha stále vo výstavbe a na nej nie je elektrická energia. Nádoba je pevná kovová krabica. Aby ste z neho urobili stodolu, musíte odstrániť otvory pre okná a dvere v mlynčeku. Potom je potrebné zvárať rám dverí elektrickým zváraním.

Drevený prístrešok

To bolo vždy myslel, že najjednoduchší spôsob, ako stavať stodolu v krajine s vlastnými rukami z dosiek. Ak sa pokúsite dobre spracovať drevo, získate krásnu záhradnú budovu. Jednoduchá stodola dostatok základov stĺpcov, ktoré môžu byť vyrobené z pevného betónu. Priestory na póly sa vykopávajú po obvode budúcej konštrukcie v krokoch 1 až 1,5 m. Bedňu možno vyrobiť zo starých pneumatík z auta, ako je znázornené na fotografii. V strede podpery musí byť betón vystužený z kotvovej výstuže. Spodný rám sa k nim pripojí.

Plán hozbloka z dosiek je jednoduchý. Po prvé, rám rámového spodného obloženia je zostavený z tyče s rozmermi 100 x 100 mm. Je položená na základni stĺpika. Na ochranu dreva pred vlhkosťou medzi rámom a betónovým podkladom položte vrstvy hydroizolačného materiálu.

Tip! Spodný rám rámu je zvyčajne vyrobený z modřínu. Toto drevo po dlhú dobu bude stáť na najchladnejších pôdach.

Z podobného panela na spodný rám pripevnite stojan. Sú posilnené hackami. Tým bude konštrukcia stabilnejšia. Z vyššie uvedených regálov zbierajte ešte jednu väzbu. Pre spoľahlivosť sú všetky pripojovacie uzly vystužené kovovými prekryvnými vrstvami.

Steny z dosky o hrúbke 40 mm sú pripevnené k podlahe v krokoch po 50 cm. Podlaha dachového bloku je vyrobená z OSB alebo dosky hrúbky 20 mm. Ak chcete vytvoriť krásnu stodolu, je lepšie použiť obkladovú dosku na obkladanie stien. Ona sa prikrývala, takže zrážky neprenikli do miestnosti cez trhliny.

Najčastejšie sa projekt steny z dosky vyvíja s šikmou strechou. Vpredu je zdvihnutý tak, že smerom k zadnej stene je vytvorený sklon. Naneste dosku s profilom 40x100 mm na stropné nosníky. Je pripevnená k hornej lište s kovovými rohmi a skrutkami.

Akýkoľvek lacný materiál, napríklad strešný materiál alebo bridlica, bude vhodný na strechu. Najkrajšie budovy sú samozrejme pokryté drahými strešnými materiálmi: Ondulin, šindle, atď.

Krásny hozblok OSB

Pre projekty hozblokov rámové technologické dosky OSB sú bohoslužby. Ak chcete nainštalovať takýto rekreačný dom, budete musieť prejsť rovnakými krokmi, ako pri vytváraní konštrukcie z dosky. Jediným rozdielom je inštalácia ďalších regálov rámu s krokom 600 mm na vystuženie stien a namiesto orezanej dosky sa obloženie musí urobiť s OSB.

Tehla hozbloki

Bez presných výkresov a výpočtov na vybudovanie murovanej stodoly nebude fungovať. Zvyčajne, záhradný hozbloki pre nástroj nie je vyrobený z ťažkého materiálu, ale ak sa takéto rozhodnutie urobí, potom budete musieť vyplniť základovú pásku. Steny sú položené do tehál, zatiaľ čo je dôležité dodržiavať spojenie švíkov medzi riadkami. Mauerlat je pripevnený k stenám z hornej časti dokončenej škatule. Je vyrobená z dreveného profilu 100x100 mm. To znamená, že sa ukáže ako analóg horného pásika, ako v technológii rámčeka. Prekrývajúce sa lúče sú pribalené k mauerlátu a strecha je postavená na vrchole.

