Výstavba

Ako urobiť altánok v krajine s vlastnými fotografiami

Letný dom bez altánu je ako letovisko bez mora. Štátny pozemok je potrebný nielen na údržbu záhrady. Po práci chcem mať dobrý odpočinok. Usporiadanie takéhoto miesta je najlepšie na čerstvom vzduchu. Než začnete stavať altán, aby ste dali vlastné ruky, musíte sa rozhodnúť o type konštrukcie, tvaru, veľkosti a iných nuansách a my Vám s tým pomôžeme.

Sme rozhodovaní s typom altánku

Existujú tri typy trámov: otvorené, polovične otvorené a zatvorené. Vyberte vhodný dizajn, ktorý zohľadňuje terénne úpravy krajiny. Je dôležité zohľadniť architektonický štýl budov. Arbor by nemal vystupovať ako samostatná štruktúra, ale harmonicky sa zapadá do súboru a je jeho pokračovaním.

Je to dôležité! Pri výbere typu budovy je dôležité premýšľať o jeho funkčnosti. Miesto odpočinku môže byť vybavené jednoduchým prístreškom alebo sporákom s krbom, vodovodom a kanalizáciou. Všetko musí byť vypočítané vopred, pretože na ňom závisí nielen vzhľad altánku, ale aj výber materiálu na stavbu.

Ak chcete pomôcť určiť, aký druh altánok v krajine by ste chceli mať, sme vyzdvihnúť niekoľko fotiek s rôznymi typmi štruktúr.

Pergoly otvorené

Najväčší rozpočet altánok je otvorený dizajn. Jeho steny sú zvyčajne 4 alebo 6 stĺpov. Strecha je zvyčajne ľahká alebo je nahradená mriežkovým dizajnom, spleteným s lezcami. Stĺpce pre otvorený altán v krajine robia drevené alebo zvarové otvory pre oceľové tyče. Ak je miesto na odpočinok vybavené ohrievačom, je lepšie použiť tehly na stavbu stĺpov.

Najjednoduchšie na výrobu sú pergoly a markízy. Pri prvej konštrukcii strecha nahrádza prekrytie mriežky. Najjednoduchší ochranný kryt je možné pripojiť k jednej zo stien budovy. V tomto prípade musíte nainštalovať iba dva piliere.

Je možné vytvoriť obytnú rekreačnú oblasť z mrežovej štruktúry, ak v jej blízkosti rastúte horolezecké rastliny. Počas leta budú vinič plátovať všetky steny a strop. Ukazuje sa to skvelé miesto pre rekreáciu vo voľnej prírode, ako na tejto fotografii.

Pergoly semi-uzavretý typ

Najpopulárnejšie medzi letnými obyvateľmi sú polozavreté altány. Zdá sa, že dizajn má steny, ale nie sú hluché. Medzi stĺpmi sa zvyčajne pripojí drevená alebo tepaná mriežka. Spodná časť altánu môže mať steny až do výšky 1 m a nad ním sa otvára okno alebo rošt. Okná z mäkkého PVC sa často vkladajú do polpenzačného altánu alebo jednoducho visia závesy. Chráni dovolenkárov pred vetrom a dažďovým sprejom.

Arbory ​​zatvorené

Zo všetkých typov altánov, ktoré poskytujú uzavretú konštrukciu, sa považuje za najťažšie v stavebníctve. Je to už plnohodnotná budova, kde môžete vybaviť letnú kuchyňu alebo pavilón. Vnútri budovy dláždi kanalizácie, inštalatérske práce, dokonca aj pripojenie kúrenia. Stavať uzavretú altánok v krajine s vlastnými rukami z tehál alebo dreva. Pri návrhu musia byť inštalované okná a dvere.

Tip! Steny, podlaha a strecha uzavretého altánu môžu byť izolované. Ako vykurovacie zariadenie umiestnite infračervený ohrievač. Teraz pri chate bude dobrý odpočinok, a to aj v zime.

Optimálne položte ruské kachle s ohrievačom, krbom a inými zariadeniami. Okrem možnosti varenia lahodného jedla na oheň bude v miestnosti vždy teplo.

Existujú možnosti rozpočtu pre uzavreté altány. Ľahká konštrukcia pozostáva z drevených alebo murovaných stĺpov. Úloha stien a okien hrajú transparentné polykarbonátové listy. S nástupom chladného počasia, aby sa v takejto miestnosti zahrial, je ťažké. Konštrukcia je viac určená na odpočinok v teplej sezóne. Priehľadné steny jednoducho chránia pred dažďom a vetrom.

