Záhradníctvo

Kedy pestovať cesnak na jeseň

Cesnak je pestovaná rastlina cibule. Začal rásť dávno a cesnak sa objavil v strednej časti Ázie. Táto kultúra je konzumovaná takmer vo všetkých krajinách a nielen hlavy, ale i stonky, listy a kvety. V Rusku je zvykom riadiť pokrmy iba pažítkou. Táto kultúra je úplne nenáročná, ale aby ste získali dobrú úrodu, musíte vedieť, ako pestovať a ako sa starať o rastlinu.


Z tohto článku sa môžete naučiť, ako pestovať cesnak na jeseň, kedy je lepšie to urobiť a aký druh hnojív na cesnak, aby sa na jeseň v zemi.

Kedy pestovať cesnak

Táto plodina sa dá pestovať ako jarná metóda a zimu. Zvyčajne sa na jar vyskytuje výsadba bulbobov, ale pred zimou sa plodina častejšie pestuje v zuboch.

Žiarovka - rastlinné semená dozrievajú v šípky a kvety. Ak budú na jar vysadené cibuľové cibule, potom záhradník bude môcť na jeseň zbierať jednorazové mladé hlavy. Takéto hlavy ešte nie sú plnohodnotné, budú musieť byť znovu vysadené, bude možné získať skutočnú úrodu iba v budúcej sezóne.

Je to dôležité! Odporúča sa obnoviť akýkoľvek druh cesnaku počas výsadby, teda každých 3-5 rokov, pestovať plodinu semenami. To bude udržať výnosy na vysokej úrovni, prispieva k zvýšeniu veľkosti hlavy

V zásade sa cesnak vysádza v zime, čím sa zabezpečuje stabilný a vysoký výnos. Táto kultúra je mrazuvzdorná, schopná vydržať aj tie najťažšie mrazy, ale výsadba cesnaku na jeseň by sa mala vykonať správne.

Aby sa cesnak riadne vysadil na jeseň, musíte najprv určiť dátum výsadby. Zasadenie zimnej rastliny by malo byť 2-3 týždne pred nástupom týchto mrazov. V strednej časti krajiny sa toto obdobie udialo na konci septembra, s priaznivými poveternostnými podmienkami, môžete odložiť pristátie až do polovice októbra.

Varovanie! Existujú prípady, kedy záhradník "zmeškal" vhodný dátum výsadby. Je povolené pestovať zuby začiatkom novembra, ale v takomto prípade bude potrebné prehĺbiť výsadbu do zeme, aby sa ochránilo pred mrazom.

Pred prvými mrazmi by mal cesnak získať asi desať centimetrov rootletov, ale vôbec by nemali byť žiadne zelené listy. Ak ste zuby rastliny príliš skoro, budú klíčiť - takéto výsadby nevyhnutne zmraziť.

Príliš neskoro zasadenie zimného cesnaku môže tiež viesť k jeho zmrazeniu, pretože v tomto prípade klinčeky nebudú mať čas na zakorenenie, rastlina bude oslabená.

Výsadba semien cesnaku (žiarovky), zvyčajne vyrobené v apríli. Na jar sa začína vysádzanie až potom, čo silné mrazy prekonajú a zem sa rozmrzne.

Kde zasadiť zimný cesnak na jeseň

Cesnak je nenáročná plodina, nie je potrebné ju často napojiť a oplodniť mnohokrát počas vegetačného obdobia, cibuľové rastliny sa zriedka ochorí, hmyz a iní škodcovia ich nepoškodia. A napriek tomu, aby sa zozbierala dobrá úroda, je potrebné pestovať rastliny správne.