Blok Shed

Konštrukcia stodoly blokov sa nijako líši od technológie výstavby tehlovej budovy. Pri murovaných stenách používajte pieskovcové, plynové a penové bloky, škvrnitý blok. Konštrukcia je taká silná, že je možné v niektorých prípadoch urobiť bez výkonovej dosky. Napríklad, ak inštalujete hradnú strechu na budovách bloku škvŕn, môžete jednoducho vložiť stropné nosníky do muriva.

Podrobné pokyny na stavbu hozbloka

Teraz sa pozrieme na to, ako sa stavba stodoly v krajine s vlastnými rukami na stĺpci a pásy základy. Pre známy predstavíme výkresy rôznych budov, ktoré možno použiť pri samostatnej príprave projektu.

Určite základovú štruktúru

Ľahká krajina hozbloki nastavená na základni stĺpika. Podpery sú nevyhnutne potrebné v rohoch budovy, ako aj tam, kde bude oddiel inštalovaný. Ich rozstup závisí od dĺžky kôlne, hrúbky oneskorenia a pruhu spodného obloženia.

Napríklad, pod malými priehradkami 2x2 m môžu byť v rohoch inštalované štyri podpery. V tomto prípade je potrebné použiť logy s hrúbkou 50 mm. S nárastom dĺžky budovy sa stupeň podpier znižuje na 1 až 1,5 m. Ak sa šírka kôstky ďalej zväčší na 3 m, musia byť tiež namontované medziluby tak, aby podlaha neohýbala alebo nepoužívala guľatinu s hrúbkou 70 mm. Tu nechajte majiteľa rozhodnúť, čo je pre neho výhodnejšie. Tyč na spodné upínanie by mala byť vždy odrezaná s úsekom najmenej 100 x 100 mm. Pod tenkým rámom bude samozrejme často musieť podporiť.

Pre stavbu stĺpovitého základu je potrebné vykopať otvory 70-80 cm hlboké, nalejte 20 cm piesku a štrk vankúš, nainštalujte debnenie a vyplňte betón. Jednoduchšie vytvoriť základ hotových betónových blokov. Jednoducho sa umiestnia do otvoru na polstrovanom polstrovaní, po ktorom sú medzery podopreté zeminou.

Ak sa rozhodne postaviť stodolu v krajine tehál alebo blokov, potom nalejte základňu pruh. Výkop pod základňou je vykopaný do hĺbky 60 cm. Šírka samotnej pásky by mala byť o niečo väčšia ako hrúbka stien. Napríklad, ak sú steny rozdelené do tehál, potom ich hrúbka bude približne 25 cm, potom sme mali šírku pásu minimálne 30 cm.

Výkop pod základňou je vykopaný širší ako hrúbka pásky, pretože berú do úvahy voľný priestor na inštaláciu debnenia. Spodok výkopu je pokrytý sutinami o hrúbke 15-20 cm a bočné steny sú pokryté strešným materiálom.

V zákopu armatúry s priemerom 12-14 mm vytvorte rám. Tyče sú zviazané spolu s drôtom. Hotová kovová konštrukcia by sa nemala dotýkať stien debnenia. Optimálne na udržanie medzery 5 cm.

Ocelové rámové formy sa nalejú do betónu M-200. Tehlové múry začínajú stavať nie skôr ako mesiac.

Príklady výkresov štátnych prístreškov

Na vývoj projektovej stodoly je potrebné postaviť kresbu. Na fotografii sme uviedli niekoľko príkladov. Schémy sú navrhnuté podľa najpopulárnejších veľkostí, ale môžu byť prispôsobené.

Prehľad výkresov začne s hozblokovom vybaveným šikmou strechou.

Nasledujúce výkresy znázorňujú štítovú strešnú kôlnu.

A v poslednej budove so šikmou strechou. Pre stodoly nie je veľmi dobrá možnosť zastrešenia, ale nachádza sa v chatkách.