Rozhodujeme o výbere formulára

Letovisko môže mať akýkoľvek tvar. Na to nie sú žiadne obmedzenia. Navyše moderné materiály vám to umožňujú. Všetko závisí od predstavivosti, túžby a príležitosti. Ak sa k tejto otázke konkrétne pristupujeme, môžeme vymenovať najbežnejšie formy:

 • Obdĺžnikový dizajn je jednoduchý a komplexný súčasne. Jednoduchá strecha s jednostrannou strechou. Ale postaviť obdĺžnikovú konštrukciu uzavretého typu bude náročnejšia v dôsledku inštalácie strechy na streche.
 • Tento polygón je charakteristický pre semi-uzavretý altán. Najčastejšie má dizajn 6 alebo 8 rohov.
 • Okrúhla rotunda. Steny sú tkané z tyče alebo prišité polykarbonátom. Strecha sa vyrába v tomto dizajnovom svetle, aby sa znížil tlak na rám.
 • Pergoly kombinovanej formy obvykle pozostávajú z mnohouholníka a obdĺžnika. Tento dizajn umožňuje rozdeliť miestnosť na niekoľko zón.

Pri výbere formy altánku by ste mali venovať pozornosť domu. Nechajte tieto dve budovy slabo sa zhodovať v dizajne, ale aspoň niektoré detaily by mali byť v harmónii.

Určite veľkosť

Výber veľkosti altánku priamo závisí od voľného priestoru letnej chaty. Je tiež dôležité zohľadniť vnútorné usporiadanie. To znamená, že pod strechou bude len stôl, alebo potrebujete miesto na grilovanie, stôl atď. Mali by ste okamžite premýšľať o tom, koľko ľudí bude odpočívať. Ak hostia často prichádzajú na chatu, nie je výhodné vybaviť malé miesto na odpočinok.

Fotografia ukazuje príklad veľkosti priemerného altánu, ktorý je určený pre rodinu 6-8 ľudí. Ľahká štítová strecha z ondulínu sa drží na šikmých drevených regáloch. Vnútri je umiestnený stôl s tromi lavičkami.

Ak je v dache veľa voľného priestoru, najlepšou možnosťou je polygonálny dizajn s rozmermi 3x3 metrov. Môžete si vybrať obdĺžnikovú budovu s rozlohou od 6 do 12 m2, Takéto miesto odpočinku je vhodné pre veľkú spoločnosť. Vnútri, okrem nábytku, nastavte rúru.

Je to dôležité! Pri výpočte veľkosti altánu je potrebné vychádzať zo skutočnosti, že 1,5 - 2 m2 voľného priestoru by malo padnúť na 1 osobu. Výška je určená zo spodného okraja strechy na svahu strechy k podlahe. Tento údaj je 2-2,2 m.

Architektonický súbor lokality stojí v pozadí, ale tento odtieň by sa mal brať do úvahy. Napríklad v malej záhrade alebo v blízkosti malej budovy, obrovský altánok bude vyzerať zvláštne. Ak naozaj chcete usporiadať veľké miesto na odpočinok, potom je lepšie urobiť konštrukciu, a na strechu používať polykarbonát. Takáto konštrukcia je prakticky neviditeľná z diaľky a nebude preťažovať priestor.

Vo veľkej chate môžete vytvoriť štruktúru akejkoľvek veľkosti. Ak chcete, môžete dokonca vytvoriť dva malé altány na rôznych koncoch sprisahania.

Aké materiály je lepšie vybrať?

Keď je altán postavený tak, aby dali vlastné ruky, neexistuje žiadne obmedzenie pri výbere materiálu. Hlavnou vecou je získať spoľahlivý a krásny dizajn. Môžete použiť jeden materiál alebo kombináciu na výstavbu. Najčastejšie je vhodnejšia druhá možnosť. Poďme sa pozrieť na fotografické možnosti pre postavené stavby, a naučiť sa z toho, čo môžete urobiť altánok vo vašej chatovej osade:

