Nástroje a vybavenie

Generátor dymu pre studené fajčenie to urobte sami

Mnohí výrobcovia vyrábajú údené produkty s použitím "tekutého" dymu a iných chemikálií, ktoré nefajčia na mäso, ale dávajú mu jedinečnú vôňu a chuť. Táto metóda má málo spoločného s tradičným fajčením. Na prípravu lahôdok s použitím kvalitných surovín a technológie, ktorá bola testovaná časom.

Výrobky pripravené fajčením za studena sa uchovávajú veľmi dlho a zachovávajú si svoju jedinečnú dymovú chuť. Môžete urobiť také lahôdky doma, jediná vec, ktorú potrebujete, je inštalácia pre dym. Takáto inštalácia nie je lacná, môžete ušetriť veľa zhromaždením dymu generátor s vlastnými rukami.

Priradenie zariadenia

Generátor dymu - zariadenie, v ktorom sú ryby a mäso dlhý čas namočené dymom. Najčastejšie je generátor dymu pri studenom fajčení prepravený do práce plynom. Do dymovej dutiny je pod vysokým tlakom privádzaný prúd paliva.

Zariadenia na fajčenie sa líšia veľkosťou udiarenského zariadenia, dĺžkou práce a množstvom dymu. Ak plánujete vyrábať lahôdky pre seba a vašu rodinu, stačí len malá inštalácia. Až päť kilogramov mäsa alebo rýb sa dá vložiť do generátora dymu naraz.

Varovanie! Inštalácia fotoaparátu vyžaduje špeciálny priestor. Je lepšie vybaviť stránky sami. Hlavná podmienka pre inštaláciu - prirodzený sklon pôdy.

DIY generátor dymu

Ak chcete vytvoriť dymový generátor pre chladenie fajčením s vlastnými rukami, môžete vidieť hotové výkresy.

Pomôžu počas práce. Obvod generátora dymu bude slúžiť ako pomocník po celú konštrukciu konštrukcie.

Všetci majú valcovité kovové puzdro. To dáva tuhé palivo tam, kde sa smolders. To je vďaka pomalému spaľovaniu čipov v tele produkuje hojný dym. Ako palivo pre generátor dymu sa používajú rôzne inklúzie dreva: jablko, hruška a iné druhy.

Pri pomalom spaľovaní čipu je potrebné zvláštnym spôsobom položiť. Na zapálenie surovín v spodnej časti tela je namontovaný otvor.

V peci generátora dymu sa vytvára dym. Proces môže prebiehať dvomi rôznymi spôsobmi:

 • Do tela dymu generátor pomaly vstupuje do prúdu vzduchu, vďaka ktorému paliva smolders. Ventil na konštrukčnom okne vám umožňuje nastaviť úroveň prívodu kyslíka.
 • Konštrukcia je vhodná pre dve kamery. Miesto na palivo sa inštaluje pod dymovú komoru a palivo sa umiestni na dno kovovej panvy. Vďaka tomuto usporiadaniu dym vstupuje do komory hornej komory.

V fajčiarskej komore je mäso umiestnené na rôznych úrovniach. Po naplnení dymom je nádrž a výrobky v nej nasýtené vôňou. Je dôležité dôkladne sledovať tento proces. Na uľahčenie fajčenia pomôžu plynové a elektrické pece.

Je to dôležité! Aby produkty spaľovania nekvalifikovali chuť lahôdok, na tele generátora dymu je inštalovaný špeciálny odtokový potrubie.

Metódy chladenia generátora

V procese studeného fajčenia, ako to naznačuje názov, je potrebný studený dym. Na začiatku sa však v procese horenia vytvára horúci dym, takže sa ochladzuje. Môžete rýchlo vybudovať generátor dymu do udiarenského zariadenia s vlastnými rukami. Na to je vopred pripravený výkres a návod.

Chladenie vodou

Ak chcete vytvoriť dymový generátor na vlastné fajčenie, ktorý pracuje na chladení vodou, potrebujete dve nádrže. Zároveň je jedna z nich umiestnená vo vnútri druhého. Vo vonkajšej nádobe sa voda pohybuje, znižuje spotrebu a znižuje stupeň toku.

Vnútorná nádrž na vodu ochladzuje dym. Pri dotyku jeho studených stien sa prúd ochladzuje. Pre vysoko kvalitný rovnomerný dym je potrebný pravidelný tlak vody.

Chladenie vzduchom

Samotný proces chladenia sa vykonáva výmenou tepla z generátora dymu. Výhodou takejto inštalácie je nízka cena a jednoduché zariadenie. Cievka generátora dymu môže mať ľubovoľnú dĺžku a priemer.

Tip! Najlepším materiálom pre chladiacu rúrku je kov s vysokou tepelnou vodivosťou.

Ak chcete uložiť funkciu inštalácie cievky okolo pece. Potrebujete dobrý obeh vzdušných hmôt, inak horúce telo nedovolí vychladnúť dym.

Zostava generátora dymu

Ak chcete navrhnúť generátor dymu na studené fajčenie s vlastnými rukami, budete potrebovať výkresy.

