Krajinný dizajn

Pripojovací obvod pre fotorelay pre pouličné osvetlenie

Pri nástupe tmy pozdĺž ciest svietia osvetlenie ulíc. Predtým zapli a vypli pracovníkov verejných služieb. Práca svetiel je teraz ovládaná elektronickým zariadením - foto relé. Automatizácia osvetlenia je obzvlášť vhodná v odľahlých oblastiach, kde sa môže servisný personál dlho dostať. Fotorelay je možné použiť na pouličné osvetlenie nielen pre verejné služby, ale aj pre majiteľov vlastných pozemkov. Teraz sa pokúsime zistiť, aké je toto zariadenie.

Čo je fotorelay a princíp jej pôsobenia

Tento prístroj má veľa názvov: foto senzor, foto senzor, fotografická bunka atď. Čokoľvek sa to nazýva, esencia zostáva rovnaká. Zariadenie fotobunky je veľmi jednoduché. Vo vnútri prístrojového puzdra je elektronická doska so súpravou rádiových komponentov. Obvod fúzovanej fotobunky tvorí elektronický kľúč, ktorý je založený na fotosenzitívnom prvku. Môže to byť fotorezistor, fotodióda atď. Prídavné prvky obvodu zabraňujú nesprávnemu spusteniu snímača, pomáhajú vykonať jemné úpravy a sú zodpovedné za ďalšie užitočné funkcie.

Fotorelay je možné zobraziť na fotorezistore. Táto časť má vlastnú odolnosť voči prechodu prúdu. Pri nástupe tmy sa znižuje odpor fotorezistora. Prúd prechádza voľne, čo vedie k prevádzke elektronického kľúča. To vedie k uzatvoreniu kontaktov zariadenia, ku ktorým sú pripojené osvetľovacie zariadenia. S nástupom úsvitu prebiehajú všetky kroky v opačnom poradí. Zvyšovanie odporu fotorezistoru zabraňuje prechodu prúdu. Elektronický kľúč otvorí kontakty a vonkajšie osvetlenie je vypnuté.

Je to dôležité! Jedno foto relé môže ovládať prevádzku viacerých zariadení.

A nemôžete robiť bez domáceho foto relé?

Negramotnú otázku o potrebe použitia fotografického relé môže požiadať osoba, ktorá sa nestará o pohodlie svojho domova a usporiadanie priľahlého územia. Prevádzka zariadenia je zameraná nielen na vytváranie krásnych svetelných akcentov. Fotorelay sa používa na jednoduché ovládanie osvetlenia, ako aj na úsporu energie.

Pozrime sa na niekoľko argumentov v prospech zariadenia:

 • Začnime s pohodlím. Osvetľovací systém je ovládaný spínačom. Zvyčajne sa nachádza pri dverách v blízkosti miestnosti. Vo vnútri - to je normálne. A vezmite, povedzme, váš dvor. Ak chcete zapnúť svetlo bude musieť prejsť tmou na prepínač. A ak sa stodola nachádza vo vzdialenom dvore? Začína dlhú cestu v tme s baterkou. Snímač fotografií vám umožní nastaviť podsvietenie často navštevovaných miest, čo majiteľa uloží do tmy.
 • Teraz o uložení. Majitelia veľkých súkromných pozemkov inštalujú veľa svietidiel, ktoré osvetľujú garáž, odpočinok, vstup do domu a na ďalšie miesta. Pre jednoduchosť riadenia celého systému môžete použiť jeden prepínač, ale aký bude spotreba energie. Svetlo bude horieť aj na nepotrebných miestach. A ráno po hektickom odpočinku je príliš skoro, aby ste sa dostali, aby ste zhasli svetlá. Zariadenie so snímačom fotografií urobí všetko za úsvitu. A ak stále používate snímač pohybu, vo všeobecnosti sa osvetlenie zapne iba tam, kde sú ľudia.
 • Fotorelay je primitívna, ale aspoň nejaká ochrana proti zlodejom. Svetlo zapnuté v noci v neprítomnosti majiteľov na chate vytvára imitáciu prítomnosti. Nie každý malý týčik bude riskovať vstup do dvora.

