Záhradníctvo

Prerezávanie ríbezlí na jeseň

V jesennom období je potrebné, aby ríbezle eliminovali prebytočné výhonky. Ako nakrájať korintské ryby na jeseň závisí od typu a veku rastlín. Poskytnite potrebnú starostlivosť každoročne, bez ohľadu na štádium vývoja kríkov.

Ostatné kríky sú spracované podobným spôsobom. Prerezávanie ríbezlí, zimolez a egreše na jeseň sa vykonáva s ostrím.

Výhody prerezávania ryže

Jesenné prerezávanie je povinným krokom pri spracovaní krovín. Starostlivosť o korienky na jeseň má niekoľko výhod:

 • podporuje vznik nových silných výhonkov;
 • živiny sa posielajú do vaječníkov;
 • hustota výhonkov na ríbezle klesá;
 • na jar krík nečerpá energiu na rast listov na starých vetvách;
 • zníženie rizika šírenia škodcov a chorôb;
 • zvyšné výhonky získajú viac slnečného svetla;
 • vďaka jesennej starostlivosti dochádza k omladzovaniu výsadby;
 • doba trvania kroviny sa zvyšuje na 20 rokov;
 • zvyšuje výťažok púšte;
 • uľahčuje proces vyberania bobúľ.

Doba strihu

Najlepší čas na ozdobenie krov je jeseň. V lete je aktívny vývoj rastliny, keď sa objavia nové výhonky. Niektoré z nich prinášajú skvelú úrodu, zatiaľ čo iné vytvárajú tieň a berú životnú silu ker.

Správne spracovanie umožní rastline zimovať a na jar poslať živiny pre ďalší rast.

Nakrájajte čierne a červené ríbezle na chladné počasie, keď príde jeseň, keď padnú listy a zastaví tok miazgov.

Tip! Prerezávanie rýb sa uskutočňuje v novembri, keď sa závod pripravuje na zimu.

Jarná nie je najlepší čas kultivovať ker, pretože začína rastúca sezóna ryže. Jarné prerezávanie sa vyrába pred koncom februára.

Nie všetci záhradníci majú možnosť navštíviť lokalitu na konci zimy, preto je najlepšie neodkladať postup. Potom starostlivosť o jar bude zahŕňať iba opätovnú kontrolu kríkov a odstránenie zmrazených výhonkov.

Zásady prerezávania

Aby postup bol prínosom pre rastlinu, musíte dodržiavať zásady správneho vyrezania ríbezlí:

 • Hlavným účelom jesenného prerezávania je poskytnúť prístup k slnečnému žiareniu na klíčky. Ak je vek Bush viac ako 4 roky, potom je tvorený 6 veľkými výhonkami, ktoré rastú zo základne. Ak je vek rastliny neznámy, potom musíte venovať pozornosť farbe dreva. Tmavšia kôra je charakteristická pre staršie vetvy.
 • Prerezávacie puzdrá začínajú od základne. Zábery staršie ako 5 rokov sú prerezané, aj keď nemajú vonkajšie chyby. Dokonca aj silné výhonky po určitom čase znižujú výnos.
  img ">
 • Odstránené snímky, ktoré sa objavili v aktuálnom roku. Môžu byť ponechané v prípade, že ker je starý a jeho plodenie bude trvať ďalšie dva roky. Prerezávanie ríbezlí na jeseň je dobrá príležitosť získať odrezky. Pred zimou sa zakorenia a na jar sa začne tvoriť nový keš.
 • Potom musíte sledovať hlavné výhonky. Nezabudnite znížiť bočné nárasty vytvorené v súčasnom alebo minulom roku. Počas práce si musíte zapamätať, aby ste rozkvitli Bush. Ak je pochybnosti o umiestnení prírastku, najlepšie je prerezanie. Ak rastlina nedostane slnečné svetlo, negatívne to ovplyvní výnos.
 • Horná časť puzdra zostáva nezmenená. Vytvára púčiky a budúce bobule. Jesenné spracovanie rybízu sa vykonáva odstránením tenkých vrcholov, pretože sú najviac náchylné na zimné mrazy.
  img ">
 • Pred prerezaním je potrebné posúdiť stav výhonkov. Ak majú skrútené listy, potom to označuje chorobu antracnózu. Pri detekcii podobných znakov sa výhonky prerezávajú. Pri prítomnosti hustých pukov je pravdepodobnosť, že klíšťatina je vysoká. Strihané vetvy sú spálené, aby sa zabránilo šíreniu škodcov a chorôb.

Spracovanie čiernej ríbezle

Pri práci s kríkmi je potrebné dodržiavať základné princípy prerezávania. V závislosti od veku bush berte do úvahy určité nuansy. To pomôže zachovať úrodu a zabezpečiť normálny vývoj čierneho ríbezle. Proces prerezávania sa líši v prípade sadeníc, dvojročných a vyspelých rybích kríkov a egrešov, ktoré sa spracúvajú podľa podobných zásad.

Prerezávanie sadeníc

Starostlivosť o rybízu začína v počiatočných štádiách jeho vývoja. Ak nebudete venovať pozornosť tomuto postupu, ker sa bude rozširovať a časom stráca schopnosť produkovať vysoký výnos.

