Záhradníctvo

Ako nakrájame maliny na jeseň

Raspberry je nezvyčajne chutné bobule s liečivými vlastnosťami. Obaja dospelí aj deti milujú sviatok. S jeho pomocou môžete posilniť imunitný systém, rýchlo vyliečiť zima, zbaviť sa tepla a dokonca aj aktualizovať krv. Chovatelia sa chovali v rôznych odrodách tejto rastliny.


Niektoré odrody prinášajú ovocie dvakrát ročne. Mnoho záhradníkov je veľmi rád remontant maliny odrôd, pretože nevyžadujú komplexnú starostlivosť. Ako nakrájame maliny na jeseň? Odpoveď na túto otázku je veľmi dôležitá, pretože o tom, ako znížiť maliny bude závisieť od zberu v nasledujúcej sezóne. Preto je tento článok venovaný téme témy prerezávania malín. Tiež na konci bude poskytnuté zodpovedajúce video tému.

Vlastnosti opravy malín odrôd

Hlavným rysom opravy malín je fruktizácia 2 krát za rok, a to na jar a na jeseň. Nižšie sú charakteristické vlastnosti tohto druhu bobúľ:

  • Na jar plodina dozrieva na vetvách druhého roka a na jeseň na stonkách prvého roka života.
  • Obdobie jesenného plodu začína v auguste a trvá až do neskorej jesene.
  • Bobule môžu byť dlhé na vetvách, nie hnijúce a nie spŕchané.
  • Ak sa rozhodnete vykonať úplný výsek výhonkov na zimu, koreňový systém nebude potrebné pokryť.
  • Odovzdáva niekoľko výmeníkov.
  • Nemali by sa striekať chemikáliami.

Takéto vlastnosti predlžujú obdobia plodu maliny. Oprava maliny sa objavila na území Sovietskeho zväzu v 70-tych rokoch. minulého storočia. Prvé odrody chované v ZSSR mali čas dať väčšinu bobúľ trvalému mrazu. Malina remontant môže dať až 10 kg veľkých bobule z bush.

Výrazné vlastnosti orezania

Chcem len povedať, že prerezávanie malinových prerezávaní na zimu sa líši od prerezávania obyčajných odrôd bobúľ. Všetky remontantné odrody majú tri fázy vývoja - rast, rozvetvenie a ovocie, ktoré sa odohrávajú za jeden rok. Vzhľadom na to sú bobule tohto druhu rezané zvláštnym spôsobom. Po dokončení jesenného plodu by mala byť nadzemná časť opravy maliny úplne odrezaná.

Na jar budú rásť nové stonky, ktoré budú musieť byť zriedené, aby silné mohli získať silu a rast. Z toho môžeme konštatovať, že remontantné odrody nemajú dvojročný cyklus, ako v bežných rastlinných druhoch, ale ročný. To má svoje výhody. Kvôli každoročnému úplnému prerezaniu malín sa choroby, ktoré sú nebezpečné pre rastliny, nezhromažďujú a nemajú čas sa množiť vo veľkom počte škodcov. Okrem toho, vďaka úplnému prerezaniu nadzemných častí závodu, sa nebojí mráz, ktorý vám nedáva veľa problémov pri starostlivosti o opravu maliny na jeseň.

Od leta v ruských krajinách nie je veľmi dlhá, v niektorých regiónoch majú záhradníci čas zbierať len prvé ovocie, po ktorom prichádza stála studená. A na vetvách zostáva veľa vaječníkov a kvetov. Za týchto podmienok sa prerezávanie malinových prerezávaní na jeseň vykonáva trochu inak.

Niektorí záhradníci robia všetku prácu rovnako ako pri pestovaní bežných odrôd. Stonka, ktorá začala prinášať ovocie, počas zimnej zimy nezmizne. V tomto prípade malina ihneď po zimovaní začne vetviť a bude dať bobule na začiatku leta. Počas plodného obdobia budú rásť nové stonky, z ktorých na jeseň budete môcť zbierať oveľa viac chutných bobúľ.

Oprava maliny dáva dve zbery, ktoré celkom zodpovedajú zberu z jednej zberu obyčajných odrôd bobúľ. Je veľmi dôležité odstrániť stonky pred dvoma rokmi po prvej plodnosti, niekde uprostred leta. Normalizujte aj novo rastúce stonky.

Technika rezania

Ak ste noví pestovatelia malín, potom vám bude užitočné zoznámiť sa s technikou rezania malín. Musím úplne odstrihnúť maliny? Všetko závisí od toho, aký je chladný región, v ktorom žijete. Ak mal maliny na jeseň nemá čas na dozrievanie, potom nie je potrebné vykonávať jeho úplné rezanie. A ak máte čas na zber na jeseň, potom všetky stonky je potrebné znížiť.