Ak sú uvedené argumenty nejednoznačné, môžete to urobiť bez relé fotografií. Ale je potrebné ušetriť na vlastnom komfortu, ak zariadenie nebude stáť toľko peňazí. Fotografické relé bez problémov môže byť ručne spojené.

Optimálna inštalácia fotorelay

Aby osvetlenie fungovalo správne, pre svetelnú závoru je potrebné vybrať správnu polohu:

 • s nástupom úsvitu pred začiatkom súmraku musí byť fotosnímač osvetlený slnečným žiarením alebo je na najjasnejšom mieste;
 • umelé svetlo by nemalo spadnúť na fotobunku;
 • zariadenie umiestnené v blízkosti cesty je umiestnené tak, aby snímač nebol osvetlený svetlometmi;
 • citlivosť zariadenia sa zníži po kontaminácii fotobunky, preto sú relé umiestnené na vhodnej výške pre údržbu.

Výber správneho miesta pre fotorelay je náročná úloha. Zvyčajne tento proces zahŕňa presun zariadenia okolo dvora, aby sa dosiahol pozitívny výsledok.

Tip! Fotorelay je inštalovaný na najpohodlnejšom mieste, dokonca aj ďaleko od svietidiel. Len od neho k osvetľovacím zariadeniam vytiahnite kábel.

Hlavné technické vlastnosti fotorelay

Na to, aby relé fotografií fungovalo správne v osvetľovacom systéme, musí byť správne zvolené s ohľadom na technické charakteristiky. Všetky zariadenia majú nasledujúce parametre:

 • Každá značka relé je navrhnutá tak, aby fungovala s napätím 12, 24 a 220 voltov. Pri domácom osvetlení platí posledná možnosť. Ak používate zariadenia s nízkym napätím v sieti, 220V bude musieť nainštalovať konvertory. Je to drahé a nefunguje dobre.
 • Zosilňovače - druhá dôležitá vlastnosť zariadenia. Na výpočet maximálneho spínacieho prúdu vypočítajte súčet výkonu všetkých svietidiel osvetľovacieho systému. Výsledok je rozdelený na sieťové napätie. Doma - to je 220V. Hodnota získaná po výpočte by mala byť menšia ako zosilňovače uvedené na fotografickom relé. V opačnom prípade zariadenie rýchlo zlyhá.
 • Prahová hodnota pre zapnutie a vypnutie osvetlenia závisí od citlivosti fotobunky. Najlepšie je použiť zariadenie s parametrami 2-100 Lk alebo 5-100 Lk.
 • Oneskorenie fotoelektrického snímača okamžite nevypne svetlo po krátkom svetle zo svetlometov prechádzajúceho vozidla. Optimálna latencia je od 5 do 7 sekúnd.
 • Napájacie zariadenie ovplyvňuje úspory energie. Zvyčajne sa spotrebuje až 5 W pri práci a 1 W pri čakaní.
 • Stupeň ochrany označuje, kde je povolené foto relé. Napríklad na ulici je optimálne používať zariadenie s indikátorom IP44.

Vo veľmi studených alebo horúcich oblastiach je dôležité venovať pozornosť povolenému rozsahu prevádzkovej teploty.

Odrody pokročilých fotorelay

Najjednoduchšia svetelná závora reaguje iba na dopadajúce svetlo. Nie je však vždy potrebné, aby žiarovky svietili celú noc. Výrobcovia vyvinuli pokročilé zariadenia, naplnené prídavnými snímačmi:

 • Veľmi pohodlné zariadenie s snímačom pohybu. Osvetlenie je zapnuté len vtedy, keď pohyblivý objekt, osoba alebo zviera vstúpi do oblasti pôsobenia snímača.
 • Snímač pohybu, doplnený časovačom, vám umožňuje nakonfigurovať zariadenie na spustenie v určitom čase. Svetlo sa rozsvieti napríklad vtedy, keď majiteľ príde z práce neskoro, a nebudú blikať uprostred noci z prevádzky mačiek alebo psov.
 • Programovateľné zariadenie je veľmi drahé. Umožňuje nastaviť aj dátum a čas, kedy chcete zapnúť osvetlenie.

