Záhradníctvo

Odrody zeleného squashu

Vo väčšine prípadov sa zelená cuketu chápe ako cuketa - typ cuketa, chovaný v Taliansku a objavený v Rusku pomerne nedávno, pred niekoľkými desaťročiami. Zucchini má množstvo vlastností a charakteristík, ktoré umožňujú, aby sa rýchlo stal obľúbeným medzi záhradkármi a široko sa rozširuje v pozemkoch a záhradách. Napriek skutočnosti, že cuketou je v skutočnosti aj cuketa, jasne vyjadrené vlastnosti nám v skutočnosti umožňujú považovať ju za samostatnú plodinu. Toto tvrdenie samozrejme neplatí pre prísnu vedu, ale je vhodné v každodennej komunikácii a popisuje agrotechnické metódy a metódy kultivácie pre širokú škálu amatérskych záhradníkov.

Popis a vlastnosti

Všetky cukety, vrátane cukety a squashu, patria k rôznym druhom obyčajného tekvica, ktoré majú pomerne veľké predĺžené ovocie. Najčastejšou odrodou v posledných rokoch sa stali cukety (alebo zelené cukety). V porovnaní s bežnými, majú viacero odlišných vlastností.

Rozdiely cuketa od bežnej cukety

Napriek mnohým spoločným črtám a črtám, zelené cukety, inak nazývané cukety, majú aj pomerne vážne rozdiely od bežných:

  • farbu. Bežné cukety majú spravidla biele alebo svetlozelené sfarbenie. Zucchini vo väčšine prípadov sú tmavo zelené alebo iné odtiene zelenej, navyše často majú pruhovaný alebo podobný vzor;
  • chuť. Zelená cuketa má jemnejšie chuťové vlastnosti, čo umožňuje ich použitie surové s minimálnym tepelným ošetrením;
  • skoršej splatnosti a výnosu. Zucchini oveľa skôr než obyčajné cukety začnú prinášať ovocie - v júni. Okrem toho sú kvôli neustálemu plodnosti oveľa produktívnejšie (24-krát), čo je jedna z hlavných výhod plodiny;
  • veľkosť plodu a kôra. Zucchini zriedka dosahujú 25 cm, navyše často jednoducho nemajú čas na pestovanie, pretože skoro nadobudnú vynikajúcu chuť, najvýraznejšiu v plodoch o veľkosti 15-20 cm. Kukurica je tenká a jemná, čo umožňuje jej jesť, čo je prakticky nie je možné v squash, s hustou a tvrdou pokožkou;
  • starostlivosti. Úspešná kultivácia zelenej cukety vyžaduje o niečo viac pozornosti než zvyčajne. Zucchini potrebujú väčšiu vlhkosť a teplo, avšak vzhľadom na to, že cuketou je jedným z najdôslednejších plodín, cuketa je tiež celkom nenáročná v porovnaní s prevažnou väčšinou ostatných záhradných rastlín.

Vlastnosti a výhody zelenej cukety

Môže byť dlhý čas, kedy sa uvádzajú minerálne látky obsiahnuté v cukety, vitamínoch a iných užitočných zložkách. Ale oveľa presvedčivejšie je konkrétny prínos, ktorý zelenina prináša do jedného alebo iného dôležitého systému ľudského tela:

  • trávenie. Vlákno obsiahnuté v cukety vo veľkých množstvách je mimoriadne prospešné pre fungovanie gastrointestinálneho traktu, čo umožňuje vyriešiť mnohé problémy spojené s trávením;
  • chudnutie Cuketa je zahrnutá do veľkej väčšiny stravy zameranej na zníženie hmotnosti a hladiny cholesterolu v ľudskej krvi. Takáto pozornosť odborníkov na výživu je dôsledkom komplexných vlastností zelenej cukety: minimálny obsah kalórií, nedostatok tuku v kompozícii a vysoký obsah vody. Všetci spolu vám umožňujú zabrániť prejedaniu v kombinácii s maximálnym prínosom. Obzvlášť užitočné v tomto zmysle sú dusené cukety;
  • imunitné, protizápalové a protinádorové vlastnosti. Vysoký stupeň koncentrácie vitamínu C, ako aj obsah kyseliny askorbovej výrazne zvyšujú imunitu a schopnosť človeka odolávať mnohým chorobám, najmä astme, artritíde, rakovine, cukrovke - zoznam pokračuje dlho. Táto vlastnosť je obzvlášť dôležitá v jesenno-zimnom období, keď je telo pod tlakom infekčných a vírusových ochorení. Tak ako rakovina úspešne odolávajú prítomnosti antioxidantov v cukety, ktoré sú pre tieto účely mimoriadne užitočné;
  • oči. Luteín a saxantín obsiahnuté v zelených cukety majú veľmi priaznivý účinok na zrakové orgány, pričom sú tiež profylaktickým činidlom pre choroby súvisiace s vekom s oftalmologickou orientáciou.