 • Letná konštrukcia drevenej konštrukcie bude stáť menej. Vzhľadom na nízku hmotnosť nie je nutné betónové lišty betónového betónu a môžete sa dostať spolu so stĺpikovou základňou. Drevo je ľahko spracovateľné a stavebné práce je možné vykonať samostatne.
 • Najspoľahlivejšia je murovaná budova. Môžete dokonca použiť dlažobný kameň alebo bloky, a potom zdobiť stĺpy a steny s dekoratívnym kameňom. Náklady na prácu budú veľké a nie každý si to môže dovoliť finančne. Pod tehlovou budovou budete musieť urobiť projekt, ako aj položiť základňu.
 • Polykarbonát sa dá nazvať nájsť pre altánok. Transparentné listy státia prenajímateľ lacné. V prípade polykarbonátu stačí vytvoriť rám akéhokoľvek dostupného materiálu. Ako základ môžete použiť plochú pevnú plošinu alebo betónový rám.

Ak je to žiaduce, všetky tieto materiály môžu byť kombinované v jednom prevedení. Napríklad nainštalujte murované stĺpy, upevnite medzi nimi drevené steny a vyšívte okenné otvory polykarbonátom.

Poradie výstavby

Teraz budeme vo všeobecnosti zvážiť, ako vybudovať altánok vo vašej chatke. Napríklad, vezmite najjednoduchší a najdostupnejší materiál - drevo.

Nakreslite kresbu

Výstavba altánov, aj tie najjednoduchšie, začíname kresbou kresby. Budeme robiť rám v tvare šesťuholníka, a podlaha bude nahradená betónové poter. Na fotografii sú znázornené výkresy výkresov. Tieto rozmery môžete ponechať alebo vypočítať svoje vlastné.

Podľa výkresu je už možné vypočítať požadované množstvo stavebného materiálu, ale je lepšie kupovať s malou rezervou. Pozostatky na farme budú užitočné.

Začíname s výstavbou

Teraz budeme krok za krokom zvážiť, ako postaviť altán na navrhovanom výkrese. Po vyčistení miesta vegetácie a trosiek pokračujeme v práci:

 • Vzhľadom k tomu, že budeme stavať hexagonové altánok, potrebujeme 6 stávok na vyznačenie pozemku. Sú vedené do zeme pozdĺž obrysu budúcej štruktúry, kde bude každý kútik umiestnený. Strečte šnúru medzi váhami. Načrtne obrysy nadácie.
 • Označením lopatou odstránime pôdu. Mala by dosiahnuť hĺbku priekopy 20 cm.
 • Nalejte 10 cm vrstvu piesku a sutiny na plnené dno. Horný lak hydroizolačný materiál, vystužujúci pletivo a postavený okolo debnenia debnenia. Naplňte základňu betónovým roztokom tak, aby vyčnieval 10 cm od zeme.
 • Keď sa betón vytvrdzuje, z drevenej časti 100x100 mm namontujeme spodný rám. K nej v rohoch upevniť vertikálne regály. Na spevnenie kĺbov drevených polotovarov používame prekrytie kovov. Medzi dreveným rámom a betónovým podkladom je umiestnená nepriepustnosť.

 • Po nainštalovaní všetkých regálov vykonáme hornú výstuž z nosníka.
 • Pripravený rám zosilňuje prepojky vo výške 1 m od podlahy. V budúcnosti bude k nim pripevnený materiál steny.
 • Teraz zbierame rám strechy na zemi. Po prvé, z dosky s úsekom 50 x 100 mm sme zaklopili šesťhranný rám na veľkosť hornej obruby rámov rámov. Nosné ramená sú pripevnené pod uhlom od každého rohu tak, aby sa všetky zjednotili v jednom bode v strede šesťuholníkového rámu.
 • Zhotovenú konštrukciu zdvihneme pomocou asistentov na rám podpery a potom ho zafixujeme pomocou skrutiek na hornú lištu.
 • Na nožnicových nožičkách z dosky s hrúbkou 20 mm alebo OSB nalepíme opláštenie. Ako strešný materiál používame ondulín, šindle alebo vlnité podlahy.
 • Vyrábame steny z drevených dosiek alebo nástenných obložení. Zdvihnite ich do výšky jumperu - 1 m.

Pripravený altán musí byť ošetrený antiseptickou impregnáciou. Je lepšie maľovať prírodné drevo s lakom, z toho dizajn získa krásny hnedastý odtieň.

Na video altári to urobte sami:

záver

Keď zostanú stavebné práce, rozhodne musíte prizvať svojich priateľov, aby ste predviedli svoju budovu. Možno niekto prevezme skúsenosti pre seba a inštaláciu rovnakého altánu na ich dacha.