Medzi všetkými modelmi sa považuje fotodoprogram s časovačom a snímačom pohybu za najpopulárnejší.

Rozdiel fotorelay v mieste inštalácie

Výrobcovia vyrábajú zariadenia na inštaláciu v interiéri a exteriéri. Posledný typ fotobunky je určený pre vonkajšiu inštaláciu. Elektronický obvod prístroja je chránený hermetickým uzáverom, ktorý je odolný voči agresívnym vplyvom prostredia.

Fotorelé pre vnútornú inštaláciu namontované na ulici v ochrannom kryte alebo elektrickom paneli vnútri budovy. Na ulici ide len prenosná svetelná závora.

Ak sa rozhodnete doma, aby ste ovládali osvetlenie vlastnými rukami, je lepšie uprednostňovať zariadenia typu vonkajšie.

Príklady pripojovacích diagramov

Najjednoduchšie schéma zapojenia pre fotorelén na osvetlenie ulíc je zobrazená na fotografii. Fázový vodič sa preruší, pretože je pripojený k vstupu a výstupu zariadenia. Ďalšia fáza z výstupu prechádza do žiarovky. Nuluje celý kábel z elektrickej zbernice. Je pripojený k vstupu fotobunky a záťaže.

Primitívne schémy nie sú vždy jednoduché a nebezpečné. Fotografické relé namontované na ulici je lepšie pripojiť k rozvodnej sieti pomocou spojovacieho boxu, ale malo by byť tiež zapečatené. Na obrázku je znázornený diagram o tom, ako je relé fotografií pripojené na pouličné osvetlenie prostredníctvom spojovacej skrinky.

Fotorelay môže ovládať prevádzku svetelných zdrojov akéhokoľvek výkonu. Mnohé z nich majú zabudované tlmivky. Aby bolo slabé zariadenie schopné zvládnuť veľké zaťaženie, do okruhu sa pridá stýkač. Výsledkom toho je, že výkon fotorelay by mal stačiť na ovládanie štartéra a už s pomocou presunu napätia napájania kontaktov na osvetľovacie zariadenia.

Pri použití snímača pohybu sa používa iná elektrická inštalácia. Po prvé, prúd zo siete je privádzaný do fotobunky a z nej je už napájaný snímačom pohybu a baterkou. Táto schéma zahŕňa osvetlenie pri presúvaní ľubovoľného objektu len v noci.

Ktorékoľvek navrhované schémy sú jednoduché a bez problémov je možné ich zostaviť ručne.

Ako sa vysporiadať s drôtmi

Každý model zariadenia má tri viacfarebné drôty. Neskúsená osoba sa však zmení aj v nich. Bezprostredne sa musíte pozrieť na sfarbenie izolácie. Červený, čierny alebo hnedý drôt je fázou. Modrá alebo zelená farba je nulová. Tretí drôt je uzemnený. Zvyčajne ide zelene so žltým pruhom.

Ak má zariadenie len výstup na pripojenie, pozrite sa na písmeno označenie: N - nula, L - fáza, PE - zem.

Tip! Elektrina nemá rád chyby. Ak si nie ste istí svojou silou, je lepšie obrátiť sa na elektrikára o pomoc.

Na video pripojení fotorelay:

Nastavenie citlivosti fotobunky

Nastavenie snímača sa vykoná až po pripojení ročného osvetlenia k sieti. Nastavenie nastavuje limit senzora, čiže jeho citlivosť na svetlo. Na tento účel je na zadnej strane zariadenia inštalovaná plastová skrutka. Ak chcete zistiť, akým spôsobom ju otočte, pozrite sa na symbol: "+" znamená zvýšenie citlivosti fotobunky a "-" znamená pokles.

Nastavenie začína otáčaním skrutky úplne doprava. Ak sa rozhodnete, že je v takom tme, že by sa svetlá mali rozsvietiť, pomaly nastavte regulátor doľava. Akonáhle svietia svetlá, nastavenie sa môže považovať za dokončené.

Ako vidíte, relé fotografií je veľmi jednoduché zariadenie. Inštalácia nie je ťažšia ako skrutkovanie žiarovky a pozitívny výsledok už bude viditeľný pri západe.