Záhradníctvo

Ovocné a vysoko výnosné odrody cukety

Medzi tekvica rodiny, najviac odolné voči chladu sú cuketu. Táto ranná zelenina je pripravená k jedlu 5-10 dní po opylení kvetu. Pestovanie rastlín na vašich stránkach je jednoduché. Avšak, okrem dobrej starostlivosti, je potrebné vybrať odrody, ktoré môžu poskytnúť najväčší výnos. Mnohí záhradníci sa zaujímajú o to, ako si vybrať najplodnejšie odrody cukety, aby priniesli chutné plody po dlhú dobu.

Stručne o plodnej kultúre

Aby sme pochopili, od ktorého kultivaru sa očakáva dobrý výnos, je potrebné sa oboznámiť s osobitosťou ovocnej kultúry. Pri výskyte prvého vaječníka na rastline sa výrazne spomalí rast samotného kríka a intenzita kvitnutia klesá. Táto funkcia kultúry vám umožňuje kontrolovať veľkosť puzdra. Ak neustále vytrhávate nezrelé plody, rastlinné živiny budú zamerané na tvorbu nových vaječníkov a samotný kríž zostane rovnaký. Okrem toho vám táto metóda umožňuje zvýšiť ovocné cukety až na 3 mesiace.

Pre ovocné rastliny existuje teplotný limit: minimálne +11oC a maximálne +30oC. Po jeho prekročení klesá produktivita cukety.

Je to dôležité! Zucchini miluje slnečné lúče. Nedostatok pokrytia hrozí, že stratí polovicu úrody. V niektorých prípadoch rastlina vo všeobecnosti môže odmietnuť priniesť ovocie.

Pre rastlinu je optimálne udržiavať miernu pôdnu vlhkosť. Nadbytočná voda alebo vysoká vlhkosť vedie k nižším výnosom. Najlepšou podmienkou pre cukety akéhokoľvek druhu je posteľ osvietená zo všetkých strán so slnkom s nekyslou a úrodnou pôdou. Rastlina miluje kŕmenie mikroelementmi.

Rozdelíme ovocné odrody do obdobia dozrievania

Squashes, rovnako ako iné podobné kultúry, sú rozdelené v čase dozrievania ovocia. To znamená, že existujú rané, stredné a neskoré kultúry. Pri výbere odrôd, ktoré dávajú veľkú plodinu, si musíte pamätať na tento časový rámec. To umožní v prípade potreby predĺžiť čas zberu.

Skoré odrody cukety

Skorá kultivácia sa vyznačuje objavením sa prvých vaječníkov 35 až 50 dní po klíčení semenného materiálu. Na vysadenie včasnej cukety na posteli môžu byť sadenice alebo semená, v závislosti na klimatických podmienkach regiónu.

Varovanie! Všetky skoré odrody cukety majú kruhovú konštrukciu antény.

zebra

Niekoľko tipov na výber cukrovej odrody pre vašu záhradu

Samotná krčma je nenáročná. Rastlina môže rásť v prístrešku i na otvorenom poli. Je dôležité vybrať správnu odrodu a dať jej správnu starostlivosť.

Pri výbere odrôd na otvorenom teréne je potrebné venovať pozornosť formovaniu kríkov. Je lepšie uprednostniť cukety so silnou štruktúrou antény. Táto rastlina sa menej bojí nachladnutia, škodcov a rôznych chorôb.

V prípade skleníkov a skleníkov sa lepšie hodia odrody ranného a stredného dozrievania. Neskoré odrody musia byť vysadené v otvorených posteliach. Je dôležité, aby vybraná odroda bola odolná voči hubám a hnilobe. To bude kľúčom k dobrému zberu za každého počasia.

Optimálne zvolená rôznorodosť cukety pre vaše stránky vám umožní každoročne zbierať dobré výnosy, pričom budete venovať minimálnu dobu starostlivosti o plodinu. A ak rastlina nie je hybrida, bude možné samostatne zberať semená z nej pre ďalšie plodiny.