Záhradníctvo

Jesenné kŕmenie maliny

Doba plodnosti vytiahne veľké množstvo živín z malinových kríkov. Ak neprijmete žiadne opatrenia na obnovenie rovnováhy pôdy, potom v nasledujúcom roku sa nárast kríkov a ovocných plodov značne zhorší. Vzhľadom na to je jesenné obliekanie malín povinnou udalosťou pre každého záhradníka.

V tomto článku sa bude diskutovať, aký druh hnojív je potrebný a ktorý nemožno použiť na pôdu pri pestovaní malín na jeseň. Tiež sa dozviete, akú starostlivosť potrebuje táto rastlina pred nástupom zimnej zimy.

Dusík. Potrebujem sa dostať na zem na jeseň

Pred tým, ako sa na jeseň kŕmia malina, sú buriny odstránené z rozstupu riadkov. Potom je potrebné vyčistiť zem medzi radmi do hĺbky asi 15 cm a v radoch medzi malinovými kríkmi - 8 cm hlbokou.

Raz za 3 roky pred vykopaním do uličky urobte hnoj v množstve 4 kg na 1 m2, Dusíkaté hnojivá stimulujú rast výhonkov, čo zabraňuje ich dozrievaniu. V dôsledku toho znížená zimná tvrdosť malina. Niektorí záhradníci na základe toho dospeli k nesprávnemu záveru, že na konci leta je nemožné pridávať dusík do pôdy.

Avšak od augusta začínajú trvalé rastliny, vrátane malín, sekundárny rast koreňa. Počas takejto doby je veľmi dôležité, aby v pôde bolo dostatočné množstvo dusíka. Zvyčajne nie je potrebné krmiva krmiť týmto mikroelementom zvlášť, pretože v pôde je stále dostatočné množstvo pôdy za predpokladu, že bolo oplodnené v lete. Okrem toho počas tohto obdobia rastliny prerozdeľujú dusík produkovaný v lete, ktorý bol uložený v listoch a výhonkoch.

Aké hnojivá sa najlepšie hodia na jesenné kŕmenie

Záhradkári a záhradníci radšej používajú organické látky ako hnojivo pre maliny. Medzi organickým kŕmením:

 • Kompost.
 • Ash.
 • Dung.
 • Zelené hnojenie.
 • Vtáčie výkaly.
 • Rašelina.

Zvážte každé z týchto hnojív oddelene.

Kompost. Jeho vlastnosti a výhody

Ak správne pripravíte kompost, potom jeho účinnosť môže byť vyššia ako pri hnoji pôdy. Dostatočne prehnaný kompost nasýti pôdu živinami. Navyše zabíja patogény, ktoré sa môžu počas vegetačného obdobia malín dobre usadiť v pôde.

Pri príprave vysokokvalitného kompostu musíte hádzať do jamy:

 1. Piliny.
 2. Kuchynský odpad (zelenina, čajové lístky, ovocie, kávové zrná a obilniny).
 3. Seno a slama.
 4. Reznú trávu.
 5. Tenké stonky a vetvy záhradných stromov a kríkov.
 6. Riasy.
 7. Recyklované drevo, ktoré predtým prešlo záhradným drvičom.
 8. Zemné buriny.
 9. Zhnité listy a iné zahradné odpady.
 10. Mŕtvy hnoj
 11. Prírodné materiály ako papier a textílie.
 12. Reznú trávu.
Varovanie! Je dôležité, aby secia buriny neklesla do jamy kompostu.

Hnoj - prírodné organické hnojivo

Na kŕmenie malín by mal použiť hnojený hnoj. Nielenže slúži ako hnojivo, ale aj chráni korene kríkov pred chladom, pretože má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Použitie hnoja na hnojenie malín na jeseň už bolo uvedené v predchádzajúcom článku.

Hnoj je veľmi užitočný pre maliny, pretože prispieva k rýchlemu rastu kríkov skoro na jar. Nasycuje pôdu všetkými mikroelementami, ktoré sú potrebné pre maliny.

Popol ako hnojivo pre maliny

Po zbere v malinových kríkoch môže popol rozptýliť. Toto hnojivo je bohaté na draslík, ktorý po nahromadení v tkanivách produkuje úrodu sladkých bobúľ. Okrem toho, v popole je vápno, ktoré pôsobí ako neutralizátor kyslosti v pôde, ktoré maliny nemajú veľmi rád. Najlepšie pre mastné listové hnojivo z pálenej trávy, dreva a slamy.