Teraz vzniká ďalšia otázka: ako správne odstrániť malinový koreň? Ak budete musieť vykonať úplné prerezávanie kríkov, potom to neznamená, že opustenie stoniek vo všeobecnosti nie je potrebné. Zo zeme vo výške by mali zostať 10-15 cm vetvy. Vzhľadom k tomu, že koreňový systém remontantu maliny nie je veľmi hlboký, ľavé stonky budú schopné poskytnúť korene primeranú výživu až do chladného počasia, vďaka ktorému bude rastlina schopná prežiť zimu.

Spočiatku všetko úsilie smeruje k rozvoju koreňového systému a kríkov. Aktívne strihanie výhonkov sa musí uskutočniť v druhom roku. Silnejšie korene na jar budú mať dostatok stoniek na dvojité plodiny malín.

Varovanie! Odroda žltá obrie je remontant, ale väčšina plodín na starých vetiev. Vzhľadom na to, jeho stonky nie sú rezané na zimu, ale zviazané. Berry ovocie veľmi skoro, nie je náchylný k chorobe.

Odrezať výhonky a stonky sa musia zbaviť čo najskôr. Odstráňte ich z lôžok a spálijte, pretože môžu vyliečiť škodcov a patogénne baktérie.

Boj rozširovať

Ak po vykorení maliny na jeseň nie je stabilná studená kvapka počas 2 mesiacov, v dôsledku čoho sa zmrzne cez pôdu, potom môžu obličky predčasne vykŕmiť. To negatívne ovplyvní výnos. To znamená, že plné prerezávanie sa vykonáva v regiónoch s miernou klímou a čiastočne v regiónoch, kde je silná zima.

Ak na jar budete čakať na kvitnutie pupienkov a potom prerezávanie, Bush dostane všetky potrebné látky, čo urýchli jeho rast. V severných regiónoch je to obzvlášť dôležité, pretože čím skôr sa prebúdzajú maliny, tým hojnejšia je plodina.

Tajomstvo prípravy na zimu

Správna príprava závodu na zimu je kľúčom k dobrej úrode v ďalšej sezóne. Maliny - pomerne rozmarné, takže je dôležité vedieť, ako sa o ňu riadne starať. Preto sa neskôr v článku budeme zaoberať ako sa starať o remontantné maliny.

Ak nie sú rezané stonky malín, ktoré zostali tak, ako je, potom ich môžu zničiť ťažké mrazy. Preto sa musia ohýbať. Táto udalosť poskytne malinovú extra ochranu, pretože stonky budú počas zimy pod snehovou pokrývkou.

Starostlivosť o maliny na jeseň pre začiatočníkov sa môže zdať ťažké, ale ak budete dodržiavať všetky odporúčania uvedené v článku, môžete dosiahnuť úspech. A v skutočnosti nie je všetko tak ťažké, ako sa môže zdať. Aby sa mohol ohýbať, mal by sa ťahať drôt medzi mriežkou, ku ktorej sa viaže malina, v zemi. Všetky vrcholy výhonkov sú s ním spojené. Toto by malo byť vykonané pred mrazom, kým sa stonky nestali krehké.

Na maliny dobre zimované, hnojenie hnojivá je potrebné na jeseň. Je lepšie odmietnuť používanie dusíka, pretože znižujú odolnosť rastlín proti mrazu. Namiesto toho pridáte do pôdy potašové a fosfátové hnojivá. V regiónoch s malým snehom je potrebné zakryť keby snehom, aby nezmrazili. A ak to vo všeobecnosti nie je, potom musíte pokrývať maliny nejakým krycím materiálom.

Mulčovanie. Potrebujem

Po skončení orezania maliny na zimu, odstráňte rezané vetvy z malín, môžete vykonať mulčovanie pôdy. Je to však potrebné urobiť? Mulčovanie ochráni plytý koreňový systém pred mrazom. Korene sú umiestnené doslova až 15 cm hlboko od zeme, takže potrebujú dodatočnú ochranu. Len rezanie maliny ho nebude chrániť pred chladom.

Mulčovanie poskytuje optimálnu rovnováhu medzi teplotou a vlhkosťou pre koreňový systém krizových krúžkov. Navyše, vďaka týmto manipuláciám sa na pôde nevyskytuje kôra, čo znamená, že pre korene bude vždy dostatok kyslíka. Mulčovanie sa vykonáva v hĺbke 7 cm, pričom sa používa mulč, popol z dreva, piliny, rašelina, slama, humus, nasekaná kôra a ihly. Takže zlepšíte plodnosť pôdy, v ktorej bude veľa humusu.

S pravidelným mulčovaním môžete minimalizovať rast pňov. Navyše rast buriny sa zníži. So správnym prerezávaním a starostlivosťou o výhonky maliny dostanete zaslúženú odmenu - bohatú úrodu liečivých a chutných bobúľ. Ponúkame vám pozrieť si video o tom, ako znížiť opravy malín: