Záhradníctvo

Ako liečiť cesnak na jeseň pred výsadbou

Na jeseň, keď je plodina v koši, majú záhradníci veľa práce na prípravu letnej chaty na nasledujúcu sezónu. Medzi nimi - vysádzanie cesnaku v zime. Dôležitá úloha sa obmedzuje na prípravu sadiva a pôdy. Správna príprava cesnaku na výsadbu na jeseň je zárukou bohatej úrody.


Príprava pôdy

Často sa stáva, že záhradníci sa pokúšajú na jar a na jeseň pestovať cesnak. Výsledok však zostáva znepokojujúci v oboch prípadoch: malé hlavy, ktoré nie sú skladované hnilobne a zhoršujú sa. Preto pre mnohých zostáva otázka, ako pripraviť cesnak na výsadbu.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa vysádzanie cesnaku uskutočnilo bez predchádzajúcej úpravy pôdy a bez ohľadu na predchádzajúce plodiny. Úroda cesnaku bude oveľa vyššia, ak sa vysadí po:

 • Zelná skorých odrôd a farieb;
 • zelené hnojenie;
 • uhorky;
 • Squashes, tekvica, squash;
 • Rané zemiaky;
 • Hrach, fazuľa, fazuľa.

Najmenej odporúčané vysadenie cesnaku po:

 • mrkva;
 • Zelení: cibuľa na perie, zeler, šalát, špenát, reďkovka;
 • kvaka;
 • Byliny: koriandro, petržlen, mäta, bazalka, koriander.

Plodiny: paradajky, korenie, cesnak, baklažán, repa, cibuľa, kapusta neskorých odrôd umožňujú výsadbu cesnaku po nich bez ovplyvnenia úrody.

Ľahko hlinitá, neutrálna v kyslosti, je najvhodnejšia pre cesnak. Ak je pôda v záhrade kyslá, potom sa odporúča, aby sa lôžko na cesnak deoxidovalo. Prispieť: dolomitová múka, hydratované vápno, krieda, vápenec, popol, stačí 1 šálka na 1 štvorcový meter. m zeminy.

Cesnaku sa nepáčia tieňové oblasti a zle odvodnená zemina.

Je to dôležité! Vyberte si pozemok pod cesnakom, ktorý na jar prvýkrát oslobodený od topiaceho sa snehu, ktorý nie je stagnant tavnej vody.

Pred výsadbou by mala byť pôda oplodnená kompostom alebo humusom a hnojivami: dvojitý superfosfát a síran draselný, 1 polievková lyžica. l. a 2 polievkové lyžice. l. na 1 m2.

Vykopávajú zem, tvoria lôžko, šírka nie je väčšia ako 1 m, výška je až 30 cm.

Ak nie je možné pozorovať striedanie plodín, dôkladnejšie pripravte pôdu na cesnak: dezinfikujte ju síranom meďnatým v množstve 5 litrov rozpusteného liečiva na 1 metr štvorcový. m zeminy. Pre roztok: v 1 vedre s horúcou vodou rozpustite 5 lyžice. l. látky.

Pri výsadbe cesnaku sa odporúča vyrobiť močovinu: 1 štvorcový. m pôdy polovice 1 polievková lyžica. l.

Tí, ktorí chcú získať čisté výrobky bez použitia chemických látok, môžete použiť zelené hnojivá - zelený hnoj. Vytvárajú silný koreňový systém, ktorý zlepšuje priepustnosť pre vodu a vzduch. Zelená hmota, ktorá veľmi rýchlo rastie a po zapustení do pôdy nasýti pôdu organickou hmotou.

Koncom augusta sa zasielajú semená hrachu, jačmeňa, horčice a fazule. Keď sa nadzemná časť stane asi 30 cm vysoká, je kosená a zakopaná v pôde. Pred nástupom chladného počasia bude mať zelená hmota čas na rozloženie. Cesnak sa môže vysádzať do pripravenej pôdy.

Varovanie! Od 15. septembra do druhej dňa 15. októbra je čas na pestovanie plodín.

Zamerajte sa na klimatické podmienky a predpoveď počasia pre váš región. Príliš časné vysádzanie môže viesť k klíčeniu a vzhľadu zelene, ktorá zmrzne s príchodom chladu, rastliny zomrú. Zasadené zuby nebudú mať čas na vytvorenie koreňového systému, čo tiež povedie k ich smrti, ak by boli vysadené príliš neskoro.

Zuby nemusia byť stlačené do pôdy, môže poškodiť dno. Je lepšie robiť otvory alebo zákopy, dať kompost na dne, humus. Dajte zuby a posypte pôdou. Medzi radmi pristátie pozorovať interval 20 cm, a medzi zubami 10-15. Hĺbka otvorov je 5-7 cm.

Potom by sa výsadba mala zakrývať mulčovaním. To bude ďalšou zárukou ochrany pred zamrznutím. Ako mulčovanie používajte padlé lístie, rezanú trávu, slamu. Na jar sa musí odstrániť vrstva mulča, aby sa pôda vysušila a zohrievala rýchlejšie.

Pozrite si užitočné video:

Príprava sadivového materiálu

Prípravné akcie začínajú vizuálnou kontrolou viditeľných škôd. Ak dávka cesnaku pripraveného na pestovanie má vysoké percento poškodených klinčekov, potom sa neodporúča, aby sa tento cesnak vysadil. Mal by sa úplne nahradiť.

Ak nie sú žiadne vonkajšie poškodenia, znaky hniloby, škvrny, potom urobte výber najväčších hláv. Sú rozdelené na klinček krátko pred pristátím. Na výsadbu si vyberte najväčšie zuby.

Tip! Ak v hlave boli iba 3-4 klinčeky, aj keď sú veľmi veľké, nemali by byť použité na výsadbu. Toto je istým znakom degenerácie kultúry.

Ak množiteľský materiál v hojnosti, potom vysadil najväčší z vybraných zubov. Ak nie je dostatok, kalibrovaný v troch skupinách: veľký, stredný a malý. A zasadené v skupinách. Takže získajte rovnomernejšie výhonky a zber.

Cesnakové kebabky by mali byť bez poškodenia kože a dna, ktoré by mali byť rovnomerne nanesené v svetlej šedej farbe. Nemali by byť mokré, čo môže spôsobiť zvýšenie hmotnosti zeminy, čo sa vôbec nevyžaduje z cesnaku na jeseň, malo by len zvýšiť korene.

Na to, aby cesnak rástol veľký, nezískava choroby, ktoré by počas skladovania spôsobili hnilobu, spracovali by sa cesnak pred výsadbou. Ako zaobchádzať so sadivým materiálom?

 • Slabý roztok manganistanu draselného. Jeho farba by mala byť takmer ružová. Cesnakové kebabky sa umiestnia do roztoku bezprostredne pred výsadbou 30-60 minút;
 • 1% roztok síranu meďnatého. Namáčanie trvá asi 10 hodín. Vo večerných hodinách sa môžete nasiaknuť a pristáť ráno;
 • Roztok soli: 5 litrov vody si 3 polievkové lyžice. l., rozpustite, namočte zuby 2-3 minúty, odstráňte a ponorte do roztoku síranu meďnatého na 1 minútu, okamžite stlačte;
 • Postupne v troch riešeniach: 1. roztok - nitroammofoska (1 lyžica l / 10 l), namáčacia denná doba, 2. roztok - silný fyziologický roztok (5 lyžíc / 5 l), čas - , 3. roztok - síran meďnatý (1 polievková lyžica / 10 l), čas - 1 minúta;
 • Roztok popela - 1. / 1 ​​liter vody. Popol je dobre premiešaný vo vode, je lepšie odobrať malú frakciu, dať čas na usadzovanie ťažkých častíc, horná časť sa používa na namáčanie po dobu 1 hodiny;
 • Môžete liečiť cesnak s liekmi "Maxim". Zvláštnosťou jeho pôsobenia je, že pôsobí ako antibiotikum, má však úplne prirodzený pôvod, jeho ochranný účinok sa udržiava počas celého vegetatívneho obdobia. Na spracovanie cesnaku na jeseň pred výsadbou stačí jedna ampulka nariedená v 1 litri vody. Zuby sa spracovávajú pol hodiny. Rovnaké riešenie je možné použiť aj na obliekanie, napríklad v cibuľových rastlinách, a po použití sa môže naliať na lôžko na cesnak;
 • Ďalším liekom na liečbu cesnaku je Fitolavin. Chráni pred bakteriálnymi infekciami, hnilobou koreňov, hubovými chorobami. Zvláštnosť lieku vo vysokej účinnosti a že zaobchádza s už postihnutými rastlinami. "Fitolavin" riediť podľa pokynov;
 • Fitpsporin-M sa používa na ochranu cesnaku na jeseň. Liek má prirodzený pôvod, je založený na spóroch pôdnych baktérií. Keď sa uvoľní do vody, začnú svoju životnú aktivitu, zničí iné baktérie a spóry húb, ktoré spôsobujú choroby. Rastliny zvyšujú imunitu, stávajú sa odolnejšie voči chorobám. Liečivo zvyšuje bezpečnosť cesnakových žiaroviek. Predčistenie trvá 1 hodinu. Ak chcete chovať "Fitosporin-M", prečítajte si pokyny. Je k dispozícii v tekutej forme vo forme prášku a pasty.

Nemali by ste sa vyhnúť prípravnej príprave semien, preto chráňte rastliny a zvyšujete trvanlivosť cesnaku.

záver

Aby kultúra prežila zimu, je potrebné správne pripraviť pôdu pre cesnak. Ale to nestačí. Je dôležité, aby sa rastliny nielen dobre rozvíjali, ale tiež poskytovali slušnú plodinu, ktorá bude trvať dlho bez poškodenia. Z tohto dôvodu by sa mala vykonať príprava osiva.