Väčšina vyššie uvedených užitočných vlastností cukety nie je známe širokému spektru amatérskych záhradníkov, ktorí pestujú zelenú squash, a to hlavne kvôli svojej nádhernej chuti.

Ale zelené squash môže tiež spôsobiť určité poškodenie zdravia. To platí pre ľudí s ochorením obličiek a žlčníka. Používajú cukety kontraindikované.

Najlepšie odrody zelenej cukety

V súčasnosti je domácim záhradníkom ponúknutá široká škála odrôd a hybridy zelených squashov, domácich aj zahraničných.

vzduchoplavec

img "alt =" Aeronaut "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 141_4.jpg ">

Zelená squash Aeronaut má kompaktnú štruktúru puzdra s malým počtom rias. Kvitnú sa ženy typu kvitnutia. Rastlina má hlavný výhon drobnej dĺžky. Aeronaut sa môže pestovať ako v otvorenom teréne, tak v skleníkoch, dosahujúc výnos asi 7 kg / m2. m. Vzťahuje sa na skoré dozrievanie odrôd, prvé plody prináša za 45 dní. Tvar ovocia je valcový s hladkým povrchom. Ovocie je tmavozelená cuketa, je možné nakresliť obrázok predstavujúci množstvo malých svetlozelených bodiek. Plody môžu dosiahnuť hmotnosť až 1,3 kg. Mäso ovocia má belavú žltú farbu. Odroda je všestranná a jedlá v akejkoľvek forme. Vzhľadom na kombináciu pomerne vysokého výnosu, nenáročnej kvality a dobrého vkusu je odroda Aeronaut jednou z najbežnejších a najpopulárnejších v Rusku.

pochúťka

Rozmanitosť zelených cukiet Delicacy odkazuje na Bush, prinášajúc tmavo zelené ovocie. Je vysoko výnosná rôznorodosť strednej zrelosti, ktorej prvé plody dozrievajú za 55 dní. Tvar listov je mierne zvlnený, stredne veľký. Plody správnej valcovej formy, skôr veľké, dosahujú vo veľkostiach dĺžky 30-35 cm s normálnou hmotnosťou 1,2-2 kg.

img "alt =" Delikátosť "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 136_5.jpg ">

Chuťové vlastnosti odrody Delicacy sa primárne prejavujú v konzervovaní, aj keď cukety môžu byť použité aj v iných formách.

Dlinnoplodny

Zucchini odroda Long-fruit je skoré zrenie, nesie prvé plody za 45 dní. Rovnako ako väčšina zelených cukety má kompaktnú štruktúru s krátkymi riasami, ktorých počet je malý. Ovocie má zelenú alebo svetlozelenú farbu, tvar rebrovaného valca a relatívne malú veľkosť, dosahuje hmotnosť 0,9-1,7 kg. Dlho-ovocná odroda je najlepšie vhodná na pestovanie na otvorenom poli.

img "alt =" Dlhé ovocie "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 127_6.jpg ">

Tsukesha

Jedna z najkvalitnejších odrôd Zucchini Kuand je chovaná na pestovanie na otvorenom a chránenom území. Pri správnej aplikácii agrotechnických techník môže jeho výťažok dosiahnuť 22,6 kg / m2. m.

Kuand odkazuje na strednú sezónu odrody zelenej cukety, dozrievanie po dobu 52-55 dní. Rozmanitosť sa vzťahuje na univerzálne a môže sa použiť v potravinách v akejkoľvek forme: čerstvé, konzervované alebo po tepelnom ošetrení. Okrem týchto výhod má nízku náchylnosť k chorobám spôsobeným múčnatkami a mŕtvymi hnilobami.

záver

Rozmanitosť prezentovaných plodov zelených squash umožňuje každému záhradníkovi ľahko si vybrať možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje ich požiadavkám a spĺňa existujúce potreby.