Je to dôležité! Popol získaný spaľovaním malých vetvičiek a vetvičiek má vo svojom zložení viac živín ako ten, ktorý sa získava spaľovaním starých pňov a kmeňov.

Vtáčie výkaly

Toto organické hnojivo je najkoncentrovanejšie. Vzhľadom na to sa môže používať len v zriedenej forme. Najvhodnejšie na hnojenie malín je kurací stelivo. Rozmnožil ho v pomere 1:20. Je dôležité distribuovať hnojivo rovnomerne.

Varovanie! Ak urobíte silnejší koncentrát ako 1:20, potom korene rastlín môžu dostať vážne popáleniny, kvôli ktorým sa nielen ochoria, ale dokonca zomrú. Preto používajte výkrm vtákov veľmi opatrne.

Rašelina, ako vrchný obväz pre maliny

V rašeline nie je toľko užitočných látok ako v iných typoch organických hnojív, avšak jeho zavádzanie do pôdy malín je pre kroviny veľmi dobré. Faktom je, že rašelina zlepšuje štruktúru pôdy. Často sa používa ako mulčovanie.

Pôda, do ktorej bola rašelina zavedená, sa stáva voľnejšou, vďaka ktorej sú korene vybavené dobrou výmenou kyslíka. Rašelina sa často používa ako súčasť rašelinového kompostu.

Použitie sideratov

Sideráty sú vysadené medzi radmi rastlín, ktoré na jeseň slúžia ako vynikajúce krmivo pre maliny. Oni sú zasiate koncom júla alebo začiatkom augusta. Ďatelina, horčica a vetch môžu slúžiť ako sideraty. Po zbere sú uličky kosené a vykopané spolu so zemou. Takže zelená hmota v jarnej hnilobe, obohacujúca pôdu so všetkými mikroelementmi potrebnými pre plný rozvoj malinových kríkov.

Aplikácia hnojív

Ak nie ste schopný aplikovať organickú hmotu na pôdu, môžete ju nahradiť minerálnymi hnojivami obsahujúcimi draslík, fosfor a dusík. Ak hovoríme o hnojivách obsahujúcich dusík, vyrábajú sa na jar a začiatkom leta. V tomto prípade budete potrebovať dusičnan amónny na 1 m2 - 13 g hnojiva. Môžete tiež oplodniť malinovú močovinu v pomere 9 g na 1 m2.

Na jeseň potrebujú pôda maliny potasové hnojivá. Zároveň by v ich zložení nemali obsahovať chlór. Síran draselný sa môže použiť ako krmivo v množstve 25 g hnojiva na 1 m.2, Aplikácia draslíkových hnojív zvyšuje odolnosť proti mrazu.

Okrem hore uvedených hnojív sa na pôdu môže aplikovať monofosfát a monodraselný fosfát. Tieto lieky sú vysoko rozpustné a absorbované malinami úplne bez zvyškov. Avšak hnojivo musí byť pochované v pôde, bližšie k koreňom rastlín. Na Bush bude potrebovať 40 g finančných prostriedkov. Kalimagnéza je ďalším liekom obsahujúcim draslík. Obsahuje tiež horčík. Nástroj nie je veľmi koncentrovaný, takže jeho dávka môže byť zvýšená dvakrát.

Mulčovanie ako prostriedok ochrany pred mrazom

Ak chcete, aby hnojivo prinieslo maximálny úžitok do kríkov, musia byť korene zakryté pred hibernáciou. To je spôsobené tým, že pôda vyčistená burinami vysuší rýchlejšie a nechráni koreňový systém pred mrazom.

Je to dôležité! Množstvo vlhkosti ovplyvňuje tvorbu kvitnúcich pupienkov a zimnú odolnosť maliny.

Ako krycí materiál sa často používajú piliny, rašelina a kosenie trávy. Ak žijete v nepriaznivom podnebí, kríky môžu byť tiež ohnuté a pokryté netkaným materiálom, aby sa chránili pred ťažkou zimou. To je obzvlášť dôležité, ak je v zime v zime len málo zrážok. Samozrejme, pokrytie materiálu by malo byť fixované napríklad pomocou kameňov.

Hnojenie a príprava malín na zimovanie je dôležitou etapou kultivácie tohto užitočného a veľmi chutného bobule. Takéto aktivity nevyžadujú žiadne špeciálne zručnosti, takže ich dokáže aj neskúsený záhradník. Po strávení niekoľkých hodín na jeseň na ošetrovanie maliny dostanete bohatú úrodu v budúcej sezóne.

Ponúkame vám sledovať video o tom, ako a čo je lepšie oplodniť maliny: