Recepty

Bulharský lecho na paradajkovej šťave na zimu

Lecho odkazuje na jednu z tých jedál, ktoré len málo ľudí dokáže odolávať, pokiaľ nie je osoba alergická na paradajky alebo sladké papriky. Koniec koncov, táto zelenina je základom receptov. Hoci pôvodne lecho prišiel k nám z maďarskej kuchyne, jeho zloženie a recepty na varenie mali čas zmeniť niekedy bez uznania. V zložitých klimatických podmienkach Ruska, kde zimy trvajú niekedy viac ako pol roka, sa lecho premenilo na ohňostroje z jesennej letnej zeleniny a bylín, korenené korením, úžasným v chuti a vkusu, podľa predstáv hostesky. Samozrejme, že je predovšetkým zozbierané vo veľkých množstvách na zimné uskladnenie, aby bolo možné vychutnať svoju krásu, chuť a vôňu po celý rok.

Ak máte svoj vlastný pozemok a rajčiaky rastú vo veľkom množstve, pravdepodobne budete vyrábať lecho z čerstvej zeleniny. Ale mnohí ľudia radšej varenie lecho pod zjednodušený recept, s použitím čerstvo pripravené alebo dokonca zakúpené šťavy z paradajok. Ale lecho s paradajkovou šťavou, napriek jednoduchosti jeho prípravy, zostáva jedným z najchutnejších odrôd tohto jedla, zozbieraného na zimu.

Najjednoduchší recept

Níže uvedený recept nie je len najjednoduchšie pripraviť a počet použitých zložiek. V lecho, varené podľa tohto receptu s paradajkovou šťavou, zachováva bulharská sladká paprika svoju príjemnú hustotu a elasticitu, ako aj väčšie množstvo vitamínov, čo je veľmi dôležité v náročnom zimnom období. Napriek tomu, že sterilizácia sa v procese prípravy nepoužíva, množstvo octu v marinade je dostatočné na to, aby sa za normálnych skladovacích podmienok dobre uchovával.

Potrebujete iba:

 • 3 kg vysoko kvalitnej bulharskej sladkej papriky;
 • 1 liter rajčiakovej šťavy;
 • 180 gramov cukru;
 • 60 g soli;
 • Polovice tabuľky 9% octu.

Je veľmi dôležité vziať čerstvé, šťavnaté, najlepšie čerstvo zozbierané papriky s mäsitými a hrubými stenami. Jeho farba môže byť ľubovoľná. Z červenej, oranžovej, žltej papriky získate nielen chutné a liečivé, ale aj veľmi pekné jedlo.

Paradajková šťava je celkom možné použiť k nákupu, ale môžete ju vytlačiť pomocou odšťavovača z vašich vlastných paradajok.

Tip! Na výrobu jedného litra paradajkovej šťavy sa zvyčajne používa približne 1,2 - 1,5 kg zrelých paradajok.

Podľa tohto receptu lecho s paradajkovou šťavou na zimu by mal byť asi tri litre hotových výrobkov.

Najprv musíte umyť a uvoľniť plody korenia zo semien, stonky a vnútorných priečok. Peppers môžu byť rezané ľubovoľným spôsobom, v závislosti od vašich preferencií. Niekto miluje nakrájanie na bary, niekto - slamky alebo krúžky.

Pri rezaní zlejte korenie vriacou vodou tak, aby všetky kusy zmizli pod vodou a nechajte na pare 3 až 4 minúty.

Zároveň môžete variť marinádou. Ak to chcete urobiť, ve veľkej hrnci s hustým dnom, zamiešajte paradajkový džús soľou a cukrom a všetko priveďte do varu. Pridajte ocot.

Zatiaľ sú pary z korenia hodené do šľahača a pretrepte prebytočnú vlhkosť. Jemne nalejte koreň z mlynčeka do panvice s marinádou, varíme a varíme 5 minút za miešania. Lecho s paradajkovou šťavou je pripravený. Zostáva len okamžite rozložiť do pripravených sterilizovaných pohárov a korku s viečkami. Nie je potrebné zabaliť plechovky tak, aby korenie nebolo príliš mäkké.

Je to dôležité! Sterilizácia plechoviek a vetiev sa musí vykonať veľmi opatrne. Tráviť aspoň 15 minút, pretože nie je dodatočná sterilizácia hotovej misky podľa receptúry.

Niektoré ženy v domácnosti, ktoré robia lecho bulharského korenia s paradajkovou šťavou podľa tohto receptu, pridávajú ku zložkám ďalšiu 1 hubu cesnaku a 100 ml rastlinného oleja.

Pokúste sa variť lecho pomocou obidvoch možností a vybrať si chuť, ktorú vy a vaša rodina dáte prednosť.

Viacfarebný rôznorodý lecho

Tento recept na lecho na zimu s paradajkovou šťavou je taktiež veľmi jednoduchý, ale oveľa bohatší v zložení zložiek, čo znamená, že jeho chuť bude výrazná a jedinečná.