Výstavba dreveného hangáru na technológii rámu

Takže je čas začať stavať samotnú stodolu. Rámcová technológia je najvhodnejšia pre takéto letné domy. Optimálne uprednostňujte veľkosť užitočného bloku 6x3 m. Na streche je ľahšie vytvoriť haly. Ak chcete získať svah, urobte prednú stenu 3 m vysokú a zadnú časť - 2,4 m.

Krok za krokom celý proces vyzerá takto:

  • Z dreveného úseku 100 x 100 mm alebo 150 x 150 mm namontujte rám spodného obloženia. Konštrukcia je pripevnená k stĺpikom pomocou kotvových skrutiek, pričom sú umiestnené kusy strešného materiálu na hydroizoláciu. Pripojenia rohového rámu sú vystužené montážnymi kovovými rohmi. Pripevnenie rámu s kotvami k základni je obzvlášť dôležité vo veterných oblastiach. V opačnom prípade sa z miesta môže odstrániť ľahká drevená konštrukcia.
  • Puzdra sú pripevnené k dokončenému rámu dosky 150x60 mm. Upevnenie sa vykonáva pomocou oceľových držiakov. Svorky musia byť nastavené tak, aby boli v rovnakej rovine s rámom. V opačnom prípade bude kvôli kvapkám ťažké vyčistiť podlahu. Musia byť vyrovnané lietadlom alebo položiť podšívku medzi lagmi a podlahovým krytom pre každú medzeru.
  • Konštrukcia hostiteľského bloku sa môže začať po položení podlahovej krytiny alebo bez nej. Komu je to vhodné. Ak je vybratá prvá technológia, na guľatiny sa položia dosky OSB s hrúbkou 18 mm. Môžete použiť dosku alebo vlhkosť odolnú preglejku.
  • Na dokončenú plošinu sú pripevnené stojany a horné popruhy. Stabilita rámu poskytuje dočasné rezy a podpery.
  • Horná lišta bude slúžiť ako základ pre prekrývajúce sa nosníky strešnej haly. Sú vyrobené z dosky s rozmermi 150 x 40 mm a položené v 600 mm krokoch. V rovnakej vzdialenosti by mali byť inštalované všetky stojany rámu. Budú slúžiť ako dodatočná podpora strechy. Dĺžka lúčov sa vypočíta tak, že na oboch stranách stodoly sa dosiahne presah asi 500 mm.
  • Horná lag pre krabicu na nechty. Pre túto dosku je vhodná hrúbka 20 mm. Rozteč latky závisí od materiálu strešnej krytiny, ako aj od konštrukcie strechy. Mäkšie je kryt a čím je menší sklon svahu, tým silnejší je potrebné nalepiť dosku. Pod mäkkou strechou vo všeobecnosti namontujte nepretržitú prepravku.
  • Jednotka dacha je obvykle zhotovená za studena, takže pod strešnou krytinou je umiestnená iba vodotesnosť. V prípade tepelne izolovanej varianty je tepelná izolácia chránená parnou a vodnou izoláciou a pod strešnou krytinou je inštalovaná vetracia medzera pomocou protiprúdovej mriežky.
  • Dokončite konštrukciu rámu. Rýchlejšie a ľahšie to urobiť doska OSB. Je vhodná doska s hrúbkou 20 mm alebo drevená podšívka. Dvere do krabice sú zavesené. Pri vchode môžete postaviť malý krok.
  • Ak by sa dosky OSB používali ako omietanie, takáto kôlňa nebude vyzerať veľmi pekne. Je žiaduce dodatočne pokrývať vrchol drevenou klapkou, potom farbu budovy, aby zodpovedali ostatným vidieckym domom.

Video zobrazuje konštrukčnú technológiu stodoly:

záver

Vo všeobecnosti môžete postaviť stodolu vlastnými rukami, ak si to prajete. Po výcviku na prízemí môžete prejsť na výstavbu zložitejších budov.