Pre stavbu bude potrebné vybrať materiály:

 • profilová oceľová rúra na dodávanie dymu s priemerom 2 - 5 cm;
 • štvorcové alebo okrúhle rúry;
 • zvlnenie alebo kovové puzdro pre výstupné potrubie;
 • redukčné adaptéry;
 • kompresory;
 • elektrické vedenie.

Montáž vyžaduje zváracie zariadenia a brúsky. Pri inštalácii dymového generátora je potrebné zvážiť nasledujúce nuansy:

 • Ak je dno konštrukcie odstránené, dvere po stranách puzdra nie sú;
 • Veko na hornej časti puzdra nie je vybavené vetracími a inými otvormi, na ňom sú namontované špeciálne zadržiavacie konštrukcie;
 • Na vrchu inštalácie nainštalujte dymový odvzdušňovací systém, ktorý je zváraný kolmo na stenu.
 • Odstrihnite závity príslušenstva generátora dymu.
 • Akonáhle je komín nainštalovaný, pripojte odpružený prvok.
 • Lineárny kompresor je pripojený k potrubiu.
 • Ventilátor je nahradený chladičom z počítača.

Tee musí byť namontované na kryte. Je dôležité, aby integrita stien nebola ohrozená.

Je to dôležité! Na zabezpečenie trvanlivosti jednotky sú oceľové nohy pripevnené k spodnej časti výrobku.

Návrh je možné kombinovať. Časť dielov v tomto prípade je zakúpená v obchode, časť - je vyrobená zo šrotu materiálov. Takáto inštalácia môže byť uložená v suteréne alebo v garáži. Kapacita priamo ovplyvňuje počet produktov, ktoré sa v nej môžu fajčiť.

Zariadenie funguje takto:

 • Prístroj je namontovaný na tepelne odolnom základe. Ide zvyčajne o betónovú dosku.
 • Návrh sa ohrieva veľmi rýchlo.
 • Približne 0,8 kg pilín je umiestnených v nádrži.
 • Konštrukčný kryt sa zatvára.
 • Spája potrubie kompresora a komín je pripojený k dymovej komore.
 • Palivo sa zapáli cez bočný otvor.
 • Zapnite ventilátor.

Pomocou teplomeru môžete určiť teplotu v generátore dymu. Pri konštrukcii tohto dizajnu sa používajú materiály, ktoré sú na dosah ruky. Na realizáciu udiarenského domu s vlastnými rukami môžu byť užitočné hrnce a podobné valcovité nádoby. Komín je vyrobený z ľubovoľnej trubky, ktorá bude po ruke. Takúto inštaláciu je možné prevádzkovať bez ventilátora. Trakcia bude slabšia.

Ak existuje veľa šrotu, rovnako ako skúsenosti s vytváraním takýchto štruktúr, nebude ťažké vybudovať generátor dymu pre studené fajčenie.

Vlastnosti zostavy generátora dymu

Aby bolo zariadenie stále zásobované vzduchom, je nainštalované čerpadlo. Ak to nie je, môže úlohu zvládnuť akvarijný kompresor. Na tento účel možno použiť aj domáce ventilátory. Stačí len pripojiť zdroj vzduchu plastovou fľašou. Teraz je možné tento prvok považovať za pripravený. Zariadenie generátora dymu je pomerne jednoduché, ale vyžaduje si zvláštnu pozornosť.

Hlavným rozdielom medzi zariadením na fajčenie je, že drevo takmer akéhokoľvek plemena je vhodné na palivo. Borovica a smrek budú musieť byť opustené, pretože obsahujú veľa dechtu a prerušujú vôňu misky. Aká veľká bude žetón, je irelevantná. Ak sa však ako palivo pre generátor dymu používa dostatočne malý pilín, konštrukcia by mala byť doplnená inštaláciou pružiny, cez ktorú prechádza dym cez vrstvu pilín.

Konečným výsledkom je veľmi dôležitá dymová teplota v generátore dymu. Z tohto indikátora závisí od vône a vzhľadu výrobkov. Mnoho modelov generátorov dymu umožňuje nastaviť teplotu na vlastnú päsť. Dĺžku potrubia môžete znížiť alebo zvýšiť. V hlavnej udiarni si môžete vybrať rôzne produkty. Inštalácia a pripojenie kompresora generátora dymu vlastnými rukami je pomerne zložitý proces, ktorý by mal byť zverený špecialistovi. Môžete zistiť, ako vytvoriť generátor dymu počas prípravy materiálov.

Často sa plynový valec používa na fajčenie generátora dymu. Tiež použiteľný kovový sud. Pre studené fajčenie je možné upraviť voľnobežnú chladničku. Je to spôsobené tým, že tieto štruktúry sú pomerne tesne uzavreté. Sú dokonale izolované a môžu udržiavať určitú teplotu vo vnútri.

Ako môžete vidieť, budovanie generátora dymu za studena s vašimi vlastnými rukami nie je tak ťažké, ako sa môže zdať. Bude to trvať len voľný čas a vaša vlastná predstavivosť. Takéto konštrukcie sa prakticky vykonávajú zo šrotu.

Ak chcete pochopiť proces vytvárania generátora dymu, je lepšie sledovať video, v ktorom už bol vytvorený de-generátor.