Čo budete musieť nájsť:

 • Paradajková šťava - 2 litre;
 • Bulharská paprika v lúpanej a nakrájanej forme - 3 kg;
 • Cibuľa - 0,5 kg;
 • Mrkva - 0,5 kg;
 • Kopr a petržlen - 100 g;
 • Rastlinný olej - 200 ml;
 • Cumin - pinch;
 • Granulovaný cukor - 200 gramov;
 • Soľný kameň - 50 gramov;
 • Acetová esencia 70% - 10 ml.

Papriky musia byť dobre umyté, rozrezané na dve polovice a očistené od ovocia všetok vnútorný obsah: semená, chvosty, mäkké priečky. Cibuľu odlúpnite, umyte mrkvu a odlúpnite šupku rastlinnou škrabkou.

POZOR! Opláchnite mladú mrkvu dobre.

V druhej fáze varenia sa paprika rozreže na pásy, cibuľa sa rozreže na malé krúžky a mrkva sa tretí na hrubom strúhadle. Zelení sa čistia, zbavia rastlinných odpadkov a jemne skartujú.

Všetka varená a nakrájaná zelenina a zelenina sa prenesú do veľkého hrnca, nalieva ju z rajčiakov. Pridá sa soľ, kmín, rastlinný olej a cukor. V ohni sa položí hrniec s budúcim lecho a zmes sa zohreje, kým sa nevyskytnú varené bubliny. Po varení musí byť lecho varené ďalších desať minút. Potom sa do hrnca pridá ocot, zmes sa znovu varí a okamžite sa rozloží na sterilizované poháre. Po zatvorení nádoby otočte hore dnom pre samo-sterilizáciu.

Lecho bez octu

Mnoho ľudí netoleruje prítomnosť octu v polotovaroch. Samozrejme, že v takýchto prípadoch môže byť vhodné používať kyselinu citrónovú alebo inú náhradu octu, ale problém zvyčajne spočíva v neznášanlivosti akejkoľvek kyseliny v zimných prípravkoch. Cesta z tejto situácie sa dá nájsť, ak použijete recept na lecho varené na rajčiakovej šťave bez octu, ale so sterilizáciou na zimu. Nasledujúce podrobnosti popisujú vlastnosti výroby takéhoto obrobku.

Paradajková šťava pre toto uchovanie je lepšie pripraviť sa na to, aby ste boli úplne presvedčení o svojej kvalite. Existujú dva hlavné spôsoby jeho výroby:

 • Prvý - najjednoduchšie - pomocou odšťavovača. Najvzácnejšie, najsladšie, najlepšie mäsité paradajky sú vybrané a prechádzajú cez odšťavovač. Ak nemáte odšťavovač, môžete paradajky mleť cez mlynček na mäso.
 • Druhá metóda sa používa pri absencii kuchynských spotrebičov. Na tento účel sú paradajky nakrájané na malé kúsky, rozrezané predpripravené na vetvu a rozdelené do plochého smaltovaného obalu. Po pridaní trochu vody, položte na malý oheň a miešajte neustále, varte až do úplne mäkkého. Po trochu ochladení sa výsledná hmota tretí cez sito, čím sa oddelí koža a semená.

Z jedného a pol kilogramu rajčiakov dostane asi jeden liter paradajkovej šťavy.

Papriky sa umyjú a očistia od všetkého prebytku. Nakrájajte na kusy vhodnej veľkosti a tvaru. Na jeden liter šťavy z paradajok by mal byť pripravený jeden a pol kilogramov lúpanej a nakrájanej sladkej papriky.

Paradajková šťava sa umiestni do hrnca, privedie sa do bodu varu. Potom sa pridá 50 gramov soli a cukru a na vrchu sa naleje plátky bulharského korenia. Zmes sa jemne mieša, zohreje na varenie a varí sa ďalších 15 až 20 minút.

POZOR! Recepty neznamenajú pridanie žiadnych korení, ale môžete pridať svoje obľúbené korenie podľa vkusu.

Zatiaľ čo sa pripravuje lecho, banky by mali byť sterilizované a viečka by mali byť varené aspoň 15 minút. Pripravené lecho musí byť položené vo varených nádobách, aby rajčiaková šťava úplne pokryla papriky. Je možné sterilizovať lecho vo vriacej vode, ale je vhodnejšie použiť aerogrill na tento účel.

Vo vriacej vode sú pollitrové nádoby pokryté viečkami na vrchu a 30 minút sterilizované a literové - 40 minút.

V konvekčnej peci trvá doba sterilizácie pri teplote + 260 ° С maximálne 10 minút. Je tiež možné sterilizovať poháre s viečkami, ale od nich je potrebné vytiahnuť tesniace pásy po dobu sterilizácie, aby sa predišlo poškodeniu.

Ak ste sa rozhodli sterilizovať pri teplote + 150 ° C, potom jednolitrové plechovky vyžadujú 15 minút sterilizácie. Navyše pri tejto teplote nemožno gumu z obalov odstrániť.

Po sterilizácii sa dokončené lecho zavrie, otočí sa hore nohami a ochladí sa.

Tu sú len základné receptúry na výrobu lecho so šťavou z paradajok. Každá hostiteľka, ktorá ich bude brať ako základ, bude schopná diverzifikovať zloženie lecho podľa vlastného vkusu.