Miesto na jesenné výsadby sa vyberá pri zohľadnení takýchto faktov o kultúre:

 1. Kultúra by mala byť vysadená na oddychovaných pôdach. Po zberu predchádzajúcej plodiny by mala trvať najmenej 1,5-2 mesiacov, preto si vyberte miesto, ktoré zostane voľné na konci júla.
 2. Zimný cesnak, ako jar, miluje voľné, ľahké pôdy s neutrálnou kyslosťou. Ak je pozemok na pozemku príliš hustý, počas mrazu vytláča zuby a pristátia zmrznú. V príliš ľahkých pôdach sa semená môžu prehĺbiť príliš hlboko - klinček padne do zeme pod tlakom snehu, po roztavení vody atď.
 3. Pre plodiny sa na výsadbu vyberá dobre osvetlené miesto na kopci alebo na plochom mieste. Nižšie oblasti sú často ponorené na jar, existuje väčšia pravdepodobnosť zmrazenia rastlín cibule a ich infekcie plesňovými infekciami. Ak vyzdvihnúť plne osvetlenú oblasť na výsadbu cesnaku nefunguje, zastavte sa na penumbra. V tomto prípade je lepšie zvýšiť vzdialenosť medzi pristátím.
 4. Je dôležité zvážiť, po ktorom môžete pestovať cesnak. Ak chcete pestovať slušnú plodinu, treba dodržiavať striedanie plodín - toto pravidlo platí pre cesnak. Odporúča sa pestovať zimnú odrodu na miestach, kde v predchádzajúcej sezóne vzrástli uhorky, papriky, baklažány, squash, tekvica, bobule. Nemá rád cesnak z okolia koreňovej zeleniny, pretože, rovnako ako samotná cibuľová kultúra, potrebujú draslík. Pôdy po zemiakoch, mrkve alebo repy sú napríklad príliš vyčerpané, nie sú vhodné na pestovanie cibuľových plodín. Tiež nechajte pestovať plodiny po cibuli alebo rovnakom cesnaku (v rovnakej oblasti môžete pestovať kultúru po 3-5 rokoch).
 5. Nie je možné pestovať cesnak v hnojovej pôde, kvôli tomu sa kultúra rozdrví, hlavy budú voľné a nevhodné na skladovanie. Cibuľové plodiny sa cítia najlepšie v pôde, ktorá bola oplodnená hnojom pre predchádzajúce rastliny. V rovnakej dobe, cesnak potrebuje niektoré hnojivá, a preto pri výsadbe klinčekov na jeseň, pôda je dodatočne kŕmené.

Tip! Ak záhradník nemá možnosť často meniť miesto výsadby cesnaku, je potrebné použiť sideraty. Napríklad, ihneď po zbere predchádzajúcej plodiny v júli, zasiať v lokalite Vika (siderat rodiny zeleniny), v septembri, kopať zem spolu s trávou a rastlinné zuby tam.

Ako pestovať cesnak na jeseň

Cesnak vysadený pod zimnými záľubami s odolnosťou voči chorobám, vytvrdzovaniu a vysokému výťažku.

Je dôležité dodržiavať technológiu pestovania cibuľovej kultúry:

 • musí byť pôda pripravená. Ihneď po zbere predchádzajúcej plodiny by sa pôda mala vykopať a prípadne oplodniť. Hnojivo by sa malo aplikovať najneskôr 1,5-2 týždne pred zamýšľaným výsadbou zubov. Ak je pôda vyčerpaná, môžete použiť kompost, humus alebo popol z dreva. Tieto obväzy sa aplikujú na pôdu, po ktorej vykopávajú zem na bajonet. Kultúra vyžaduje zložky, ako je draslík a fosfor, takže je vhodné diverzifikovať hnojivá pomocou superfosfátu a draselnej soli. Roztok síranu meďnatého pomôže dezinfikovať pôdu (čajová lyžička tejto látky sa zriedi v nádobe s vodou).
 • Príprava vyloženého materiálu. Hlavy cesnaku zberané v tejto sezóne musia byť preosievané, kontrolované a choré, poškodené alebo infikované. Rast by mal byť najväčší a absolútne zdravý zub! Je nevyhnutné, aby pred vysadením bolo nutné odstrániť dno matky, inak zabráni rastu koreňov. Zuby musia byť neporušené, koža ich nemôže odstrániť. Pred zasadením cesnaku na jeseň pred zimou by mal byť dezinfikovaný materiál. Môže to byť vykonané niekoľkými spôsobmi: po niekoľko minút ponorte do silného roztoku soli (3 lyžice obyčajnej soli sa rozpustí v 5 litroch vody), ponorte semiačky do roztoku síranu meďnatého (čajová lyžička na vodu) na minútu a namočte do silného roztoku manganistanu draselného (asi 12 hodín ). Výhodnejšou alternatívou týchto látok je alkalické riešenie popola. Pripravuje sa takto: 0,4 kg popola sa rozpustí v dvoch litroch vody, mieša sa a zapálí, zmes sa varí 30 minút. Zuby sa ponoria do roztoku len vtedy, keď je úplne ochladený.
Varovanie! Ak pôda v lokalite nie je dostatočne voľná, odporúča sa položiť rašelinu do zeme pred vysadením cesnaku a vykopať ho.

Schéma výsadby cesnaku

Pre začínajúcich záhradníkov je ťažké rozhodnúť o tom, ako hlboké rastliny cesnaku, koľko priestoru odísť medzi riadkami a medzi seba. Odpovede nájdete nižšie:

 • veľké zuby sa vysádzajú v brázkach, ktoré sú asi 20 cm hlboké, vzdialenosť medzi zubami je 12-15 cm.
 • Malé zuby sa prehĺbia o 10-15 cm, najmenej 8 cm by malo zostať medzi priľahlými zubami.
 • Cesnak je na ňom posypaný suchou pôdou, jeho vrstva by mala byť asi 2-3 cm.
 • Medzi radmi by mali zostať minimálne 25-30 cm. Je výhodnejšie pracovať s cesnakom, ktorý sa vysádza v intervaloch jedného metra.
 • Aby sa zabránilo hnilobe zubkov v zemi, odporúča sa nalievať do brázdy hrubý riečny piesok, vrstvu asi 1,5 cm.
 • Nie je potrebné tlačiť zuby na dno brázdy, čo môže spôsobiť kompaktné znečistenie pôdy a stane sa preň ťažké preraziť jej korene.
 • Ak je pozemok na pozemku príliš suchý, môžete ho napojiť. Ale to robia pred výsadbou cesnaku a nie po ňom.
 • Nad pristátím sa uistite, že sa mulčuje, aby sa zabránilo predčasnému klíčeniu zubov a chráňte ich pred mrazom. Ako mulčovanie môžete použiť piliny, rašelinu, humus, jesenné lístie, vetvičky a ďalšie. Vrstva mulčovania je asi dva centimetre.

Je to dôležité! Ak v regióne dominujú zimné zimy, zimný cesnak by mal byť pokrytý strešným papierom alebo fóliou. Pri páde snehu sa odstráni prístrešok.

Zimná starostlivosť o rastliny

Je veľmi jednoduché starať sa o cibuľové plodiny:

 • odstráňte prístrešok na jar a odstráňte mulč z postelí;
 • hnojiť výsadbu dusíkatými hnojivami, keď sa na lôžkach objaví prvé zelené;
 • zalievanie kultúry v aktívnej fáze by malo byť hojné, keď rastú hlavy, množstvo vody je výrazne znížené;
 • koncom júna by sa šípy mali odstrániť, kým nebudú dlhšie ako desať centimetrov;
 • keď spodné listy sú žlté, úroda sa zozbiera. Zvyčajne sa zimná odroda zozbiera na konci júla alebo začiatkom augusta.

Ošípajte cibuľu správne a získajte dobrú úrody nepotrebných korenín!

Podrobné informácie o tom, ako vysadiť cesnak na jeseň výučba videa:

Pozrite si video: POHODA ZAHRADA AUGUST 7 CAST PESTOVANIE CESNAKU (Smieť 2019).