Vypracovanie kríkov sa uskutočňuje v pripravených otvoch, ktorých rozmery sú asi 50 cm Hĺbka jamy musí byť 40 cm Písne sa znižujú do jamiek pod uhlom 45 stupňov tak, aby koreňový obojok zostal v hĺbke 5 cm Potom narovnáme korene a zakryjeme ich zeminou. Po zalievaní sa sadenice začnú prerezávať.

Je to dôležité! Čierne ríbezle tvoria vaječníky na vetvách, ktorých vek je 3-4 roky. Takéto vetvy zomrú po druhej zber.

Sadenice prerezali hornú časť výhonkov a zanechali 2-3 pupeny. Rastlinný keš musí obsahovať maximálne 4 výhonky, čo vám umožní dosiahnuť dobrý rast počas vegetačného obdobia. Výška sadenice by mala byť 25 až 40 cm. V priebehu jedného roka bude zariadenie schopné vyrobiť až 6 nových výhonkov.

Orezanie je znázornené na schéme:

Prerezávanie rýb dva roky

V druhom roku vývoja krov sa uskutoční prvé prerezávanie v júli. Vetvy kríkov by mali byť skrátené dvoma púčikmi, čo je zvyčajne asi 10 cm Tento postup aktivuje životné sily kroviny, ktoré dajú rast ešte pred koncom roka.

Je to dôležité! Na jeseň budú z dvojročného kríža odstránené čerstvé výhonky, pričom zostanú iba tie najsilnejšie. V budúcnosti sa stanú základom rybízu.

Prerezávanie čiernych ríbezlí na jeseň sa vykonáva až do konca októbra. Ak má rastlina veľa bočných vetiev, musia sa odstrániť. Slabé vetvy, ktoré vytvárajú odtieň a bránia vývoju iných výhonkov, sa majú odstrániť. Nebudú mať čas na vytvorenie a budú príliš slabé, aby odolali zimným mrazom.

V dôsledku toho rastlina nedostáva dostatok živín. V každom prípade, pružina bude musieť odstrániť výhonky poškodené mrazom.

Schémy prerezávania sú nasledovné:

Prerezávanie dospelých kríkov

V ríbezle vo veku 3 rokov, tvoril veľa výhonkov. Dospelý Bush obsahuje od 15 do 20 pobočiek, ktoré rastú od zeme. Na jeseň nezabudnite prerezávať oslabené výhonky, ktoré nedostali potrebný vývoj.

Ročné výhonky sa prerezávajú v polovici júla a neostávajú viac ako 4 púčikov. Prerezávanie je tiež predmetom suchých a poškodených vetví. Ako pred rokom je potrebné eliminovať ročné výhonky a zostávajú najsľubnejšie.

Pri odstraňovaní ďalších konárov musíte venovať pozornosť starým výhonom. Od piateho roka je potrebné omladzovať čierne ríbezle. Staré odbočky sú odstránené v koreňovom adresári. Ak sú pobočky ležiace na zemi, sú tiež odrezané, takže peny nie sú. Ak lišajník rastie na kefu, musí byť odstránený.

Červené a biele spracovanie rybízu

Červené a biele kvety majú svoje vlastné charakteristiky, ktoré je potrebné brať do úvahy pri ošetrovaní kríkov. Pri spracovaní sadeníc používajte podobnú schému ako pre čierne ríbezle.

Na jeseň, 3 až 4 plytké výhonky sú ponechané na ker. Ak ker pomaly rastie, stačí skrátiť vetvy o 1/3 ich dĺžky.

Doba trvania plodenia jednej vetvy červeného ríbezlí je približne 8 rokov. Preto jeseň Bush musí obsahovať výhonky rôzneho veku. Celkový počet pobočiek by mal byť približne 15-20.

Starostlivosť o kríky s červenými a bielymi bobuľami je lacnejšia. Rastlina nerastie tak rýchlo ako čierne ríbezle. Preto, prerezávanie ríbezlí na jeseň je profylaktické. Ak eliminujete príliš veľa pobočiek, výnos z Bush dramaticky poklesne.

Je to dôležité! Červené a biele ríbezle sa v lete neprichádzajú, pretože ovocné puky sú umiestnené na hornej strane kríkov.

Kroviny s červenými a bielymi bobuľami nevyžadujú časté omladenie. Je potrebné odstrániť pobočky, ktorých vek dosahuje 7 rokov. Výsledkom toho sú tri bazálne výhonky.

záver

Prerezávanie ríbezlí sa vykonáva na jar alebo na jeseň. Spracovanie jari sa uskutoční čo najskôr, až kým sa nezačne proces splavenia. Najlepší čas na spracovanie kríkov je jeseň. Sady, mladé a dospelé rastliny sú predmetom rezania. Je obzvlášť dôležité vytvoriť krov pre ryžové, nie do dvoch rokov veku.

Odroda z egreše a ryže sa spracuje odstránením nadbytočných, suchých a starých výhonkov. Červený ríbezle rastie pomalšie, preto sa postarajte o to oveľa jednoduchšie. S riadnym spracovaním sa zvyšuje obdobie plodenia kríkov, čo má príležitosť na normálny vývoj.

Poradie práce prezentované vo videu: